2015، سالی که بود: علم + فناوری

امسال تقریباً به همان سرعتی که کاوشگر نیوهورایزنز ناسا از کنار سیاره کوتوله دور، پلوتو عبور کرد، آمد و رفت. با این حال، نیوهورایزنز موفق شد چیزهای زیادی را در گذرگاه خود جمع کند ، و تصاویر حیرت انگیزی از پلوتو را فاش کرد که نشان می دهد آن را از یک دنیای یخی ثابت دور است.

و ماموریت آن هنوز تمام نشده است. افق های جدید اکنون به اعماق بخش های بیرونی منظومه شمسی می پردازد و وسعت کمربند کویپر را بررسی می کند و به این منطقه باستانی و تاکنون ناشناخته فضا می اندازد.

سوختن تب سیاره (کوتوله یا غیره) همچنین یکی از دقیق‌ترین فیلم‌های علمی – و جشن علمی – بود که در زمان‌های اخیر از هالیوود بیرون آمد: The Martian .

مکیدن در مریخ هرگز اینقدر سرگرم کننده نبوده است. فاکس قرن بیستم

چشم در آسمان

صحبت از فضا شد، امسال بیست و پنجمین سالگرد تلسکوپ فضایی هابل بود که ثابت کرده است یکی از بادوام ترین و موفق ترین پروژه های علمی در تاریخ است.

ایمیل هفتگی برای اروپایی ها توسط دانشمندان اروپایی

هابل علاوه بر موفقیت‌های اکتشافی، مجموعه‌ای شگفت‌انگیز از تصاویر شگفت‌انگیز از جهان ما را نیز تولید کرده است. بهترین از همه زمانی است که آن تصاویر هم زیبا و هم بسیار آموزنده باشند.

و در مورد سالگردها، صد سال پیش بود که آلبرت انیشتین با انتشار نظریه نسبیت عام خود چهره فیزیک را تغییر داد . اغراق کردن اهمیت این مکاشفه در مورد ماهیت مکان و زمان دشوار است.

همچنین درک اینکه چگونه فقط یک مرد توانسته است نظریه ای با این دقت خیره کننده و چنین زیبایی عمیق ارائه دهد دشوار است .

باتری های هوشمند، خانه های هوشمند

پیشرفت‌های مهم‌تری در فن‌آوری باتری رخ داد. اگرچه ممکن است باتری ها را به عنوان پیشتاز پر زرق و برق فناوری در نظر نگیریم، آنها زیربنای فناوری تلفن همراهی هستند که ما به آن عادت کرده ایم، و همچنین می توانند به طور بالقوه روش تولید، ذخیره و مصرف انرژی را تغییر دهند .

حداقل، این چیزی است که ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا موتورز، با اعلام عرضه باتری خانگی این شرکت، Powerwall ، بر آن تاکید کرده است.

تسلا پاوروال می‌تواند انرژی خورشیدی را در تمام روز و شب کار کند. تسلا موتورز

فناوری دیگری که نوید (یا تهدید می کند، بسته به دیدگاه شما) جهان را متحول می کند، هوش مصنوعی، رباتیک و به طور کلی اتوماسیون است.

موج اول احتمالاً به شکل خودروهای بدون راننده است که نه تنها ایمن‌تر و کارآمدتر از نخستی‌های بدون مو خواهند بود، بلکه می‌توانند طرز فکر ما را نسبت به چیزهایی مانند مالکیت خودرو تغییر دهند.

اما پس از آن، تکلیف همه افرادی که در حال حاضر از طریق رانندگی امرار معاش می کنند، چه خواهد شد؟ آنها نیز مانند بسیاری از افراد، ممکن است شغل خود را به دلیل افزایش اتوماسیون از دست بدهند. ممکن است در پی حمله ربات‌ها به ایجاد مشاغل جدید نیاز داشته باشیم، اما حتی این ممکن است کافی نباشد.

چشم انداز سیستم های تسلیحاتی خودمختار مرگبار، که در اصطلاح عامیانه «ربات های قاتل» نامیده می شوند، تهدیدآمیزتر است. در حال حاضر سیستم‌های تسلیحاتی دفاعی وجود دارند که می‌توانند به صورت مستقل عمل کنند، اما امسال شاهد درخواست بسیاری از محققان برجسته هوش مصنوعی و روباتیک برای ممنوع کردن سلاح‌های خودمختار تهاجمی بودیم .

مناظر دیجیتالی

این بدان معنا نیست که ما از قبل در دنیای دیجیتال با چالش هایی روبرو نیستیم. جرایم سایبری هنوز یک آفت است و در طول سال حرفه ای تر و تجاری تر می شود.

هکرها طیف وسیعی از ابزارها را در اختیار دارند تا هویت شما را بدزدند، از شما اخاذی کنند، اطلاعات شما را به سرقت ببرند یا حتی به تجارت یا دولت نفوذ کنند . آنها حتی می توانند در ” وب تاریک ” پنهان بمانند .

در نهایت، ممکن است هیچ نوشداروی تکنولوژیکی ساده ای وجود نداشته باشد، به جز اینکه هر یک از ما هوشیاری خود را حفظ کنیم. اگرچه برای کسانی که در معرض هک وب سایت دوستیابی اشلی مدیسون قرار گرفتند، آرامش کمی خواهد بود .

درست یا غلط؟

اما شما نمی توانید هر چیزی را که می شنوید باور کنید. این مخصوصاً اگر به نظر خیلی خوب به نظر برسد که درست باشد، مانند اینکه خوردن شکلات به کاهش وزن کمک می کند . یا اینکه تغییر آب و هوا واقعی نیست.

اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای محافظت از خود – یا اگر بخواهید – خود را در برابر علم ستیزی و حقه بازی تلقیح کنید ، انجام دهید. چند تکنیک وجود دارد که می توانید برای کمک به رد کردن انکار علم هنگام مشاهده آن استفاده کنید.

باید در برابر جوهای بد دفاع کرد. برایان روزنگرانت/فلیکر ، CC BY-NC-ND

خود دولت ابوت در هنگام حمایت از علم، به ویژه زمانی که تهدید به قطع بودجه برای استراتژی ملی زیرساخت تحقیقاتی مشترک یا NCRIS کرد، با مشکلاتی روبرو شد.

در آن زمان، کریستوفر پاین، وزیر آموزش و پرورش، امیدوار بود که باج NCRIS را برای تشویق محققان به حمایت از اصلاحات پیشنهادی آموزش عالی خود در نظر بگیرد، اما جامعه علمی مخالف این کاهش بود و استدلال می‌کرد که آنها به علم، اقتصاد و کشور در کل آسیب می‌رسانند. .

دولت سرانجام این پیام را دریافت کرد و تسلیم شد ، وزیر پاین به تأمین مالی در کوتاه مدت ادامه داد، سپس پس از تغییر نخست وزیر به مالکوم ترنبول، این بودجه را تثبیت کرد – در این مرحله کریستوفر پاین به سبد نوآوری، صنعت و علم روی آورد و خود را تغییر داد. به طور قابل توجهی روی تحقیق تنظیم کنید.

در واقع، قدردانی شدید دولت ترنبول از علم و روحیه خوش بینانه در مورد نوآوری – با حمایت بیش از یک میلیارد دلار استرالیا برای علم و تجاری سازی – دیدگاه بسیاری از دانشمندان را نسبت به دولت تغییر داد.

دولت جدید در مورد علم لحن بسیار متفاوتی را ارائه کرده است. AAP/Lukas Coch

سال 2015 سال نقاط عطف و پیروزی برای علم و فناوری بوده است، اگرچه همراه با چند پیام هشدار دهنده بود. ما اکنون در نیمه راه دهه دوم قرن بیست و یکم قرار داریم، و احساس می کنیم که واقعاً در آینده زندگی می کنیم – البته نه آینده ای که بسیاری در قرن بیستم تصور می کردند.

با انگیزه جدید برای نوآوری، درک بیشتر نقش علم و ظهور (به جرأت می‌توانیم بگوییم) فناوری‌های تغییر پارادایم، مانند اتوماسیون و هوش مصنوعی، ممکن است احساس کنیم آثار ماندگار قرن بیستم بیشتر به گذشته می‌رسد. 2016 کار را به دست می گیرد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *