چگونه نوآوری الهام گرفته از علم تخیلی خط باریکی را بین دیستوپیا و اتوپیا طی می کند

مسابقه برای آوردن یک جت پک به بازار در جریان است. Martin Aircraft مستقر در نیوزلند یک جت پک دارد که قرار است امسال به فروش برسد و JetPack Aviation مستقر در ایالات متحده در حال کار بر روی یک پیشنهاد ساده تر است. بنابراین معتادان هوانوردی با پول نقد به زودی می توانند به چیزی دست پیدا کنند که مدت هاست جزو آثار علمی تخیلی بوده است.

جت پک ها از خط طولانی نوآوری های علمی تخیلی پیروی می کنند . رمان «ماشین متوقف می شود» اثر ای ام فورستر اغلب به عنوان منبع الهام یا حداقل پیش بینی کننده اینترنت شناخته می شود. ایده چاپ سه بعدی در کتاب‌های متعدد و معروف‌تر از همه، در پیشتازان فضا در لباس «مثل‌کننده‌ها» پیش‌بینی شد . سپس شما ایده های بیهوده تری دارید، مانند کفش های خودبند که توسط مارت مک فلای در بازگشت به آینده پوشیده شده است، که شرکت کفش نایک قصد دارد امسال آن ها را ارائه کند .

نوشتن رویایی و تخیلی همیشه منبع مهمی از الهام برای مخترعان و مبتکران بوده است. اما موفقیت آمیخته شده است.

این ژانر – نه فقط برای نوآوری عمیق – بلکه محصولاتی که تا حد زیادی به هوس‌های زیاد ثروتمندان تغذیه می‌شوند، استخراج شده است. داستان های علمی تخیلی منبعی برای توسعه سریع و اغلب ناموفق محصول شده است. به دنیای جت پک ها و تخته های شناور، کمک های رژیم غذایی و ابزارهای بی فایده خوش آمدید.

اروپایی ها، خبرنامه هفتگی ما را با تجزیه و تحلیل از محققان اروپایی دریافت کنید

بعضی ها قول می دهند. Soylent که نام خود را از فیلم Soylent Green در سال 1973 گرفته است ، ادعا می کند که “نوشیدنی تولید کرده است که حاوی تمام مواد مغذی و کالری مورد نیاز یک فرد است”. انتخاب نام تجاری کمی آزاردهنده است، با این حال، با توجه به اینکه فیلم اصلی به این نتیجه رسید که قهرمان داستان متوجه شد که محتویات “سوپر غذا” Soylent Green از بقایای انسان ساخته شده است. اما Soylent واقعی از سویا و عدس تهیه می شود و به نظر می رسد جایگزینی سالم برای غذاهای سنتی باشد.

احتمالاً در مورد هاوربردهایی که آتش می گیرند یا منفجر می شوند خوانده اید . و یکی از رویاهای بزرگ داستان های علمی تخیلی، جت پک، نمونه دیگری از محصولی است که با عجله وارد بازار شده است. شاید درس‌هایی آموخته شده باشد، اما حتی آخرین نسخه‌ها با قیمتی کمتر از 100000 پوند عرضه می‌شوند و فاصله زیادی با نمونه اولیه ساخته شده توسط جورج جتسون دارند.

باید دید که آیا این محصولات گران‌قیمت و گران قیمت را می‌توان برای بازار انبوه در دسترس، مقرون‌به‌صرفه‌تر و طراحی آگاه‌تر تغییر داد یا خیر. در حال حاضر، در عجله‌شان برای شگفت‌انگیز کردن رسانه‌های جهان، برخی از شکست‌های عمومی تماشایی – و خرابی‌ها – باعث ایجاد خوراک YouTube قابل تماشا (به دلایل اشتباه) می‌شوند. به جای اینکه واقعاً از داستان های علمی تخیلی الهام گرفته شوند، به نظر می رسد توسعه محصول با الهام از بازاریابی با تمرکز محدود باشد.

نلسون تایلر، یکی از افرادی که پشت هواپیمای JetPack Aviation است، از داستان های علمی تخیلی به خاطر الهام بخشیدن به او برای کار روی جت پک ادای احترام می کند. در صحبت با وال استریت ژورنال، او به یاد می آورد که وقتی راجرز و دوست دخترش از یک سفینه فضایی شیک با کمربندهای پروازی همسان بیرون آمدند، در رادیو به باک راجرز گوش می داد. او گفت: “برای همیشه در ذهن من سوخته است.”

حجیم. مارتین جت پک

با این حال باک راجرز از جت پک خود برای خیر و صلاح بشریت استفاده کرد. متأسفانه، داستان علمی تخیلی این خطر را دارد که به ابزار بازاریابی سطحی دیگری تبدیل شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، ما ارتباط خود را با ارزش واقعی و پتانسیل آن برای حل مشکلات برای کل نوع بشر از دست می دهیم. درعوض به یک لوکس برای نخبگان تبدیل می شود.

داستان علمی تخیلی به وضوح نقش مهمی در الهام بخشیدن به نوآوری قابل توجه ایفا کرده است. این انرژی جایگزین، اشکال جدید حمل‌ونقل، پیشرفت‌هایی در علم پزشکی و جهش‌های کوانتومی در اتوماسیون – حتی جستجوی حیات در سایر نقاط جهان – را متصور و الهام‌بخش است.

کمیکی که باک راجرز برای اولین بار در آن ظاهر شد (در تصویر The Skylark of Space است). فرانک آر پل

آلبرت انیشتین گفت: “تخیل مهمتر از دانش است.” علاوه بر این، مشکلات زیادی در جهان وجود دارد که می‌تواند از نوآوری‌های بسیار مورد نیاز به خوبی استفاده شود.

به وضوح تعادلی وجود دارد که باید ایجاد شود. بسیاری از نوآوری های علمی تخیلی گزارش شده، متأسفانه، در مورد ابزارهایی برای ثروتمندان است. اما این همه غم و اندوه آینده نگرانه نیست. چاپ سه بعدی اکنون برای ایجاد ساختمان ها و کمک به علم پزشکی استفاده می شود، حتی در حالی که نسخه های ترفندتر آن هنوز ما را به چاپ شکلات دعوت می کند .

حتی می توان از جت پک ها در کار جستجو و نجات استفاده کرد . در واقع، این امکان وجود دارد که مارتین جت پک بزرگ توسط خدمات اورژانس و همچنین برای امنیت مرز مورد استفاده قرار گیرد .

نویسندگان داستان های علمی تخیلی اغلب آینده های اتوپیایی و دیستوپیایی را تصور می کردند. آنها تصاویری را ترسیم کردند که در آن فناوری به ما کمک کرد یا به ما آسیب رساند. وقتی از آن ژانر برای الهام گرفتن برای پرداختن به مشکلات انسانی و محیطی استفاده می کنیم، نوآوری ما می تواند هوشمند، ساده و حتی نجات بخش باشد. هنگامی که ما آن را برای ترفندهای بازاریابی جدید غارت می کنیم، آن را می فروشیم، و خودمان هم خیلی کوتاه می آییم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *