همانطور که آب های خلیج ریو نشان می دهد، ما به شدت به نوآوری در تصفیه زباله های انسانی نیاز داریم

در ماه‌های منتهی به المپیک ریو، آگاهی فزاینده‌ای وجود داشت که برزیل به اهداف کیفی آب که در پیشنهاد آنها اشاره شده بود، دست نیافته است و ورزشکاران ممکن است در آب‌های آلوده به فاضلاب انسانی تصفیه‌نشده شنا، قایقرانی، قایقرانی یا قایق‌رانی کنند. مقالات خبری در مورد کیفیت پایین آب در آب های مسابقات، خطرات سلامتی برای ورزشکاران و دلایل عدم تحقق 4 میلیارد دلار آمریکا برای کاهش شدید جریان فاضلاب تصفیه نشده به خلیج Guanabara بحث می کردند.

موضوع رایج این مقالات شوک بود: اینکه فاضلاب بدون تصفیه به محیط زیست دفع می شود، کیفیت آب بسیار ضعیف است و ممکن است ورزشکاران نخبه سلامت خود را برای شرکت در المپیک به خطر بیندازند.

این مقالات دقیق هستند: خطر سلامتی برای ورزشکاران المپیک وجود دارد و رقابت ورزشکاران در آب های آلوده به فاضلاب انسانی مذموم است. در چند روز تا چند هفته آینده، خواهیم آموخت که این تعهد شکسته چه عواقبی ممکن است داشته باشد.

با این حال، چیزی که در بسیاری از پوشش‌ها، اما نه همه ، کم است، این است که وضعیت ریو نه تنها غیرعادی نیست، بلکه رایج است. در حال حاضر، حدود یک سوم جمعیت جهان ( 2.4 میلیارد نفر ) به امکانات بهداشتی مانند توالت یا سیستم فاضلاب دسترسی ندارند، از جمله 946 میلیون نفر که هیچ امکاناتی ندارند و اجابت مزاج باز انجام می دهند. 2.1 میلیارد شهروند دیگر در سراسر جهان از تاسیسات بهداشتی بهبود یافته استفاده می کنند که زباله های انسانی را به طور ایمن دفع نمی کنند، از جمله 1.5 میلیارد نفر که از سیستم های فاضلاب بدون تصفیه استفاده می کنند.

یک ایمیل هفتگی با تجزیه و تحلیل مبتنی بر شواهد از بهترین محققان اروپ

مشکلات آب ریو همچنین محدودیت های اتکا به سیستم های متمرکز تصفیه فاضلاب را برجسته می کند. برای پاسخگویی به نیازهای میلیاردها نفری که هر روز از پیامدهای بهداشتی فاضلاب انسانی تصفیه نشده رنج می‌برند، به نوآوری‌های فناوری و رویکردهای جدید برای تأمین بهداشت نیاز داریم.

درمان متفاوت در سراسر جهان

آمریکایی ها ممکن است از اینکه بدانند چگونه اخیراً تصفیه فاضلاب امروزی معرفی شده است شگفت زده شوند.

تصفیه فاضلاب امروزی در ایالات متحده ریشه در نوآوری های مهندسی از اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 دارد. در طی این مدت، شهرهای ایالات متحده سیستم های آبی نصب کردند که آب لوله کشی، تصفیه شده و ایمن را برای خانوارها فراهم می کرد. این تمهید با کاهش شدید مرگ و میر نوزادان و کودکان و از بین بردن بیماری های همه گیر مانند وبا و حصبه همراه است.

با نصب این منابع آب نیاز به دفع فاضلاب خانگی بوجود آمد. سیستم های فاضلاب، که در آن فاضلاب خانگی به طور مرکزی جمع آوری و دفع می شود، برای اولین بار در اوایل دهه 1900 نصب شد. تا سال 1940، نیمی از جمعیت دارای فاضلاب، قبل از دفع، مقداری تصفیه آب نیز داشتند. در بیشتر مناطق روستایی، سپتیک تانک نصب شد.

تصفیه خانه فاضلاب جزیره گوزن محور پروژه پاکسازی بندر بوستون بود. تا سال 2000 به طور کامل عملیاتی نشد. Doc Searls/flickr , CC BY

با گذشت زمان، تصفیه و دفع محیطی بهبود یافت. به عنوان مثال، بندر بوستون زمانی به عنوان یکی از کثیف ترین ها در ایالات متحده شناخته می شد . محور اصلی پروژه پاکسازی 3.8 میلیارد دلاری، تصفیه خانه فاضلاب جزیره گوزن است که در سال 2000 به طور کامل عملیاتی شد و فاضلاب بیش از 2.5 میلیون نفر را تصفیه می کند. ، آب را به جای اینکه به بندر بوستون بفرستد تا 9.5 مایلی در اقیانوس دفع می کند و کیفیت آب بندر بوستون را بسیار بهبود می بخشد. در سال 2000، در آمریکای شمالی، حدود 90 درصد از فاضلاب قبل از دفع تصفیه شد.

وضعیت ایالات متحده، متأسفانه، عادی نیست.

در سال 2000، درصد فاضلاب شهری جمع آوری شده از طریق سیستم های فاضلاب تصفیه شده قبل از دفع تنها 66 درصد برای اروپا، 35 درصد برای آسیا، 14 درصد برای آمریکای لاتین و دریای کارائیب و کمتر از یک درصد برای آفریقا بود.

در ریو، تنها 12 درصد از فاضلاب سیستم فاضلاب در زمان اهدای المپیک به شهر تصفیه شد. این رقم امروز 65 درصد برآورد می شود . در حالی که این یک پیشرفت چشمگیر است، اما کمتر از 80 درصد تعهد شده است.

اثرات بهداشتی قرار گرفتن در معرض فاضلاب انسان بی‌شماری است، از جمله اسهال ، عامل مرگ 760000 کودک در سال در سراسر جهان، و کوتاه‌قدی ، که بر 162 میلیون کودک زیر پنج سال در سراسر جهان تأثیر می‌گذارد. با توجه به این پیامدهای سلامتی، در سال 2007، ارائه خدمات بهداشتی به عنوان بزرگترین پیشرفت پزشکی از سال 1840 توسط خوانندگان مجله معتبر پزشکی بریتانیا انتخاب شد.

نوآوری فنی و اجتماعی

اما معکوس کردن این تهدیدات بهداشتی مستلزم آن است که کشورها مسیری متفاوت با آنچه که ایالات متحده در قرن بیستم در پیش گرفت، در پیش بگیرند.

چالش اصلی بهبود وضعیت فعلی بهداشت جهانی این است که سه راه‌حل بهداشتی موجود – سیستم‌های فاضلاب، مخازن سپتیک و مستراح – دارای محدودیت‌هایی هستند.

نصب سیستم های فاضلاب پرهزینه است و سیستم های ثابتی هستند که توانایی گسترش سریع با رشد جمعیت را ندارند. تانک های سپتیک به زمینی با خاک مناسب نیاز دارند. و توالت ها نیاز به فضا دارند، به سرعت پر می شوند و زباله ها را تصفیه نمی کنند.

از آنجا که نصب تصفیه خانه های متمرکز فاضلاب گران است و نیروگاه ها به سرعت توسعه نمی یابند تا با رشد جمعیت مطابقت داشته باشند، روش های جایگزینی مانند کسب و کار جمع آوری زباله به طور منظم مورد نیاز است. gtzecosan/flickr ، CC BY

بنابراین، نیاز به فن‌آوری‌های جدید بهداشتی وجود دارد که زباله‌های انسانی را از محیط جدا می‌کند و گزینه‌هایی را برای سریع‌ترین بخش جمعیت در سراسر جهان فراهم می‌کند: کسانی که در کلان‌شهرهای پرجمعیت و زاغه‌های شهری زندگی می‌کنند. تحقیقات و برنامه‌ریزی فعال و مداومی در توسعه رویکردها و فناوری‌های جایگزین وجود دارد که نمونه‌هایی از آن عبارتند از:

  • راهبردهای بسیج جامعه با استفاده از آموزش برای تشویق جوامع به حذف کامل اجابت مزاج باز با تحریک تمایل جوامع برای تغییر دسته جمعی. این برنامه‌ها می‌توانند توسعه محلی راه‌حل‌های بهداشتی را تشویق کنند و جوامع را به عنوان فاقد اجابت مزاج باز تأیید کنند.
  • رویکردهای مبتنی بر سیستم که در آن تأسیسات بهداشتی توسط اپراتورهای محلی ساخته می‌شوند که هزینه استفاده از آن را دریافت می‌کنند یا در مؤسسات اجتماعی نصب می‌شوند. زباله ها در یک مرکز متمرکز جمع آوری و به کودهای آلی، خوراک حیوانات مبتنی بر حشرات و انرژی های تجدیدپذیر تبدیل می شوند.
  • خدمات شرکت اجتماعی که در آن توالت‌های کانتینری بدون هزینه در خانه‌ها نصب می‌شوند و هزینه ماهانه برای جمع‌آوری زباله محاسبه می‌شود. ضایعات سپس به بریکت تبدیل می شوند و به عنوان جایگزینی برای زغال چوب به فروش می رسند.

در حالی که پیشرفت‌های امیدوارکننده‌ای وجود دارد، بسیاری از آنها در حال حاضر در مقیاس کوچک هستند و برای رسیدن به 2.5 میلیارد بدون دسترسی به امکانات بهداشتی بهبودیافته و 2.1 میلیارد ساکن شهری دیگر با استفاده از امکانات بهداشتی بهبود یافته که زباله‌های انسانی را به طور ایمن دفع نمی‌کنند، کار بیشتری لازم است.

همانطور که المپیک ریو ادامه دارد، و ما به سلامت و ایمنی ورزشکاران نخبه ای که در آب های آلوده مسابقه می دهند، امیدواریم، اجازه دهید میلیاردها نفر در سراسر جهان را که روزانه از پیامدهای سلامتی زندگی در آن رنج می برند، در نظر بگیریم – و برای بهبود شرایط بهداشتی برای آنها تلاش کنیم. محیطی آلوده به زباله های انسانی

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *