چرا کاهش مالیات مشاغل کوچک به احتمال زیاد باعث افزایش “شغل و رشد” نمی شود

سیاست اقتصادی امضا شده دولت ترنبول در انتخابات سال گذشته کاهش 5 درصدی در نرخ مالیات شرکت، طی یک دوره ده ساله، با هزینه بر درآمد بیش از 48 میلیارد دلار استرالیا بود. همانطور که خود دولت نیز پذیرفته است ، اکنون این احتمال کمی برای تصویب در سنا وجود دارد.

با این حال، یک عنصر از پیشنهاد دولت وجود دارد که به نظر می رسد از حمایت سیاسی تقریباً جهانی برخوردار است – این ایده که شرکت های “کوچک” باید کاهش مالیات را دریافت کنند. تنها اختلاف میان ائتلاف، کارگر و سبزها در این امتیاز این است که یک شرکت چقدر باید کوچک باشد تا مستحق پرداخت نرخ پایین‌تر مالیات باشد.

از نقطه نظر سیاست اقتصادی خوب، این تعجب آور است. مدتی است که در میان اقتصاددانان بحث پر جنب و جوشی در مورد اینکه آیا کاهش نرخ مالیات شرکت ها باعث افزایش رشد اقتصادی، اشتغال و دستمزدهای واقعی می شود – و اینکه این نظریه تا چه حد توسط شواهد پشتیبانی می شود، وجود داشته است. اما هیچ مدرکی برای حمایت از این تصور وجود ندارد که ترجیحاً مالیات بر کسب و کارهای کوچک هر کاری را برای تقویت «شغل و رشد» انجام دهد.

طرفداران مالیات و سایر اولویت ها برای مشاغل کوچک اغلب استدلال می کنند که مشاغل کوچک “موتور اقتصاد” هستند – به عنوان مثال، 96٪ از کل مشاغل مشاغل کوچک هستند یا به این دلیل که مشاغل کوچک بیش از 4.5 میلیون نفر را استخدام می کنند.

اجازه ندهید خود را گمراه کنید. مسائل را با کمک متخصصان درک کنید

بر اساس آخرین داده های موجود ABS ، کسب و کارهای کوچک (تعریف شده به عنوان آنهایی که کمتر از 20 کارمند دارند) کمتر از 45 درصد از نیروی کار بخش خصوصی را در ژوئن 2015 به کار گرفته اند. اشتغال در طول پنج سال منتهی به ژوئن 2015.

در مقابل، کسب‌وکارهای بزرگ (تعریف شده به عنوان آن‌هایی که 200 کارمند یا بیشتر دارند) کمتر از 32 درصد از نیروی کار بخش خصوصی را در ژوئن 2015 استخدام کرده‌اند – اما بیش از 66 درصد از افزایش اشتغال بخش خصوصی را در طول پنج سال منتهی به ژوئن تشکیل می‌دهند. 2015.

رشد اشتغال و اشتغال بر اساس اندازه کسب و کار

به طور مشابه، نسبت کمتری از این مشاغل کوچک در هر یک از چهار دسته از نوآوری‌هایی که ABS در بررسی سالانه نوآوری کسب‌وکار به رسمیت می‌شناسد، نسبت به مشاغل متوسط ​​یا بزرگ شرکت می‌کنند.

ABS، خلاصه ای از استفاده و نوآوری فناوری اطلاعات در مشاغل استرالیا (8166.0)، 2014-15 ، نویسنده ارائه شده است.

بنابراین، بر اساس شواهد موجود، سیاستی که به دنبال تشویق ایجاد اشتغال و نوآوری از طریق استفاده از رفتار ترجیحی مالیاتی است، مطمئناً مشاغل بزرگ را به جای مشاغل کوچک ترجیح می دهد.

با این حال، با توجه به اینکه اکثریت بزرگی از رأی دهندگان فکر می کنند که شرکت های بزرگ باید مالیات بیشتری بپردازند، از نظر سیاسی چالش برانگیز خواهد بود .

با کاهش مالیات چه نوع کسب و کارهایی باعث ایجاد شغل و رشد می شود؟

یک رویکرد جایگزین، که احتمالاً تأثیرات مثبتی بر اشتغال، سرمایه‌گذاری و نوآوری خواهد داشت، مالیات بر شرکت‌های جدید با نرخ پایین‌تری است.

تحقیقات OECD نشان می دهد که کسب و کارهای جوان محرک اصلی ایجاد شغل هستند. و شرکت های جدید به احتمال زیاد در مرز رشد بهره وری قرار دارند.

مطمئناً مشاغل جدید حداقل در ابتدا کوچک هستند. محدود کردن معافیت‌های مالیاتی ترجیحی به کسب‌وکارهای جدید – برای مثال، با تجویز اینکه نرخ مالیات پایین‌تری فقط برای اولین (مثلاً) سه سال پس از تأسیس کسب‌وکار در دسترس است – کمک‌ها را بر آن دسته از مشاغلی متمرکز می‌کند که در واقع احتمال نوآوری دارند، و برای ایجاد شغل این به جای پراکنده کردن آن بر روی تعداد بسیار بیشتری از مشاغل است که هیچ تمایل، قصد یا توانایی انجام هیچ کدام را ندارند.

بنابراین، ترجیحاً مالیات بر مشاغل جدید برای دستیابی به اهداف اعلام شده برای افزایش مشاغل و رشد و تشویق نوآوری با هزینه بسیار کمتر بسیار بیشتر است.

علاوه بر این، اخذ مالیات ترجیحی بر مشاغل جدید از انگیزه‌های انحرافی جلوگیری می‌کند که به‌طور اجتناب‌ناپذیر زمانی که واجد شرایط بودن برای نوعی رفتار ترجیحی بر اساس اندازه کسب‌وکار تعیین می‌شود، ایجاد می‌شود. این اغلب با عدم تمایل مشاغل به استخدام یک کارگر اضافی نشان داده می شود که این کار باعث می شود آنها را ملزم به پرداخت مالیات حقوق و دستمزد دولتی کند.

البته، برای جلوگیری از «تولد مجدد» شرکت‌ها به منظور طولانی‌تر کردن دسترسی به اولویت‌های مالیاتی که به نفع شرکت‌های جدید است، باید تدابیر انطباق وجود داشته باشد، اما ارائه آن دشوار نخواهد بود.

به نظر می رسد حمایت ائتلاف از نرخ ترجیحی مالیات برای مشاغل کوچک بیشتر به دلیل اعتقاد دیرینه و تقریباً مذهبی آن است که ذاتاً چیزی اصیل تر یا ارزشمندتر در مورد داشتن و اداره یک تجارت کوچک وجود دارد تا مدیریت یا کار کردن برای آن. یک بزرگ (یا یک سازمان دولتی). همچنین این باور باید در نظام مالیاتی منعکس شود، نه اینکه بر اساس شواهدی مبنی بر اینکه اخذ مالیات از مشاغل کوچک با نرخ پایین‌تری نسبت به شرکت‌های بزرگ تأثیر مثبتی بر رشد اقتصادی یا اشتغال خواهد داشت.

اینکه چرا حزب کارگر و سبزها باید از این دیدگاه حمایت کنند، یک راز بیشتر است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *