چگونه تلاش های نوآوری خود را دسته بندی کنیم


همه ما در شرایط بازار بسیار متفاوتی کار می‌کنیم، اما چند وقت یک‌بار مرتکب اشتباه مهلکی می‌شویم که رویکرد «برس گسترده» را در فعالیت‌های نوآورانه خود به کار می‌بریم؟

همچنین ما سعی می کنیم نوآوری خود را به چند نوع ساده، اعم از مخرب، افزایشی یا رادیکال ساده کنیم. اما در واقعیت، ما مرتکب این اشتباه کلاسیک هستیم که پیچیدگی‌های موجود در گزینه‌های نوآوری را که می‌توانیم دنبال کنیم، ندانیم. ما اغلب خیلی زود افکارمان را اصلاح می کنیم.

من از طرفداران جفری مور، شهرت « گذر از شکاف » یا تفکر « در درون گردباد » او هستم، هر دو کتاب عالی برای خواندن. برخی استدلال می کنند که تفکر او نیاز به به روز رسانی دارد، و او در یک تجدید نظر گسترده اخیر برای عبور از شکاف تلاش می کند. کتاب مورد علاقه من از او ” برخورد با داروین ” است که در آن او با پیشنهاد چارچوبی که ” گزینه های نوآوری را به درستی مشخص می کند ” تفکر خود را گسترش می دهد.

نقشه برداری از جهان گسترده انواع نوآوری

او استدلال می کند که هر چیزی یک شروع، یک میانه و یک پایان دارد. پویایی های اقتصادی در این مراحل بسیار متفاوت است و روی رویکرد شما به هر استراتژی نوآوری تأثیر می گذارد. او در طول چرخه عمر طبقه بندی بلوغ خود کار می کند که شامل زندگی اولیه، بازارهای رشد، بازارهای بالغ و رو به زوال، سپس با پایان مرحله نهایی زندگی است. او استدلال می‌کند که ما باید به عقب برگردیم، به طور کامل درک کنیم و مکان شما را در این مدل چرخه زندگی قرار دهیم و شروع به دیدن طیف گسترده‌ای از پویایی‌های بازار در طول این ارزیابی کنیم تا به طرز چشمگیری امکان تفکر نوآوری متفاوت را فراهم کنیم.

چهار منطقه

رویکرد اتخاذ شده انواع مختلف را به خوشه‌ها، چهار منطقه نوآوری رهبری محصول، صمیمیت مشتری، تعالی عملیاتی و در نهایت منطقه تجدید دسته تقسیم می‌کند. سه منطقه اول برای رشته ارزشی که می خواهید دنبال کنید نامگذاری شده اند. منطقه نهایی تجدید طبقه بندی برای دسته هایی است که توانایی حفظ ارزش آتی را از دست داده اند.

خوشه بندی انواع نوآوری

وقتی خوشه‌بندی و تشریح می‌کنید، شروع به دیدن ایده‌های هولناکی می‌کنید که به طور بالقوه می‌توانند برای حجم محدودی از فضای ذهنی و منابع محدود رقابت کنند تا راه‌حل‌های نوآورانه را برای پر کردن این مناطق فرصت دنبال کنند. شما می توانید به تعویق بیفتید یا می توانید دیدگاه دیگری را اتخاذ کنید، تحقق تشویق به نوآوری بیشتر که مناسب است. به همین ترتیب، به دلیل این رویکرد، می‌توانید شروع به دستیابی به «تمایز گسسته» در بازار کنید.

دسته بندی انواع نوآوری

انواع نوآوری پیشنهاد شده توسط جفری مور – خلاصه ای از نقاط اهرمی

نوع نوآوری ماهیت نوع نوآوری

منطقه رهبری محصول

نوآوری مخرب ایجاد دسته بندی های جدید بازار بر اساس تغییر فناوری ناپیوسته یا مدل کسب و کار مخرب.
نوآوری کاربردی توسعه بازارهای جدید برای محصولات موجود با یافتن کاربردهای استفاده نشده برای آنها، اغلب با ترکیب آنها به روش های جدید.
نوآوری محصول تمرکز بر بازارهای موجود برای محصولات موجود، تمایز از طریق ویژگی ها و عملکردهایی که پیشنهادات فعلی ندارند.
نوآوری پلتفرم یک لایه ساده‌کننده را برای پوشاندن میراث زیربنایی پیچیدگی و پیچیدگی ایجاد می‌کند، در نتیجه نسل بعدی پیشنهادات را برای تمرکز بر گزاره‌های ارزش جدید آزاد می‌کند.

منطقه صمیمیت مشتری

نوآوری توسعه خط تغییرات ساختاری در یک پیشنهاد ثابت برای ایجاد یک زیرمجموعه متمایز.
افزایش نوآوری ادامه مسیر آغاز شده با توسعه خطوط، هدایت نوآوری به عناصر ظریف تر و دقیق تر، نزدیک شدن و نزدیک تر شدن به سطح پیشنهاد با تأثیر کمتر و کمتر بر زیرساخت های اساسی.
نوآوری بازاریابی متمایز کردن تعامل با مشتری احتمالی در طول فرآیند خرید.
نوآوری تجربی ارزش در اینجا بر اساس متمایز کردن عملکرد نیست، بلکه بر تجربه ارائه است.

منطقه تعالی عملیاتی

نوآوری مهندسی ارزش استخراج هزینه از مواد و ساخت یک پیشنهاد ثابت بدون تغییر خواص خارجی آن.
نوآوری یکپارچه سازی کاهش هزینه مشتری برای حفظ یک عملیات پیچیده با ادغام بسیاری از عناصر متفاوت آن در یک سیستم واحد مدیریت مرکزی.
نوآوری فرآیند تمرکز بر بهبود حاشیه سود با استخراج ضایعات نه از خود پیشنهاد، بلکه از فرآیندهای توانمندی که آن را تولید می کند.

منطقه تجدید رده

نوآوری ارزش مهاجرت تغییر جهت دادن مدل کسب و کار به دور از عنصر کالایی در زنجیره ارزش بازار به سمت مدلی غنی تر در حاشیه.
نوآوری ارگانیک در این مسیر شرکت از منابع داخلی خود استفاده می کند تا خود را در یک دسته رشد قرار دهد.
نوآوری کسب حل مشکل تجدید رده در خارج از طریق ادغام و اکتساب.
مدیریت پایان عمر برای حذف تدریجی چه چیزی را می توان برای بازیافت مدیریت کرد که ارزش نام تجاری گهواره را تا حد زیادی تقویت می کند

(اقتباس شده برای توضیحات مختصری از این انواع)

تعریف مجدد گروه های نوآوری ما می تواند ارزش قابل توجهی را ارائه دهد

مدل چرخه عمر طبقه بندی چارچوبی برای تجزیه و تحلیل نیروهای بازار ارائه می دهد که می تواند بر استراتژی رقابتی شما تأثیر بگذارد. انواع نوآوری به شما امکان می دهد مرحله بندی خاصی را هدف قرار دهید که می تواند تمایز واضحی را برای به دست آوردن جدایی متمایزتر از رقبای خود ایجاد کند.

استفاده از این دو چارچوب به شما این امکان را می دهد که به طور خاص تری از چشم انداز نقشه برداری کنید. با قدردانی از این که انواع مهمی از نوآوری وجود دارد و دانستن اینکه کجاها پتانسیل نوآوری بیشتری را ارائه می دهند، زمانی است که رویکردی متمرکز بر بازار و چرخه زندگی به تفکر خود دارید.

البته ممکن است در ابتدا پیچیده‌تر به نظر برسد، اما پتانسیل بیشتری برای باز کردن تفکر شما برای انواع مختلف نوآوری دارد تا در سبد کاری خود مدیریت کنید تا ایده‌ها را به محصولاتی تبدیل کنید که مطابق با جایی که بلوغ شما در بازارهای مختلف است.

می تواند زمینه مناسبی را برای بحث و توسعه مراحل چرخه عمر فراهم کند تا به بازارهای مختلف اجازه دهد تا در منحنی بازار خاص خود پیشرفت کنند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *