این که آیا شما در یک زمینه خلاقانه مانند نوشتن، تبلیغات، یا دکوراسیون داخلی کار می کنید. یا اینکه در زمینه‌ای کار می‌کنید که به راه‌حل‌های خلاقانه برای مشکلات خود نیاز دارید، به احتمال زیاد می‌دانید که کمبود الهامات خلاقانه چه احساسی دارد. وقتی این اتفاق می افتد، تمایل شما ممکن است این باشد که حتی بیشتر روی تلاش برای ارائه ایده های جدید یا تلاش برای یافتن راه حلی برای مشکل خود تمرکز کنید. اگرچه این همیشه بهترین گزینه نیست.

گاهی اوقات، هرچه شدیدتر روی چیزی تمرکز کنید، کمتر احتمال دارد که خلاقانه در مورد آن فکر کنید.

بنابراین، به جای افزایش تمرکز، در اینجا 10 کاری وجود دارد که می توانید برای تقویت خلاقیت خود انجام دهید (در نتیجه احتمال ایجاد الهام خلاق را افزایش می دهد):

1. بیرون بروید

و برو پیاده روی بر اساس مطالعه ای که توسط محققان دانشگاه استنفورد انجام شد، حتی یک پیاده روی کوتاه می تواند خلاقیت را هم در حین راه رفتن و هم برای مدت کوتاهی پس از آن افزایش دهد. [i]  این نه تنها خلاقیت شما را افزایش می دهد، بلکه سلامت کلی و توانایی شما را برای انجام وظایف ذهنی نیز بهبود می بخشد.

 

2. از منطقه راحتی خود خارج شوید

در حالی که ماندن در منطقه امن شما ممکن است امن ترین گزینه به نظر برسد، اما شما را تشویق به توسعه یا رشد یا کشف راه های جدید تفکر نمی کند. با خارج شدن از منطقه امن خود و امتحان کردن چیزهای جدید، نه تنها تجربیات جدیدی به دست خواهید آورد، بلکه دیدگاه های جدیدی نیز به دست خواهید آورد که به شما کمک می کند متفاوت فکر کنید و به مشکلات متفاوت برخورد کنید. همچنین به شما کمک می کند تا ارتباطات جدیدی بین مفاهیم و ایده ها ایجاد کنید. مجبور کردن خود به خارج شدن از منطقه راحتی ممکن است به شما کمک کند تا در مکان هایی الهام بگیرید که حداقل انتظار نداشتید آن را بیابید.

 

3. ایجاد فاصله روانی

این چیزی است که همه ما تجربه کرده‌ایم – وقتی از یک مشکل فاصله می‌گیریم و بعداً برای حل آن برمی‌گردیم، اغلب متوجه می‌شویم که می‌توانیم بلافاصله راه‌حلی پیدا کنیم. می توان این پدیده را به مفهوم «فاصله روانی» نسبت داد. همانطور که مطالعات متعدد نشان داده است فاصله روانشناختی به اشکال مختلف ظاهر می شود و به ما کمک می کند تا با تغییر دیدگاه خود در رابطه با یک موقعیت خاص، چیزها را متفاوت ببینیم. مثال ذکر شده در ابتدای این پاراگراف نمونه ای از فاصله زمانی (فاصله در زمان) است.

شکل دیگری از فاصله روانی «فاصله فضایی» است. مطالعه‌ای که در سال 2009 منتشر شد نشان می‌دهد که فاصله فضایی – قرار گرفتن دورتر از یک موقعیت – باعث افزایش تفکر خلاق در رابطه با آن موقعیت می‌شود. [ii]

از یافته‌های این مطالعه، به نظر می‌رسد که می‌توانید با بیان مجدد یک مشکل خاص، تفکر خلاق خود را افزایش دهید تا بیشتر از آن موقعیت دور شوید. بنابراین، برای مثال، اگر می‌خواهید بفهمید که چگونه با یک دوست صمیمی اختلاف نظر را حل کنید، می‌توانید تصور کنید که شما و دوستتان در حال حاضر در یک سفر با هم دور هستید و این اختلاف در یک کشور خارجی در حال وقوع است. این به شما کمک می کند تا از زاویه ای متفاوت به اختلاف نظر بیندیشید و راه های خلاقانه تری برای حل آن پیدا کنید.

 

4. خواندن (به طور گسترده)

مطالعه شما را با موضوعات جدید آشنا می کند، ذهن شما را به روی ایده های جدید باز می کند، و به شما این فرصت را می دهد که ارتباطات منحصر به فرد بین موضوعات و مضامین مختلف را کشف کنید.

خواندن گسترده حتی برای سطوح خلاقیت شما مفیدتر است. نه تنها دیدگاه شما را گسترش می دهد، بلکه همانطور که هاروکی موراکامی گفت:

اگر شما فقط کتاب هایی را بخوانید که دیگران می خوانند، فقط می توانید به آنچه دیگران فکر می کنند فکر کنید - هاروکی موراکامی

بنابراین، دفعه بعد که در کتابخانه یا کتابفروشی هستید، به دنبال چیزی متفاوت از آنچه شما (و بقیه افراد) معمولاً می‌خوانید، باشید.

 

5. به موسیقی گوش دهید

بر اساس مطالعه ای که در مجله تحقیقات مصرف کننده منتشر شده است ، “سطح متوسط ​​… صدای محیط” خلاقیت را افزایش می دهد. [iii] دلیل این امر این است که سطح متوسطی از سر و صدا باعث می شود سطح درستی از اختلال در فرآیندهای فکری ما ایجاد شود تا تفکر انتزاعی را الهام بخشد، بدون اینکه ما را کاملاً مختل کند. بنابراین، زمانی که مشغول کارهای خلاقانه هستید، ممکن است ایده خوبی باشد که به موسیقی با صدای متوسط ​​(حدود 70 دسی بل) گوش دهید.

گوش دادن به موسیقی، با هر حجمی، به شما کمک می کند تا آرام شوید، که به ذهن شما اجازه می دهد سرگردان شود. وقتی در حالت آرامش هستید و به ذهن شما اجازه داده می شود آزادانه سرگردان باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که راه حل ها و ایده های خلاقانه ای ارائه دهید.

 

6. بنویسید (یا بکشید)

تحقیقات نشان می‌دهد که عمل فیزیکی کشیدن یا نوشتن ، که به انجام ضربات متوالی با دست نیاز دارد، مغز شما را فعالانه درگیر می‌کند که می‌تواند سطح تمرکز و خلاقیت شما را بهبود بخشد.  

بنابراین دفعه بعد که درگیر ایده‌ها هستید، کاغذ و خودکار بردارید و شروع به نوشتن (یا کشیدن) کنید.

 

7. یک میان وعده سالم درست کنید

مغز شما برای عملکرد بهینه (و خلاقانه) به سوخت نیاز دارد. اگر برای رسیدن به ایده های خلاقانه تلاش می کنید، از کاری که انجام می دهید استراحت کنید و برای خود یک میان وعده درست کنید. فقط مطمئن شوید که این یک میان وعده سالم است – میان وعده های شیرین یا بدون کالری احتمالاً انرژی کوتاهی را برای شما به ارمغان می آورند، اما به سرعت احساس تنبلی و بی انگیزگی بیشتری نسبت به قبل در شما ایجاد می کنند. بهتر است به سراغ غذاهای سالم برای مغز بروید، مانند آجیل، انواع توت ها، شکلات تلخ، میوه ها و سبزیجات تازه و گوشت بدون چربی.

 

8. روال خود را بشکنید

وقتی از روال یکسانی پیروی می کنید، روز به روز، مجبور نیستید خیلی سخت در مورد کاری که انجام می دهید فکر کنید. شما همچنین تمایل دارید کمتر به جزئیات اطراف خود توجه کنید. بنابراین، برای درگیر کردن مغزتان، الهام گرفتن از محیط اطرافتان، و افزایش ظرفیت خود برای تفکر خلاق، سعی کنید از روال معمول خود خارج شوید و کاری متفاوت انجام دهید – چه کاری به سادگی انتخاب یک مسیر جدید برای رسیدن به کار باشد. خرید در یک فروشگاه مواد غذایی جدید، یا امتحان یک مارک جدید قهوه؛ یا چیز مهمی، مانند شروع به یک سرگرمی جدید، یادگیری یک مهارت جدید ، یا بازدید از یک کشور (یا شهر) جدید.

 

۹- با افراد خلاق وقت بگذرانید

یا به سادگی با یکی از دوستان، اعضای خانواده یا همکار خود چت کنید. تعامل اجتماعی شما را قادر می‌سازد تا خلاقانه‌تر فکر کنید، نه تنها با قرار دادن افکار، ایده‌ها و جهان‌بینی دیگران، بلکه با دادن فرصتی به شما برای بحث درباره افکار و ایده‌های خود و دریافت نظرات و بازخورد خارجی در مورد راه‌حل‌های بالقوه چالش ها و مسائل.

 

10. احتمال شکست را در آغوش بگیرید

برای داشتن یک زندگی خلاقانه، باید ترس خود را از اشتباه کردن از دست بدهیم - جوزف پیرس

 

یکی از بزرگترین موانع خلاقیت، ترس از شکست است. اگر دائماً نگران شکست خوردن هستید، یا اگر دائماً بر اساس ترس از شکست، فرآیندهای فکری خود را قضاوت و سانسور می کنید، نمی توانید خلاقانه فکر کنید.

برای غلبه بر این مانع، باید به خود اجازه دهید که افکارتان آزادانه جریان پیدا کنند، بدون اینکه آنها را در مرحله تفکر خلاق ارزیابی کنید. به یاد داشته باشید که هیچ کس دیگری افکار شما را قضاوت نمی کند و شما نیز نباید قضاوت کنید.