هزینه ها و سیاست های هوشمندانه می تواند زنان بیشتری را به علم بیاورد

در سال 2014، وزیر علوم و فناوری آفریقای جنوبی، نالدی پاندور، فراخوانی برای 20 محقق جدید برای پیوستن به رده های معتبر طرح صندلی های تحقیقاتی آفریقای جنوبی (SARChI) صادر کرد. پیچ و تاب؟ تمام پست ها را زنان پر می کردند.

این نگرانی وجود داشت که این پست ها تکمیل نشود. با توجه به اینکه در دهه گذشته تنها یک مورد از هر پنج SARChI به زنان اعطا شده است، دانشگاه های کشور کجا 20 محقق زن واجد شرایط را پیدا می کنند؟

ثابت شد که این نگرانی ها بی اساس است. دانشگاه‌ها آن‌قدر زنان سطح بالا را که رهبران محلی و بین‌المللی در حوزه‌های خود هستند معرفی کردند که در نهایت 42 موقعیت توسط خود وزیر روشن شد.

یک ایمیل هفتگی با تجزیه و تحلیل مبتنی بر شواهد از بهترین محققان اروپا

چیزی که کمیته انتخاب (بنیاد تحقیقات ملی) را در مورد SARCHI 42 بیشتر تحت تاثیر قرار داد، کالیبر آنها بود. SARCHI یک برنامه توسعه نیست و SARCHI 42 انتصاب سهمیه ای نیست. SARCHI 42 به زنان فرصتی می دهد که مردان برای مدت طولانی احساس می کردند حق دارند. SARCHI 42 تعصب سیستمیک و حفظ جنسیت را از برنامه خارج می کند.

من افتخار حضور در میان سارچی 42 را داشتم و از شنیدن سخنان رزمی وزیر شخصاً خوشحال شدم. ما می توانیم به برابری برسیم بدون اینکه کیفیت را به خطر بیندازیم. اما دو سوال در پی این جشن ها مطرح می شود.

اولاً، همه کرسی های جدید قبلاً در ساختارهای دانشگاه کار می کردند – پس چرا مؤسسات در وهله اول این زنان عالی را به عنوان کرسی های پژوهشی پیشنهاد نمی کردند؟

دوم، چگونه می‌توان سیاست‌های دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی را تغییر داد تا فضای برابری جنسیتی در علوم افزایش یابد؟

برابری جنسیتی مهم است

ممکن است یک نفر وسوسه شود که بپرسد، چرا ما باید زحمت بکشیم؟ آیا واقعاً دلیل محکمی برای اطمینان از وجود برابری جنسیتی در علوم وجود دارد؟ چرا ما واقعاً به زنان بیشتری در علم نیاز داریم؟ نشنال جئوگرافیک اخیراً پاسخ های قدرتمندی برای این سؤالات ارائه کرده است.

واضح است که برای پیشبرد این حوزه ها به زنان بیشتری در حوزه پژوهش و نوآوری نیاز داریم.

زنان بیشتر در علم می توانند تغییر واقعی ایجاد کنند. ما می توانیم داروهایی تولید کنیم که عوارض جانبی را برای زنان، نه فقط برای مردان، به حداقل برسانند. با تعداد بیشتری از زنان در آزمایشگاه‌ها و واحدهای تحقیقاتی، ممکن است حملات قلبی بیشتری بگیریم، اتومبیل‌های ایمن‌تر رانندگی کنیم، از سیستم‌های حمل و نقل راحت‌تر لذت ببریم، تأثیرات جنسی محقق را بر تحقیقات آنها درک کنیم، خانه‌های خود تمیز شونده را توسعه دهیم، سل را درمان کنیم و ماهیت بیماری خود را درک کنیم. جهان و هر آنچه در آن است

به عنوان یک دانشمند دارای رتبه P و اولین SARCHI زن آفریقای جنوبی در علوم ریاضی یا فیزیک، انتظارات از آینده علمی من زیاد است. و به عنوان یک مادر با دو فرزند خردسال و به ویژه استانداردهای بالای فرزندپروری، مدتی است که در مورد مطالبات علم و تربیت فکر می کنم.

من دوست دارم تجربیات و دیدگاه های شخصی خود و همچنین نظرات و تجربیات زنانی را که در علم می شناسم به اشتراک بگذارم. اما هیچ مقدار شواهد حکایتی وجود ندارد که بتواند جایگزین مطالعات علمی شود – بنابراین بیایید بررسی کنیم که چنین مطالعاتی چه یافته اند.

سرمایه گذاری نتیجه می دهد

کمبود چشمگیر زنان در علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی به شدت در سطوح ارشد احساس می شود. این امر به دلیل فقدان راهنمایی و الگوبرداری و همچنین مشارکت در سیاست، تأثیر مضر و ضربه‌ای بر تمام مراحل شغلی دارد.

در سطح جهانی، نشان داده شده است که تغییرات موثر سیاست ها به طور چشمگیری برابری جنسیتی را بهبود می بخشد.

این طرح‌ها شامل گزینه‌های ساده و کم‌هزینه مانند برگزاری تمام جلسات تجاری اصلی در ساعات مدرسه است. ارائه فضایی برای مادران شیرده برای دوشیدن و نگهداری ایمن شیرشان؛ و تضمین حضور جنسیتی در کنفرانس ها، کارگاه ها و کمیته های مهم. دانشگاه ها و واحدهای تحقیقاتی باید کمیته های برابری جنسیتی را برای توسعه و اجرای چنین سیاست هایی تشکیل دهند.

مداخلات گران‌تر اما مؤثر دیگری نیز وجود دارد. اینها شامل پوشش هزینه های مراقبت از کودکان برای زنان دارای نوزاد و کودکان پیش دبستانی می شود. معرفی بورسیه‌های انعطاف‌پذیر برای زنان سالخورده برای تبدیل شدن به رهبران گروه و فراهم کردن یک اتاق خانوادگی در کنفرانس‌ها به طوری که محققان بتوانند در حالی که فرزندانشان همراهی می‌کنند بنشینند و به صحبت‌ها گوش دهند.

شاید مهم‌تر از همه، دانشگاه‌هایی که در مورد برابری جنسیتی جدی هستند باید به دانشمندان زن پول بدهند تا فرزندان و یک مراقب خود را به کنفرانس‌های دانشگاهی ببرند.

حضور و ارائه در چنین جلساتی برای پیشرفت علمی، تبادل نظر، ایجاد همکاری ها و شبکه های جدید و انتشار نتایج بسیار مهم است.

این همه پولی است که به خوبی خرج شده است: مطالعات جهانی انجام شده توسط افرادی مانند گلدمن ساکس و دانشگاه کلمبیا نشان داده است که شرکت ها یا سازمان هایی که زنان را در تعداد زیادی استخدام می کنند در هر معیار سودآوری از رقبای خود بهتر عمل می کنند.

این مسیرها ممکن است جدید و ترسناک به نظر برسند، اما دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی خارج از کشور به خوبی طی شده اند. همکاران دانشگاهی ما در بریتانیا ، ایالات متحده و استرالیا در حال ایجاد تغییرات مثبت و قابل توجهی هستند.

زمان عمل

پتانسیل علمی و رهبری فوق العاده ای در میان جمعیت زن آفریقای جنوبی وجود دارد. اما برای رسیدن به آینده ای که در آن زنان جایگاه شایسته خود را در صحنه علمی و نوآوری بگیرند، سرمایه گذاری لازم است. همانطور که نمونه‌های موفق بین‌المللی نشان می‌دهند، تغییرات خط‌مشی اختیاری نیستند – آنها حیاتی هستند.

زمان زیادی برای تغییرات نهادی و ملی گذشته است. دانشگاه ها و مؤسسات تحقیقاتی آفریقای جنوبی باید از جلو رهبری کنند و سخنان جنگنده پاندو را از ایده به عمل جلو ببرند. آیا زمان آن نرسیده که به آینده بپیوندیم؟

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *