هی اوبر، وقتی Google وارد بازار شما شد، انتظار یک سواری پر از دست انداز را داشته باشید

این خبر مبنی بر اینکه گوگل قرار است وارد صحنه تگرگ سواری شود – همان کسب و کار تاکسی‌هایی که تاکسی نیستند که توسط اوبر پیشگام شد – ممکن است برای برخی تعجب‌آور باشد. با توجه به اینکه دیوید دراموند، مدیر ارشد حقوقی گوگل در هیئت مدیره اوبر حضور دارد و گوگل صدها میلیون در راه اندازی سرمایه گذاری کرده است، می توان حدس زد که حتی ممکن است برای برخی در اوبر تعجب آور باشد که گوگل قرار است به یک رقیب تبدیل شود.

آنچه جالب است این است که گوگل چقدر مصمم است تحقیقات خود را در مورد خودروهای بدون راننده انجام دهد و از آن در تجارت تاکسی استفاده کند، تا احتمالاً یک گاری مستقل را در بازار خدمات حمل و نقل سنتی هدایت کند.

به خوبی شناخته شده است که نوآوری در مورد ترکیب فناوری های موجود در محصولات و خدماتی است که ارزش جدیدی برای مشتریان ارائه می دهد. اغلب این نوآوری به صورت تدریجی به دست می آید و مفاهیم موجود را برای ارضای بهتر بازار شناخته شده اصلاح می کند. ترکیب خودروهای خودران و خدمات ابری گسترده گوگل در زمینه کسب و کار تاکسی نوید بسیار رادیکال تر است.

مسلماً این جاده پر دست انداز خواهد بود، با موانع نظارتی و سیاسی متعدد برای عبور. اوبر قبلاً با چنین مشکلاتی روبرو شده است زیرا به 250 شهر در سراسر جهان گسترش یافته است. با این حال، از آنجایی که هم فناوری و هم بازار وجود دارد، تصور اینکه این امر بتواند نوآوری نسبتاً بنیادی ایجاد کند، چندان سخت نیست. این عمدتاً این سؤال است که چه زمانی پیش بینی آن دشوار است.

ایمیل هفتگی برای اروپایی ها توسط دانشمندان اروپایی

بنابراین فناوری وجود دارد: همانطور که اقتصاددانان اریک برینجولفسون و اندرو مک آفی در کتاب اخیر خود به نام عصر ماشین دوم اشاره کردند ، رایانه ها به طور فزاینده ای قادر به انجام کارهایی هستند که فقط در گذشته نسبتاً نزدیک یا پرزحمت یا غیرممکن بودند.

تشخیص الگو و ارتباطات پیچیده، حوزه هایی هستند که در آن چیزهای غیرقابل تصور به طور فزاینده ای قابل تفکر می شوند. گوگل با استفاده از حسگرها و فناوری‌های ارتباطی همراه با قدرت پردازش اطلاعات، نشان می‌دهد که وسایل نقلیه خودران بیشتر از داستان‌های علمی تخیلی هستند. این واقعیت که همه خودروسازان بزرگ سرمایه گذاری های قابل توجهی برای حفظ سرعت انجام می دهند نشان می دهد که این امر واقعی است.

بیش از اوبر در بازار سواری وجود دارد، و اکنون یک مهاجم حتی بزرگتر به تازگی وارد شده است. اندرو متیوز / PA

و بازار نیز وجود دارد: هنگامی که ما به رانندگی خودران به عنوان یک ویژگی اضافی که به طور تدریجی خودروها را بهبود می بخشد فکر نمی کنیم، بازار بزرگی باز می شود. تاکنون سازندگان فناوری رانندگی خودران مانند کمک پارک، تشخیص عابر پیاده، سیستم‌های ترمز خودکار و ارتباط خودرو با خودرو را به عنوان ویژگی‌های ممتاز برای کسانی که مایل به پرداخت هستند، تلقی می‌کنند.

اما از دید گوگل، تاثیر آن‌ها می‌تواند بسیار چشمگیرتر باشد: لری پیج، مدیرعامل گوگل، سرمایه‌گذاری این شرکت در فناوری خودران را برای تغییر شکل شهر برای ایمن‌تر، تمیزتر و کارآمدتر پیشنهاد کرده است. برای تحقق این امر سازمان ها و گروه های زیادی درگیر خواهند شد و احتمالاً بازار خودرو را نیز تغییر خواهد داد. تمایلی که مشتریان با آن Uber را پذیرفته اند، نشانه ای است که ممکن است در این مسیر وجود داشته باشد.

مثل همیشه، نمی‌توانیم دقیقاً بگوییم که چگونه بازی خواهد کرد. اما تاریخ به ما می گوید که وقتی فناوری کافی و بازار آماده دست به دست هم بدهند، ساختارها و شرکت های تاسیس شده با هم مبارزه خواهند کرد.

به عنوان مثال، مبارزه دردناک صنعت موسیقی را در نظر بگیرید زیرا دیجیتالی شدن و اینترنت پهن باند چشم انداز آن را متحول کرد و بازیگران جدیدی را مسئول ساخت. در حالی که توسل به مقررات و قانون برای مدتی مانع از تغییر شد، حتی با وجود اینکه برخی از پیشگامان مانند Napster در کنار راه افتادند، بسیاری دیگر به جای آن برخاستند.

شاید این همان چیزی است که گوگل در ذهن دارد: شرط بندی بر روی تغییر خود حمل و نقل، به جای تغییر نحوه انجام جنبه های تجارت. ایجاد یک سرویس تاکسی مستقل موفق، سرمایه‌گذاری‌ها را در همه حوزه‌های جدید حمل‌ونقل تحریک می‌کند و نویدبخش سودهای بهره‌وری عظیم است. رهبری این توسعه نقشی است که باعث می شود گوگل از مبدأ خود در تبلیغات موتورهای جستجو فراتر رود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *