چگونه یک استراتژی اقیانوس آبی را با غریزه مشتری توسعه دهیم


برای بقا در بازارهای بسیار رقابتی و در حال تغییر، برای کسب‌وکارها ضروری است که نوآوری‌های معنادار و موفقی ارائه دهند که کسب‌وکارشان را مختل کرده و رشد پایداری را برای شرکت‌شان به ارمغان می‌آورد.

استراتژی اقیانوس آبی همه چیز در مورد به چالش کشیدن تمرکز صنعت است. این یک استراتژی بازار است، با یک تفکر کاملاً جدید که گروه جدیدی از مشتریان را که به طور سنتی غیرمشتری بودند جذب می کند.

استراتژی اقیانوس آبیزمانی که شرکت‌ها تمایل دارند جهت‌گیری عاطفی عملکردی صنعت خود را به چالش بکشند، اغلب فضای بازار جدیدی پیدا می‌کنند. دو الگوی مشترک هنگام مشاهده صنایع و شرکت های مختلف یافت شد.

صنایع عاطفی گرا موارد اضافی زیادی را ارائه می دهند که بدون افزایش عملکرد، قیمت را افزایش می دهند. حذف این موارد اضافی ممکن است یک مدل کسب و کار اساسا ساده‌تر، ارزان‌تر و کم‌هزینه‌تر ایجاد کند که مشتریان از آن استقبال کنند. به عنوان مثال، RyanAir – یک شرکت هواپیمایی ارزان قیمت – این امکان را برای افرادی که در گذشته توانایی مالی نداشتند از حمل و نقل هوایی استفاده کنند. آنچه یک شرکت هواپیمایی ارزان قیمت را از خطوط هوایی سنتی متمایز می کند، در درجه اول یک مدل عملیاتی کم هزینه و سطح پایین خدماتی است که در قیمت بلیط گنجانده شده است.

برعکس، صنایعی که دارای عملکرد هستند، اغلب می‌توانند با افزودن مقداری احساسات به محصولات کالایی جان تازه‌ای ببخشند و با انجام این کار، تقاضای جدید را تحریک کنند. به عنوان مثال، فایزر با ویاگرای بسیار موفق خود، با تغییر تمرکز جهت گیری عمدتاً کاربردی صنعت داروسازی – درمان پزشکی – به بهبود سبک زندگی، یک جهت گیری عاطفی، اقیانوس آبی ایجاد کرد. چیزی که شرکت های بزرگ داروسازی اغلب با نوآوری های مخرب از دست می دهند، امکان دستیابی به تعداد بسیار بیشتری از مشتریان است. ممکن است حاشیه ها کمتر باشد، اما بازار بسیار بزرگتر است. به جای تلاش برای اختراع دارویی با ارزش بالا که نیازهای تعداد کمی از بیماران مبتلا به یک بیماری خاص را برآورده می کند، به تعداد زیادی از افراد با پیشنهاد ارزش واقعی، حاشیه باریک تر از یک راه حل کم هزینه دسترسی پیدا می کنید.

CitizenM، یک هتل زنجیره ای پنج ستاره اخیراً مفهومی جدید و مخرب را به دنبال استراتژی اقیانوس آبی ایجاد کرده است، یک مطالعه موردی که من آن را با شما به اشتراک می گذارم و برای شما غذای جدیدی برای فکر کردن در مورد استراتژی و مدیریت نوآوری شما ارائه می کنم.

مطالعه موردی CitizenM

سیتیزن ام، یک هتل پنج ستاره، دوران سختی را پشت سر گذاشت. مشتریان رفتاری را تجربه کردند که ارزش پنج ستاره را نداشت و CitizenM به همین دلیل نقدهای بد زیادی دریافت کرد.

زمان تغییر فرا رسیده بود و CitizenM تصمیم گرفت نگاهی جدی به بینش مشتریان خود داشته باشد: آنها بخش مشتری “مسافران تجاری” را بررسی کردند و نیازها و خواسته های فعلی آنها را بررسی کردند و نیازهای “پنهان” مانند “بازرسی سریع” و “را بررسی کردند. فضای کمتر، تجمل بیشتر» که بینش جدیدی به ارمغان آورد و به محصولات و خدمات جدید ترجمه شد. چالش دیگر کاهش هزینه ها و کاهش FTE به منظور ایجاد “لوکس با قیمت مناسب – تجربه پنج ستاره زیر 90 یورو در شب” – یک اقیانوس آبی شفاف بود.

آنها رویکرد نوآوری «مشتری محور» و «باز» را با ایده‌ها و خلق مشترک شامل مشتریان، سایر منابع و شرکت‌ها در کنار افراد داخلی خود به کار گرفتند. در تیم‌های کوچک همه ایده‌ها را بررسی کردند و آن‌ها را در استراتژی جدید خود توضیح دادند.

بینش مشتری در حال توسعهCitizenM Today یک هتل زنجیره ای بسیار موفق است که مفهوم مخرب “اقیانوس آبی” را به بازار آورده است. از یک طرف آنها با ارائه یک هتل پنج ستاره با محصولات و خدمات ارزش واقعی برای مشتریان خود ایجاد کردند. یک تخت عالی و کانال های فیلم رایگان … و همه اینها با قیمتی مناسب، زیر 90 یورو در هر شب. از طرف دیگر هزینه ساخت و نگهداری را کاهش دادند زیرا هتل پنج ستاره دارای اتاق های کوچک اما مجلل و راحت بسیاری است که به روشی بسیار سریع و مقرون به صرفه با بلوک های ساختمانی ساخته شده است. علاوه بر آن، آنها از مقدار زیادی فناوری جدید برای کاهش FTE به ازای هر مشتری (به جای 0.5 در گذشته به 0.2 در CitizenM) استفاده کردند.

نوآوری موفق – به همین راحتی نیست . 75 درصد از نوآوری های بسته شکست می خورند و اعداد نشان می دهد که 75 درصد از نوآوری های “باز و مشتری محور” داستان های موفقیت آمیز هستند… شرکت هایی که مدیریت نوآوری را اجرا می کنند و باز هستند، میزان موفقیت خود را در نوآوری بهبود می بخشند، از زمان خود برای بازاریابی کارآمدتر استفاده می کنند، به دست می آورند. بینش و تسلط بیشتر بر نوآوری خود، ایجاد رشد پایدار برای کسب و کار آنها.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *