پنج نکته ای که باید هنگام طراحی خط مشی برای اندازه گیری تأثیر پژوهش در نظر گرفت

امسال شاهد راه‌های آزمایشی دولت استرالیا برای اندازه‌گیری تأثیر تحقیقات دانشگاهی خواهیم بود.

همانطور که توسط بررسی وات توصیه می شود ، ارزیابی تعامل و تاثیر، دانشگاه ها را تشویق می کند تا اطمینان حاصل کنند که تحقیقات دانشگاهی مزایای اقتصادی و اجتماعی گسترده تری را به همراه دارد.

این در دستور کار ملی نوآوری و علم قرار می گیرد، که در آن وجوه مالیات دهندگان برای تحقیقاتی که تأثیر مفیدی در آینده بر جامعه خواهد داشت، هدف قرار می گیرد.

وزیر آموزش و پرورش سیمون بیرمنگام گفت که خلبانان آزمایش خواهند کرد

تجزیه و تحلیل جهان، از کارشناسان

“چگونه ارزش تحقیق را با چیزهایی که معنی دارند اندازه گیری کنیم، به جای اختصاص بودجه به محققانی که وقت خود را صرف تلاش برای انتشار در مجلات می کنند.”

این حرکت برای اندازه‌گیری تأثیر غیر آکادمیک پژوهش، چالش‌های جدیدی را معرفی می‌کند که قبلاً زمانی که ارزیابی صرفاً بر شایستگی تحصیلی متمرکز بود، مرتبط نبودند. تحقیقات جدید برخی از مسائل کلیدی را که باید هنگام تصمیم گیری در مورد چگونگی اندازه گیری تأثیر مورد توجه قرار گیرند، برجسته می کند.

1. موضوع اندازه گیری چه چیزی باید باشد؟

ارزیابی تأثیر پژوهش نیاز به ردیابی ارتباط بین تحقیقات دانشگاهی و تأثیر «دنیای واقعی» فراتر از محوطه دانشگاه دارد. این ارتباطات بسیار متنوع و مختص یک زمینه خاص هستند. بنابراین آنها به بهترین وجه از طریق مطالعات موردی گرفته می شوند.

هنگام تجزیه و تحلیل یک مطالعه موردی، مسائل اصلی عبارتند از: چه چیزی به عنوان تأثیر به حساب می آید، و چه شواهدی برای اثبات آن مورد نیاز است؟ هنگام در نظر گرفتن این موضوع، سیاست گذاران استرالیایی می توانند از نمونه های اخیر اروپایی به عنوان معیار استفاده کنند.

برای مثال، در چارچوب تعالی پژوهشی بریتانیا (REF) – که کیفیت تحقیقات دانشگاهی را ارزیابی می‌کند – تنها تأثیراتی که می‌توان شمارش کرد، آنهایی هستند که مستقیماً از تحقیقات دانشگاهی ارائه شده به همان تمرین REF سرچشمه می‌گیرند.

برای تأیید تأثیر، ذینفعان تحقیق (مانند سیاستگذاران و متخصصان) ملزم به ارائه شواهد مکتوب هستند. این یک تعریف محدود از تأثیر ایجاد می‌کند، زیرا آن‌هایی که نمی‌توانند تأیید شوند، یا براساس خروجی‌های تحقیقاتی ارائه‌شده نیستند، حساب نمی‌شوند.

این موضوع باعث ناامیدی برخی از محققان بریتانیایی شده است، اما آستانه بالا تضمین می کند که تأثیرات واقعی هستند و از تحقیقات با کیفیت بالا سرچشمه می گیرند.

2. بازه زمانی باید چقدر باشد؟

فاصله زمانی غیرقابل پیش بینی بین انجام کار دانشگاهی و تأثیر آن وجود دارد. برخی از تحقیقات ممکن است به سرعت جذب و به کار گرفته شوند، در حالی که تأثیرات دیگر، به ویژه آنهایی که از تحقیقات اساسی حاصل می شود، ممکن است دهه ها طول بکشد تا ظاهر شود.

به عنوان مثال، مطالعه‌ای که به تأخیر زمانی در تحقیقات بهداشتی پرداخته است، نشان می‌دهد که فاصله زمانی پژوهش تا عمل به طور متوسط ​​17 سال است. با این حال، باید توجه داشت که وقفه های زمانی به طور قابل توجهی بر اساس رشته متفاوت است.

فقط در نگاه گذشته می توان ارزش برخی از تحقیقات را به طور کامل درک کرد. بنابراین، تمرین‌های ارزیابی تأثیر پژوهش باید در یک چارچوب زمانی خاص تنظیم شوند.

در اینجا، سیاست گذاران می توانند از آزمایشات قبلی مانند آزمایشی که توسط شبکه فناوری استرالیا و گروه هشت در سال 2012 انجام شد، بیاموزند . این تمرین تأثیرات مرتبط با تحقیقاتی را که در طول 15 سال گذشته رخ داده است، امکان پذیر کرد.

3. ارزیابان چه کسانی باید باشند؟

این یک قرارداد طولانی مدت است که تعالی تحصیلی توسط همتایان دانشگاهی تعیین می شود. ارزیابی تحقیقات معمولاً توسط هیئت‌های دانشگاهی انجام می‌شود.

با این حال، اگر این ارزیابی‌ها به گونه‌ای گسترش یابد که تأثیرات غیر آکادمیک را نیز شامل شود، آیا این بدان معناست که اکنون نیاز به گنجاندن دیدگاه‌های کاربران نهایی پژوهش وجود دارد؟ این ممکن است به این معنی باشد که صدای افراد خارج از دانشگاه باید در ارزیابی تحقیقات دانشگاهی مشارکت داشته باشد.

در سال 2014 REF انگلستان، بیش از 250 « کاربر پژوهشی » (افراد از بخش‌های خصوصی، دولتی یا خیریه) برای شرکت در فرآیند ارزیابی استخدام شدند. با این حال، مشارکت آنها به ارزیابی مؤلفه تأثیر تمرین محدود شد.

این گزینه یک سازش مؤثر بین حفظ اصل بررسی همتایان آکادمیک کیفیت تحقیق است و در عین حال کاربران نهایی را در ارزیابی تأثیر نیز شامل می‌شود.

4. در مورد تأثیرات بحث برانگیز چطور؟

در بسیاری از موارد، تأثیر تحقیقات دانشگاهی بر جهان گسترده‌تر، تأثیر مثبتی دارد. اما برخی از تأثیرات بحث برانگیز هستند – مانند فرکینگ، محصولات اصلاح شده ژنتیکی، فناوری نانو در مواد غذایی و تحقیقات سلول های بنیادی – و باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند.

چنین تحقیقاتی ممکن است تأثیر قابل توجهی داشته باشد، اما به گونه ای که ایجاد اجماع در مورد چگونگی تأثیر پیشرفت علمی بر «خیر عمومی» را دشوار می کند. تحقیقاتی مانند این می‌تواند تنش‌های اجتماعی و سوالات اخلاقی را ایجاد کند.

این بدان معنی است که ارزیابی تأثیر باید عوامل غیراقتصادی مانند: کیفیت زندگی، تغییرات محیطی و سلامت عمومی را نیز در نظر بگیرد. حتی اگر قرار دادن ارزش دلار برای این چیزها دشوار است.

5. ارزیابی تاثیر چه زمانی باید انجام شود؟

ارزیابی تاثیر می تواند در مراحل مختلف فرآیند تحقیق رخ دهد. به عنوان مثال، یک سرمایه‌گذار ممکن است پیشنهادهای تحقیقاتی را در جایی دعوت کند که آثار ارسالی بر اساس پتانسیل آنها برای تأثیرگذاری در آینده ارزیابی شود.

نمونه‌ای از آن، کمک‌هزینه‌های اثبات مفهومی شورای تحقیقات اروپا است ، که در آن محققانی که قبلاً یک کمک هزینه ERC را تکمیل کرده‌اند، می‌توانند برای سرمایه‌گذاری بعدی پیشنهاد دهند تا دانش جدید خود را به تأثیر تبدیل کنند.

متناوبا، اثرات ناشی از تحقیق را می توان در یک ارزیابی گذشته نگر ارزیابی کرد. این رویکرد تأثیرات را در جایی که قبلاً وجود دارد شناسایی می‌کند و به دانشگاه‌هایی که به آن‌ها دست یافته‌اند پاداش می‌دهد.

نمونه ای از این پروتکل ارزیابی استاندارد (SEP) مورد استفاده در هلند است که هم کیفیت تحقیق و هم ارتباط اجتماعی آن را ارزیابی می کند.

یکی از ویژگی های جدید سیستم پیشنهادی استرالیا، ارزیابی هر دو تعامل و تأثیر ، به عنوان دو چیز متمایز است. این بدان معناست که یک نمونه بین المللی وجود ندارد که به سادگی تکرار شود.

اگرچه استرالیا می‌تواند از برخی جنبه‌های ارزیابی در کشورهای دیگر بیاموزد، آزمایش پایلوت تعامل و ارزیابی تأثیر یک مرحله ضروری برای آزمایش مدل پیشنهادی به‌عنوان یک کل است.

آزمایشی – که مناسب بودن طیف وسیعی از شاخص‌ها و روش‌های ارزیابی را هم برای مشارکت پژوهشی و هم برای تأثیر آزمایش می‌کند – به این معنی است که ارزیابی می‌تواند قبل از برنامه‌ریزی ملی در سال 2018 اصلاح شود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *