به دنبال فرصت های نوآورانه هستید؟ این 7 منبع خلاقیت شما را تقویت می کند

چگونه تحقیقات پیش از توسعه نوآوری بعدی خود را انجام دهید

به دنبال فرصت های نوآورانه هستید؟ این 7 منبع خلاقیت شما را تقویت می کند

به دنبال فرصت های نوآورانه هستید؟ این 7 منبع خلاقیت شما را تقویت می کند

 

برای به دست آوردن درک عمیق تر از نوآوری، باید بدانیم که ایده های نوآورانه از کجا می آیند. پیتر اف. دراکر، معروف به پدر مدیریت مدرن، پیشنهاد کرد که نوآوری هدفمند و سیستماتیک با تجزیه و تحلیل فرصت ها آغاز می شود و «هفت منبع فرصت های نوآورانه» را طبقه بندی می کند.

چهار منبع اول ایده های نوآورانه به عنوان “علائمی” توصیف می شوند که در تجارت یا صنعت اتفاق می افتد. آنها به عنوان شاخص های قابل اعتمادی از تغییراتی هستند که قبلاً رخ داده اند یا می توانند با تلاش کمی رخ دهند. مجموعه دوم از منابع برای فرصت های نوآورانه به عنوان منابعی که شامل تغییرات خارج از کسب و کار یا صنعت هستند طبقه بندی می شوند.

7 منبع فرصت نوآوری

پی. دراکر عمیقاً معتقد است که نوآوری سیستماتیک یک ضرورت است و می توان از هفت منبع فرصت های نوآورانه زیر الهام گرفت:

1. غیر منتظره

دنیای کسب و کار در حال تغییر پر از شگفتی است. با این حال، نه تنها شکست‌های غیرمنتظره، بلکه موفقیت‌های غیرمنتظره یا حتی رویدادهایی که در سازمان رخ می‌دهند، می‌توانند ایده‌های نوآورانه را تحریک کنند و به منابع خلاق نوآوری تبدیل شوند. موقعیت‌های غیرمنتظره می‌توانند تأثیر بسیار قدرتمندی داشته باشند و می‌توانند الهام بخش یک سازمان باشند تا دیدگاه جدیدی نسبت به موقعیت به دست آورد.

آیا سازمان شما موفقیت یا شکستی دارد که باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد؟

2. ناسازگاری

وقتی واقعیت ما انتظارات ما را برآورده نمی کند، می توانیم بینش های جدیدی را کشف کنیم و دیدگاه های جدیدی به دست آوریم. ناسازگاری ناهماهنگی بین آنچه هست و آنچه قرار است باشد است. این می تواند منبع بزرگی از ایده های نوآورانه باشد زیرا آنچه را که هست و دیگران تصور می کنند مقایسه می کند. از میان همه ناسازگاری ها، ناهماهنگی بین انتظارات درک شده و واقعی مشتریان شاید رایج ترین مورد باشد.

آیا از بازخورد مشتریان خود برای تعیین ناهماهنگی و ایجاد فرصت برای نوآوری استفاده می کنید؟

3. نوآوری بر اساس نیازهای فرآیند

نقاط ضعف در جریان کار، فرآیندها و سیستم های سازمان شما فرصت های عملی برای نوآوری فراهم می کند. نوآوری مبتنی بر نیازهای فرآیندی به جای تمرکز بر موقعیت، وظیفه محور است. فرآیند موجود را بهبود می بخشد، فرآیندهای موجود و قدیمی را دوباره طراحی می کند و پیوندهای ضعیف را تقویت می کند.

آیا برخی ناکارآمدی ها را در فرآیندهای خود مشاهده کرده اید؟

4. تغییرات در ساختار صنعت یا ساختار بازار

همانطور که چشم انداز کسب و کار در حال تکامل است، هر سازمانی باید خود را وفق دهد. تغییرات در صنعت، کسب‌وکارها را متزلزل می‌کند، اما می‌توانند افراد را برای کشف و ایجاد ایده‌های جدید ترغیب کنند. به طور کلی، ساختار صنعت یا بازار همواره در حال تغییر است و می‌تواند فرصت‌های بزرگی برای نوآوری ایجاد کند تا سازمان‌ها به سرعت تطبیق یابند.

آیا تغییرات بازار را دنبال می کنید و آنها را به عنوان فرصت در نظر می گیرید؟

5. جمعیت شناسی

تغییرات جمعیتی به عنوان تغییر در جمعیت، اندازه، ساختار سنی، شغل، وضعیت تحصیلی و درآمد تعریف می شود. آنها قابل اطمینان ترین شاخص های روندهای آینده هستند و فرصت های متنوعی را برای نوآوری ارائه می دهند. هر نسل جدید محصولات و خدمات جدید و منحصر به فردی را می طلبد. این تغییرات بر بازار تأثیر می گذارد زیرا نیاز به محصولات، جمعیت هدفی که آن محصولات را خریداری می کنند و همچنین تعداد محصولات در حال توزیع را تعیین می کند.

آیا کشف کرده‌اید که هزاره‌ها چه چیزی می‌توانند به فرآیند نوآوری شما بیاورند؟

6. تغییر در ادراک، خلق و خو و معنا

با رشد تکنولوژی، تغییرات قابل توجهی در نحوه درک مردم از جهان ایجاد می شود. مردم تصور خود را در مورد یک محصول خاص، برند یا حتی صنعت تغییر می دهند. این اساساً سؤال “آیا نیمه پر لیوان است یا نیمه خالی؟” است. تغییرات در ادراک بیشتر بر اساس خلق و خوی است تا واقعیت ها. تغییر درک خود از “نیمه خالی” به “نیمه پر” فرصت های نوآوری باورنکردنی را باز می کند.

آیا تغییرات در ادراک مصرف کنندگان امروزی را برای بهبود محصولات و خدمات خود دنبال می کنید؟

7. دانش جدید، اعم از علمی و غیرعلمی

هر ساله ایده های جدیدی کشف و توسعه می یابد و چیزهای زیادی به دانش موجود اضافه می شود. دانش همیشه منبع نوآوری بوده است، اما نوآوری مبتنی بر دانش دارای زمان طولانی و همگرایی دانش است. پیشرفت های فنی و علمی منبع نوآوری هستند که نمی توان از آنها غافل شد. دانش جدید را می توان در هر جنبه ای از سازمان به کار برد، از یادگیری بیشتر در مورد روندهای نوظهور، انتظارات مشتری، دانستن نحوه استفاده از فناوری جدید تا بهبود خدمات مشتری و زنجیره تامین.

آیا از دانش جدید برای تولید ایده های جدید استفاده می کنید؟


ما امیدواریم که این منابع فرصت‌های نوآوری به شما کمک کند زمانی که احساس می‌کنید ایده‌های جدید و دیدگاه‌های متفاوتی ندارید، الهام‌بخش جدیدی پیدا کنید. اگر در مورد مسیری که کسب و کارتان به سمت آن می رود شک دارید، سؤالات پیشنهادی می توانند به شما کمک کنند تا به مسیر درست بازگردید.

“این دوره جدیدی از فرصت ها است، اما فقط برای کسانی که مایل به پذیرش تغییر به عنوان یک فرصت هستند، نه برای کسانی که از آن می ترسند.”
پیتر دراکر

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *