آزمایشهای فکری برای نوآوری


آزمایش‌های فکری از دیرباز توسط دانشمندان و فیلسوفان به‌عنوان ابزارهای تجسم مفاهیم انتزاعی و نظری به روش‌های عینی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. آنها همچنین می توانند برای ابداع ایده های نوآورانه و آزمایش آنها در ذهن شما استفاده شوند.

آزمایش های فکری دقیقاً همین هستند: آزمایش هایی که در ذهن انجام می شود تا در زندگی. به طور خاص توسط بررسی مورد استفاده آنها می گیرند. آلبرت انیشتین در حین بازی با آزمایشات فکری، نظریه نسبیت خاص را ارائه کرد. او در سن 16 سالگی شروع کرد، زمانی که تصور می کنم می تواند آنقدر سریع حرکت کند که با یک پرتو نور به عقب برسد. گالیله تصور کرد که یک توپ سنگین را که با نخی به یک توپ سبک متصل شده بود، انداخت و هر دو را از برج پیزا انداخت. از آنجایی که با وزن توپ، توپ سنگین را نمی کند، پیشنهاد می شود که اجسام سنگین سریعتر از اجسام سبک سقوط نمی کند. (شما می گوید شرح کوتاهی از برخی از معروف ترین آزمایش های فکری را در اینجا بیابید. )

آزمایش‌های فکری ارزان هستند – فقط به مغز نیاز دارند و هستند. آنها نمونه های عینی از مفاهیم نظری یا فلسفی را ایجاد می کنند که به راحتی در ذهن شما قابل بررسی است. به عنوان مثال، معضل زندانی یک ابزار فوق العاده برای درک نحوه رفتار در افراد در یک برنامه ریزی است که در آن افراد شخصی و همچنین استفاده از افراد مشترک است.

معزل زندانی

تصور کنید که شما و من شکسته اید! پلیس ما را به دلیل سرقت مسلحانه جسورانه از بانک بین المللی نوآوری دستگیر کرده است. ما هر کدام را برای بازجویی به اتاق های مورد علاقه ایم و تا زمانی که به دادگاه نرویم، همدیگر را نمی بینیم و به هیچ وجه با هم ارتباط نمی کنیم.دادستان به شما می گوید، «می دانم که شما دو نفر این کار را انجام دادید، اما من صادقانه خواهم گفت. شواهد اندک است. اگر جفری اعتراف کند و شما اعتراف کنید، من از شهادت او برای طرح های کامل علیه شما استفاده خواهم کرد. آزادی مشروط پیش از موعد تلاش خواهم کرد . بکن و تا فردا صبح تصمیم را در یادداشتی برای من بنویس.» علاوه بر این، در این سناریو، من و شما همدیگر را به خوبی نمی شناسیم.

بنابراین، چه کار می کنید؟ بهترین گزینه برای هر دوی ما اعتراف نکردن است. اما اگر اعتراف نکنی و من اعتراف کنم، به زندان خواهی رفت و من آزاد خواهم شد. متأسفانه، شما واقعاً نمی دانم من چه خواهم کرد، نه؟

آزمایش های فکری در نوآوری

بنابراین، چگونه می توانید از آزمایش های فکری در نوآوری استفاده کنید؟ به هر حال از نظر تئوری آسان است. به سخت سناریوهایی را تجسم کنید که با چالش نوآوری شما مرتبط هستند. به عنوان مثال، شرکت داروسازی Kwerps Pharma سالهاست که یک داروی مسکن نسخه ای میگرن تولید می کند و برای آنها سودآور بوده است. با این حال، حق اختراع دارو به زودی منقضی می شود و می شود متوجه شد که حداقل یک داروی ژنریک در آن قصد دارد یک داروی مشابه را بسازد و بفروشد. علاوه بر این، هیچ راهی وجود ندارد که Kwerps Pharma در قیمت رقابت کند. هزینه های تولید آنها بیشتر از ارائه دهندگان داروی ژنریک است.

بنابراین، Kwerps Pharma تصمیم به خلاقیت و نوآوری می گیرد. آنها تیمی را گرد هم می آورند و یک آزمایش فکری ایجاد می کنند که شامل یک بیمار کنجکاو و یک پزشک اجباری صادق است. هر چه دکتر بگوید، بیمار آن را زیر سوال می برد و دکتر صادقانه و کامل پاسخ می دهد. هدف آنها ابداع سناریویی است که در آن پزشک داروی Kwerps Pharma را به جای ژن رقابت توصیه می کند.

یک ایده اولیه ممکن است استفاده از بازاریابی برای ترویج داروهای Kwerps باشد. اما، این در آزمایش فکری شکست می خورد:

بیمار:خوانم که اکنون یک جایگزین عمومی ارزان قیمت برای قرص های میگرن Kwerps وجود دارد.

دکتر: درست است.

بیمار: اما، Kwerps می‌گوید محصول آنها بهتر است زیرا سال‌ها است که آن را می‌سازند. آیا این درست است؟

دکتر: است که Kwerps Pharma سالهاست که قرص خود را درست می کند، اما درست است که قرص های Kwerps Pharma بهتر از جایگزین ژنریک هستند، درست نیست. این دو محصول تقریباً یکسان هستند.

بیمار: بنابراین، آیا دلیلی وجود دارد که برای قرص های Kwerps بیشتر بپردازم؟

دکتر: نه از نظر قیمت یا کیفیت درمان.

واضح است راه حل ساده کار که نمی تواند بود. Kwerps باید به فکر خلاقانه ادامه دهد تا زمانی که راه حلی بیابد که در آن بیمار راضی باشد که قرص های Kwerps گزینه بهتری باشند.

ایده های آزمایشی

یک دولت فکراً نگران مشکل رو به چاقی در کشور خود است و تصمیم می گیرد کمپینی را برای مصرف مردم به خوردن کمتر، بهتر غذا خوردن و ورزش بیشتر راه اندازی کند. آنها کوچک و متنوع را گرد هم می آورند و یک جلسه تفکر ضد متعارف (ACT) برگزار می کنند و ایده های به ظاهر خوبی ارائه می دهند.

می توانید ایده های خود را با تصور یک فرد دارای اضافه وزن که روی صندلی در سالنی با دری در دو نشسته است، آزمایش کنند. در سمت چپ به اتاقی منتهی می شود که آشپزی در حال تهیه انواع دسرهای خوشمزه است. همچنین در آن اتاق یک تلویزیون صفحه بزرگ، یک آی پد و یک گوشی هوشمند نیز وجود دارد.

درب سمت راست به اجرای یک ایده از جلسه ACT می شود. سپس تیم آزمایشی را انجام دهد. آیا ایده آنقدر خوب است که فرد دارای وزن اضافی در را به سمت راست بردارد؟ اگر نه، آیا می‌توان این ایده را اصلاح کرد تا جذاب‌تر شود؟ در غیر این صورت، آنها باید فکر کنند و ایده بعدی را آزمایش کنند.

اگر هیچ ایده ای به اندازه کافی قانع کننده نیست، باید به عقب برگردند و ایده های بیشتری طراحی کنند.

این فکر به سرعت روشن می‌کند که راه‌حل مرسوم، یک کمپین تبلیغاتی که مردم را از رژیم غذایی سالم و ورزش منظم می‌کند، بعید است که کارساز باشد. فرض فرد در حال حاضر اضافه وزن داشته باشد نشان می دهد که او می تواند آن را آرام کند و از غذای خوب لذت برد. با توجه به انتخاب بین یک دسر عالی، تلویزیون و بازی در مقابل این تصور که باید سالم تر باشد، فکر می کنم می کنم که اکثر مردم چه کاری انجام می دهند.

کل پروسه نوآوری

آزمایش های فکری نه تنها برای ابداع و آزمایش ایده ها مفید هستند. آنها همچنین برای اطمینان از معتبر ماندن یک ایده به دلیل ارسال آن به تصمیم گیرندگان برای بررسی، آزمایش و اجرا عالی هستند. در هر یک از این مراحل، ممکن است ایده شما تغییر کند. یک تصمیم گیرنده ممکن است تصمیم بگیرد که ایده شما خیلی رادیکال است و تغییراتی را پیشنهاد کند. تغییرات او را در آزمایش فکری آزمایش کنید. آیا هنوز از آزمایش فکری به نتیجه می‌رسد که می‌رسد؟ اگر نه، اجرای ایده با تغییر تصمیم نتیجه‌تری نسبت به اجرای ایده بد خواهد بود. به عبارت دیگر، بهتر است که نوآوری کنید تا با تغییرات مورد نیاز نوآوری کنید.

با شرکت تصمیم‌گیرنده در آزمایش با ایده اصلی‌تان فکر کنید و سپس آزمایش فکری را با ایده‌های اصلاح‌شده انجام دهید، باید تغییرات را برای موفقیت ایده‌آمیز انجام دهید – و در نتیجه، موفق باشید.

طراحی های آزمایشی

طراحی یک آزمایش فکری که با شرایط شما انجام شود، آسان‌تر از انجام آن است. برای سناریویی که معرف موقعیتی است که نیاز به نوآوری دارد، به ذهن خلاق بصری نیاز دارد. خود موقعیت باید نسبتاً ساده، بسیار ایده آل باشد و به اندازه کافی از سازمان شما فاصله داشته باشد که شما را به عنوان افراد خارجی تعیین کنید.

این آسان نیست و ممکن است نیاز به استفاده از یک فرد خارجی برای کمک داشته باشید. اما، من معتقدم ارزشش را دارد. زمانی که یک آزمایش فکری دارید، می توانید بارها و بارها از آن برای ابداع ها، آزمایش ها و ایده های ایده آل برای نوآوری های موفق استفاده کنید.

ابزاری قدرتمند در جعبه ابزار نوآوری شما

آزمایش های فکری از دیرباز توسط افراد خلاق در علم و فلسفه مورد استفاده قرار گرفته است. من معتقدم بسیاری از افراد خلاق در انجام آزمایش های فکری در سر خود مهارت دارند تا با ایده ها بازی کنند. می دانم که این کار را مرتب انجام می دهم.

اگر فکر می‌کنید، نوآوری‌های پژوهشی داشته باشید، باید آزمایش‌های را به مجموعه ابزارهای نوآوری خود اضافه کنید. این ابزار کم هزینه، اما بسیار قوی است.

 

یک کمک کوچک از من (خود تبلیغی)

آیا می توانید کمک کوچکی در مورد آزمایش های فکری داشته باشید؟ من می توانم شما را در استفاده از آزمایش های فکری کنم. جلسات نوآوری با استفاده از آزمایشات فکری و سایر ابزار خلاق. یا کارگاه ها یا سخنرانی هایی در مورد چگونگی طراحی و استفاده از آزمایش هایی به عنوان بخشی از فعالیت های نوآوری خود ارائه می دهند. با من تماس بگیرید تا در مورد آنچه که ابتکار نوآوری شما بهترین سود را دارید صحبت کنید .

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *