چگونه تجارت علم را به نفع همه ما تقویت کنیم

در هفته‌های اخیر صحبت‌هایی مبنی بر اینکه « رونق ایده‌ها » مورد تحسین استرالیا ممکن است قبل از شروع واقعی پایان یافته باشد، وجود داشته است. اما حقیقت این است که ایده‌های استرالیا مدت‌ها قبل از اینکه دولت ترنبول این اصطلاح را ابداع کند در حال رونق بود – و برای مدت طولانی ادامه خواهد داشت.

چه یافتن راه‌های بهتر برای خشک کردن لباس‌ها یا خنک نگه داشتن غذا ؛ استخراج فلزات گرانبها با کارایی بیشتر؛ ایجاد اسکناس‌هایی که جعل آنها سخت‌تر است یا بشکه‌هایی که شراب را با بالا رفتن سن کنترل می‌کنند. ایجاد اسپری روی سلول های پوست یا نقشه های بلادرنگ در تلفن شما ؛ ایجاد راه هایی برای دیدن نوزادان متولد نشده در رحم ؛ یا کمک به ایمن‌تر کردن سفرهای هوایی – استرالیا همیشه کشوری از مخترعان، مبتکران و کاشفان بوده است.

ایده های عالی ما از سراسر جامعه و از همه بخش های اقتصاد سرچشمه می گیرد. اما در حالی که دانشمندان، مهندسان و فن‌شناسان مطمئناً انحصار نوآوری را ندارند، آنها مسئول بیشتر پیشرفت‌ها در درک ما از دنیای طبیعی و توسعه فناوری‌های جدید هستند.

با این حال، منصفانه است که بگوییم دانشگاه همیشه دست در دست فرهنگ سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز، کارآفرینی و رقابت تجاری نداشته است. دانشگاهیان به انتشار و تکرار موفقیت تجربی، در یک فرآیند طولانی و پرزحمت هدایت می‌شوند که به همکاری بیش از رقابت اهمیت می‌دهد. نهادهای دانشگاهی گاهی اوقات می توانند معتقد باشند که باید در برابر کارآفرینی مقاومت کرد .

کلیشه دانشمند متواضع که برای کسب دانش به خاطر خود و به نفع خود تلاش می کند، حقیقت دارد. و همچنین درست است که ورود به دنیای تجارت، تجارت و کارآفرینی می‌تواند نیاز به یک طرز فکر کاملا متفاوت داشته باشد.

انتشار بیشتر از ثبت اختراع

نگاهی گذرا به برخی اعداد مرتبط این ادعا را تایید می کند. بر اساس داده های Scopus ، محققان استرالیایی بیش از 54151 مقاله در مورد مواد مخدر (به استثنای موضوع اعتیاد) در حوزه پزشکی و داروسازی در دوره 2000-2013 منتشر کردند. این یک بهمن در مقایسه با تعداد پتنت های دارویی است که توسط محققان استرالیایی با بودجه عمومی ثبت شده است: 1197 در مدت مشابه . درست است که همه نشریات تحقیقاتی محصولات جدید و قابل ثبت را توصیف نمی کنند. اما این نیز منصفانه است که بگوییم دانشمندان استرالیایی بسیار بیشتر از ثبت اختراع، انتشارات را انجام می دهند.

این یک داستان مشابه در علوم کشاورزی و دامپزشکی است، جایی که طبق داده های Scival ، 7866 مقاله دانشگاهی توسط محققان استرالیایی در سال گذشته منتشر شد. در حالی که Clarivate Analytics گزارش می دهد که 948 اختراع توسط سازمان های دانشگاهی و دولتی و 2112 توسط شرکت ها ثبت شده است.

البته این یک تعمیم بزرگ است که بگوییم دانشگاهیان باید در تبدیل اختراعات به سرمایه گذاری بهتر شوند. در واقع، نمونه های زیادی از این وجود دارد که به خوبی پیش می رود. در طول 20 سال گذشته، نرخ ثبت اختراعات استرالیایی که منشا آن استرالیا هستند، برای همه زمینه های فناوری به جز متالورژی و فناوری معدن افزایش یافته است. طبق گزارش Clarivate، کامپیوتر و فناوری اطلاعات عمومی با 8.8 درصد افزایش در سال، سریع ترین رشد را در این زمینه نشان داده اند.

وقتی صحبت از همکاری دانشگاهیان استرالیایی با شرکت های بین المللی برتر می شود، داستان حتی قوی تر می شود. داده های Clarivate نشان می دهد که نرخ همکاری تحقیقاتی استرالیا با 400 شرکت چندملیتی برتر بین سال های 2000 تا 2015 پنج برابر شده است و پس از سنگاپور در رتبه دوم قرار دارد.

عملی کردن ایده ها

ما همیشه ایده ها را داشته ایم. و بسیاری از افرادی که به این ایده ها رسیدند نیز می خواهند حق ثبت اختراع خود را داشته باشند و با تجارت بیشتر همکاری کنند. چالش کلیدی کمک به آنها برای انجام آن است.

به همین منظور، علم و فناوری استرالیا (STA) – اوج بدنه استرالیا در علم و فناوری، با نمایندگی حدود 60000 متخصص – و من معاون رئیس جمهور آن هستم – دومین کنفرانس سالانه ” علم با تجارت ” را امروز در ملبورن برگزار می کند. این پژوهشگران علوم، فناوری، مهندسی، ریاضیات و پزشکی (STEMM) از هر رشته‌ای را که مشتاق همکاری با دنیای شرکت‌ها هستند، گرد هم می‌آورد. همچنین رهبرانی از سراسر طیف کسب و کار استرالیا، از استارت آپ های موفق گرفته تا شرکت های چندملیتی را به نمایش می گذارد.

این جلسه به شدت بیش از حد اشتراک گذاری شده است – نشانه ای از اشتیاق در دو طرف حصار دانشگاهی/شرکتی برای ایجاد ارتباطات قوی تر و یافتن راه های بهتر برای همکاری.

همچنین نشان‌دهنده نیاز به تجهیز فارغ‌التحصیلان و نیروی کار STEMM به مهارت‌های تجاری و کارآفرینی است. ما داستان‌های زیادی از دانشگاهیان شنیده‌ایم که دوست دارند خودشان دست به کار شوند و کسب‌وکاری را راه‌اندازی کنند، اما نمی‌دانند چگونه اولین قدم را بردارند. انجمن پژوهشگران ابتدایی و میانی شغلی استرالیا اخیراً یک مقاله مشاوره با نکاتی برای ” شروع گفتگو بین دانشگاه و صنعت ” منتشر کرده است.

ما همچنین داستان‌های بسیاری از دانشگاهیان را شنیده‌ایم که با موفقیت این انتقال را انجام داده‌اند – افرادی مانند راس اسمیت، موسس شرکت مشاوره زیست‌محیطی Hydrobiology ، و پیشگام هواپیماهای بدون سرنشین کاترین بال، که تحسین‌های رهبری تجاری‌اش مدام در حال انباشته شدن است. و از آنجایی که دانشگاهیان مشاهده می کنند که تعداد بیشتری از همتایان خود به طور موفقیت آمیزی کارآفرین می شوند، به احتمال زیاد خودشان به کسب و کار دست می زنند.

به همین دلیل از رونق ایده ها استقبال می شود. این فرصتی است برای ایجاد ساختارها، سیاست‌ها و مقررات قوی‌تر و مؤثرتر تجاری برای سرمایه‌گذاری بر سرعت نوآوری‌های فنی و علمی که در دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی ما در حال وقوع است. این فرصتی است تا انزوای جغرافیایی استرالیا، نگرش “فقط ادامه دهید” و روحیه اختراع آن را به بهترین نفع خود تبدیل کنیم.

این فرصتی است برای تجهیز پیشگامان STEMM به مهارت هایی برای ارائه تحقیقات و فناوری خود به جهان و تقویت سرمایه گذاری بلندمدت استراتژیک خود در تحقیق و طراحی (R&D). بررسی اخیر مشوق مالیاتی تحقیق و توسعه ، معافیت‌های مالیاتی را برای شرکت‌هایی که فعالانه با سازمان‌های تحقیقاتی با بودجه عمومی همکاری می‌کنند، توصیه می‌کند. این حرکت افزوده ای خوشایند برای سایر ابتکارات رسمی تر برای تشویق همکاری های بین بخشی، مانند مراکز تحقیقات تعاونی و مراکز رشد صنعت خواهد بود.

این بدان معنا نیست که تحقیقات «خیر عمومی» و تحقیقات «آسمان آبی» پایه و اساس دانش جامعه نخواهد بود. زیربنای الزامات حیاتی ما برای پایداری، و برآوردن تمایل ذاتی انسانی ما برای کاوش. در واقع، اکتشافات «آسمان آبی» اغلب اولین گام به سوی ثبت اختراع، یک محصول، یک فرآیند یا یک جایزه است. یک اقتصاد جوان استرالیایی که در آن تمام تلاش‌های فکری با ارزش و پاداش دریافت می‌شود، از هر ارتباط در زنجیره نوآوری پشتیبانی می‌کند.

و بنابراین ما می گوییم: رونق ایده ها را بیاورید. فرهنگ ارتباط و همکاری بهتر را ایجاد کنید. جلسات ذهنی بیشتری ایجاد کنید و این انتظار را ایجاد کنید که مبتکران علم و فناوری باید دست در دست هم با داستان های موفقیت تجاری و اقتصادی کار کنند. دنیایی را به وجود آورید که در آن عقل، تخیل و شجاعت شناخته شده و پاداش داده می شود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *