101 روش برای خلاقیت بیشتر معلمان و اساتید

معلم خلاق

خلاقیت همیشه چیزی نیست که فقط اتفاق بیفتد. پرورش، رشد و توسعه خلاقیت، حتی برای کسانی که در زمینه های خلاقانه و پویا غوطه ور هستند، می تواند کمی کار کند.

برای مربیان، الهام بخشیدن به خلاقیت در دانش‌آموزان یا پذیرش خلاقیت خودتان در حالی که سعی می‌کنید الزامات تحصیلی، تست‌زنی و سایر مسائل را در کلاس درس به چالش بکشید، می‌تواند چالش بیشتری باشد. ممکن است دشوار باشد، اما مطمئناً غیرممکن نیست، و انجام آن می تواند به ایجاد یک محیط کلاسی کمک کند که هم برای شما و هم برای دانش آموزانتان انگیزه، جالب تر و آموزشی تر باشد.

پس چگونه به آنجا میرسی؟ در اینجا چند نکته وجود دارد که می تواند به شما در ایجاد خلاقیت در کلاس به روش های مختلف کمک کند.

پیدا کردن الهام خلاق

نمیدانید از کجا شروع کنید؟ این نکات به شما کمک می کند تا بر اصول اولیه تسلط داشته باشید و اولین قدم مهم را به سمت یک کلاس درس خلاقانه بردارید.

 1. برای ایده های جدید باز باشید.

  حتی بازترین‌های ما نیز گاهی در بلاتکلیفی گیر می‌افتند و نمی‌توانند ببینند که راه‌های بالقوه بهتر دیگری برای انجام کارها وجود دارد. از آن جدا شوید و سعی کنید برای ایده های جدید باز باشید، حتی اگر در ابتدا عجیب به نظر برسند.

 2. خارج از جعبه فکر کنید.

  از فکر کردن در مورد کلاس درس خود در شرایط کاملاً محدود خودداری کنید و پذیرای ایده هایی باشید که خارج از هنجار هستند. ممکن است فقط یک ایده خلاقانه پیدا کنید که برخی از درس های شما را متحول کند.

 3. هیجان را پیدا کنید.

  یکی از راه های ایجاد تفکر خلاقانه در مغز این است که شروع به یادگیری چیزهایی کنید که شما را هیجان زده می کند. این هیجان باعث تحریک مغز می شود و مغز با انگیزه مغزی فعال و خلاق است.

 4. از منطقه امن ات فاصله بگیر.

  سخت است که خود را از منطقه راحتی خود خارج کنید، اما ممکن است این همان چیزی باشد که واقعاً برای خلاقیت به آن نیاز دارید. با گروه های جدیدی از دانش آموزان کار کنید، موضوعات جدید را آموزش دهید، یا چیزی را امتحان کنید که با آن راحت نیستید. ممکن است کار کند، ممکن است نه، اما اگر تلاش نکنید هرگز متوجه نخواهید شد.

 5. مکان های الهام بخش را پیدا کنید.

  برخی از افراد خوش شانس ممکن است بتوانند در کمد جارویی الهام بگیرند، اما برخی دیگر از ما به مکانی نیاز داریم که ما را به سمت الهام سوق دهد. فرقی نمی‌کند پارک، اتاق نشیمن یا حتی مکانی در مدرسه‌تان باشد، به آنجا بروید و آب خلاق خود را به جریان بیاندازید.

 6. آروم باش.

  در حالی که برخی افراد تحت استرس بهتر کار می کنند، اکثر ما آن را یک قاتل خلاقیت می دانیم. برای اینکه واقعاً با جنبه خلاق خود در تماس باشید، استراحت کنید و ایده ها را مجبور نکنید.

 7. در همه جا به دنبال ایده بگردید.

  ایده‌های شگفت‌انگیز می‌توانند از هر کجا و در هر زمان بیایند، بنابراین همیشه چشم‌ها، گوش‌ها و ذهن خود را باز نگه دارید!

 8. به یک سرگرمی بپردازید.

  کنار گذاشتن آموزش به نفع برخی علاقه‌های دیگر برای چند ساعت در روز می‌تواند به شما کمک کند با اشتیاق و علاقه دوباره به کار خود بازگردید.

 9. یک اشتیاق را دنبال کنید.

  عاشق چیزی؟ دنبالش کن اشتیاق شما احتمالاً شما را هیجان زده، الهام گرفته و آماده برای خلاقیت می کند.

 10. فعال شدن.

  مغز شما برای فکر کردن به اکسیژن زیادی نیاز دارد و ورزش آن را سریع‌تر می‌رساند.

 11. مدیتیشن را در نظر بگیرید.

  گاهی اوقات شما فقط باید ذهن خود را از همه چیزهای قدیمی پاک کنید تا بتوانید آن را به روی ایده های جدید و نوآورانه باز کنید.

 12. با نقاط قوت خود بازی کنید.

  در حالی که به چالش کشیدن خود عالی است، اما می تواند خسته کننده باشد. در سفر خلاقانه خود نیز با نقاط قوت خود کار کنید و احتمال اینکه احساس خستگی کنید بسیار کمتر است.

سرمایه گذاری بر جرقه خلاق

اگر خلاقیت در بیل دارید، باید قدم های بعدی را برای استفاده از آن بردارید. در اینجا، ما چند ایده را ارائه می دهیم که می تواند کمک کند.

 1. زمانی را برای تفکر خلاق اختصاص دهید.

  سخت است که خلاق باشید، زمانی که برای انجام کارهایی که حتی به فکر خلاق بودن ندارید، ندارید. این را در اولویت قرار دهید که چند دقیقه از روز خود را به تفکر آزاد اختصاص دهید و اطمینان حاصل کنید که دانش آموزان شما آنقدر غرق در مشق شب نمی شوند که زمانی برای خلاقیت ندارند.

 2. ایده های خلاقانه را توسعه دهید، اجازه ندهید بمیرند.

  تنها ارائه یک ایده خلاقانه کافی نیست. باید پیگیری کنی مایل باشید زمان خود را صرف پرورش ایده های خود و توسعه آنها به چیزی ارزشمند و مفید کنید. دانش آموزان را به انجام همین کار تشویق کنید.

 3. یک نوت بوک همراه داشته باشید.

  الهام در هر زمانی ممکن است به شما ضربه بزند، بنابراین مطمئن شوید که با همراه داشتن یک دفترچه یادداشت کوچک، راهی برای ثبت آن دارید.

همچنین به 20 اصل اساسی: آنچه هر معلم باید در مورد یادگیری بداند مراجعه کنید

 1. منتقد درونی خود را ساکت کنید.

  وقتی نوبت به خلاقیت می رسد، ما اغلب بدترین دشمنان خود هستیم. سخت تلاش کنید تا از انتقاد و بی مهری بیش از حد نسبت به خودتان جلوگیری کنید و بدون قضاوت از طریق ایده ها کار کنید.

 2. ذهن خود را تیز نگه دارید.

  اگر به آن فشار نیاورید، مانند ماهیچه های شما، مغز شما ضعیف می شود. بخوانید، بیاموزید و ذهن خود را به چالش بکشید تا آن را تیز نگه دارید. شما نه تنها خلاق تر خواهید بود، بلکه احتمالاً معلم بهتری نیز برای آن خواهید بود.

 3. کاری را که انجام می دهید دوست داشته باشید.

  هیچ چیز به اندازه دوست داشتن واقعی کاری که انجام می دهید به شما احساس خلاقیت و الهام نمی دهد. اگر احساس استرس می کنید، به خود یادآوری کنید که واقعاً شغل شما چقدر عالی است. مطمئناً به شما کمک می کند کمی خلاق تر و الهام بخش تر شوید.

 4. کلاس خود را به عنوان یک کسب و کار تصور کنید.

  اگر یک مدیر هنری یا مدیر نوآوری بودید چگونه به کارمندان خود الهام می‌دادید؟ از همین تاکتیک ها در کلاس درس خود استفاده کنید!

 5. شکست های موفق را جشن بگیرید.

  آیا تانک درس شما؟ آیا ایده خوبی داشتید که به نتیجه نرسید؟ خودت را پایین نگیر شکست بخشی از فرآیند خلاقیت است و گاهی اوقات شکست‌ها می‌توانند موفقیت‌های بزرگی باشند اگر در این فرآیند چیزی به شما بیاموزند.

 6. صاحب ایده های خود باشید.

  خوب است از ایده هایی استفاده کنید که از دیگران سرچشمه می گیرند اما قرض نمی گیرند: به طور کامل خرید کنید. حتی وقتی از سبک یا ایده‌های دیگران الهام می‌گیرید، با بهبود، تغییر یا شخصی‌سازی آن‌ها، آن‌ها را برای خود بسازید.

 7. تعلیق قضاوت

  بهترین ایده ها همیشه در ابتدا کمی دیوانه کننده به نظر می رسند. قضاوت را تا زمانی که تمام اطلاعات را بدست آورید تعلیق کنید.

 8. همه احتمالات را کاوش کنید.

  وقتی بعضی چیزها را غیرممکن می نویسید، پتانسیل خلاقیت خود را محدود می کنید. احتمالات را به طور کامل کاوش کنید، حتی اگر فکر می کنید که دور از دسترس هستند.

 9. عجایب را در آغوش بگیرید.

  وقتی نوبت به خلاقیت می رسد، معمولاً عجیب بودن چیز خوبی است. باهاش ​​برو. ممکن است شما را به جایی که می خواهید برسانید هدایت کند.

دانش آموزان الهام بخش

هنگامی که خوب و خلاقانه الهام گرفتید، باید به دانش آموزان خود کمک کنید تا جنبه خلاقانه خود را نیز بپذیرند.

 1. خلاقیت مدل.

  آیا می خواهید به دانش آموزان خود کمک کنید تا خلاق تر باشند؟ سپس به آنها نشان دهید که چگونه انجام می شود! الگوی خلاقیت باشید و مطمئناً از آنها پیروی می کنند.

 2. دیدگاه های چندگانه را تشویق کنید.

  اگر همیشه یک درست و غلط قطعی در کلاس شما وجود داشته باشد، فضای زیادی برای تفکر خلاق وجود نخواهد داشت. چندین دیدگاه و ایده های مختلف را تشویق کنید، حتی اگر آنها همیشه با دیدگاه شما مطابقت نداشته باشند.

 3. تنوع را برجسته کنید.

  اگر دانش آموزان شما از طیفی از پیشینه های فرهنگی و قومی هستند، از این تنوع استفاده کنید و ایده ها و ارزش های هر یک از فرهنگ های آنها را برجسته کنید. این نه تنها آموزشی است، بلکه به آنها نشان می دهد که بیش از یک راه برای انجام کارها وجود دارد.

 4. به دانش آموزان کمک کنید تا توانایی های خود را ببینند.

  هر دانش آموزی استعدادها و توانایی های متفاوتی دارد. از اینها برای مشارکت دادن دانش آموزان و کمک به آنها برای خلاقیت بیشتر در فعالیت های خود استفاده کنید.

 5. فرضیات سوال.

  فقط با وضعیت موجود پیش نروید! مایل باشید که مفروضات رایج را زیر سوال ببرید و دانش آموزان خود را نیز تشویق کنید که از همان نوع کنجکاوی برخوردار باشند.

 6. حل خلاقانه مشکل را تشویق کنید.

  معمولاً بیش از یک راه برای حل یک مشکل وجود دارد. به دانش آموزان کمک کنید تا در نحوه حل مشکلات خلاق باشند و به آنها فرصت دهید تا روی پروژه هایی کار کنند که این مهارت ها را ایجاد می کند.

 7. بخوانید و دانش آموزان را تشویق کنید که همین کار را انجام دهند.

  کتاب ها مکان های بسیار خوبی برای یافتن الهام، اطلاعات و ایده های خلاقانه هستند. اهمیت مطالعه (کتاب، مجلات، روزنامه یا حتی کمیک) را به بچه ها نشان دهید.

 8. سؤالات باز بپرسید.

  به همین سادگی، پرسیدن سوال از دانش آموزان می تواند ابزار شگفت انگیزی برای ایجاد تفکر خلاقانه در آنها باشد. فقط مطمئن شوید که سؤالات به اندازه کافی باز هستند تا به آنها اجازه دهید پاسخ های خود را پیدا کنند و احساس کنند که به انتظارات شما محدود نمی شوند.

 9. معنای شخصی را بیابید.

  کمک به دانش‌آموزان برای ارتباط دادن ایده‌هایشان به تجربیات و احساساتشان می‌تواند باعث شود پروژه‌ها معنای عمیق‌تری پیدا کنند و ممکن است سطح دیگری از خلاقیت را تشویق کنند.

 10. اجازه دهید دانش آموزان کار خود را نشان دهند.

  دانش آموزان در هر سنی دوست دارند کار خود را به نمایش بگذارند، چه در کلاس درس و چه در راهرو. به دانش آموزان فرصت دهید تا نشان دهند چه کاری می توانند به همسالان خود انجام دهند.

 11. خودجوش باشید

  از مسیر آموزشی خود خارج شوید و خودجوش باشید. دانش‌آموزان مجبور می‌شوند به روش‌های جدید فکر کنند و به آنها پاسخ دهند و ذهن خود را در این فرآیند گسترش دهند.

 12. از دانش آموزان برای پاسخ بپرسید.

  پاسخ ها را به دانش آموزان ندهید، از آنها بخواهید که خودشان پاسخ ها را ارائه دهند.

 13. به عنوان یک کلاس با هم کار کنید.

  گاهی اوقات، همکاری با یکدیگر بهترین راه برای یافتن راه حل خلاقانه برای یک مشکل است.

 14. کار دانشجویی نمونه را برجسته کنید.

  وقتی دانش‌آموزان کار خوبی انجام می‌دهند، مطمئن شوید که می‌دانند چقدر تحت تأثیر شما قرار گرفته‌اید. این به آنها انگیزه می دهد تا کار بزرگ را ادامه دهند.

 15. چیزها را سرگرم کننده کنید.

  فعالیت های سرگرم کننده باعث می شود دانش آموزان بخندند، احساس آرامش کنند و مهمتر از همه سرگرم شوند.

کلاس درس خلاق

در اینجا نکاتی را برای ایجاد یک محیط کلاسی که خلاقیت را در بر می گیرد به اشتراک می گذاریم.

 1. خلاقانه ارزیابی کنید.

  نمره گذاری آزمون های چند گزینه ای آسان است، اما فضای زیادی برای تفکر خلاقانه در آنها وجود ندارد. پاسخ ها یا اشتباه هستند یا درست. برای تقویت تفکر خلاق در کلاس، با ایجاد تکالیف و تست هایی که از آن استفاده می کنند به دانش آموزان نشان دهید که برای آن ارزش قائل هستید.

 2. به ایده ها و پروژه های خلاقانه پاداش دهید.

  وقتی نوبت به خلاقیت در کلاس می‌رسد، پول خود را با پاداش و تمجید از دانش‌آموزانی که خلاقانه فکر می‌کنند، بگذارید، حتی اگر لزوماً ایده‌های آنها را دوست نداشته باشید یا با آنها موافق نباشید.

 3. خطرات معقول را تشویق کنید.

  بسیاری از بچه ها آنقدر از شکست می ترسند که حاضر نیستند در نحوه یادگیری چیزهای جدید ریسک کنند. با تشویق به ریسک‌پذیری هوشمندانه، به کاهش ترس کمک کنید، که می‌تواند به دانش‌آموزان کمک کند تا پیشرفت‌های جدیدی داشته باشند، خارج از چارچوب فکر کنند و به عنوان فردی رشد کنند.

 4. اجازه اشتباهات.

  هر ایده خلاقانه ای موفق نخواهد بود، اما این بدان معنا نیست که مفید یا ارزشمند نبوده است. در واقع، برخی از اشتباهات اولیه به عنوان مبنایی برای برخی چیزهای بسیار عالی بعداً عمل کرده اند. به جای اینکه اشتباهات را شکست خورده تلقی کنید، تجزیه و تحلیل کنید و از طریق آنها کار کنید.

 5. یک محیط محرک ایجاد کنید.

  در حالی که می توانید در هر جایی خلاق باشید، انجام این کار زمانی که در یک محیط محرک هستید بسیار آسان تر است. هم شما و هم دانش‌آموزانتان می‌توانید از کلاسی که به خوبی تزئین شده، سرگرم‌کننده و جذاب است بهره ببرید.

 6. خشنودی تاخیر.

  بهترین پروژه های خلاقانه با پاداش فوری همراه نیستند. به دانش آموزان خود کمک کنید تا این را بیاموزند و با به تأخیر انداختن پاداش کار خلاقانه و تأکید بر اهداف بلندمدت، ارزش نظم و سخت کوشی را به آنها بیاموزند.

 7. به دانش آموزان کمک کنید تا موانع را شناسایی و برای آنها برنامه ریزی کنند.

  هیچ کاری ارزش انجام دادن هرگز آسان نیست و دانش آموزان بدون شک در طول کار خلاقانه خود با موانعی روبرو خواهند شد. با ایجاد برنامه‌های اقدام و راه‌حل‌ها، به آن‌ها کمک کنید تا این‌ها را فرصت‌ها ببینند، نه موانعی.

 8. خود (و دانش آموزان خود) را شگفت زده کنید.

  هیچ چیزی مانند کمی خودانگیختگی فضای خلاقانه ای ایجاد نمی کند. گهگاه کاری غیر از شخصیت انجام دهید. دانش‌آموزان شما را سرپا نگه می‌دارد و شما را از افتادن در یک شیار نگه می‌دارد.

 9. هنرها را ادغام کنید.

  خلاقانه ترین موضوعات سنتی در هنر هستند، اما این موضوعات را می توان تقریباً در هر درس، چه ریاضی، چه علوم یا تاریخ گنجاند. راه هایی را بیابید که موسیقی، طراحی، نوشتن خلاقانه و سایر هنرها را در طیف وسیع تری از درس های کلاس خود بیاورید.

 10. به دانش آموزان کمک کنید تا به اهداف خود برسند.

  فقط خلاق بودن کافی نیست. به دانش‌آموزان کمک کنید تا در پروژه‌ها و تکالیفی که در کلاس خود انجام می‌دهید، اهداف آموزشی خود را تعیین کرده و برای رسیدن به آنها تلاش کنند.

 11. خلاقیت را در همه موضوعات در آغوش بگیرید.

  چرا هنرها باید همه سرگرم کننده باشند؟ جنبه های خلاقیت را در تمام موضوعات خود از جمله ریاضی و علوم بیاورید.

 12. همه چیز را با هم مخلوط کنید

  . خلاقیت را در تدریس با اختلاط هر چند وقت یکبار تقویت کنید. نحوه ارائه درس های خود را تغییر دهید، دانش آموزان را به روش های مختلف ارزیابی کنید، یا چالش های جدید و غیرمنتظره به آنها بدهید.

 13. بازخورد بدهید.

  ارائه بازخورد در مورد کار دانش آموزان می تواند به آنها کمک کند تا ایده های خود را بهتر اصلاح کنند و درک کنند.

 14. از نشان دادن راه درست خودداری کنید.

  تفکر خلاق نتیجه تفکر خارج از روش معمول انجام کارها است. روش صحیح انجام کارها را از قبل ارائه ندهید، از دانش آموزان بخواهید که مشکل را خودشان حل کنند.

 15. بچه ها را تشویق نکنید که کورکورانه مطابقت کنند (و خودتان این کار را انجام ندهید).

  بدون اندکی عصیان نمی توان متفکران مستقل داشت. دانش‌آموزان خود را تشویق کنید که بپرسند چرا همه چیز به نحوی خاص است و وقتی فکر می‌کنند اوضاع درست نیست، صحبت کنند.

 16. آزادی بدهید، اما تمرکز داشته باشید.

  خلاقیت به مقدار مشخصی از آزادی نیاز دارد، اما نه آزادی بی حد و حصر. به دانش‌آموزان تمرکز کنید تا هدفی برای کار کردن داشته باشند.

 17. خودگردانی را تشویق کنید.

  اگر شما به سادگی پاسخ تمام سوالات سخت را به دانش آموزان بدهید، آنها انگیزه ای برای ارائه راه حل های خود به خود نخواهند داشت. آنها را تشویق کنید که خودشان کار کنند و فقط در صورتی که واقعاً گیر کرده اند کمک بخواهید.

 18. تقویت همکاری.

  در حالی که کار به تنهایی می تواند عالی باشد، دانش آموزان همچنین می توانند خلاقانه زیادی از کار با یکدیگر به دست آورند. به آنها کمک کنید یاد بگیرند که در گروه های سازنده و حامی کار کنند.

 19. دانش آموزان را در وضع قوانین مشارکت دهید.

  قوانین موجود در کلاس شما در صورتی که دانش‌آموزان در تنظیم دستورالعمل‌های کلاس نقشی داشته باشند، بسیار منطقی‌تر خواهند بود و مورد احترام بیشتری قرار خواهند گرفت.

 20. کلاس خود را تزئین کنید.

  تابلوهای اعلانات جالب، نمایشگرها، گیاهان، پوسترها و سایر مواد می توانند فضایی را به فضایی تبدیل کنند که دانش آموزان شما را به تفکر و خلاقیت وادار کند.

 21. والدین را درگیر کنید.

  وقتی دانش آموزان کلاس را ترک می کنند، خلاقیت نباید متوقف شود. والدین را در پروژه ها مشارکت دهید و آنها را تشویق کنید تا نقش فعالی در فرآیند یادگیری داشته باشند.

 22. هم در مورد پاداش ها و هم در انتقادات معتدل باشید.

  تحسین بیش از حد می تواند به همان اندازه بد باشد که انتقاد بیش از حد. هر دوی آنها را تعدیل کنید تا به دانش آموزان کمک کنید تا خلاقیت خود را به حداکثر برسانند.

 23. از منابع مدرسه خود استفاده کنید.

  هر منابعی که مدرسه شما برای ارائه دارد، از آنها استفاده کنید. کتابخانه‌ها، آزمایشگاه‌های کامپیوتر و حتی باغ‌های مدرسه می‌توانند مکان‌های الهام‌بخش و آموزشی برای فراگیران باشند.

 24. ایجاد یک حس شگفتی.

  یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای تقویت یادگیری و خلاقیت انجام دهید، القای حس شگفتی در دانش آموزان است. این باعث می شود تا مدت ها بعد از اینکه کلاس شما را ترک کردند یاد بگیرند.

فعالیت های خلاقانه

این نکات راه‌های سرگرم‌کننده و جالبی را برای کشف خلاقانه درس‌ها در کلاس ارائه می‌دهند.

 1. ایده پردازی.

  چه به تنهایی و چه با دیگران روی آن کار کنید، طوفان فکری می‌تواند راهی عالی برای به جریان انداختن خلاقیت‌های شما باشد. بگذارید ذهنتان پرسه بزند و انتظار نداشته باشید هر ایده ای برنده باشد.

 2. از تکنولوژی استفاده کنید

  فناوری ابزاری شگفت انگیز برای تقویت خلاقیت است. می توان از آن برای یافتن ایده، طوفان فکری و حتی ایجاد محصولات نهایی استفاده کرد. امکانات بی پایان هستند، بنابراین هنگام کار بر روی خلاقیت آن را به حساب نیاورید.

 3. فرضی دریافت کنید.

  ایجاد موقعیت های فرضی یکی از راه های خلاقیت است. وقتی به آنچه ممکن است رخ دهد، راه‌حل‌های بالقوه و واکنش‌های احتمالی فکر می‌کنید، می‌توانید راه‌های کاملاً جدیدی برای تفکر باز کنید.

 4. از کلاس خارج شوید.

  بهترین دروس گاهی اوقات خارج از کلاس برگزار می شود. سفرهای میدانی جالب یا حتی پیاده روی در خارج از مدرسه می تواند به دانش آموزان کمک کند تا چیزها را به روشی جدید و هیجان انگیز یاد بگیرند.

 5. از پازل ها و بازی ها استفاده کنید.

  وقتی دانش آموزان سرگرم تفریح ​​هستند، اغلب فراموش می کنند که در حال یادگیری هستند. پازل‌ها و بازی‌ها می‌توانند آن‌ها را به چالش بکشند تا خلاقانه فکر کنند، اما همچنین سرگرمی‌هایی را فراهم می‌کنند که انگیزه بیشتری برای ادامه یادگیری و کار در آن‌ها ایجاد می‌کند.

 6. از MIND-MAPS استفاده کنید.

  نقشه‌های ذهنی می‌توانند به دانش‌آموزان کمک کنند تا از یک ایده اصلی استفاده کنند و خلاقانه آن را گسترش دهند.

 7. نقش آفرینی.

  اینکه بتوانید فکر کنید که شخص دیگری چگونه فکر می‌کند یا چه واکنشی نشان می‌دهد، راهی عالی برای فعال کردن ذهن و خلاقیت است.

 8. یک استوری بورد بسازید.

  استوری بردینگ از دانش آموزان می خواهد که از تخیل خود برای بیان یک داستان در تصاویر استفاده کنند، شکلی از ارتباط که ممکن است هر روز از آنها استفاده نکنند.

 9. در مورد شکست ها تجدید نظر کنید.

  گاهی اوقات، ایده ای که به نتیجه نرسید می تواند بهترین مکان برای شروع دوباره باشد. به دانش‌آموزان کمک کنید تا به ایده‌های شکست‌خورده بازگردند و راه‌هایی را بیابند تا آنچه را که در حال حاضر دارند، دوباره ابزار و هدف‌گذاری کنند.

 10. تشویق به یادگیری در خارج از کلاس.

  دانش آموزان نباید پس از خروج از کلاس شما، یادگیری را متوقف کنند. آنها را تشویق کنید که به کتابخانه بروند، علایق خود را دنبال کنند و به یادگیری ادامه دهند.

 11. آن را برگردانید و آن را برعکس کنید.

  تغییر وضعیت می تواند راه جالبی برای نگه داشتن دانش آموزان باشد. این به آنها دیدگاه های متعددی را نشان می دهد و نیاز به تفکر خلاق دارد.

 12. ایده ها را به هم وصل کنید.

  همه چیزهایی که دانش‌آموزان شما یاد می‌گیرند به نوعی به هم مرتبط هستند. به آنها کمک کنید تا بین موضوعات مورد نظر ارتباط برقرار کنند و پیوندهای خلاقانه را در دانش خود بیابند.

 13. بگذارید بچه ها بسازند و نوآوری کنند.

  چه چیزی خلاقانه تر از اختراع؟ به دانش آموزان اجازه دهید به طور عملی با مواد آشنا شوند و از آنها بخواهید که راه حلی خلاقانه برای مشکلی که شما مطرح می کنید بیابند.

 14. در ادبیات تجدید نظر کنید.

  کلاسیک ها عالی هستند، اما گاهی اوقات ارتباط دانش آموزان با آنها سخت است. راه‌های جدیدی برای نزدیک شدن به آنها از طریق تصاویر، مدرن‌سازی یا سایر ایده‌های جالب بیابید.

 15. از دانش آموزان بخواهید که مشکلات دنیای واقعی را حل کنند.

  بسیاری از چیزهایی که دانش آموزان در مدرسه یاد می گیرند برای آنها بی فایده به نظر می رسد، که می تواند علاقه آنها را کاهش دهد. با این مشکل مبارزه کنید و از آنها بخواهید از آنچه می دانند برای حل مشکلات دنیای واقعی استفاده کنند.

 16. داستان بگویید.

  وقتی داستانی به آن ضمیمه شود همه چیز جالب تر می شود. اگر خلاق باشید حتی ریاضیات نیز می تواند به یک داستان مرتبط باشد.

 17. تمام حواس را درگیر کنید.

  یادگیری می تواند یک تجربه چند حسی باشد، زمانی که در درس های خود همه چیز را از لمس، چشیدن و بویایی در آغوش می گیرید.

 18. برو بیرون.

  با بیرون رفتن و لذت بردن از طبیعت، یکنواختی روز مدرسه را از بین ببرید.

 19. درس ها را تعاملی کنید.

  برای دانش آموزان سخت است که وقتی در یک سخنرانی شرکت می کنند، خسته شوند. فعالیت‌های عملی که بازخورد زیادی را ارائه می‌کنند، می‌توانند راهی عالی برای الهام بخشیدن باشند.

 20. گام های بعدی را به بچه ها نشان دهید.

  به دانش‌آموزان کمک کنید تا در واقع ایده‌های خلاقانه خود را دنبال کنند و به آنها نشان دهید که چگونه آنها را به محصولاتی تبدیل کنند که می‌توانند به آن افتخار کنند.

به اشتراک گذاری و همکاری

از این ایده ها استفاده کنید تا از کار با دیگران بیشترین بهره را ببرید.

 1. از PINTEREST استفاده کنید.

  پینترست مکانی عالی برای جمع آوری ایده ها برای کلاس درس و ارتباط با معلمان دیگر است. با میلیون‌ها پین موجود، مطمئناً چیزی پیدا می‌کنید که جرقه‌ای خلاقانه را القا کند.

 2. با معلمان دیگر صحبت کنید.

  به اشتراک گذاشتن ایده ها و همکاری با یکدیگر می تواند به شما کمک کند تا در تمام کارهایی که در محل کار انجام می دهید، خلاقیت و انگیزه بیشتری داشته باشید.

 3. با دیگران کار کنید

  وقتی نوبت به حل مشکلات یا ارائه راه حل های خلاقانه می رسد، دو ذهن بهتر از یک ذهن هستند. از معلمان، دوستان و متفکران دیگر کمک بگیرید تا بازده خلاق خود را تقویت کنید.

 4. روحیه خلاق خود را به اشتراک بگذارید

  با به اشتراک گذاشتن ایده ها و اشتیاق با همکاران خود به اطرافیان خود کمک کنید تا انگیزه خلاقیت درونی خود را پیدا کنند.

 5. به مکالمه بپیوندید

  به توییتر، اتاق‌های گفتگو، انجمن‌ها و سایر منابع آنلاین سر بزنید تا در گفتگوهای عالی درباره خلاقیت در کلاس درس شرکت کنید. می توانید یاد بگیرید و تجربیات خود را به اشتراک بگذارید.

 6. کار خود را به اشتراک بگذارید

  با به اشتراک گذاشتن آثار خلاقانه خود، اعم از شعر، آهنگ، نقاشی یا هر چیزی که به نظرتان می رسد، به دانش آموزان نشان دهید که برای خلاقیت ارزش قائل هستید.

 7. باشگاه ها و گروه ها را شروع کنید.

  اگر زمان کافی در کلاس برای تمرکز بر موضوعاتی که به آنها علاقه دارید ندارید، چرا یک باشگاه یا گروه بعد از مدرسه راه اندازی نکنید؟ این به شما کمک می کند آنچه را که می دانید و از دیگران یاد می گیرید به اشتراک بگذارید.

خودتان را آموزش دهید

در مورد خلاقیت چیز زیادی نمی دانید؟ بعد یاد بگیر! این نکات به شما کمک می کند تا به یک متخصص خلاقیت تبدیل شوید.

 1. تکنیک های تحقیق برای تفکر خلاق.

  طیف گسترده ای از تکنیک ها وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا بهتر از ذهن خلاق خود استفاده کنید. کمی تحقیق کنید تا در مورد چند مورد بیشتر بدانید و آزمایش کنید تا ببینید چه چیزی برای شما بهتر است.

 2. از وب استفاده کنید.

  یک مکان عالی برای شروع طوفان فکری اینترنت است. هزاران طرح درسی، فیلم و پروژه وجود دارد که می توانید برای یافتن الهام از آنها جستجو کنید.

 3. فرآیند را درک کنید.

  خلاقیت فقط مربوط به محصول نیست. در واقع، خلاقیت بیش از هر چیز دیگری به فرآیند مربوط می شود. برای درک فرآیند خلاقیت و آنچه برای احساس مولد نیاز دارید کار کنید.

 4. به طور منظم چیزهای جدید را امتحان کنید.

  خلاقیت خود را تقویت کنید و در این فرآیند با امتحان کردن چیزهای جدید چیز جدیدی یاد بگیرید، فقط به این دلیل. این شما را روی انگشتان پا نگه می دارد و مغز شما را تیز نگه می دارد.

 5. کتابهای خلاقیت را بخوانید.

  در مورد خلاقیت چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد و یک مکان عالی برای شروع کتاب‌هایی در این زمینه است. تعدادی کتاب خواندنی عالی وجود دارد، بنابراین یکی را انتخاب کنید و شروع به یادگیری کنید.

 6. علایق دانش آموزان را در آغوش بگیرید.

  هنگامی که به دانش آموزان خود علاقه مند می شوید، به احتمال زیاد به مدرسه علاقه مند می شوند. به آنها کمک کنید علایق خود را بیاموزند و کشف کنند و آنها را به تجربیات ارزشمند یادگیری و خلاقیت تبدیل کنند.

 7. در مورد روش های خلاقانه بیاموزید.

  طیف وسیعی از روش‌ها وجود دارد که مربیان می‌توانند از آنها برای کمک به دانش‌آموزان (یا خودشان) برای ایجاد احساس خلاقیت بیشتر استفاده کنند. تا آنجا که ممکن است در مورد آنها بیاموزید. شما فقط ممکن است چیزی پیدا کنید که کار کند.

 8. ویدیوهای عالی را تماشا کنید.

  ویدیوهای متعددی وجود دارد که می‌تواند به شما الهام بخشد تا در درس‌ها و آموزش‌هایتان هنرمندانه‌تر، خلاق‌تر و جسورتر باشید. اگر این کار را نکرده‌اید،  TED را  برای دیدن چند فیلم آموزشی پیشرفته بررسی کنید .

 9. یک مربی پیدا کنید

  حتی معلمان با تجربه هم نیاز به کمک دارند تا از فرسودگی شغلی جلوگیری کنند و خلاق بمانند. یک مربی پیدا کنید که بتواند به شما کمک کند تا به اهداف حرفه ای خود دست پیدا کنید.

 10. مغز را مطالعه کنید.

  اگر می خواهید واقعا خلاقیت و یادگیری را درک کنید، درباره اندامی که مسئول هر دو است بیشتر بدانید: مغز.

 11. گوش کنید.

  دانش آموزان، همکاران، دوستان و خانواده شما می توانند مکان های خوبی برای جستجوی الهام، راهنمایی و کمک در کلاس باشند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *