پنج پیشنهاد دیگر برای پرورش کودکان خلاق


اگر خلاقیت برای شما مهم است، مطمئناً برای شما دو چندان اهمیت دارد که فرزندانتان ذهن خلاق داشته باشند. به عنوان والدین (یا معلم یا مراقب آنها) می توانید کارهای زیادی انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که فرزندانتان ذهن خلاق خود را حفظ کرده و رشد می دهند.

من اخیراً پنج پیشنهاد اول را برای پرورش کودکان خلاق نوشتم . اگر آن را نخوانده اید، می توانید آن را در اینجا پیدا کنید …

1. خودتان مسائل را اصلاح کنید

به گفته کلی کریستنسن، که در مورد این موضوع تحقیقاتی انجام داده است، عامل مشترکی که او در کودکان خلاق در آمریکا یافت این است که آنها به ناچار والدینی داشتند که خودشان مسائل را اصلاح می کردند. هنگامی که با یک لوله نشتی مواجه شدند، بلافاصله با لوله کش تماس نگرفتند. بلکه سعی کردند خودشان لوله را تعمیر کنند. کریستنسن معتقد است که این عمل به کودکان این امکان را می دهد که احساس کنند می توانند مشکلات را خودشان حل کنند که به نوبه خود یک ذهنیت خلاق ایجاد می کند.

او همچنین به درستی خاطرنشان می کند که وقتی سعی می کنید خودتان چیزی را تعمیر کنید، به خصوص به عنوان یک فرد غیر متخصص، تعمیر اغلب بار اول جواب نمی دهد. بنابراین، شما باید دوباره تلاش کنید. او این را به نوآوری در کسب و کار تشبیه کرد که در آن ایده های خلاق نیز اغلب در اولین بار شکست می خورند. به جای تسلیم شدن، باید از اشتباهات خود درس بگیرید و دوباره تلاش کنید.

پس واضح است که به عنوان والدین، شما نیز باید این عادت را اتخاذ کنید. خوشبختانه در این روزگار می توانید انواع اطلاعات را در مورد نحوه تعمیر وسایل خانه شکسته در وب بیابید. اما مراقب باش به عنوان مثال، برق می تواند بسیار خطرناک باشد. مطمئن شوید که می دانید چه کاری انجام می دهید و هنگام انجام هر کاری که شامل برق است، اقدامات احتیاطی ایمنی را رعایت کنید! سرخ کردن خود در برق خانگی نه برای شما مفید است و نه برای فرزندانتان!

2. تصحیح نکنید. بپرس چرا

هنگامی که فرزندان شما اشتباه می کنند، مانند استفاده نادرست از یک کلمه یا استفاده از اخلاق بد سر میز. بلافاصله آنها را اصلاح نکنید. بهتر است در مورد آنچه آنها انجام داده اند صحبت کنید و بپرسید “چرا این کار را کردی؟” یا “چرا اینطور فکر می کنی؟”

به عنوان مثال، اگر دخترتان کاسه سوپ را برمی دارد و شروع می کند با سروصدا سوپ خود را آب می خورد (و با فرض اینکه شما از یک فرهنگ آسیایی نیستید که این رفتار مودبانه تلقی می شود)، او را سرزنش نکنید و به او بگویید که چگونه سوپ را درست بخورد. بهتر است از او بپرسید که آیا فکر می کند این روش مناسبی برای خوردن سوپ است. اگر گفت «بله»، دلیلش را از او بپرسید. اگر گفت «نه»، از او بپرسید که چرا سوپش را مانند میمون می‌خورد.

به احتمال زیاد او خواهد گفت که عجله دارد یا خیلی گرسنه است یا دوستانش سوپ خود را در مدرسه می خورند. اکنون خود را باز کرده اید تا در مورد آداب سفره، لذت بردن از غذا، احترام به دیگران و موارد دیگر گفتگو کنید.

علاوه بر این، در صورتی که دخترتان به شما بگوید این همان کاری است که دوستانش در مدرسه انجام می دهند، شما به او قدرت داده اید تا با دوستانش گفتگوی مشابهی داشته باشد.

اما مهمتر از همه، شما به دخترتان یاد داده اید که مسائل را زیر سوال ببرد. و این برای ذهن خلاق مهم است.

3. پاداش تلاش بیش از نتایج

وقتی دخترتان با نمره عالی در آزمون زیست شناسی از مدرسه به خانه می آید، وسوسه می شوید که آن نمره را پاداش دهید. یک رویکرد به مراتب بهتر این است که نگوییم: “شما 100٪ در تست زیست شناسی خود را گرفتید! این فوق العاده است! تو خیلی باهوشی!!» بلکه بگویید «وای. دیشب برای مطالعه خیلی زحمت کشیدی و به نتایج نگاه کن! این با شکوه است. من واقعا به تلاشی که انجام دادی افتخار می کنم. و ببینید، نتیجه داد!»

روز بعد که او با نمره ضعیف در آزمون فرانسه به خانه می آید، بگویید. من چندان نگران این امتیاز نیستم. من می دانم که دیروز برای آن آزمون برای مطالعه طولانی و سخت تلاش کردی. این برای من بسیار مهمتر از نمره شما در آزمون است. اما به من بگو، چرا فکر می کنی ضعیف عمل کردی؟ فکر می‌کنید دفعه بعد چطور می‌توانید بهتر عمل کنید؟»

خلاقیت و دانش از یادگیری، تلاش برای درک چیزها و تلاش برای راه حل های مختلف برای حل مشکلات ناشی می شود. با انگیزه دادن به کودکان برای تلاش برای یادگیری، مطالعه و حل مشکلات، مهارت های ارزشمندی برای زندگی به آنها می دهید و آنها را تشویق می کنید تا از ذهن خود استفاده کنند.

طنز این است که وقتی برای نتایج پاداش می دهید، کودکان فوق العاده باهوش رنج می برند. وقتی جوان هستند، برای انجام کارهای بسیار کم پاداش می گیرند. اما با بزرگ‌تر شدن و چالش‌برانگیزتر شدن مدرسه، انگیزه‌ای برای تلاش برای مطالعه و یادگیری مطالب ندارند.

4. اسباب بازی های با کاربرد باز

به نظر می رسد بسیاری از اسباب بازی های محبوب در سال های اخیر تجربه بسیار کنترل شده ای را به کودک ارائه می دهند. به عنوان مثال، یک کیت Lego® برای ساخت یک کشتی اساسا به بچه ها اجازه می دهد تا با آن یک کشتی بسازند. اکثر بازی های الکترونیکی به بچه ها وظیفه دقیقی برای انجام دادن می دهند. چنین اسباب بازی هایی بد نیستند، اما محدود هستند.

بنابراین حتماً برای کودکان خود اسباب‌بازی‌های باز استفاده کنید، مانند کیت‌های لگو با تکه‌های زیاد تا بچه‌ها بتوانند از تخیلات خود بیشتر استفاده کنند. اسباب‌بازی‌هایی مانند بلوک‌های ساختمانی، عروسک‌ها و کامیون‌ها برای ساختن برج‌ها، ایجاد واقعیت‌ها برای عروسک‌ها و تصور بزرگراه‌ها و مکان‌های ساخت کامیون‌ها نیاز به تخیل دارند. این تمرین منظم برای تخیل آن را قوی نگه می دارد!

بهتر از این، نیازی نیست که اسباب‌بازی‌ها را به چیزهایی که در اسباب‌بازی‌فروشی می‌فروشید محدود کنید. یک جعبه مقوایی بزرگ می تواند ساعت ها سرگرمی را برای بچه ها فراهم کند. چوب‌های بلند عالی هستند – وقتی پسرانم کوچک‌تر بودند، با یادآوری اینکه چوب‌های زیادی وجود دارد، آنها را تشویق می‌کردم تا برای پیاده‌روی در جنگل به من بپیوندند. کاغذ، خودکار، مداد رنگی و سایر اقلام اطراف خانه می توانند به راحتی به اسباب بازی هایی برای الهام بخشیدن به تخیل تبدیل شوند.

انصافاً باید اشاره کنم که تحقیقات اخیر نشان می دهد که بازی های الکترونیکی برای خلاقیت خوب هستند. بیشتر این گونه بازی ها شامل انجام یک سری شاهکارها در ازای پاداش است. کار کردن با نحوه انجام آن شاهکارها نیاز به آزمون و خطا و کمی خلاقیت دارد. بنابراین، اگر فرزندان شما زمان زیادی را صرف بازی های الکترونیکی می کنند، نگران نباشید که خلاقیت آنها را مختل می کند. اما نگران نباشید که هوای تازه کافی دریافت نمی کنند و ورزش نمی کنند!

5. حل مشکلات رابطه

هر ازدواجی با تکه های خشن پیش می رود. اغلب زوج ها هر از گاهی با هم بحث می کنند و اختلاف نظر دارند. وقتی شما و همسرتان در نزدیکی فرزندان با هم مشاجره می کنید، عکس العمل طبیعی شما یا دور شدن از بچه ها است یا اینکه بچه ها را دور کنید. شما به حق نگران هستید که مشاجرات شما باعث ناراحتی کودکان شود.

با این حال، وقتی این کار را انجام می‌دهید، درگیری یا مشکلی را به کودکان نشان می‌دهید و سپس حل مشکل خود را از فرزندانتان پنهان می‌کنید. خلاقیت البته حل مشکلات است.

اگر جلوی فرزندانتان بحثی را شروع می کنید، در واقع ایده خوبی است که از آنها دور شوید. اما هنگامی که مشکل را حل کردید، مهم است که با کودکان صحبت کنید. «فکر می‌کنم شنیده‌ای که من و مومیایی در مورد کارهای خانه با هم بحث می‌کنیم. به طبقه بالا رفتیم تا در مورد آن و احساساتمان صحبت کنیم. ما سعی کرده ایم احساسات یکدیگر را درک کنیم و در آینده سعی خواهیم کرد کارهای خانه را عادلانه تر تقسیم کنیم. مهمتر از همه، ما یکدیگر را بوسیده ایم و قول داده ایم که تلاش کنیم و نیازهای خانواده را بهتر درک کنیم. زیرا اگرچه ما با یکدیگر بحث می کنیم، اما معمولاً از آنچه طرف مقابل گفته یا انجام داده است عصبانی هستیم و از طرف مقابل عصبانی نیستیم.

البته لازم نیست وارد جزئیات شوید. نکته مهمی که باید با فرزندانتان در میان بگذارید این است که وقتی شما و همسرتان مشکلی دارید، برای حل آن مشکلات همکاری کنید.

به زودی پیشنهادهای بیشتری برای پرورش کودکان خلاق ارائه خواهد شد. در ضمن، اگر نظر یا نکته ای دارید، در مورد آنها به من بگویید !

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *