چگونه نوآوری مقرون به صرفه می تواند اقتصاد جهانی را در سال 2016 آغاز کند

در اواخر سال 2015 یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در کمبریج Raspberry Pi Zero را منتشر کرد ، یک کامپیوتر کوچک 4 پوندی که 26 پوند ارزان تر از مدل اصلی 2012 بود. Zero نه تنها به خاطر خودش قابل توجه است – رایانه ای آنقدر ارزان که با یک مجله 5.99 پوندی به رایگان عرضه می شود – بلکه نشانه یک انقلاب بزرگتر « نوآوری مقرون به صرفه » است که جهان را طوفان می کند.

با توجه به مشکلات اقتصاد جهانی ، این نوع نوآوری است که می تواند آن را در سال 2016 آغاز کند. با استفاده از رایانه های ارزان قیمت مانند Raspberry Pi و سایر ابزارهای فراگیر مانند تلفن های هوشمند، رایانش ابری، چاپگرهای سه بعدی، تامین مالی جمعی، و رسانه های اجتماعی، تیم های کوچک قدرت گرفته اند. با منابع محدود در حال حاضر قادر به نوآوری به روشی هستند که تنها شرکت ها و دولت های بزرگ در گذشته می توانستند. این نوآوری صرفه جویانه – توانایی ایجاد راه حل های سریع تر، بهتر و ارزان تر با استفاده از حداقل منابع – آماده است تا رشد جهانی را در سال 2016 و پس از آن هدایت کند.

بیش از چهار میلیارد نفر در سراسر جهان، که بیشتر آنها در کشورهای در حال توسعه هستند، خارج از اقتصاد رسمی زندگی می کنند و در مورد سلامت، آموزش، انرژی، غذا و خدمات مالی با نیازهای برآورده نشده قابل توجهی روبرو هستند . سال‌ها این جمعیت بزرگ یا هدف کمک‌ها بود یا به رحمت دولت‌ها سپرده شد.

اخیراً، شرکت‌های بزرگ و شرکت‌های اجتماعی کوچک‌تر شروع کرده‌اند به این چهار میلیارد به‌عنوان فرصتی عظیم برای دستیابی به راه‌حل‌های مبتنی بر بازار. با این حال، این راه حل ها باید مقرون به صرفه باشند – طبیعتاً بسیار مقرون به صرفه و انعطاف پذیر. آنها معمولاً شامل گروه هایی هستند که قبلاً حذف شده بودند، هم به عنوان مصرف کننده و هم تولیدکننده. وارد کردن چهار میلیارد دلار بعدی به اقتصاد رسمی از طریق نوآوری مقرون به صرفه در حال حاضر شروع به رشد و ایجاد ثروت بی‌سابقه در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین کرده است . اما خیلی چیزهای بیشتری در راه است.

ایمیل هفتگی برای اروپایی ها توسط دانشمندان اروپایی

خبر خوب

مورد مخابرات را در نظر بگیرید. در حدود یک دهه گذشته، گوشی‌های بسیار مقرون به صرفه و نرخ‌های تماس ارزان، تلفن‌های همراه را مانند مسواک رایج کرده‌اند . تلفن‌های همراه علاوه بر افزایش بهره‌وری عظیم برای کشاورزان و کسب‌وکارهای کوچک – و البته ایجاد منابع جدید اشتغال – شرکت‌ها را نیز قادر می‌سازد تا خدمات مالی، مراقبت‌های بهداشتی و آموزشی را با قیمت مقرون به صرفه و در مقیاس ارائه دهند.

Safaricom، زیرمجموعه Vodafone در کنیا را در نظر بگیرید. در سال 2007، این شرکت M-Pesa را معرفی کرد ، سرویسی که به هر کسی که یک تلفن همراه ساده و دارای SMS را دارد قادر می‌سازد پولی را ارسال و دریافت کند که می‌تواند در یک فروشگاه گوشه‌ای به عنوان نماینده M-Pesa نقد شود.

پرداخت های موبایلی M-pesa زندگی را برای بسیاری در کنیا آسان تر می کند. رویترز/ نور خامس

این انتقال شخص به شخص مبالغ اندک پول بین افرادی که اغلب خارج از سیستم بانکی هستند، به روشی بسیار مقرون به صرفه و سریع باعث افزایش مشارکت مالی در کنیا شده است. به طوری که اکنون بیش از 20 میلیون کنیایی از M-Pesa استفاده می کنند و حجم معاملات در این سیستم بیش از 25 میلیارد دلار آمریکا است که بیش از نیمی از تولید ناخالص داخلی کشور است . M-Pesa (و خدماتی مانند آن) اکنون به چندین بازار در حال ظهور دیگر در آفریقا و آسیا گسترش یافته است.

نوآوری‌های صرفه‌جویانه مشابه در تجهیزات پزشکی، حمل‌ونقل، روشنایی و گرمایش خورشیدی، اجاق‌های آشپزی تمیز، دارو‌های ارزان، سرویس‌های بهداشتی، لوازم الکترونیکی مصرفی و غیره، باعث رشد آسیا و آفریقا در دهه گذشته شده است و در دهه‌های آینده نیز ادامه خواهد یافت. .

گرفتن در

در همین حال، جهان توسعه یافته در حال جبران است. کاهش درآمد واقعی و مخارج دولت، همراه با نگرانی بیشتر برای محیط زیست، مصرف کنندگان غربی را هم ارزش و هم ارزش ها را آگاه می کند .

ظهور دو جنبش عظیم در سال‌های اخیر، اقتصاد اشتراک‌گذاری و جنبش سازنده، پتانسیل نوآوری مقتصدانه در غرب را نشان می‌دهد. اقتصاد اشتراک گذاری، که نمونه آن Airbnb، BlaBlaCar و Kickstarter است، به مصرف کنندگان قدرت داده است تا دارایی های مازاد را با یکدیگر مبادله کنند و در نتیجه منابع درآمد جدیدی تولید کنند. در همین حال، جنبش سازنده شامل مصرف کنندگان فعالی است که در فضاهایی مانند FabLabs ، TechShops و MakeSpaces سرهم می کنند و راه حل هایی را برای مشکلاتی که با آن مواجه می شوند طراحی می کنند.

کارتخوان های مربعی را می توان به تلفن های همراه یا میزها برای پرداخت پرداخت وصل کرد. مربع

Square، یک دستگاه کوچک سفید و مربعی که در جک صوتی گوشی هوشمند قرار می‌گیرد و از قدرت محاسباتی و اتصال آن برای انجام پرداخت‌های کارت اعتباری استفاده می‌کند، نمونه‌ای از محصولی است که در TechShop توسعه داده شده است. میدان که در سال 2010 راه اندازی شد، در مسیر کسب درآمد 1 میلیارد دلاری در سال 2015 قرار دارد.

نوآوری مقرون به صرفه نه تنها این قدرت را دارد که با مقابله با فقر و نابرابری در سراسر جهان، رشد فراگیرتری را پیش ببرد، بلکه به طور فزاینده ای کلید رشدی است که به طور همزمان سیاره زمین را ویران نخواهد کرد. مسئله بزرگ در اجلاس آب و هوای پاریس افزایش شکاف بین کشورهای توسعه یافته و کشورهای در حال توسعه بود. از یک سو، کشورهای ثروتمند نمی توانند کشورهای فقیر را از تلاش برای دستیابی به سطح رفاه غرب باز دارند. با این حال، از سوی دیگر، کشورهای فقیر نمی توانند مانند غرب بدون ویران کردن کره زمین رشد کنند.

تنها راه مربع این دایره اطمینان از پایداری رشد است . بنابراین نیاز به نوآوری مقرون به صرفه در زمینه‌هایی مانند تولید و استفاده از انرژی، تولید سیستم‌های محلی‌تر و حرکت به سمت یک اقتصاد دایره‌ای که در آن شرکت‌ها (و مصرف‌کنندگان) مواد را در فضایی بالقوه بی‌پایان کاهش، استفاده مجدد و بازیافت می‌کنند، حیاتی‌تر است. حلقه

هرگز قبلاً این همه نتوانسته بودند با این همه کم کاری انجام دهند. کمک و تحریک این انقلاب صرفه جویانه نوآوری، کلید رشد جهانی را با بکارگیری افراد بیشتر برای حل برخی از مشکلات بزرگ فقر، نابرابری و تغییرات آب و هوایی که سیاره زمین را در بر می گیرد، دارد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *