چگونه شهرهای ما می توانند برای یافتن ارزش در حال و هوای خلاقانه خود با اروپا مطابقت داشته باشند؟

شهرهای فرهنگی و خلاق اروپایی نسبت به همتایان استرالیایی خود خروجی اقتصادی قوی تری دارند و مشاغل بیشتری دارند. پس چرا نشاط خلاق شهری ما با اندازه شهر مرتبط است نه عملکرد اقتصادی؟

فرهنگ روح ما را پرورش می دهد و جوامع ما را به هم پیوند می دهد، در حالی که خلاقیت کمک می کند تا پاسخ های جدیدی برای چالش ها و اضطراب های ما آشکار شود. صنایعی که بر خلاقیت و فرهنگ بنا می‌شوند، منبع ارزش اقتصادی و رفاه اجتماعی زیادی نیز هستند.

بنابراین، آخرین گزارش اتحادیه اروپا، نسخه 2017 نظارت بر شهرهای فرهنگی و خلاق ، باز می شود ، باز می شود . گزارش و داده های پشتیبان نشان دهنده تلاشی برای اندازه گیری چیزی است که همه می دانیم مهم است – حال و هوای خلاقانه شهرها.

خلاقیت راه خود را بیشتر و بیشتر در بحث های سیاست باز می کند. به سیاست اروپایی اعلام شده در سال گذشته، به سوی یک استراتژی اتحادیه اروپا برای قطعنامه های فرهنگی بین المللی، و قطعنامه پارلمان اروپا برای ارائه «سیاست منسجم اتحادیه اروپا برای صنایع فرهنگی و خلاق» توجه کنید.

پوشش خبری را بر اساس شواهد بخوانید، نه توئیت

استرالیا فاقد یک سیاست ملی فرهنگی و صنایع خلاق فعلی است . با این حال، شباهت های واضحی با استراتژی ملی نوآوری جهانی وجود دارد. سایر برنامه های نوآوری و خلاقانه در سطح ایالتی مانند Innovate Queensland در حال انجام است .

کار اروپایی نشان می دهد که داشتن شهرهای فرهنگی و خلاق می تواند مزایای اقتصادی قابل توجهی را به همراه داشته باشد. ارتباط مثبت بین شهرهای فرهنگی و خلاق و تولید ناخالص داخلی سرانه سالانه و سرانه مشاغل واضح و قوی است.

به طور کلی، آنها همچنین دریافتند که اندازه شهر همه چیز نیست: شهرهای کوچکتر به خوبی شهرهای بزرگ عمل می کنند.

36 شهر بزرگ استرالیا چگونه با هم مقایسه می شوند؟

ما اطلاعات لازم برای ایجاد معیارهای مشابه اتحادیه اروپا را نداریم. با این حال، بر اساس داده های در دسترس عموم از موسسه منطقه ای استرالیا، ما از شاخص بوهمی استفاده می کنیم به عنوان شاخصی برای اقتصاد خلاق استفاده می‌کنیم.

این شاخص توسط ریچارد فلوریدا ابداع شده است «تمرکز هنرمندان، نوازندگان، نویسندگان، طراحان و هنرمندان را در کلان شهرها اندازه‌گیری می‌کند»

یافته‌های استرالیایی هیچ ارتباطی بین خلاقان و بازده شهر نشان نمی‌دهد که به عنوان ارزش افزوده ناخالص ( GVA ) سرانه اندازه‌گیری می‌شود. همانطور که در زیر نشان داده شده است، فقط یک رابطه مثبت جزئی بین شغل و خلاقیت وجود دارد. در مقابل، شاخص شهرهای خلاق و فرهنگی اروپا همبستگی بالایی و مثبت با تولید ناخالص داخلی و سرانه مشاغل دارد.

شکل 1. شاخص بوهمی از 36 شهر بزرگ استرالیا و تولید (GVA) سرانه و مشاغل سرانه.

همانطور که می بینیم، بین اندازه شهر استرالیا و اشتغال خلاق رابطه مثبت وجود دارد. این برعکس چیزی است که اروپایی ها دریافتند.

بنابراین شهرهای استرالیا از نظر اقتصاد خلاق و عملکرد اقتصادی چه اشتراکی با شهرهای اروپایی دارند؟ اساساً، یک همبستگی مثبت و قوی بین شاخص بوهمی یک شهر و نرخ راه اندازی کسب و کار جدید، نرخ علامت تجاری (نگاه کنید به شکل 2) و نرخ صاحبان مشاغل وجود دارد.

شکل 2. شاخص بوهمی از 36 شهر بزرگ استرالیا و برنامه های کاربردی علامت تجاری.

خلاقیت همچنین ارتباط مثبت قابل توجهی با نرخ بالاتر مدارک لیسانس یا بالاتر، مقرون به صرفه بودن مسکن و زمان رفت و آمد دارد.

برای استرالیا نگران کننده است، خلاقیت به طور مثبت با نابرابری درآمد (اندازه گیری شده با نسبت 80:20) نیز مرتبط است. آیا این بدان معناست که شهرهای ما با مشاغل خلاق تر، مشتریان ثروتمند و دانشجویان هنرهای فقیر بیشتری نیز دارند؟

نکته مهم این است که همه شهرها عملکرد یکسانی ندارند. 31 شهر منطقه ای ما بین نرخ بیکاری و شاخص بوهمی رابطه معنادار و منفی نشان می دهند. شاید مترو “بیگ 5” بتواند از نقاط قوت شهر منطقه ای ما در ارائه خلاقیت قوی تر و کاهش بیکاری بیاموزد.

استرالیا چه چیزی می تواند از اروپا بیاموزد؟

بدیهی است که شهرهای خلاق و فرهنگی برای جامعه جهانی مهم ارزیابی می شوند، اما تحقیقات اروپایی به وضوح نشان می دهد که این شهرها همچنین قادر به ارائه شغل و خروجی اقتصادی قوی هستند.

آیا ما می‌خواهیم همه شهرهای استرالیا شبیه گلادستون با مشاغل و بازده بالا باشند یا هوبارت با مشاغل خلاقانه قوی‌اش؟ اروپایی ها به ما نشان داده اند که می توانیم هر دو را در یک شهر داشته باشیم – و نه فقط در شهرهای بزرگ.

نکته مهم این است که اگر استرالیا از رویکرد انتقال سیاست به شهرهای خلاق و فرهنگی پیروی کند، باید محتاط باشیم. این سیاست‌ها عملکرد اقتصادی را در اروپا نیز ارتقا می‌دهند، اما وقتی شاهد روابط مشابه نباشیم، در اینجا چه خواهند کرد؟

در حالی که آخرین کار اتحادیه اروپا نشان می‌دهد که می‌توانید جنبه‌های فرهنگی و خلاقانه یک شهر را اندازه‌گیری کنید، اما تصریح می‌کند که این معیار همه‌چیز و همه چیز نیست. این بیشتر شروع بحث است: چگونه می توانیم خلاقیت و ارزش های فرهنگی شهرهایمان را بهتر بسنجیم؟

اروپا از سه معیار (ترکیب داده‌های کمی و کیفی) برای سنجش نشاط فرهنگی، اقتصاد خلاق و محیط فرهنگی یک شهر استفاده می‌کند. کار طولانی و درگیر است. شهرها ملزم به ارائه اطلاعات در مورد 29 شاخص هستند – به عنوان مثال تعداد صندلی های یک تئاتر.

ما فقط از یک معیار در اینجا استفاده کرده‌ایم، شاید نشان دهیم که داده‌های ضعیف مانع تصمیم‌گیری خوب می‌شود. اندازه گیری بهتری از شهرهای خلاق و فرهنگی استرالیا می توانست انجمن های متفاوتی را ارائه دهد.

استرالیا “کشور خوش شانس” است، پس چرا ما نمی توانیم همه آن را داشته باشیم – شغل و خلاقیت در همه شهرهایمان؟

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *