چرا نوآوری باید به ارزش های شرکت احترام بگذارد؟


زمانی که نوآوری با ارزش های شرکتی مطابقت نداشته باشد، مشکلی تقریباً به وجود می آید. Enron را در نظر بگیرید ، تأمین‌کننده انرژی که ناگهان شروع به رشد شگفت‌انگیز سریع کرد و سپس، به‌طور ناگهانی، به طرز شگفت‌انگیزی ورشکست شد. این شرکت سطح فوق العاده ای از خلاقیت و نوآوری را در طراحی محصولات و پنهان کردن نقاط ضعف مالی نشان داد. با این حال، آن خلاقیت و نوآوری هیچ شباهتی به ارزش‌ها یا اخلاق مسئولانه نداشت.

آیا این پروژه با ارزش های ما مطابقت دارد؟

از آنها الگو نگیرید. هر زمان که یک پروژه نوآورانه را آغاز می کنید، باید بپرسید: “آیا این پروژه با ارزش های ما مطابقت دارد؟” اگر نه، باید پروژه را تغییر دهید یا حتی آن را بکشید. این گاهی اوقات می تواند دردناک باشد. یک محصول غذایی جدید که سودهای کلان را نوید می دهد، اما می تواند منجر به آلوده کردن مشتریان شما به ابولا شود، ممکن است از دیدگاه نهایی وسوسه انگیز باشد، اما امیدواریم از نظر ارزش های شرکتی شما بسیار دور از خط باشد.

به همین ترتیب، هنگام ارزیابی ایده ها، یکی از معیارهایی که همیشه باید در مراحل اولیه ارزیابی شود این است که چقدر ایده با ارزش های شما مطابقت دارد. اگر مناسب نباشد، دنبال کردن ایده فایده ای ندارد.

ارزش های نامشخص؟

اگر فکر می کنید، “این همه چیز خوب است، جفری، اما من نمی دانم ارزش های شرکتی ما چیست”، شرکت شما به یکی از دو روش شکست می خورد. یا در انتشار و ترویج ارزش های خود شکست خورده است یا در وهله اول نتوانسته است آن ارزش ها را تعریف کند. در هر صورت، شما (یا مدیریت ارشدتان) باید فوراً ارزش‌ها را تعریف کنید. شکست در اخلاق، همانطور که توسط انرون یا اخیراً توسط فولکس واگن نشان داده شده است، می تواند بسیار گران باشد، اگر نگوییم ویرانگر.

بد نباش

گوگل قبل از عرضه عمومی اولیه خود، شعار معروف «شرور نباش» را ایجاد کرد. این یک بیانیه ارزشی نسبتاً قوی، اگر مبهم است و هدفی را دنبال کرده است. هر زمان که گوگل یک نوآوری با اخلاق مشکوک راه اندازی می کند – معمولاً به شکل ظاهراً نقض حریم خصوصی مشتریان – مطبوعات بلافاصله شعار خود را به شرکت یادآوری می کنند.

ممکن است سازمان شما به اندازه گوگل بزرگ نباشد و یا به اندازه گوگل در مطبوعات منتشر نشود، با این وجود، ارزش آن را دارد که ارزش های اصلی خود را به ویژه قبل از شروع یک ابتکار نوآوری تهاجمی به کار بگیرید. ایده های خوب اغلب مرزهای اخلاقی را جابجا می کنند. شفاف باشید و اطمینان حاصل کنید که ذینفعان در کجای مرزهای شما مشخص هستند.

حتی اگر در مطبوعات مورد سرزنش قرار می گیرید، همانطور که در مورد گوگل اتفاق افتاده است، بهتر است که مورد سرزنش قرار بگیرید و یادآوری کنید که به ارزش ها پایبند باشید تا اینکه در نهایت مانند تیم مدیریت انرون ورشکسته و در دادگاه جنایی باشید.

نه یک مانع بلکه یک کانال

ممکن است فکر کنید که در نظر گرفتن ارزش‌ها در کنار هر چیز دیگری مانع دیگری برای نوآوری خواهد بود. اگر چنین است، اشتباه می کنید. در عوض، مجموعه‌ای از ارزش‌ها به کانالی تبدیل می‌شوند که به شما کمک می‌کند نوآوری را متمرکز کنید و اهداف نوآورانه را تعریف کنید. اگر شرکت شما یک فروشگاه زنجیره‌ای ملی است و یکی از ارزش‌های اصلی شما بازپرداخت به جامعه محلی است، تمرکز بر نوآوری بر روی نحوه انجام این کار، کانال جدیدی برای نوآوری و روشی جدید برای تأکید بر ارزش‌های شما به مشتریان و غیره ارائه می‌کند. -مشتریان در جوامع محلی که مغازه های شما در آن قرار دارند.

به طور خلاصه، اگر ارزش‌های اصلی شما جزء ابتکارات نوآوری شما نیستند، باید باشند. ابتکار نوآوری و شهرت شما هر دو سود خواهد برد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *