چرا ساعت سازان سوئیسی نگران اپل واچ نخواهند بود – در حال حاضر

ورود اپل به بازار ساعت، سوالات زیادی در مورد نحوه عملکرد دستگاه جدید آنها ایجاد کرده است. یکی این است که این فناوری ساعت جدید چقدر برای بازار موجود مخرب خواهد بود. با گمانه زنی ها مبنی بر اینکه قیمت نسخه نخبه اپل واچ با گزینه های سفارشی سازی به 5000 یا 10000 دلار آمریکا می رسد، ارزش این را دارد که این موضوع چه تاثیری بر صنعت قدیمی ساعت های لوکس و قلب سوئیس آن داشته باشد.

تحقیقاتی که با همکارانم در مورد چگونگی واکنش صنعت ساعت سازی سوئیس به معرفی ساعت های کوارتز توسط تولید کنندگان ژاپنی در اوایل دهه 1970 انجام دادم می تواند به روشن کردن تأثیر فناوری جدید امروزی کمک کند: ساعت هوشمند. تجزیه و تحلیل ما به این موضوع پرداخت که چگونه یک فناوری مخرب – مانند ساعت کوارتز در آن زمان – بر پویایی صنعتی تولیدکنندگان سنتی سوئیس ساعت‌های خودکار مکانیکی تأثیر می‌گذارد.

ساعت‌های کوارتز نه‌تنها بسیار ارزان‌تر، بلکه حتی بسیار دقیق‌تر از ساعت‌های مکانیکی بودند – هر کسی که یک ساعت خودکار دارد می‌داند که همیشه چند دقیقه دیر است. اکنون، 40 سال بعد، اپل واچ ممکن است چالشی مشابه برای تولیدکنندگان ساعت سوئیسی باشد، حتی اگر ماهیت اختلال کاملاً متفاوت باشد.

گوشه بازار

جالب‌ترین نتیجه‌ای که از تجزیه و تحلیل خود دریافتیم این بود که شرکت‌های سوئیسی که بر بهبود و توسعه ساعت‌های مکانیکی خود تمرکز داشتند، احتمال بیشتری داشت که از آشفتگی‌های دهه‌های 1970 و 1980 جان سالم به در ببرند. همه شرکت‌های سوئیسی به فن‌آوری موجود خود پایبند نبودند – برخی شروع به تولید ساعت‌های کوارتز کردند – و تمایل نداشتند که به همان اندازه عمل کنند.

یک ایمیل هفتگی با تجزیه و تحلیل مبتنی بر شواهد از بهترین محققان اروپا

این نتایج وجود چیزی را که «نیچ های بازار غیر همپوشانی» نامیده می شود، برجسته کرد. واقعیت این است که ساعت‌های کوارتز رقابتی جدید برای بازار متفاوتی جذابیت دارند. خریداران ساعت‌های مکانیکی گران‌قیمت مایل به پرداخت هزینه‌های بالا بودند و هرگز به جایگزین جدید ارزان‌تر روی نمی‌آوردند. در همین حال، ساعت های کوارتز برای دسته متفاوتی از خریداران ساعت جذاب بود. با قیمت اولیه 349 دلار آمریکا، به نظر می رسد که اپل واچ در اکثر موارد همچنان در رده “جدیدتر و ارزان تر” قرار می گیرد.

سطح بالا و میراث

یکی دیگر از عوامل متمایزکننده مهم برای ساعت سازان سوئیسی این است که آنها یک جمعیت نخبه با هویت بسیار قوی هستند. آنها با برچسب “ساخت سوئیس” که با افتخار توسط فدراسیون صنعت ساعت سوئیس به نمایش گذاشته شده و مشتریان رده بالا را هدف قرار می دهد، به خوبی نشان داده می شوند.

این چیزی است که وقتی از «دره دیده‌بان» به La Chaux-de-Fonds برای بازدید از موزه بین‌المللی هورولوژی بالا می‌روید، واقعاً می‌توانید احساس کنید، جایی که می‌توانید با مشاهده چندین دهه تاریخ ساعت‌های خودکار سوئیسی خود را شگفت‌زده کنید. افرادی که این میراث را خریداری می کنند، لزوما ساعت های هوشمند مانند اپل را به عنوان یک محصول قابل مقایسه نخواهند دید.

در زمان‌های اخیر، یک فرآیند یکپارچه‌سازی اتفاق افتاده است، که بازیکنان بزرگ‌تر و قوی‌تری با جیب‌های عمیق‌تر ایجاد کرده است، که صنعت ساعت‌سازی سوئیس را در موقعیت قوی‌تری قرار می‌دهد. بسیاری از تولیدکنندگان مستقل توسط گروه های بزرگی مانند سواچ و LVMH خریداری شدند که منابع مورد نیاز برای حفظ نوآوری و رقابت جهانی را در اختیار آنها قرار دادند. مجموع صادرات آنها 21.8 میلیارد فرانک سوئیس در سراسر جهان در سال 2013 بود که اکثریت قریب به اتفاق آن هنوز توسط ساعت های مکانیکی ارائه می شود.

بنابراین، اگر بخواهید یک مقایسه مستقیم بین نوع تهدیدی که اپل واچ ممکن است برای صنعت ساعت های سنتی و مکانیکی داشته باشد و ساعت های کوارتزی که در دهه 1970 وارد بازار ساعت شدند، انجام دهید، به این نتیجه می رسید که اپل دیده بان تهدید قابل توجهی نخواهد بود.

نوع مختلف اختلال

اما تفاوت مهمی بین اپل واچ و کوارتز وجود دارد. نوآوری کوارتز با عملکردهای اصلی ساعت مرتبط بود: آن را دقیق تر و ارزان تر می کرد. اپل واچ به عنوان یک دستگاه پوشیدنی معرفی شده است که بسیار بیشتر از نگه داشتن زمان انجام می دهد. اختلال در آن به بازده بالاتر مربوط نمی شود، بلکه با معرفی برنامه های کاربردی جدید جالب است.

در همین حال، بازار اپل واچ ممکن است چندان متمایز از ساعت های مکانیکی لوکس نباشد. مطمئناً با محصول بالاتر اپل که هزاران دلار قیمت دارد. بنابراین یک همپوشانی خاص ممکن است در نقطه‌ای از نظر هزینه‌های لوکس ظاهر شود. اما اپل نمی تواند با میراث صنعت ساعت سازی سوئیس رقابت کند.

اما، شایان ذکر است که وقتی اپل محصولات جدیدی را عرضه می‌کند، عموماً انتظارات موفقیت خود را شکست داده‌اند. و آنها به بازارهای مستقری حمله کرده اند که در لحظه راه اندازی، ارتباط نزدیکی با هم دیده نمی شد. بنابراین، در حالی که ممکن است زمان در دره‌های سوئیس متوقف شود، ساعت‌سازان سنتی آن‌ها باید توجه داشته باشند که پتانسیل اپل واچ برای برهم زدن بازارشان را دست کم نگیرند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *