فرهنگ نوآوری یکی از آن اصطلاحاتی است که تعریف آن دشوار است – از 10 نفر در خیابان نظرسنجی کنید و احتمالاً 10 تفسیر مختلف دریافت خواهیم کرد. با این حال، وقتی آن را می بینیم، تمایل داریم آن را بشناسیم.

من اغلب متوجه می‌شوم که با شرکت‌هایی کار می‌کنم که در گذشته، یک رویکرد کلی «جعبه پیشنهادات باز» را برای نوآوری امتحان کرده‌اند: یک پورتال ایده‌ها ایجاد کنید، به مردم اجازه دهید ایده‌های خود را به‌طور خودجوش ارسال کنند و ببینند آیا چیز جالبی می‌آید. نتیجه این رویکرد به طور قابل ملاحظه ای سازگار است: هیچ کس زحمت انجام کاری با ایده ها را ندارد. نتیجه؟ نیروی کار سرخورده، جایی که فرهنگ شک و تردید در آن جا نشسته است.

چه چیزی فرهنگ را تعریف می کند؟ رفتار. من به همان اندازه در توییتر پست کردم:

بیشتر کار من شامل ایجاد طرحی برای انرژی دادن مجدد به کارکنان است. در اینجا، من ویژگی ها و رفتار یک سازمان را بیان می کنم که به من کمک می کند فرهنگ نوآوری و بلوغ آن را ارزیابی کنم. چهار ویژگی کلیدی فرهنگ نوآوری یک سازمان را تعیین می کند و در درون این ویژگی ها، 25 رفتار باعث موفقیت نوآوری می شود. اگر می‌خواهید فرهنگ نوآوری سازمان خود را در برابر این رفتارها ارزیابی کنید، برای جزئیات بیشتر در مورد نظرسنجی تشخیصی ما، ادامه مطلب را بخوانید.

1. رهبری

رهبران تأثیر موجی چشمگیری بر نوآوری در سراسر سازمان دارند.

هر بحثی در مورد فرهنگ یک سازمان باید با مدیران اجرایی آن در تمام سطوح آغاز شود – c-suite، ارشد و میانی. برنامه‌هایی که انجام می‌دهند، اقداماتی که انجام می‌دهند، وضوح رویکردهایشان… اینها همه نشانه‌هایی برای کارمندان در مورد آنچه مهم است هستند.

برای سازمان‌هایی که برای همکاری ارزش قائل هستند و دارایی عظیمی را که در نیروی کار خود دارند، درک می‌کنند، اقداماتی که مدیران در سراسر سازمان انجام می‌دهند، کلید ایجاد انگیزه در کارکنان است. بدون رفتارهای مثبت رهبری، نوآوری تنها به «ابرقهرمانان» با ارتباط خوب و فردی تبدیل می‌شود.

حوزه های رهبری کلیدی که بر موفقیت نوآوری مشارکتی تأثیر می گذارد:

 • وضوح هدف
 • تعهد به ابتکارات
 • گشودگی به نظرات گوناگون

از 25 رفتاری که بر موفقیت نوآوری تأثیر می گذارد (به زیر مراجعه کنید)، هفت مورد در دسته رهبری قرار می گیرند.

2. آگاهی

آگاهی فرآیندی است که با کارکنان مشخص می شود که چقدر در فرآیند نوآوری اهمیت دارند.

جلسات، تماس های تلفنی، ارائه ها. بازدید از مشتری، کار پروژه، ضرب الاجل… سرعت روزانه کار نیازمند توجه و تمرکز است. نوآوری مشارکتی باید جایی در این محیط شلوغ و به هم ریخته پیدا کند و طبق تجربه من، قطعاً ظرفیتی برای مشارکت کارکنان وجود دارد زیرا من همیشه آن را می بینم. اما کارکنان باید در مورد فرآیند و اهمیت نقش خود بدانند.

اگر کسی از کارمندی که به طور تصادفی انتخاب شده در سازمان شما بپرسد که در مورد برنامه نوآوری شما چه می داند، چه می گوید؟ آیا آنها می دانند که وجود دارد، چگونه کار می کند، چه نتایجی ارائه می دهد؟

چهار رفتار از 25 رفتاری که بر موفقیت نوآوری تأثیر می‌گذارند در دسته آگاهی قرار می‌گیرند.

3. مشارکت کارکنان

تعامل خلاقیت و بینش کارکنان را در اختیار برنامه نوآوری قرار می دهد.

هنگامی که یک تعامل مشاوره با مشتریان را آغاز می کنم، تأکید می کنم که برنامه های نوآوری تلاش های مردم محور هستند. به نظر می رسد که به نظر بسیار فرسوده، در مفهوم “کسب و کار اجتماعی، کارمندان توانمند” بیش از حد مورد استفاده قرار گیرد، من این مشاهدات را برای ایجاد تضاد با سایر ابتکارات نرم افزاری پشتیبانی می کنم، مانند پردازش حساب های دریافتنی (A/R). 

در نوآوری مشارکتی، ورودی های کلیدی ایده ها، دیدگاه ها، دانش و قضاوت کارکنان است. تمایل به ارائه این دارایی های گرانبها بستگی به این دارد که کارکنان چقدر اعتماد به نفس دارند:

 • شرکت پذیرفته میشود
 • کمک های آنها جدی گرفته خواهد شد
 • مشارکت آنها تجربه مثبتی خواهد بود، نتیجه هر چه باشد

پنج مورد از 25 رفتاری که بر موفقیت نوآوری تأثیر می‌گذارند، در دسته مشارکت کارکنان قرار می‌گیرند.

4. حاکمیت نوآوری

حاکمیت نوآوری فرآیند تبدیل ایده ها به عمل است.

همانطور که در ابتدا اشاره کردم، یک شکست کلاسیک در برنامه‌های نوآوری شرکتی، پورتال ایده بدون مراقبت است. سایتی که در آن کارمندان ایده‌های خود را ارسال می‌کنند اما هیچ اتفاق دیگری نمی‌افتد، به گورستان ایده تبدیل می‌شود که اعتبار و کاربرد یک برنامه نوآوری را از بین می‌برد.

شرکت های موفق، آنهایی که سال به سال نتیجه می دهند، کارها را متفاوت انجام می دهند. آنها به نوآوری به عنوان یک فرآیند گسترده تر نگاه می کنند که نیازهای نوآوری، ایده پردازی، ارزیابی، انتخاب و توسعه را در بر می گیرد. من شنیده ام که این نوع سخت گیری را به عنوان نوار قرمزی که نوآوری را خفه می کند توصیف می کند. اصلا! تهدید واقعی فقدان برنامه ای برای انتقال ایده ها به نوآوری است که بتوان آنها را تکرار کرد و با آنها آزمایش کرد و در صورت آماده شدن آنها را مقیاس کرد. حکمرانی تضمین می کند که نوآوری یک برداشت تصادفی از عرشه نیست، بلکه چیزی است که برنامه ریزی شده و به دنبال آن است.

سازمان ها با یک برنامه محکم برای حاکمیت نوآوری:

 • درک کنید که آنها چگونه به ایده های تولید شده توسط کارمندان رسیدگی می کنند
 • اطمینان حاصل کنید که نوآوری از شکاف ها خارج نمی شود
 • پایه هایی برای تجزیه و تحلیل عملکرد و شناسایی اصلاحات در صورت نیاز ایجاد کنید

9 مورد از 25 رفتاری که بر موفقیت نوآوری تأثیر می‌گذارند، در دسته حاکمیت نوآوری قرار می‌گیرند.

فرهنگ نوآوری سازمان خود را ارزیابی کنید

گروه مشاوره بوستون در گزارش سال 2014 خود در مورد نوآورترین شرکت ها موارد زیر را یافت:

نوآوران موفق، چه قوی و چه موفق، سخت کار می کنند تا مطمئن شوند که ارزش نوآوری در فرهنگ شرکتی آنها منعکس می شود و آنها برای پیشبرد ایده های جدید سازماندهی شده اند. نوآوری در این شرکت ها شناخته می شود و پاداش می گیرد.

و این پیامی است که ارزش تکرار دارد: ارزش نوآوری در فرهنگ سازمانی سازمان منعکس می شود.

چهار ویژگی فرهنگ نوآوری مشارکتی که در بالا بیان کردم نشان دهنده 25 رفتار مختلف است که باعث موفقیت یا شکست می شود. برای کمک به ارزیابی سازمان خود در برابر این رفتارها، ما یک نظرسنجی تشخیصی ایجاد کرده‌ایم که شامل موارد زیر است:

 • مقیاس رتبه بندی از -2 تا +2 با نمونه هایی از رفتارهای منفی و مثبت برای راهنمایی شما در رتبه بندی سازمانتان
 • جدولی که امتیاز سازمان شما را به یک ارزیابی کلی تبدیل می کند: استثنایی، رضایت بخش، متوسط، عملکرد ضعیف یا بی اثر
 • توصیه هایی برای تقویت قابلیت های نوآوری مشارکتی سازمان شما

برای دریافت نظرسنجی لطفا مشخصات خود را به آیدی زیر ارسال کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *