چگونه یک استراتژی صنعتی کم کربن بسازیم

بریتانیا اکنون دارای یک دپارتمان ترکیبی برای استراتژی تجاری، انرژی و صنعتی است. این ترکیبی جذاب از انگیزه ها و اهداف است، اما هر آنچه که در پی می آید باید یک استراتژی صنعتی کم کربن باشد، که با تغییرات آب و هوایی مبارزه می کند و در عین حال توسعه اقتصادی را تقویت می کند.

واکنش ها به تعطیلی وزارت محیط زیست و تغییرات آب و هوایی متفاوت بوده است . با این حال، در میان ترس‌ها، برخی فرصتی را برای سیاست‌های اقلیمی می‌بینند که فراتر از سیاست انرژی برود و مزایای اقتصادی گسترده‌تر انتقال کربن کم را درک کند.

نشانه های اولیه حاکی از آن است که دولت به مقابله با تغییرات آب و هوایی متعهد باقی خواهد ماند. اولین بیانیه گرگ کلارک به عنوان وزیر امور خارجه برای وزارت جدید دلگرم کننده بود . و پنجمین بودجه کربن پیشنهادی کمیته تغییرات آب و هوایی با هدف کاهش 57 درصدی انتشار کربن تا سال 2030 نسبت به سطوح سال 1990، اکنون از طریق مجلس عوام و اعیان تصویب شده است.

اما چگونه یک استراتژی صنعتی کم کربن می تواند به تحقق هدف کلی توافق پاریس برای محدود کردن افزایش دمای جهانی به 1.5 درجه سانتی گراد کمک کند؟

اروپایی ها، خبرنامه هفتگی ما را با تجزیه و تحلیل از محققان اروپایی دریافت کنید

خوب، ایجاد یک استراتژی صنعتی که به چالش‌های تغییرات آب و هوایی و چالش‌های اقتصادی بریتانیا پس از برگزیت پاسخ دهد، کار بزرگی است. پیشین بازار محور و غیراستراتژی صنعت در تضاد با حجم رو به رشد مطالعات و گرایش های بین المللی به سمت سیاست های مداخله جویانه تر بود. یک شروع خوب می تواند از این طرح پنج ماده ای پیروی کند: رویکردی ماموریت محور. تلاش برای اقتصاد تجدیدپذیر و دایره ای؛ دیدگاه کل سیستم را در نظر بگیرید. نگاهی بلند مدت داشته باشید؛ و به جای رشد تولید ناخالص داخلی، بر بهبود رفاه تمرکز کنید.

ماموریت بحرانی

یک رویکرد ماموریت‌محور درک می‌کند که مداخله دولت فقط در مورد تثبیت بازار نیست، بلکه در مورد ایجاد بازار نیز است. همانطور که ماریانا مازوکاتو ، پروفسور دانشگاه ساسکس در گزارشی برای Innovate UK اشاره می‌کند ، بسیاری از موفق‌ترین ابتکارات شرکت‌های خصوصی با سرمایه‌گذاری‌هایی که توسط سازمان‌های دولتی تامین می‌شدند، شروع به فعالیت کردند. سیلیکون ولی ، جی‌پی‌اس و گاز شیل آمریکا را در نظر بگیرید – حتی اینترنت .

دولت در این نمونه ها نقش کارآفرینی را ایفا کرد و موفقیت بزرگی پیدا کرد. شکست در کارآفرینی اجتناب‌ناپذیر است، اما این باید رویکرد پورتفولیو را تقویت کند نه رها کردن کامل ایده.

“ماموریت های” مناسب باید به طور جمعی مورد توافق قرار گیرند. رویکردی که در آن صدای صنعت، جامعه مدنی و بخش عمومی شنیده شود، مطمئن خواهد شد که نتایج مورد نظر منصفانه است.

انرژی های تجدیدپذیر و اقتصاد دایره ای

واقعیت تغییرات آب و هوایی نیاز به ایجاد یک اقتصاد تجدیدپذیر و دایره ای را نشان می دهد ، که در آن منابع مادی از طریق بازیافت و استفاده مجدد به گردش در می آیند، نه صرفاً دنبال کردن یک مسیر خطی از استخراج تا دفع. تلاشی هماهنگ برای پیشبرد پذیرش فناوری‌های انرژی‌های تجدیدپذیر و بهبود اساسی در نحوه استفاده کارآمد و بازیافت مواد مورد نیاز است. ما ممکن است روی سبک وزن و دوام در طراحی محصول تمرکز کنیم، شاید با استفاده از آلیاژهای منیزیم و آلومینیوم بیشتر به جای فولاد در وسایل نقلیه . استفاده مجدد و بازیافت در پایان عمر نیز فرصت هایی را برای مشاغل و صنایع جدید ایجاد می کند.

WRAP، برنامه اقدام زباله و منابع که در سال 2000 تأسیس شد، تخمین می‌زند که ابتکارات اقتصاد دایره‌ای می‌تواند تا سال 2030 210000 شغل در بریتانیا ایجاد کند. گزارش اخیر در مورد سیاست تحقیق و نوآوری برای کمیسیون اتحادیه اروپا نشان داد که بخش سبز از متوسط ​​رشد اقتصادی در هر دو کشور بهتر عمل کرده است. ارزش افزوده ناخالص و اشتغال بین سال های 2000 تا 2012

چشم انداز بلند مدت

یک استراتژی صنعتی کم کربن موفق باید دیدگاه بلند مدت داشته باشد. اهداف متعادل کردن مجدد اقتصاد، دستیابی به اهداف کاهش انتشار کربن، و عادی سازی این شیوه‌های اقتصاد دایره‌ای نیازمند تغییرات سیستمی است که دهه‌ها طول خواهد کشید. این امر به دلیل عدم تداوم در سیاست ها و شیوه های تجاری که سود کوتاه مدت را نسبت به پایداری بلندمدت ترویج می کند، با مشکل مواجه می شود. ما به اجماع فراحزبی در مورد استراتژی صنعتی کم کربن و تغییرات حاکمیت شرکتی نیاز خواهیم داشت.

بررسی رایت در مورد تولید پیشرفته در بریتانیا بازنگری منظم استراتژی صنعتی با افق ده ساله را توصیه می کند. ارائه یک مبنای نهادی به چنین فرآیندی، شبیه به کمیسیون زیرساخت ملی تازه ایجاد شده ، راه طولانی را به سوی ایجاد ثباتی که سرمایه گذاری بلندمدت به آن نیاز دارد، می رساند. یک «کمیسیون استراتژی صنعتی» جدید نیز می‌تواند نهادی باشد که فرآیند جمعی انتخاب مأموریت‌ها را هماهنگ می‌کند.

نمایندگی کارگران در اتاق‌های هیئت مدیره، همانطور که نخست‌وزیر ترزا می قبلاً پیشنهاد کرده است ، بسته به نحوه اجرای دقیق آن ، دارای مزایای مستند است . شاید مهم‌تر از همه، تمایل اتاق‌های هیئت مدیره به اولویت دادن به سود سهامداران کوتاه‌مدت بر استراتژی‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت را محدود کند .

در سیستم ها فکر کنید

صنایع ابتکاری کم کربن و با فناوری بالا زمانی که بخشی از یک سیستم هستند، رونق می گیرند. چشم انداز یک مخترع نابغه تنها ممکن است جذابیت عاشقانه داشته باشد، اما در واقعیت، نوآوری فرآیندی است که – از طریق تحقیق، توسعه، پذیرش زودهنگام و انتشار گسترده تر – بر آموزش مهارت ها، شبکه های تبادل دانش، زیرساخت ها و ایجاد بازار عمدی متکی است.

یک استراتژی صنعتی کم کربن نیاز به تمرکز بر ایجاد سیستم های حمایتی مورد نیاز این فعالیت ها دارد. نیازی به شروع از صفر نیست. Innovate UK ، آژانس دولتی که در نوآوری بخش خصوصی و مشارکت‌های دانشگاهی-صنعت سرمایه‌گذاری می‌کند، در حال حاضر رویکردی مأموریت‌محور را در پیش گرفته است. و مراکز منجنیق ، مشاغل، مهندسان و دانشمندان را برای همکاری در تحقیق و توسعه مراحل آخر در زمینه‌های اولویت‌دار گرد هم می‌آورند.

استراتژی صنعتی کم کربن فقط به ترویج نوآوری در بخش‌های جدید و فناوری‌های کم کربن نیست. مشکلات صنعت فولاد انگلستان و واکنش تا حدودی وحشت زده دولت، یک مطالعه موردی آموزنده در نادیده گرفتن صنایع نامطلوب است که با این وجود اهمیت ملی دارند.

یک فرآیند سیاست استراتژیک و سیستماتیک این نوع صنایع را به عنوان بخشی از زنجیره تامین ضروری می شناسد و نقش آنها را در اقتصادهای با کربن پایین و اقتصادهای دایره ای آینده تجسم می کند .

رفاه را هدف بگیرید

در نهایت، اهداف سیاست باید بر بهبود رفاه تمرکز کنند ، نه اینکه توسط تعقیب جزمی رشد تولید ناخالص داخلی هدایت شوند. این ایده در بریتانیا در حال گسترش است، جایی که ONS اکنون آماری از رفاه جمع آوری می کند. این ایده برای سیاست‌های صنعتی کم کربن اهمیت دارد، زیرا چنین استراتژی تأثیرات زیادی در ارائه کار معنادار، بهبود کیفیت زندگی و حفاظت از محیط‌زیست طبیعی خواهد داشت. سیاست ها باید بر اساس موفقیت آنها در بهبود اشتغال، پیشگیری از آسیب های زیست محیطی، کاهش فقر و بهبود انسجام اجتماعی ارزیابی شود.

یک استراتژی صنعتی کم کربن که بر روی این پنج نقطه ساخته شده است می تواند اقتصاد بریتانیا را به سمت آینده ای کم کربن سوق دهد که همانطور که ترزا می می گوید برای همه کارآمد است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *