وزیر علوم جدید باید حرکت خود را حفظ کند و دستور کار نوآوری را پیش ببرد

بخش علم امروز با علاقه شاهد ادای سوگند آرتور سینودینوس به عنوان وزیر جدید صنعت، نوآوری و علم استرالیا خواهد بود .

سینودینوس چهارمین وزیر علوم طی سه سال آینده خواهد بود. این نوعی بی‌ثباتی است که معمولاً پرچم قرمز را برافراشته می‌کند، به‌ویژه برای بخشی مانند علم که در آن آموزش، برنامه‌های کاری، الزامات زیرساختی و نتایج، همگی بازه‌های زمانی بسیار طولانی‌تری نسبت به دوره‌های انتخابات دارند، چه رسد به تغییرات کابینه.

با این حال، چیزهای زیادی برای مثبت بودن وجود دارد. در دسامبر 2015، وزیر علوم، کریستوفر پاین، پایه های مهمی را برای سیاست علمی در استرالیا با برنامه ملی نوآوری و علم (NISA) پایه گذاری کرد. این بیانیه سیاستی بسیار مهمی بود که بسیاری از بخش‌های دولت را هماهنگ می‌کرد.

همچنین شامل تعهد ده ساله بسیار خوشایند به تأمین مالی عملیاتی طرح ملی زیرساخت تحقیقاتی مشترک ( NCRIS ) و همچنین مجموعه ای از اقدامات جدید شامل مشارکت علمی بین المللی، ترجمه و تجاری سازی تحقیقات و برابری جنسیتی در STEM بود.

پوشش خبری را بر اساس شواهد بخوانید، نه توئیت

گرگ هانت پس از انتخابات 2016 وزیر علوم شد. او قویاً با یک سخنرانی قدرتمند در بخش علم شروع کرد و برنامه های خود را برای ایجاد یک استراتژی ده ساله علم و نوآوری و افزایش هزینه های عمومی و خصوصی برای تحقیق و توسعه (R&D) به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی بیان کرد.

هانت متعهد شد که از موج دوم و سوم NISA و افزایش تعامل بین بخش های علم و فناوری، دولت و صنعت حمایت کند.

هانت به همراه بیل فریس AC، رئیس جدید دفتر نوآوری و علم استرالیا ، ممیزی عملکرد سیستم علم و نوآوری استرالیا را برای اطلاع از توسعه طرح 2030 برای نوآوری، علم و تحقیق انجام دادند.

او همچنین چشم انداز خود را برای CSIRO به عنوان آژانس برتر علم و نوآوری استرالیا با بیانیه جدیدی از انتظارات به هیئت مدیره بیان کرد. او از آلن فینکل ، دانشمند ارشد استرالیایی خواست تا با این بخش برای تهیه نقشه راه زیرساخت های تحقیقاتی ملی استرالیا همکاری کند.

اکنون سینودینوس کنترل را بر عهده می گیرد و وظیفه او تا انتخابات بعدی، پیشبرد برنامه ای است که برای تقویت رشد آینده استرالیا طراحی شده است.

چالش ها و فرصت های پیش رو

Sinodinos کفش های بزرگی برای پر کردن دارد، اما نشانه های اولیه مثبت هستند. اولین بیانیه او پس از اعلام انتصابش به “قدردانی شدید او از اهمیت سیاست های نوآوری و علم، از جمله نقش نهادهای ملی مانند CSIRO، در ارائه رشد و توسعه اقتصادی” اشاره کرد.

پیش‌نویس نقشه راه زیرساخت‌های تحقیقاتی ملی که قرار است در اوایل سال جاری نهایی شود، اهمیت تحقیق در ارائه رشد و توسعه اقتصادی و همچنین پیشرفت در علوم پایه را تشخیص می‌دهد.

به عنوان مثال ، کشتی تحقیقاتی جدید CSIRO، Investigator ، یک ابزار فوق العاده برای اکتشاف مواد معدنی است. این اطلاعات حیاتی برای حمایت از شیلات ما، در طول مسیر کشف گونه‌های کاملاً جدید و آتشفشان‌ها و گسل‌هایی که قبلاً نقشه‌برداری نشده بودند در کف دریا در اطراف قاره ما ارائه می‌کند.

اما نقشه راه زیرساخت همچنین خواستار توسعه یک طرح سرمایه گذاری نقشه راه است، صندوق سرمایه ای که باید برای حمایت از زیرساخت های تحقیقاتی جدید و ارتقا یافته برای رفع نیازهای استرالیا کافی باشد.

این ممکن است اولین چالش واقعی خود را برای Sinodinos فراهم کند، نه حداقل به این دلیل که تا حدودی خارج از کنترل او است. صندوق سرمایه گذاری آموزش ، که توسط کارگر در سال 2008-2009 برای حمایت از برنامه های تحقیقاتی و زیرساخت های این نوع تاسیس شد، نزدیک به دو سال است که غیر فعال بوده است. قبلاً برای پر کردن یک حفره 3.7 میلیارد دلاری در بودجه طرح ملی بیمه ناتوانی ، “تغییر هدف” برنامه ریزی شده است.

اگر قانونی که این انتقال را امکان پذیر می کند به تصویب سنا برسد، دولت باید راه دیگری برای حمایت از زیرساخت های تحقیقاتی بیابد. در غیر این صورت، اعتبار NISA و نقش مرکزی آن در برنامه اقتصادی نخست وزیر، زیر سوال بسیار جدی قرار خواهد گرفت.

27 پروژه ای که توسط NCRIS تمویل می شود ، نمونه های بسیار خوبی از ابزارهایی هستند که مبنایی قوی برای ساختن آینده استرالیا فراهم می کنند. این زیرساخت زیربنای پیشرفت‌ها در زمینه‌های متنوعی مانند ژنتیک، نانوتکنولوژی، نجوم و کشاورزی است که همگی آینده استرالیا را رقم خواهند زد.

اگر سینودینوس بتواند از نقش ملت‌سازی زیرساخت‌های تحقیقاتی در کابینه دفاع کند و از آن دفاع کند و تعهد مالی لازم را تضمین کند، در آن صورت حمایت و احترام بسیاری از تماشاگران امروز را به دست خواهد آورد.

آنچه این بخش در حال حاضر به آن نیاز دارد این است که اطمینان حاصل شود که برنامه های آغاز شده توسط کریستوفر پاین و گرگ هانت و حرکتی که آنها ایجاد کرده اند، تحت سینودینو ادامه خواهند داشت. این هم برای دانشمندانی است که روی مسائل تحقیقاتی اساسی کار می کنند، جایی که مسیرهای رسیدن به نتایج تجاری یا اجتماعی هنوز مشخص نیست، و هم برای نوآورانی که ریسک بردن فناوری به بازار را به عهده می گیرند.

خوب بود که CSIRO با بیانیه انتظارات هانت برای CSIRO مجدداً به عنوان آژانس برتر علم و نوآوری استرالیا تأیید شد. این نقطه عطفی در این بخش بود و اطمینان داد که دولت ترنبول سهم CSIRO در رشد آینده استرالیا را درک می کند. این چیزی است که وزیر جدید نیز در اولین بیانیه خود به آن اذعان داشت.

نفوذ CSIRO فراتر از استرالیا است. علم یک پیگیری جهانی است و Sinodinos باید بر اساس چشم انداز بین المللی که هانت به مجموعه ارائه کرده است، بسازد. تلاش‌های وزیر قبلی برای ایجاد پیوندهای بین‌المللی، از جمله روابط قوی‌تر با آسیای جنوب شرقی و ایالات متحده، برای استرالیا پاداش خواهد داشت.

Sinodinos وارث مجموعه ای با جهت گیری محکم و انگیزه قوی خواهد بود. بخش علم و نوآوری استرالیا از موقعیت خوبی برخوردار است. به یک دست محکم در راس و رهبری قوی نیاز دارد تا همه چیز را در مسیر خود نگه دارد.

اگر وزیر جدید بتواند این پیام را تقویت کند که نوآوری، علم و فناوری محرک های واقعی تغییر هستند، ما نه تنها استرالیا را در حال رشد، بلکه تأثیر واقعی جهانی خواهیم دید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *