واکنش کارشناسان: ترنبول به دنبال «رونق ایده‌ها» با دستور کار نوآوری است

مشوق‌های مالیاتی برای کمک به استارت‌آپ‌ها، تأمین مالی برای واحد CSIRO Data61، و ویزای کارآفرین جدید، همگی بخشی از دستور کار ملی نوآوری و علم دولت ترنبول است که روز دوشنبه منتشر شد.

دستور کار، که شامل 24 اقدام است، اما در مسیر اقلام جدید بلیط بزرگ قرار ندارد، با هدف رشد سرمایه گذاری بخش خصوصی در تجاری سازی تحقیقات و افزایش جریان سرمایه خطرپذیر به سمت استارت آپ های با پتانسیل بالا است.

کریستوفر پاین وزیر صنعت، نوآوری و علم گفت: “ما در واقع به دنبال اقلام هزینه های کلان نیستیم، بلکه به دنبال تغییر فرهنگ در اقتصاد خود هستیم.”

یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاری‌ها (106 میلیون دلار استرالیا) به سمت معافیت‌های مالیاتی برای سرمایه‌گذاران مرحله اولیه در استارت‌آپ‌ها خواهد رفت. ویزای کارآفرینی جدیدی نیز وجود خواهد داشت که در نوامبر 2016 معرفی خواهد شد.

یک ایمیل هفتگی با تجزیه و تحلیل مبتنی بر شواهد از بهترین محققان اروپا

نخست وزیر مالکوم ترنبول گفت: “کارآفرینان شغل ایجاد می کنند، به همین دلیل است که ما تلاش زیادی برای تشویق مشاغل جدید انجام می دهیم.”

قوانین ورشکستگی نیز در سال 2017 برای تشویق ریسک محاسبه شده تغییر خواهد کرد و دوره ورشکستگی پیش‌فرض فعلی از سه سال به یک سال کاهش خواهد یافت.

ترنبول گفت: «ما باید آماده باشیم تا وارد عمل شویم و آمادگی بیشتری برای پذیرش ریسک و آزمایش داشته باشیم.

کارشناسان ما در زیر به برخی از ابتکارات اصلی دستور کار پاسخ می دهند.

معافیت های مالیاتی برای سرمایه گذاران فرشته

دولت مشوق های مالیاتی را برای سرمایه گذاران در استارتاپ ها ارائه می دهد که شامل 20 درصد جبران مالیات بر اساس میزان سرمایه گذاری آنها در سقف 200000 دلار استرالیا برای هر سرمایه گذار در سال است. همچنین برای سرمایه گذاری هایی که به مدت سه سال نگهداری می شوند، 10 سال معافیت مالیاتی بر عایدی سرمایه وجود خواهد داشت. این برای مشاغلی اعمال می شود که در سال درآمد قبلی هزینه کمتر از 1 میلیون دلار و درآمد کمتر از 200000 دلار داشته باشند.

هلن هاجسون، دانشیار دانشکده حقوق کرتین، دانشکده تجارت کرتین، دانشگاه کرتین

از آنجایی که غیرقابل استرداد است، جبران مالیات برای سرمایه گذاران راه اندازی محدود به میزان مالیات قابل پرداخت توسط سرمایه گذار است. حذف 20 درصدی مطابق با مقررات مالیاتی موجود است که اجازه می دهد هزینه راه اندازی یک کسب و کار در طی پنج سال کسر شود.

تفاوت‌های اصلی این است که این یک جبران مالیاتی به جای کسر است و به سرمایه‌گذار اجازه داده می‌شود تا شرکت. بر این اساس، حتی اگر شرکت سودی نداشته باشد، سود مالیاتی در دسترس است. در مواردی که سرمایه گذاری در یک مشارکت محدود سرمایه گذاری خطرپذیر باشد، جبران مشابهی با 10 درصد در دسترس خواهد بود.

حداقل دوره نگهداری سه ساله برای امتیاز مالیات بر عایدی سرمایه (CGT) باید «تولید» را محدود کند – جایی که سرمایه‌گذاران قبل از اینکه شرکت فرصت تاسیس داشته باشد، وجوه خود را برداشت می‌کنند. اما مشخص نیست که معافیت 10 ساله چگونه عمل می کند. آیا سرمایه گذاری های فروخته شده در مدت 10 سال را معاف می کند یا این معافیت مستمر بر اساس ارزش سهام پس از 10 سال است؟ همچنین مشخص نیست که آیا ارزش سرمایه‌گذاری برای جبران 20 درصد تعدیل می‌شود یا اینکه این دو امتیاز با هم تعامل خواهند داشت تا امکان کاهش دو برابری را فراهم کند.

تغییرات بیشتر به شرکت‌هایی که زیان می‌دهند این امکان را می‌دهد که مدل‌های کسب‌وکار جدیدی را با تسهیل «آزمون تجاری مشابه» که توانایی کسر ضرر را محدود می‌کند، اتخاذ کنند. و تغییرات در الزامات افشای طرح سهام کارکنان برای محافظت از محرمانه بودن تجاری، مکمل امتیازات مالیاتی راه اندازی ESS است که در اوایل سال جاری معرفی شد.

دولت برای اصلاح مشوق مالیاتی گاه بحث برانگیز تحقیق و توسعه که هر سال 2.9 میلیارد دلار برای مالیات دهندگان هزینه دارد، حرکتی نکرده است.

روی گرین، رئیس دانشکده بازرگانی UTS

در حالی که مشوق های مالیاتی برای سرمایه گذاران در استارتاپ ها استقبال می شود، بحث گسترده تر در مورد امتیازات مالیاتی در مقابل هزینه های هدفمند در این گزارش حل نشده است. این شاید با توجه به زمان محدودی که دستور کار نوآوری و علم دولت در آن آماده شده است قابل درک باشد. با این حال، اکنون باید به عنوان یک کشور بحث جدی در مورد تأثیر نسبی مشوق های مالیاتی و هزینه های هدفمند داشته باشیم. شواهدی وجود دارد که در سطح بین‌المللی از هر دو جهت استفاده می‌کنند، اما هیچ مدرک داخلی قابل اعتمادی وجود ندارد، زیرا هنوز ارزیابی مناسبی انجام نشده است.

در حال حاضر مشوق مالیاتی تحقیق و توسعه 2.9 میلیارد دلار یا حدود یک سوم از 9.7 میلیارد دلاری که سالانه صرف تحقیق و نوآوری می شود، در مقایسه با 15 درصد در سال 2008 است. هر «افزودنی» در این انگیزه یا هر رابطه علت و معلولی است. شواهد موجود در حال حاضر، هرچند در برخی موارد قانع کننده، حکایتی است. بنابراین بسیار خوشایند است که بیانیه نخست وزیر چشم انداز یک تحلیل دقیق را در بر می گیرد تا اطمینان حاصل شود که سیاست های آینده مبتنی بر شواهد است، از جمله رفع نقاط ضعف در همکاری صنعت و دانشگاه.

قوانین ورشکستگی کاهش یافت

هلن اندرسون، دانشیار دانشکده حقوق ملبورن، دانشگاه ملبورن

هدف سه اقدام ورشکستگی که در انتشار دستور کار ملی نوآوری و علم امروز بیان شده است، کمک به افرادی است که در شکست مالی شرکت دارند. قانون وعده داده شده، ورشکستگی پیش‌فرض فعلی را از سه سال به یک سال کاهش می‌دهد، برای کسانی که به دنبال بازسازی با کمک یک مشاور هستند، یک «لنگاه امن» در برابر مسئولیت تجاری ورشکسته معرفی می‌کند، و در شرایط خاص، «خودروی فاکتور» را حذف می‌کند. بندهایی که در صورت ورشکستگی قراردادها را خاتمه می دهد، اگر شرکتی در حال انجام بازسازی باشد.

اولین و سومین مورد بحث برانگیز نیستند، زیرا شامل تدابیر امنیتی مرتبط در برابر سوء استفاده می‌شوند. کاهش دوره ورشکستگی پیش فرض به کارآفرینان بی گناه اجازه می دهد تا دوباره وارد عرصه تجارت شوند. بندهای Ipso facto به طور غیرضروری مانع تجدید ساختار کسب و کار قانونی می شود. از سوی دیگر، توصیه بندر امن ممکن است ناخواسته از افرادی که در فعالیت غیرقانونی ققنوس دخیل هستند محافظت کند، جایی که مشاور بازسازی به مدیران کمک می کند تا دارایی ها را از دسترس طلبکاران حذف کنند.

جالب توجه است که این اقدامات در همان روزی انجام می شود که کمیسیون بهره وری گزارش نهایی خود را در مورد راه اندازی، انتقال و تعطیلی کسب و کار منتشر کرده است . کلی اودوایر، معاون خزانه‌دار، پنجشنبه گذشته نیز آخرین نسخه لایحه اصلاح قانون ورشکستگی 2015 را منتشر کرد. جزئیات مربوط به ورشکستگی که در انتشار دستور کار وجود ندارد را می‌توان در گزارش کمیسیون بهره‌وری یافت.

همکاری و تجاری سازی تحقیقات

برای ارتقای همکاری بین المللی، دولت 11 میلیون دلار برای ایجاد پنج “صفحه فرود” در سیلیکون ولی، تل آویو و سه مکان دیگر برای حمایت از استرالیایی های کارآفرین هزینه خواهد کرد. همچنین 22 میلیون دلار بودجه اولیه برای خوشه های تحقیقاتی-صنعتی بین المللی فراهم خواهد کرد.

حدود 200 میلیون دلار به CSIRO برای کمک به سرمایه گذاری استارت آپ های تولید شده توسط محققان اختصاص داده خواهد شد.

روی گرین، رئیس دانشکده بازرگانی UTS

چارچوب احتمالاً برای سیگنال‌هایی که ارسال می‌کند مهم‌تر از معیارهای فردی است که شامل آن می‌شود، که کاملاً یک فهرست است. برخی از اقدامات، بودجه را به چیزی شبیه به جایی که بود و جایی که باید در زمینه‌های کلیدی مانند زیرساخت‌های تحقیقاتی باشد بازمی‌گرداند. برخی از هزینه‌هایی که جدید هستند و تفاوت خاصی با سایر کشورها ندارند، به سادگی به جایی می‌رسند که کشورهای دیگر به آن رسیده‌اند، اما حداقل ما شاهد تعهد روشنی نسبت به آینده اقتصاد رونق پس از معدن‌کاری استرالیا هستیم.

این حس بسیار زیادی وجود دارد که این اولین قسط در یک استراتژی بلند مدت است، همانطور که باید باشد. اگر این فقط یکبار بود، خیلی زیاد نبود، اما با توجه به علاقه شخصی نخست وزیر به فضای تحقیق و نوآوری، فکر می‌کنم می‌توانیم حرف او را قبول کنیم که او واقعاً می‌خواهد یک «ایده» را پرورش دهد. رونق”. به سادگی با گفتن این جمله و انجام یکسری اقدامات برای تسهیل آن، شروع به تغییر ذهنیت کشور می کند. همچنین مشوق همپوشانی قابل توجه با سیاست اپوزیسیون فدرال است. تاثیر رهبری بر تغییر رفتار را نباید دست کم گرفت.

ویزای کارآفرینی

یک ویزای کارآفرین موقت جدید برای کارآفرینانی با “ایده های نوآورانه و پشتوانه مالی” ارائه می شود. دولت همچنین مسیر خود را برای اقامت دائم برای محققان تحصیلات تکمیلی با شرایط STEM افزایش خواهد داد.

جوک کالینز، استاد اقتصاد اجتماعی، دانشکده بازرگانی UTS

ما سابقه طولانی در مسیرهای مهاجرت تجاری به استرالیا داشته ایم و آنها در طول زمان اصلاح شده اند. به عنوان مثال، دولت اخیراً ویزای سرمایه‌گذاری را معرفی کرد، اما کمیسیون بهره‌وری توصیه کرد که از آن حذف شود.

سوال این است که آیا استدلالی برای نوع جدید ویزا وجود دارد و از چه جهت با مسیرهای مهاجرت تجاری موجود متفاوت است.

هدف قرار دادن مهاجران با مهارت های کارآفرینی چیز خوبی است زیرا ما در رقابت با کانادا، ایالات متحده و اروپا برای این افراد هستیم. این یک مسابقه رقابتی است، بنابراین هر تغییری که ما را در استفاده از آن استخر بین المللی موثرتر کند، چیز خوبی است.

اما در عین حال دولت باید بر کمک به مهاجرانی که در حال حاضر در اینجا هستند تمرکز کند تا به کارآفرینی و نوآوری روی آورند. بسیاری از تحقیقاتی که من انجام داده‌ام نشان می‌دهد که اگرچه اراده و توانایی زیادی در میان مهاجران وجود دارد، اما شکاف بزرگی از نظر حمایت برای کمک به آنها در ایجاد یک تجارت در وهله اول وجود دارد.

سرمایه گذاری جمعی سهام

دولت قوانین جدیدی را معرفی خواهد کرد تا امکان تأمین مالی سهام شرکت های دولتی با گردش مالی و دارایی ناخالص کمتر از 5 میلیون دلار استرالیا فراهم شود. سرمایه گذاری ها به حداکثر 10000 دلار برای هر شرکت در سال محدود می شود.

جیسون زین، دانشیار، UNSW استرالیا

مطمئناً این یک پیشرفت مثبت است که دولت موانعی را که استارت‌آپ‌ها برای دستیابی به سرمایه اولیه از طریق تأمین مالی جمعی با آن مواجه هستند برطرف کرده است. با این حال، استارت‌آپ‌ها همچنان مجبور به تبدیل شدن به شرکت‌های عمومی خواهند بود و مشخص نیست که آیا مزایای سهام جمع‌سپاری بر هر گونه هزینه‌های بالقوه انطباق غلبه خواهد کرد یا خیر – اگرچه در ابتدا از الزامات عادی گزارش‌دهی و افشا معاف خواهند بود.

من فکر می‌کنم پایداری بازار برای تامین مالی جمعی یک مسئله حیاتی خواهد بود. از دیدگاه سرمایه‌گذاران، واقعیت خشن سرمایه‌گذاری استارت‌آپ این است که اکثر سرمایه‌گذاری‌ها هرگز بازده کافی برای توجیه ریسک‌ها را به دست نمی‌آورند. تنها «یونیک شاخ‌ها» یا سرمایه‌گذاری‌های خانگی هستند که تمام شکست‌ها را می‌پردازند و کل فرآیند را ارزشمند می‌کنند.

نکته اصلی این است که برای پایدار بودن، بازار سرمایه‌گذاری جمعی باید داستان‌های موفقیت‌های شاخصی را ارائه دهد. سرمایه گذاران خطرپذیر حرفه ای در انتخاب برندگان حدود 1 از 10 درصد موفقیت دارند (در بهترین حالت). بنابراین سوال این است که آیا سرمایه گذاران مادر و پدر می توانند بهتر عمل کنند؟ بدون چنین برندگانی، سرمایه گذاران ممکن است از مشارکت در آینده اجتناب کنند. پیشینه این ASX است. با گذشت زمان، سرمایه‌گذاران استرالیایی نسبت به سهام‌های فناوری جوان و پرخطر بیزار شده‌اند (این یکی از دلایلی است که اطلسیان در خارج از کشور فهرست شده است). در مقابل، به نظر می رسد که آنها شیفته سهام بزرگ، قابل پیش بینی تر و سود سهام بالا هستند.

به این دلایل، من فکر می کنم مهم است که برای اندازه سرمایه گذاری محدودیت ایجاد کنیم، زیرا محدود کردن اندازه، تنوع را تشویق می کند که شانس قرار گرفتن در معرض یک “برنده” را به حداکثر می رساند.

همه اینها برای سرمایه گذاران سهامی که دارای منابع جمعی هستند، عذاب و غم نیست. از طرف دیگر، بیشتر بازده‌های عظیمی که استارت‌آپ‌ها به دست می‌آورند، قبل از عرضه عمومی اتفاق می‌افتند. بنابراین دادن فرصتی به مادران و پدران برای شرکت در این کار عالی است. آنها فقط باید خطرات را درک کنند و همه تخم های خود را در یک سبد قرار ندهند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *