12 راه برای ایجاد انگیزه در تیم برای خلاقیت


اگر مدیر هستید، مسئولیت خلاقیت شما دو برابر است. نه تنها باید خودتان خلاقیت بیشتری داشته باشید، بلکه باید در گزارش های مستقیم خود انگیزه ایجاد کنید تا خلاقیت بیشتری داشته باشید. این خلاقیت ترکیبی است که منجر به نوآوری، بهبود حل مسئله و، به اعتقاد من، یک محل کار سرگرم کننده تر می شود. برای آسان‌تر کردن کارتان، در اینجا ده‌ها راه برای ایجاد انگیزه در تیم خود برای خلاقیت بیشتر آورده شده است.

1. تعریف و انتقاد معنادار

به طور منظم و معنی دار از مردم تعریف کنید، نه تنها از چهره آنها، بلکه پشت سر آنها به طوری که مردم بدانند که شما در تعریف خود صادق هستید و به گزارش های مستقیم خود ایمان دارید. این باعث ایجاد اعتماد می شود که به نوبه خود باعث می شود افراد در مورد به اشتراک گذاشتن ایده های دیوانه کننده با شما اطمینان داشته باشند. همچنین به این معنی است که آنها انتقاد شما را بیشتر می پذیرند.

مدیرانی که به طور مستمر از گزارش های مستقیم خود انتقاد می کنند، اعتماد را از بین می برند. چرا یک ایده بدیع را با رئیسی در میان بگذارید که می دانید از آن انتقاد می کند و احتمالاً از شما نیز انتقاد می کند؟ بهتر است سر خود را پایین نگه دارید و از وضعیت موجود پیروی کنید تا انتقاد را به حداقل برسانید.

زمانی که نیاز به انتقاد از افراد دارید، با یک تعریف و تمجید شروع کنید، اطمینان حاصل کنید که انتقاد به جای آنها بر اعمال آنها متمرکز است و در انتقاد خود معنی دار باشید. در صورت امکان یک چالش به انتهای انتقاد اضافه کنید

“این یک ایده احمقانه است، احمق!” انتقاد وحشتناکی است!

“من از تفکر شما در مورد محصول جدید، لیزا، خوشم می آید، اما احساس می کنم در زمانی که ما در تلاش برای ساده سازی تجربه کاربری هستیم، پیچیدگی های غیرضروری را اضافه می کند. چگونه می توانید با این پیچیدگی به عملکردی مشابه دست پیدا کنید؟”

۲- مردم را اغلب به چالش بکشید.

بیشتر افراد باهوش در چالش ها پیشرفت می کنند. و چالش های خلاقانه به ویژه …. چالش برانگیز هستند. اگر مرتباً زیردستان خود را برای ارائه ایده‌های جدید به چالش می‌کشید، ذهن خلاق آنها را به طور مرتب تمرین می‌دهید و محیط کارشان را جذاب‌تر می‌کنید.

به‌ویژه، در موقعیت‌هایی که ممکن است زمانی گفته باشید «این کار انجام نمی‌شود»، به جای آن بپرسید: «چگونه می‌توانیم این کار را انجام دهیم؟» جایی که ممکن است یک بار گفته باشید: “ما بودجه ای برای این کار نداریم!”، در عوض بپرسید: “برای کاهش هزینه آن ایده چه کاری می توانیم انجام دهیم تا بتوانیم آن را در بودجه خود جای دهیم؟” یا “برای متقاعد کردن مدیران ارشد به این ایده چه کنیم؟”

هنگام تهیه یک ارائه برای مشتری، فقط پاورپوینت را در رایانه خود باز نکنید و الگوی استاندارد ارائه کسب و کار خود را فراخوانی نکنید. در عوض، با این سوال از تیم خود شروع کنید: «بیایید این ارائه را واقعاً بدیع و عالی بسازیم، به طوری که مشتری تا پایان از ما برای کسب و کارمان التماس کند. حال، چگونه این کار را انجام دهیم؟»

هنگام انجام کارهای روتین، بپرسید: “آیا می توانید میانبرهایی را در نظر بگیرید که این کار را سریع تر و آسان تر کند؟”

و غیره. چالش‌های مداوم ذهن همه را تیز نگه می‌دارد و به طور منظم به ایده‌های عالی زیادی منجر می‌شود.

فراموش نکنید که به طور منظم خود را به چالش بکشید. برای خروجی خلاق شما معجزه خواهد کرد.

3. به مردم یادآوری کنید که ایده می خواهید

این ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما باید گفت. همیشه به مردم یادآوری کنید که مشتاق شنیدن ایده های آنها هستید. چالش ها یکی از راه های انجام این کار است. همچنین باید به گزارش های مستقیم خود در جلسات و چت های غیررسمی یادآوری کنید که برای ایده های آنها ارزش قائل هستید.

نیازی به گفتن نیست، وقتی مردم با ایده های خود به شما مراجعه می کنند. با دقت گوش دهید، بازخورد مثبت ارائه دهید و اگر مشکلی در ایده وجود دارد، صاحب ایده را برای حل آن مشکلات به چالش بکشید.

4. سؤالات باز بپرسید، به خصوص در مورد فرضیات

سوالات باز باعث می شود مردم فکر کنند و تفکر برای خلاقیت مفید است. اگر مشکلی پیش آمد، فوراً دلیل اشتباه را توضیح ندهید. از تیم بپرسید چرا فکر می‌کنند اشتباه پیش رفت و چه کاری می‌توانند انجام دهند تا از تکرار آن جلوگیری کنند.

به ویژه، عادت به زیر سوال بردن مفروضات را پیدا کنید. کسب و کارهای بزرگ تمایل به جمع آوری بسیاری از مفروضات بزرگ دارند. با گذشت زمان، برخی از این فرضیات باطل می شوند. اگر آنها را زیر سوال نبرید، ممکن است متوجه تغییر نشوید. کداک تصور می‌کرد که مردم بیشتر به دنبال عکس‌های چاپ شده با کیفیت از دوربین‌ها هستند و تا دیر نشده از دیجیتالی شدن غفلت می‌کنند.

فرضیات کمی را نیز زیر سوال ببرید. شاید شما هرگز بعدازظهرهای جمعه با مشتریان احتمالی تماس نگیرید، زیرا تصور می کنید که آنها درست قبل از تعطیلات آخر هفته مشغول به اتمام کار هستند. اما آیا این حقیقت دارد؟ شاید با دانستن اینکه آخر هفته در راه است، ذهن بازتری داشته باشند.

5. زمان و فرصت هایی برای فکر کردن فراهم کنید.

وین موریس در مقاله خود “خلاقیت سازمانی – ده توانمندساز برتر” (PDF) اشاره کرد که توانمندساز شماره یک برای خلاقیت سازمانی، فراهم کردن زمان برای تفکر است. و این موضوعی است که من در بسیاری از شرکت ها دیده ام. خلاق تر است. مدیریت روی ابزارهای مدیریت ایده، آموزش نوآوری و موارد دیگر برای کارکنان سرمایه گذاری کرده است.

بدتر از آن، در دفتر طرح باز، کارمندی که به فضا خیره می شود، احتمالاً به عنوان فردی سست دیده می شود تا فردی که سخت مشغول انجام ایده های نوآورانه برای شرکت است.

روشن کنید که فکر کردن خوب است. تیم خود را به فکر کردن تشویق کنید. اجازه دهید در حال تفکر دیده شوید و افکار خود را به اشتراک بگذارید. فضاهای راحت برای تفکر فراهم کنید (به زیر مراجعه کنید). بهتر است افراد را تشویق کنید که در طول روز پیاده روی کنند، که نه تنها ورزش خوبی است، بلکه برای تفکر خلاق نیز عالی است .

6. فضایی برای فکر کردن و صحبت کردن و ایجاد کردن فراهم کنید.

چند سال پیش، آژانس توسعه شرق انگلستان یک نظرسنجی از حدود 1000 نفر انجام داد و متوجه شد که تنها 10٪ ایده هایی را روی میز خود داشتند. علاوه بر این، تنها 6 درصد از زنان و 17 درصد از مردان در هر جایی از محل کار ایده داشتند.

بنابراین شما باید برای زیردستان خود مکان هایی را فراهم کنید تا بتوانند در مورد ایده ها فکر کنند و با هم همکاری کنند. طاقچه های با میز و صندلی ساده و در عین حال موثر هستند. مردم می توانند جایگاهی پیدا کنند، بنشینند و صحبت کنند. به طور دقیق‌تر، می‌توانید اتاق‌های نوآوری را با صندلی‌های کیسه‌ای و اسباب‌بازی‌هایی در آن‌ها فراهم کنید تا مردم واقعاً استراحت کنند و فکر کنند.

جلسات خلاقانه را خارج از سایت برگزار کنید. به یک کافه راحت بروید و اگر جایی که هستید از نظر فرهنگی قابل قبول است، به مردم اجازه دهید یک لیوان شراب یا آبجو بخورند. ثابت شده است که یک یا دو نوشیدنی باعث تقویت تفکر خلاق می شود. بسیاری از فضاهای کار مشترک، که در شهرهای سرتاسر جهان ظاهر می‌شوند، دارای اتاق‌های ملاقات جالبی برای اجاره هستند.

7. به سفرهای میدانی تفکر خلاق بروید.

حداقل یکی از کارمندان مشتری من به طور مرتب از فضاهایی بازدید می کند که در آن از محصولات آنها استفاده می شود. آن‌ها در آنجا به چالش می‌افتند تا به کاربردهای جدید محصولات خود، راه‌های جدید برای اعمال محصولات خود و محصولات جدیدی که برای مشتریان فعلی‌شان جذاب باشد فکر کنند. این یک راه عالی برای تولید ایده است. فرار از دفتر برای همه هوای تازه می آورد. بازدید از محیط هایی که از محصول شما استفاده می شود، شما را در ذهن مشتری قرار می دهد. و این به شما کمک می کند به روش های جدید فکر کنید.

همچنین می‌توانید از مکان‌هایی بازدید کنید که مستقیماً به کسب و کار شما مرتبط نیستند و از آنها الهام بگیرید. گالری‌های هنری، انواع موزه‌ها و کسب‌وکارهای نامرتبط می‌توانند الهام‌بخش ایده‌ها باشند. ببینید چگونه یک رستوران خانوادگی و دوستانه در یک شهر کوچک به مشتریان خود خدمات ارائه می دهد و بپرسید چگونه می توانید همان سطح خدمات را به مشتریان تجاری بزرگ خود ارائه دهید.

به برگزاری یک جلسه پیاده روی در یک پارک نزدیک یا مسیر طبیعی فکر کنید.

وقتی اولین شرکت من خیلی جوان بود، هر دو کارمندم را به تماشای فیلم پارک ژوراسیک و شام بردم. در حین صرف غذا، ایده های دیوانه وار الهام گرفته شده از فیلم را به اشتراک گذاشتیم.

8. ایده های فشار.

زمانی که به دنبال ایده هستیم، زمانی که اولین ایده خوب خود را به دست می آوریم، تمایل به توقف داریم. شما نباید این کار را انجام دهید و باید گزارش های مستقیم خود را نیز تشویق به انجام این کار نکنید. به جای آن، فکر کردن را بیشتر تحت فشار قرار دهید. نقاط ضعف ایده خوب شما چیست؟ چطور توانستی بر آنها غلبه کنی آیا ایده شما نسبتاً متعارف است؟ سپس آن را فشار دهید. مردم را به وحشی شدن تشویق کنید. ایده های عالی از اینجا سرچشمه می گیرند.

وقتی یک گزارش مستقیم با ایده ای به شما می رسد، از او بخواهید ایده را بیشتر پیش ببرد یا بپرسید: «این ایده خوبی است، اما من معتقدم که شما می توانید بهتر انجام دهید. با آن بازی کنید و ببینید چه چیزی می توانید به دست آورید!»

9. ایده ها را پیاده سازی کنید

این ممکن است بدیهی به نظر برسد. اما بسیاری از ابتکارات نوآوری بر تولید ایده بدون اجازه توسعه و اجرای ایده تمرکز دارند. یک تسهیل کننده گران قیمت ممکن است ده ها نفر از خلاق ترین افراد را به طوفان فکری هدایت کند که منجر به 150 ایده می شود که به طور مرتب طبقه بندی شده اند. با این حال، اگر سازمان نتواند هر یک از این ایده ها را اجرا کند، این تمرین یک اتلاف وقت پرهزینه و بی انگیزه است. به همین ترتیب، نرم افزار مدیریت ایده که ایده هایی را جمع آوری می کند که به نظر می رسد هرگز اجرا نمی شوند، به زودی به عنوان اتلاف وقت شناخته می شوند.

و اگر پیشنهاد ایده به عنوان اتلاف وقت تلقی شود، مردم از ارائه ایده خودداری خواهند کرد.

از سوی دیگر، اگر ایده ها به طور منظم توسعه و اجرا شوند; اگر داستان‌هایی درباره آن پیاده‌سازی‌ها به اشتراک گذاشته شود، مردم احساس خواهند کرد که زمانی که صرف تفکر خلاقانه می‌شود، زمانی است که به خوبی صرف شده است.

 10. ابزار

ابزارها می توانند به کارمندان کمک کنند تا ایده ها را توسعه دهند و روی آنها همکاری کنند و همچنین به شما در گرفتن و مدیریت ایده ها کمک کنند. ابزارها می‌توانند شامل موارد اساسی مانند تخته‌های سفید در اتاق‌های جلسه برای اشتراک‌گذاری ایده‌ها باشند. و خودکار، نشانگر و کاغذ برای کار روی ایده ها.

ابزارها می‌توانند شامل اسباب‌بازی‌هایی برای ساخت و مدل‌سازی چیزهایی مانند بلوک‌های ساختمانی، لگو، عروسک‌ها، مواد کاردستی و هر چیز دیگری باشد که مردم می‌توانند برای مدل‌سازی ایده‌ها یا ساختن نمونه‌های اولیه استفاده کنند.

می‌توانید ابزارهای مبتنی بر نرم‌افزار، مانند نرم‌افزار نقشه‌برداری ذهنی، برنامه‌های یادداشت‌برداری برای تلفن و ابزار کاملاً رایگان «سوالات تفکر ضد متعارف» را در نظر بگیرید .

11. شوخ طبعی را تشویق کنید

خلاقیت و شوخ طبعی دست به دست هم می دهند. خنده شما را آرام می کند و شما را آزاد می کند. وقتی همه در حال خندیدن هستند از ایده های دیوانه کننده استقبال می شود. خندیدن بازدارندگی های ما را آزاد می کند و به ما احساس خوبی می دهد. شوخی‌ها، مانند ایده‌های خلاقانه، معمولاً درباره گردآوری مفاهیم متفاوت به روش‌های جدید هستند. وقتی یک گروه می خندد، شرکت کنندگان اغلب سعی می کنند با ایده های خنده دار از یکدیگر پیشی بگیرند. و این ایده های خنده دار اغلب ایده های بسیار خلاقانه ای هستند.

در کارگاه‌های خلاقیت من، گروه‌هایی که بیشتر می‌خندند، خلاق‌ترین ایده‌ها را دارند.

12. خودتان خلاق باشید – و آن را نشان دهید!

یک مدیر خوب البته با مثال رهبری می کند. اگر به زیردستان خود بگویید خلاق باشند، اما هرگز خودتان ایده خلاقانه ای را به اشتراک نگذارید، شما الگوی خیلی خوبی نیستید.

شما مطمئناً یک متفکر خلاق هستید – بالاخره شما در حال مطالعه خلاقیت هستید! اما آیا شما همچنین خلاقیت خود را نشان می دهید؟ آیا شما ایده های خود را به اشتراک می گذارید؟ آیا به دنبال راه حل های غیرعادی برای مشکلات هستید؟ آیا از ابزارهای خلاقیت استفاده می کنید؟ آیا در فعالیت های تفکر خلاق شرکت می کنید؟

اگر نه، این کار را انجام دهید. خلاق باشید و در مورد آن خجالت نکشید! این فقط باعث ایجاد خلاقیت در اطرافیان شما می شود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *