چگونه با نوشتن مغز ایده تولید کنیم؟


نوشتن مغز به عنوان تکنیکی برای حل مشکلات سخت با ایجاد ایده های خلاقانه از کارمندان، در بین مشاغل در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته است. نوشتن مغز در مقایسه با طوفان فکری سنتی روشی پیشرفته برای تولید ایده است. بزرگترین مزیت نوشتن مغزی عدم وجود اضطراب اجتماعی و ترس از قضاوت شدن برای ایده هایتان است.

در اینجا ما به چیستی نوشتن مغزی، تفاوت آن با طوفان فکری و روش‌هایی که می‌توانید برای اجرای جلسات نوشتن مغز برای حل بزرگترین چالش‌هایتان استفاده کنید، خواهیم پرداخت.

مغز نویسی

Brainwriting چیست؟

نوشتن مغز روشی نوآورانه برای حل مشکلات و دعوت به ایده های جدید است. این شبیه به طوفان فکری است که ایده های خلاقانه حل مسئله را از یک گروه تشویق می کند. با این حال، تفاوت بین طوفان فکری و نوشتن فکری در این است که در طوفان فکری همه با صدای بلند درباره ایده بحث می کنند و در نوشتن فکری، شرکت کنندگان ایده های خود را روی یک کاغذ می نویسند و به صورت ناشناس با رهبر به اشتراک می گذارند. این به شرکت کنندگان اعتماد به نفس بیشتری می دهد زیرا احساس می کنند کمتر توسط دیگران به خاطر کلمات یا افکارشان مورد قضاوت قرار می گیرند.

 

ذهن نویسی در مقابل طوفان فکری

 

اکنون که ایده ای در مورد اینکه نوشتن مغز چیست، در اینجا چند چالش متداول طوفان فکری وجود دارد که نوشتن مغز می تواند حل کند.

طوفان فکری مستعد صداهای مسلط است: گاهی اوقات ایده هایی از بلندترین صداهای یک تیم شنیده می شود. این امر خلاقیت دیگرانی را که به اندازه کافی برای بیان ایده های خود احساس راحتی نمی کنند، خفه می کند. از سوی دیگر، Brainwriting در معرض دید یکسانی برای همه قرار می دهد.

طوفان فکری می تواند به اجماع نادرست منجر شود: جلسات طوفان فکری می تواند شرکت کنندگان را در مورد قضاوت شدن توسط دیگران در تیم مضطرب کند. این ترس می تواند یک اجماع نادرست ایجاد کند که در آن یکی از اعضای تیم می تواند جلسه را بدون به اشتراک گذاشتن ایده های عالی خود ترک کند و به نظر برسد که با ایده های بد موافق است. این در مورد نوشتن مغز صدق نمی کند زیرا ایده ها به سرعت تولید می شوند و به صورت ناشناس به اشتراک گذاشته می شوند تا از ترس قضاوت شدن جلوگیری شود.

طوفان فکری برای ذهن های خلاق درونگرا می تواند دشوار باشد: اعضای درونگرا تیم ممکن است برایشان مشکل باشد که ایده های خود را با صدای بلند در یک گروه مطرح کنند. نوشتن مغز به همه اجازه می دهد ایده های خود را به اشتراک بگذارند که به درون گراها کمک می کند تا ذهن خلاق خود را آزاد کنند.

 

مراحل انجام جلسه نوشتن مغز

 

چندین روش مختلف برای اجرای جلسه Brainwriting وجود دارد که در بخش بعدی به آنها خواهیم پرداخت. همه این روش های مختلف از همان فرآیند پنج مرحله ای زیر استفاده می کنند.

پنج مرحله اجرای یک جلسه نوشتن مغز عبارتند از:

#1. یک ناظر انتخاب کنید

هر جلسه طوفان فکری باید یک ناظر داشته باشد. اولین گام برای انجام مرحله نوشتن مغز، انتخاب اینکه چه کسی ناظر خواهد بود، که بر کل جلسه مغز نویسی نظارت می کند.

#2. دورها را برنامه ریزی کنید

برای هر دور مغزنویسی یک بازه زمانی اختصاص دهید و تصمیم بگیرید که چند دور برای حل مشکل داده شده مورد نیاز است.

#3. دور اول را شروع کنید

ناظم تیم را در مورد مشکل توضیح می دهد و الگوهای نوشتن مغز را به هر شرکت کننده تحویل می دهد. ناظم دور اول را شروع می کند و از همه می خواهد که ایده های خود را بدون بحث کردن با دیگران بنویسند.

ناظم همچنین محدودیت زمانی را زیر نظر دارد و از همه می‌خواهد که نوشتن را پس از زمان مقرر متوقف کنند. سپس برگه ها یا الگوهای نوشتن مغز جمع آوری و برای دور دوم توزیع مجدد می شوند.

#4. دورها را تکرار کنید

با شروع دور بعدی، شرکت کنندگان باید مجموعه دومی از ایده ها را بنویسند. آن‌ها می‌توانند ایده‌های جدیدی را پیشنهاد کنند یا ایده‌های موجود را که توسط یکی دیگر از اعضا در دور قبلی نوشته شده است، بسازند. پس از مدت زمان مشخص، دور به پایان می رسد و یک دور دیگر آغاز می شود.

#5. درباره همه ایده ها بحث کنید

در پایان همه دورها، همانطور که در مرحله دو مشخص شده است، ناظم جلسه مغز نویسی باید تمام الگوها را جمع آوری کند و تمام ایده ها را با تیم به اشتراک بگذارد تا بهترین الگو را انتخاب کند.

 

روش های مغز نویسی

 

چند روش مختلف وجود دارد که می توانید برای انجام یک جلسه مغز نویسی استفاده کنید. در اینجا به شش مورد از رایج ترین آنها خواهیم پرداخت.

 

مغز نویسی 635

این فرآیند مغز نویسی در یک تیم 6 نفره انجام می شود که هر کدام 3 ایده را به مدت 5 دقیقه می نویسند. قالب Brainwriting 635 دارای 3 سطر و 6 ستون طراحی شده است و باید به اندازه تعداد شرکت کنندگان قالب وجود داشته باشد.

3 ردیف نشان می دهد که یک فرد باید 3 ایده را در هر دور بنویسد. به طور کلی، ستون ها هر یک از اعضای تیم از جلسه 635 را نشان می دهند.

مغز نویسی 635

اعضا باید با نوشتن مشکل در بالای الگوی Brainwriting 635 شروع کنند. سپس در عرض 5 دقیقه، هر عضو باید 3 ایده در سه ستون داده شده بنویسد. پس از اتمام 5 دقیقه، برگه به ​​عضو بعدی ارسال می شود تا ایده های خود را به ستون های بعدی اضافه کند.

 

مغز نویسی 635 دور

 

در پایان جلسه 635 مغز نویسی، هر قالب 635 دارای 18 ایده خواهد بود. بنابراین، در مجموع 6 عضو، 108 ایده را ارائه می دهند که می تواند برای حل مشکل مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

 

استخر مغز نویسی

هیچ الگوی مشخصی برای این روش مغزنویسی وجود ندارد. مخزن نوشتن مغز را می توان با استفاده از یادداشت های پس از آن یا کارت های کوچک انجام داد. هر یک از اعضای تیم ایده های خود را می نویسند و آنها را روی میز قرار می دهند. سپس هر عضو می‌تواند یک یا دو کارت برای اضافه کردن ایده‌های بیشتر انتخاب کند. این ایده‌ها می‌توانند کاملاً جدید باشند یا از ایده‌های موجود استفاده کنند.

 

ایده نویسی کارت

در این تکنیک نوشتن مغز، هر یک از اعضای تیم ایده های خود را روی یک کارت کوچک می نویسند و آنها را روی میز انباشته می کنند. یکی از اعضای همسایه می تواند یک یا دو کارت ایده از انباشته برای الهام گرفتن برای ایجاد ایده های جدید یا ایجاد ایده های موجود بردارد. شما می توانید بر اساس مشکل و تعداد شرکت کنندگان در تیم، تعداد راندها را تعیین کنید.

 

بازی مغز نویسی

این یک روش سرگرم کننده برای اجرای جلسات مغز نویسی در قالب یک بازی است. این رویکرد رقابتی تری را برای جلسه به ارمغان می آورد. برای اینکه همه از آن لذت ببرند، باید اطمینان حاصل کنید که هیچ بازنده ای در این بازی وجود ندارد و برنده توسط همه اعضا تعیین می شود.

در اینجا مراحل انجام یک بازی مغز نویسی آمده است:

 1. اعضا را به دو گروه تقسیم کنید و به تعداد مساوی کارت بین هر یک از اعضای هر دو گروه تقسیم کنید، به عنوان مثال، هر تیم 20 کارت دریافت می کند.
 2. مشکلی را که می خواهید راه حل خلاقانه جدیدی برای آن دارید، اعلام کنید. همچنین روشن کنید که برنده کسی است که بهترین ایده را ارائه دهد.
 3. یک بازه زمانی مشخص برای اعضا تعیین کنید تا تعداد معینی از ایده ها را یادداشت کنند. تعداد ایده هایی که از هر عضو می خواهید باید با تعداد کارت هایی که دارند برابر باشد. بنابراین، اگر یک تیم 5 عضو داشته باشد، هر یک از آنها 4 کارت دارد. هر کارت باید فقط یک ایده داشته باشد.
 4. اکنون ناظم تعداد معینی کارت ایده خالی را به هر یک از اعضای گروه به قیمت تعیین شده می فروشد. تمام پولی که جمع آوری شده است به عنوان جایزه برنده کنار گذاشته می شود. پس از آن، هر یک از اعضا کارت ها را امضا می کنند تا بتوانند در پایان کارت های خود را شناسایی کنند.
 5. پس از زمان مشخص شده دور اول، همه اعضا کارت های ایده خود را تحویل می دهند تا روی تابلو نمایش داده شود.
 6. اکنون زمان مشخص دیگری به همه اعضا داده می شود تا هر ایده روی کارت های نمایش داده شده را بخوانند. در این زمان اعضا می توانند هر کارت ایده ای را انتخاب کرده و آن را اصلاح کنند تا راه حلی مناسب تر و معنادارتر برای مشکل باشد.
 7. اکنون هر یک از اعضای تیم دو نشانه رای (به طور کلی دو ستاره) خواهد داشت. آنها می توانند به ایده یا کارتی که فکر می کنند بهترین راه حل برای مشکل است رأی دهند. کارت ایده با حداکثر تعداد آرا برنده بازی می شود و پول جایزه را دریافت می کند.

مغز نویسی محدود

در این روش نوشتن مغز، ایده به یک تمرکز از پیش تعیین شده محدود می شود. این اجازه نمی‌دهد تفکر خلاقانه‌ای که در سایر تکنیک‌های مغزنویسی وجود دارد وجود داشته باشد. این تکنیک بسیار شبیه به روش مخزن نوشتن مغزی است اما با دور دوم شروع می شود که در آن ایده های موجود تا کارت ها پر می شوند. در اینجا مراحل روش نوشتن مغزی محدود آورده شده است.

 1. ناظم فرآیند را با قرار دادن پشته هایی از الگوهای نوشتن مغز در مرکز جدول شروع می کند. هر الگو قبلاً یک ایده روی آن نوشته شده است که مشکل و روشی که انتظار می رود حل شود را توضیح می دهد.
 2. اکنون هر یک از اعضا یک الگو را انتخاب می کند و در سکوت ایده ای که روی آن نوشته شده است را مرور می کند. او باید متغیری را به ایده اضافه کند یا آن را اصلاح کند تا ایده مرتبط تر با مشکل باشد.
 3. اگر عضو نتواند ایده از پیش نوشته شده را اصلاح کند، می تواند الگو را به جدول روی میز برگرداند و الگوی دیگری را برای ادامه روند انتخاب کند.
 4. پس از مدت زمان از پیش تعیین شده، دور اول به پایان می رسد. اعضا باید الگوهای خود را روی میز قرار دهند. در مرحله بعد، آنها دوباره الگو را به صورت تصادفی از دور اول یا از توده ای که از قبل روی هم چیده شده و تنها یک ایده روی الگو نوشته شده انتخاب می کنند و آن را بهبود می بخشند.
 5. چندین دور باید انجام شود تا زمانی که همه ایده ها تمام شود. اکنون ناظم تمام ایده‌ها را برای بررسی و تصمیم‌گیری خواهد داشت که کدام یک بهترین راه‌حل خلاقانه را برای مشکل ارائه می‌دهد. در طول کل فرآیند نوشتن مغز، نباید هیچ گونه بحثی بین اعضا وجود داشته باشد.

مغزنویسی محدود و خفیف

همانطور که از نام آن پیداست، نوعی از روش نوشتن مغزی محدود است. در اینجا به اعضا کمی آزادی بیشتر داده می شود تا با یک یا دو موضوع و به دنبال آن موضوعات فرعی فکر خلاقانه انجام دهند.

مراحل برای نوشتن مغز با محدودیت خفیف به شرح زیر است:

 1. به اعضا یک الگوی مغزنویسی داده می‌شود که هیچ ایده‌ای ندارد، بلکه فقط موضوعات یا بیان مشکلات در آن وجود دارد. هر قالب می تواند بیش از یک موضوع یا حتی زیر موضوع داشته باشد.
 2. اعضا باید ایده ای مرتبط با موضوع یا مشکل بیان شده در بازه زمانی معین بنویسند.
 3. دور را می توان با تبادل الگوها با سایر اعضا تکرار کرد تا زمانی که ناظم تعداد رضایت بخشی از ایده ها را جمع آوری کند.
 4. مشابه با نوشتن مغزی محدود، این روش همچنین به اعضای تیم اجازه نمی دهد که در هر شکلی از بحث شرکت کنند.

 

چه زمانی باید از نوشتن مغز استفاده کرد؟

 

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، نوشتن مغز یک روش جایگزین برای طوفان فکری است. این به موقعیت و تیم بستگی دارد که استفاده از نوشتن مغزی را به طوفان فکری انتخاب کنید زیرا هر دو مزایای خاص خود را دارند. نوشتن مغز به غلبه بر برخی از چالش های فرآیند طوفان فکری کمک می کند. شرایط خاص آن را به ویژه قدرتمند می کند.

در اینجا برخی از بهترین موارد استفاده برای نوشتن مغز برای به دست آوردن سریع ایده های خلاقانه با کیفیت بالا آورده شده است.

 • گروه‌های بزرگ: اگر گروه بزرگی وجود داشته باشد طوفان فکری می‌تواند آشفته شود، نوشتن مغز می‌تواند راهی عالی برای تولید ایده‌های خوب بیشتر در زمان کمتر باشد. شما به راحتی می توانید با دادن یک کارت ایده به هر عضو و تعیین زمان مشخص برای هر دور، یک جلسه نوشتن مغز با یک گروه 500 نفری یا بیشتر برگزار کنید.
 • گروه های جدید: اگر اعضای گروه به خوبی با ناظم آشنا نباشند، ممکن است در به اشتراک گذاشتن ایده های خود یا شرکت در بحث دچار تردید شوند. نوشتن مغز می تواند راه حلی عالی برای ایجاد ایده برای گروه های جدید باشد.
 • زمان محدود: زمانی که یک ایده خلاقانه به سرعت مورد نیاز است، یک جلسه مغز نویسی می تواند یک ابزار عالی باشد. تیم خود را وارد اتاق کنید و مشکل را با صدای بلند اعلام کنید. به هر کدام از آنها یک ورق کاغذ بدهید و زمان مشخصی مثلاً 10 دقیقه به آنها بدهید تا ایده هایشان را بنویسند. در عرض 10 دقیقه می توانید چندین ایده خلاقانه را بدون نیاز به بحث های طولانی یا جلسات طوفان فکری دریافت کنید.
 • مجری با تجربه کمتر: در یک جلسه طوفان فکری، ناظم باید تجربه و دانش گسترده ای در مورد موضوع مورد بحث برای شناسایی ایده های خوب داشته باشد. در جلسه نوشتن مغز، یک مدیر فقط باید مشکل را بیان کند و زمان هر دور را پیگیری کند. تجربه جمعی گروه بهترین ایده ها را مشخص می کند.
 • فرصت و تمرکز برابر: گاهی اوقات یک جلسه طوفان فکری تنها با ایده هایی از صداهای غالب ختم می شود در حالی که صداهای منفعل تر حتی فرصتی برای صحبت ندارند. نوشتن مغز راهی فوق العاده برای استقبال از مشارکت برابر است و به همه اجازه می دهد تا در حل مشکل مشارکت کنند.

 

نکات و ترفندهای نوشتن مغز

 

در اینجا چند ترفند و نکته برای استفاده حداکثری از هر جلسه نوشتن مغز آورده شده است.

 1. از آنجایی که فرآیند در یک بازه زمانی کوتاه انجام می‌شود، خواندن دست‌خط برخی از شرکت‌کنندگان ممکن است سخت باشد. زمانی که نیاز به ارجاع مجدد به ایده دارید، رمزگشایی آن دشوار می شود. ما به شما توصیه می کنیم بهترین ایده ها را تایپ یا بازنویسی شده با دست خطی آسان خوان دریافت کنید. توجه داشته باشید که برای جلوگیری از این مشکل می توانید از ابزارهای آنلاین مغز نویسی نیز استفاده کنید.
 2. به شرکت کنندگان باید اجازه داده شود تا قبل از جلسه نوشتن مغز، برخی از تکالیف را در مورد بیان مسئله انجام دهند. این باعث افزایش دانش آنها در مورد موضوع می شود و به آنها کمک می کند تا ایده های بهتری داشته باشند.
 3. بیان مسئله را برای همه شرکت کنندگان روشن کنید تا بتوانند تمرکز و اهمیت آن را درک کنند. آن را روی یک تخته بنویسید یا به هر یک از الگوهای نوشتن مغز اضافه کنید.
 4. در مورد قوانین و محدودیت زمانی شفاف باشید. به عنوان مثال، اگر اعضای یک گروه قرار است الگوهای خود را به همسایه منتقل کنند، همه آنها باید آنها را در یک جهت از پیش تعیین شده (راست یا چپ) ارسال کنند.
 5. شما می توانید از جلسات نویسندگی و طوفان فکری برای ایجاد ایده و بحث در مورد آنها استفاده کنید. شما می توانید روش ها را به روشی که می خواهید ترکیب کنید و بهترین راه حل ها را برای خود ایجاد کنید. به عنوان مثال، هر از چند گاهی بین این روش ها تغییر دهید تا انگیزه خود را بالا نگه دارید. همچنین، می‌توانید برای مثال سعی کنید با یک تیم جدید نوشتن مغزی را امتحان کنید و بعداً شروع به طوفان فکری کنید. رویکرد ترکیبی واقعا می تواند خلاقیت را در شرکت شما افزایش دهد.
 6. می توانید با استفاده از ایده های پیشنهادی، یک نمودار میل با یادداشت های چسبناک ایجاد کنید. این راه‌حل خلاقانه را به روشی بهتر شکل می‌دهد و به شرکت‌کنندگان کمک می‌کند تا بدانند کدام ناحیه از مشکل در دورهای بعدی به تمرکز بیشتری نیاز دارد.

افکار نهایی

نوشتن مغز یک روش ایده‌پردازی عالی است که به تیم‌های مختلف اجازه می‌دهد تا خلاقانه‌ترین راه‌حل‌ها را برای مشکلات سخت ارائه کنند. اگر عادت دارید هر بار یک جلسه طوفان فکری با ساختار یکسان برگزار کنید، می‌تواند ایده خوبی باشد که کمی تغییر کرده و به جای آن از نوشتن مغزی استفاده کنید.

از مراحل این مقاله برای مدیریت موفقیت آمیز یک جلسه مغز نویسی استفاده کنید و چند روش مختلف نوشتن مغز را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای تیم شما بهتر عمل می کند. از مشکلات بزرگی که شما و تیمتان قادر به حل آنها هستید شگفت زده خواهید شد.

امیدواریم این نکات به شما کمک کند جلسات مغز نویسی خود را شروع کنید. نظرات خود را در نظرات زیر به اشتراک بگذارید!

آیا می خواهید کارگاه های مولد و آسان را راه اندازی کنید؟ استفاده رایگان از Orchidea را شروع کنید و اجازه دهید روند داخلی ما تیم شما را از طریق نوشتن ایده هایشان در راه حل های عملی راهنمایی کند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *