پاداش نوآوری

یک طرح پاداش می تواند یک ابتکار نوآوری مانند فرآیند مدیریت ایده را ایجاد کند یا از بین ببرد. با توجه به میزان تلاشی که برای راه اندازی فرآیند مدیریت ایده در بسیاری از شرکت ها انجام می شود، دریافت درست پاداش ضروری است.

در این مقاله به طرح‌های پاداشی که از فرآیند مدیریت ایده پشتیبانی می‌کنند نگاه می‌کنیم – یکی از مواردی که به طور ایده‌آل توسط سرویس نرم‌افزار مدیریت ایده جنی (www.creativejeffrey.com/jenni/) پشتیبانی می‌شود . این به این دلیل است که جنی قدرتمندترین راه حل مدیریت ایده در اطراف است و به این دلیل که اگر از جنی استفاده کنید، از حمایت شخصی من در تنظیم طرح پاداش خود برخوردار خواهید شد.

شروع با جوایز

در روزهای اولیه ابتکار مدیریت ایده، باید برای کمیت به جای کیفیت پاداش دهید. بزرگترین چالش شما این است که کارمندان خود را وادار کنید که به سیستم مدیریت ایده شما وارد شوند و آن را امتحان کنند. اگر استفاده از سیستم به راحتی جنی آسان باشد، کارمندان به سرعت به کاربران عادی تبدیل خواهند شد. اما آنها باید ابتدا به ابزار مدیریت ایده جذب شوند.

بنابراین یک جایزه کوچک مانند یک شکلات، یک تکه میوه یا یک خودکار برای هر ایده می تواند موثر باشد. یک رویکرد جایگزین مورد استفاده توسط یک مشتری FMCG (کالاهای مصرفی در حال حرکت) سفارش دادن مجموعه‌ای از تی‌شرت‌های ویژه بود که آنها برای اولین کمپین ایده‌های خود با جنی طراحی کردند. هرکسی که حداقل یک ایده را ارائه کرد، یک تی شرت دریافت کرد که تشویق شد آن را در محل کار بپوشد. در واقع، آنها حتی برای انجام این کار پاداش گرفتند. بنابراین نه تنها شرکت کنندگان صرفاً برای شرکت در ابتکار جوایزی دریافت کردند، بلکه ابتکار عمل را با جوایز خود ارتقا دادند. چنین رویکردی ممکن است با ارائه جوایز بزرگتر به ارائه دهندگان ایده برتر تقویت شود.

جوایز میان مدت

اگر چنین طرح‌های پاداشی فقط در مراحل اولیه فرآیند مدیریت ایده شما اعمال می‌شوند، مهم است که بر کارمندان تأکید کنید. در غیر این صورت، هنگامی که از تکمیل کمپین های ایده با پاداش های کوچک متعدد دست بکشید، ممکن است کارمندان احساس کنند که دیگر به ایده های آنها علاقه ای ندارید. با این وجود، در نهایت می خواهید به سمت یک طرح پاداش برای مدیریت آسان تر حرکت کنید.

یکی از این رویکردها، سیستم پاداش مبتنی بر امتیاز است که در آن برای ارسال ایده، امتیاز دریافت می شود. امتیازها ممکن است مانند مایل‌های پرواز مکرر هواپیما استفاده شوند که امتیازها را می‌توان با هدایا، امتیازات ویژه یا موارد مشابه مبادله کرد. جنی چنین سیستم توزیع امتیازی دارد که در پس‌زمینه اجرا می‌شود. تقریباً برای هر اقدام مرتبط با ایده در جنی، مانند ارسال ایده، همکاری بر روی ایده ها، ارائه ایده شما به ارزیابی و غیره امتیاز می دهد.

از طرف دیگر، یک هدیه کوچک برای هر ایده ارسالی، یک طرح شناسایی یا پاداش برای فعال ترین ارائه دهندگان ایده نیز موثر است.

پاداش برای کیفیت و پرداخت در خلاقیت

احتمالاً زمانی وسوسه می شوید که به بهترین ایده ها پاداش دهید. این خطرناک است و از قضا، در واقع می تواند منجر به کاهش خلاقیت شود. این تجربه شخصی من بوده است و شواهد حکایتی از دیگران برای تأیید این موضوع شنیده ام.

دلیل این اتفاق در واقع منطقی است. اگر به «بهترین ایده‌ها» جایزه بدهید، کارمندان ایده‌هایی را ارائه می‌کنند که برای رضایت مدیریت طراحی شده‌اند. چنین ایده‌هایی احتمالاً از رویکرد موجود شما پیروی می‌کنند و شبیه ایده‌هایی هستند که مدیریت در گذشته توسعه داده است. برای مثالی کاملاً غیرتجاری: اگر معشوق شما شکلات‌های بلژیکی را دوست دارد و می‌خواهید او (یا او) را در روز ولنتاین راضی کنید، احتمالاً به جای اینکه شانس خرید چیزهای جدید و متفاوت را داشته باشید، یک جعبه شکلات بلژیکی برای او می‌خرید. دلیلش این است که هدف شما این نیست که معشوقه‌تان را با مهارت‌های تفکر خلاق خود تحت تأثیر قرار دهید، بلکه سعی می‌کنید او را با هدیه‌ای راضی کنید که می‌دانید دوستش دارد. به همین ترتیب، زمانی که شما بهترین ایده‌های تجاری را می‌خواهید، هدف افراد به جای نشان دادن خلاقیت، جلب رضایت آنهاست.

برای خلاقیت پاداش دهید و خلاقیت بگیرید

یک رویکرد بهتر این است که برای خلاقانه‌ترین ایده‌ها، یا حتی «احمقانه‌ترین ایده‌ها»، «غیرعامل‌ترین ایده‌ها» یا «دورترترین ایده‌ها» پاداش بدهید. در تجربه من و بر اساس شواهد حکایتی، چنین رویکردی منجر به سطح بالاتری از تفکر خلاق و ایده‌هایی می‌شود که خلاق‌تر هستند. این نیز منطقی است: خلاقیت بخواهید و خلاقیت به دست می آورید!

با این حال، توجه داشته باشید که پاداش دادن به خلاقیت ممکن است منجر به تعداد کمتری از ایده ها شود. وقتی پاداش برای خلاقیت باشد، افراد کمتر ایده‌های خلاقانه‌ای را ارائه می‌کنند که می‌دانند پاداشی دریافت نمی‌کنند. اگر به دنبال بهبودهای تدریجی هستید نه ایده های جدید خلاقانه، این مهم است که به خاطر داشته باشید.

پاداش های بزرگ همیشه پاداش خوبی نیستند

به طور کلی، ارائه یک جایزه نقدی قابل توجه به یک فرد برای یک ایده عالی، یک ایده اجرا شده یا هر چیز دیگری خطرناک است. وقتی مردم می دانند که می توانند برای یک ایده پول هنگفتی به دست آورند، تمایل دارند صرفاً برای پاداش و نه برای منافع شرکت عمل کنند. هنگامی که پاداش های نقدی بزرگ به افراد ارائه می شود، مشکلاتی مانند: دزدیدن ایده های زیردستان توسط مدیران، اختلافات بزرگ بین کارمندان و کارمندان برتر که شرکت را به دلیل ناامیدی ترک می کنند، امری عادی می شود. نتیجه، البته، روابط داخلی ضعیف، از دست دادن کارکنان خوب و فروپاشی ابتکار نوآوری شما است.

با این حال، ارائه پاداش های قابل توجه به تیم ها برای ایده های توسعه یافته می تواند بسیار موثر باشد. دلایل این امر روشن است

  1. مردم به عنوان یک تیم با هم کار می کنند تا یک پروژه را توسعه دهند، بنابراین رقابتی در سطح فردی برای یک ظرف بزرگ پول وجود ندارد.
  2. کمک به یکدیگر برای توسعه یک ایده، احتمال دستیابی به جایزه را افزایش می دهد. وقتی فردی پاداش می گیرد، برعکس است.
  3. هنگامی که ایده باید به یک طرح تجاری یا نوع دیگری از پروژه تبدیل شود، اعضای تیم تلاش زیادی برای توسعه ایده انجام می دهند. از این رو این احساس وجود دارد که پاداش به جای یک جکپات برای یک محرک ایده خوش شانس، جبران کار اضافی است.

پویا هورایزنز، شریک ما برای جنی در ملبورن، استرالیا با چنین رویکردی به موفقیت رسیده است. می توانید در مطالعه موردی آنها در http://www.dynamichorizons.com/Case_Study.html بیشتر بخوانید (همچنین روی پیوند کلیک کنید و PDF را دانلود کنید که به جزئیات بیشتر می رود).

پاداش شفاف در مقابل شفاف

تا اینجا، ما در مورد پاداش‌های شفاف صحبت کرده‌ایم، یعنی پاداش‌هایی که در ابتدای هر ابتکار نوآوری اعلام می‌شوند و به صورت عمومی داده می‌شوند. اگر می‌خواهید به یک فرد خاص برای ورودی نوآورانه‌اش سخاوتمندانه پاداش دهید، پاداش‌های شفاف راهی برای رفتن هستند. یک پاداش شفاف ممکن است، به عنوان مثال، تبلیغی باشد که در آن می‌گویید: «سالی، ما واقعاً از ایده‌های عالی که به شرکت ارائه کرده‌اید خوشمان می‌آید. در نتیجه، ما تصمیم گرفتیم شما را به سمت مدیر بخش ارتقا دهیم تا بتوانید در اجرای ایده‌های نوآورانه‌تان عملی‌تر عمل کنید.»

چنین پاداشی شفاف است زیرا در سراسر شرکت تبلیغ نشده و به طور خصوصی به سالی داده شده است. با این وجود، با دادن جایزه به سالی، به وضوح نشان می‌دهید که یکی از دلایلی که او جایزه ارتقاء را دریافت کرده، مشارکت او در سیستم مدیریت ایده شما است. می‌توانید درباره پاداش‌های شفاف و شفاف در شماره 3 ژانویه 2006 گزارش 103 (http://www.creativejeffrey.com/report103/archive.php?issue_no=20060103 ) اطلاعات بیشتری کسب کنید.

مهمترین درس در اینجا این است که قبل از راه اندازی یک کمپین ایده یا دیگر ابتکارات نوآوری، برنامه پاداش خود را به دقت در نظر بگیرید. یک طرح پاداش به خوبی فکر شده برای نتایج شما معجزه می کند. و البته، اگر در مورد پاداش های نوآوری مشاوره می خواهید، فقط با من تماس بگیرید. بهتر است، چرا سرویس نرم افزار مدیریت ایده جنی را در سازمان خود آزمایش نکنید؟ به این ترتیب، نه تنها مربیگری من را برای طرح پاداش خود دریافت خواهید کرد، بلکه آن را برای هر جنبه ای از اجرای مدیریت ایده خود نیز دریافت خواهید کرد. و، برای راه‌اندازی، یک سرویس نرم‌افزار مدیریت ایده بسیار آسان اما قدرتمند در اختیار خواهید داشت.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *