نوآوری  یکی از مهمترین موضوعاتی است که در رابطه با رقابت پذیری بلندمدت شرکت ها مطرح می شود. اما نوآوری دقیقا چیست؟  چرا  مدیریت نوآوری  برای سازمان ها بسیار مهم است؟ و چه  انواع مختلفی از نوآوری  وجود دارد؟ در این مقاله،  مقدمه ای آسان  برای یک موضوع پیچیده دریافت خواهید کرد.

 • نوآوری چیست؟ (تعریف)
 • چرا نوآوری اینقدر مهم است؟
 • طرز فکر صحیح برای نوآوری
 • انواع مختلف نوآوری
 • مدیریت نوآوری افزایشی و مخرب
 • چگونه یک فرهنگ نوآوری ایجاد کنیم

نوآوری چیست؟ (تعریف)

کلمه “نوآوری” از فعل لاتین innovare گرفته شده است که به معنای تجدید است. در اصل، این کلمه تا به امروز معنای خود را حفظ کرده است. نوآوری به معنای بهبود یا جایگزینی چیزی است، مثلاً یک فرآیند، یک محصول یا یک خدمت. اما در زمینه شرکت ها، این اصطلاح نیاز به تعریف دارد. در زمینه پیچیده کسب و کار، به یک تعریف نیاز است.

نوآوری فرآیندی است که توسط آن یک دامنه، یک محصول یا یک خدمت با بکارگیری فرآیندهای جدید، معرفی تکنیک های جدید یا ایجاد ایده های موفق برای ایجاد ارزش جدید، تجدید و به روز می شود.

خلق ارزش یکی از ویژگی های تعیین کننده نوآوری است.

چرا نوآوری اینقدر مهم است؟

سازمان ها چندین گزینه برای افزایش رقابت خود دارند: آنها می توانند برای رهبری قیمت تلاش کنند یا یک استراتژی تمایز ایجاد کنند. در هر دو مورد، نوآوری ضروری است.

 • شرکت‌هایی که رهبری قیمت را انتخاب می‌کنند، باید رقابت بلندمدت خود را با توسعه فرآیندهای نوآورانه و بسیار کارآمد تضمین کنند. بهینه سازی فرآیند و بهبود مستمر از نظر هزینه برای آنها مهم است.
 • شرکت هایی که برای استراتژی تمایز تلاش می کنند به نوآوری نیاز دارند تا ویژگی های متمایز منحصر به فردی را برای رقبای خود ایجاد کنند.
 • بسیاری از استارت آپ ها فعالیت های خود را با توسعه یک محصول یا خدمات نوآورانه راه اندازی می کنند.

بنابراین، نوآوری مستمر برای همه شرکت ها حیاتی است. تفاوت اصلی در تمرکز استراتژی نوآوری است که به طور قابل توجهی از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت است.

اگرچه نوآوری همواره یکی از نیروهای محرک در رقابت بوده و همواره یکی از ابعاد رقابتی اولیه بوده است، اما مطالعات و انتشارات متعدد در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که سرعت تغییر در حال افزایش است.

این امر، نوآوری را به یکی از مهم ترین محرک های موفقیت بلندمدت شرکت ها تبدیل می کند. بر این اساس، روش های همکاری و کار گروهی به طور فزاینده ای در شرکت های متعددی مورد استفاده قرار می گیرد، به عنوان مثال،

 • برای ترویج نوآوری های دیجیتال و
 • غلبه بر چالش های تغییر دیجیتال

نوآوری مستلزم درجه بالاتری از  خلاقیت  نسبت به کسب و کار عملیاتی و یک استراتژی نوآوری واضح  است ، به ویژه در مرحله به اصطلاح ” مخاطب مقدماتی نوآوری “.

 • مفاهیمی مانند نوآوری ناب و ایجاد شبکه های نوآوری مبتنی بر جامعه به طور فزاینده ای مرتبط می شوند.
 • شرکت ها از نرم افزار مدیریت ایده مدرن   و  نرم افزار  مدیریت نوآوری برای مدیریت کارآمد نوآوری استفاده می کنند.

طرز فکر صحیح برای نوآوری

نوآوری به خلاقیت بیشتر و تمایل بیشتری برای ریسک کردن نسبت به اجرای پروژه های معمولی نیاز دارد. برای تحقق موفقیت آمیز پروژه های نوآوری، یک طرز فکر متفاوت مورد نیاز است. ما چهار کارتون ایجاد کرده‌ایم که می‌توانید آن‌ها را با ارجاع (بک لینک) به این صفحه در ارائه‌ها یا در وب‌سایت خود قرار دهید.

تصویر یک کاریکاتور در مورد نوآوری را نشان می دهد. دو مرد دارند صحبت می کنند. یکی می پرسد: مهم ترین قانون در نوآوری چیست؟ دیگری پاسخ می دهد: قوانین را بشکنید.

قوانین را بشکنید!

با رویکردهای سنتی و روش های مرسوم، اغلب در زمینه نوآوری به جایی نخواهید رسید. به طور مداوم وضعیت موجود را به چالش بکشید! و مسیرهای جدید خارج از مسیر شکسته را کشف کنید.

نوآوری چیست؟

جمع آوری ایده در همه جا!

پروژه های نوآوری دائماً به ایده های جدید نیاز دارند: برای غلبه بر موانع، تغییر مفاهیم و بهینه سازی استراتژی ها.

نوآوری چیست؟

به ناشدنی ایمان بیاور!

تصور کنید که نوآوری شما در واقعیت چگونه خواهد بود. و باور داشته باشید که قادر خواهید بود بر همه موانع در راه تحقق غلبه کنید.

نوآوری چیست؟

یک تیم نوآور از افراد با دیدگاه‌ها و سبک‌های تفکر متفاوت را گرد هم بیاورید!

نوآوری به تنوع شایستگی های مختلف و شیوه های تفکر متنوع نیاز دارد.

انواع مختلف نوآوری

در زمینه کسب و کار، انواع مختلفی از نوآوری وجود دارد.

دیجیتالی شدن و تحول دیجیتال همچنین شرکت ها را ملزم به بازاندیشی و توسعه رویکردهای جدید می کند.

مقاله تحول دیجتال در هزاره سوم ما را بخوانید 

بسیاری از شرکت ها بر نوآوری افزایشی تمرکز می کنند

درجات مختلفی از نوآوری وجود دارد. صرفاً بهبود – برای مثال، فرآیندها یا محصولات – نوآوری افزایشی نامیده می شود . نوآوری های عمده ای که منجر به تغییرات اساسی می شوند، نوآوری مخرب یا نوآوری رادیکال نامیده می شوند .

 • نوآوری‌های افزایشی، برای مثال، بهینه‌سازی فرآیندها و رویه‌های موجود یا گسترش خط محصول هستند.
 • به عنوان مثال، نوآوری های مخرب، نوآوری های عمده ای مانند iTunes و Google Android هستند. اینها اغلب به عنوان “اختلال دیجیتال” شناخته می شوند: نوآوری هایی که منطق بازارهای موجود را تغییر می دهند.

تفاوت بین نوآوری افزایشی و مخرب

برای بسیاری از شرکت ها، نوآوری به معنای گرفتن محصولات موجود و تغییر جزئیات است: رنگ، فرم، قابلیت ها، اندازه و غیره.

 • این شکل از نوآوری افزایشی، رقابت پذیری شرکت ها را در بازارهای موجود تضمین می کند.
 • در بازارهای آینده، نوآوری افزایشی اغلب دیگر کافی نیست. شرکت ها باید به طور اساسی محصولات و خدمات را دوباره اختراع کنند.

شرکت‌ها در سراسر جهان برای اطمینان از قابلیت نوآوری بلندمدت خود ، یک سیستم مدیریت ایده و مدیریت نوآوری ایجاد کرده‌اند که یک رویکرد ساختاریافته را ارائه می‌دهد: از توسعه یک استراتژی نوآوری تا تنظیم نقشه راه نوآوری و اجرای موفقیت‌آمیز نوآوری.

مدیریت نوآوری افزایشی و مخرب

برای شرکت ها، راه اندازی یک مدیریت نوآوری به منظور همگام شدن با نیازهای متغیر مشتری مهم است.

نوآوری افزایشی مزیت های رقابتی را از نظر هزینه های تولید، قابلیت ها یا تجهیزات فراهم می کند.

 • مدیریت نوآوری مرسوم اغلب فراتر از نوآوری افزایشی نمی رود: محصولات بهبود می یابند، اما دوباره اختراع نمی شوند.
 • با این حال، با روش‌هایی مانند مدل Stage-Gate برای نوآوری در فرآیند و توسعه محصول، شرکت‌ها به سرعت به مرزهای خود می‌رسند، مخصوصاً در بازارهای فوق اشباع.

به ویژه در زمان تغییرات دیجیتال، که در آن نیازهای مشتریان جدید پدیدار می شود، شرکت ها باید بتوانند اشکال گسترده تری از نوآوری را توسعه دهند و آنها را با موفقیت به بازار عرضه کنند.

نوآوری مخرب به رویکردهای متفاوتی نیاز دارد

شرکت‌هایی که می‌خواهند نوآوری‌های مخرب را به جلو سوق دهند، باید رویکردی متفاوت داشته باشند و علاوه بر روش‌های سنتی، مسیری انقلابی را دنبال کنند.

 • کسب و کارهای بیشتر و بیشتری متوجه می شوند که رویکردهای مختلف برای رشد بلندمدت حیاتی هستند.
 • نوآوری باید در آینده رادیکال تر باشد.
 • این نیاز به تجدید نظر دارد. تکنیک های مدیریتی جدید در حال جستجو هستند. شجاعت و تمایل بیشتری برای ریسک کردن لازم است.

نتیجه چنین رویکردهای مدیریتی، محصولات و خدمات جدید برای بازارهای فردا است. مدل های کسب و کار که امروزه تصور آنها هنوز غیرممکن است، ظهور خواهند کرد. تیم های کوچکی که می توانند انعطاف پذیر عمل کنند، مفاهیم نوآورانه را سریعتر تا بلوغ بازار توسعه می دهند.

روش های مدیریت نوآوری

روش های مدیریت نوآوری به اندازه انواع نوآوری متنوع است:

 • فرآیندهای نوآوری ، که با آن تحولات با یک رویه به وضوح تعریف شده در مراحل و سطوح مختلف هدایت می شوند.
 • نوآوری باز  و خلق مشترک مشتری : روش هایی که مشتریان را مستقیماً در فرآیند توسعه ادغام می کند.
 • آزمایشگاه‌های نوآوری : واحدهای تجاری که در آن کارکنان بر روی توسعه نوآوری‌های خارج از تجارت روزانه کار می‌کنند
 • چالش های نوآوری : مسابقاتی که در آن از کارکنان خواسته می شود تا راه حل هایی برای غلبه بر چالش های شرکت ارائه دهند.

انتخاب ابزار مناسب برای پروژه های نوآوری و ایجاد فرهنگ نوآوری و همچنین افزایش قابلیت نوآوری یک شرکت ضروری است.

با استفاده از نرم افزار Innolytics ® Innovation ، می توانید بلافاصله شروع به توسعه ایده هایی برای انواع مختلف نوآوری کنید. این نرم افزار برای حداکثر 15 کاربر رایگان است.

چگونه یک فرهنگ نوآوری ایجاد کنیم

اجرای فرآیندهای نوآوری و فرهنگ نوآوری را می توان با ابزارهای نرم افزاری مناسب پشتیبانی کرد. اینترنت امکانات جدیدی برای ارتباط و همکاری ارائه می دهد. به عنوان مثال، تیم‌های نوآوری می‌توانند فضای کاری برای پروژه‌های نوآوری مختلف ایجاد کنند، ایده‌ها را به طور مشترک توسعه دهند و آنها را برای اجرا آماده کنند. ابزارهای نوآوری همچنین تضمین می کنند که فرهنگ نوآوری در شرکت ایجاد می شود و موانع خلاقیت و نوآوری برطرف می شوند. کارکنان با ایجاد فرهنگ صحیح، نوآوری ها را به عنوان تغییرات مثبت درک می کنند و با انگیزه و اشتیاق از نوآوری حمایت می کنند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *