نوآوری ناب: اجرای نوآوری تجاری سریعتر و کارآمدتر


در نوآوری تجاری ، مفهوم نوآوری ناب بر اساس یک فلسفه ساده است: منابع بیشتر به طور خودکار به نوآوری بهتر منجر نمی شود. در رویکرد نوآوری ناب ، محدودیت های بودجه به محرک مدیریت ایده و مدیریت نوآوری یک شرکت تبدیل می شود . فرآیندهای نوآوری عمداً ناب ​​نگه داشته می شوند. در این مقاله یاد خواهید گرفت که چگونه اصول نوآوری ناب را در کسب و کار و پروژه های خود به کار ببرید. و چرا بودجه های بیش از حد نوآوری اغلب تأثیر معکوس با آنچه در نظر گرفته شده است دارند.

اصول نوآوری ناب

نوآوری ناب پیچیدگی مدیریت ایده و فرآیندهای نوآوری را از بین می برد. تفکر ناب – یعنی تمرکز بر مهمترین چیزها – در مرکز توجه قرار دارد. اصول اساسی را می توان به چهار گروه تقسیم کرد:

 • استراتژی و عملکرد: استراتژی های نوآوری روشن ، تمرکز بر مزایای مشتری، ایجاد نقشه راه نوآوری .
 • تقویت تیم های نوآوری: همکاری متقابل، تقویت دانش و کار گروهی، توسعه مهارت های خلاق.
 • فرآیندهای کارآمد: فرآیندهای نوآوری ساده و واضح، استفاده از روش هایی مانند نوآوری باز و خلق مشترک برای به دست آوردن ایده های خارجی.
 • بهبود مستمر: سیستم بهبود مستمر ، ارتباطات داخلی و پاداش برای تغییر و تحول.

در این مقاله، سه نمونه از نحوه اعمال اصول مختلف نوآوری ناب را در زمینه های مختلف کشف خواهید کرد .

نوآوری ناب – راه آسان و سریع برای رسیدن به هدف

نوآوری ناب در بازاریابی

یک مثال: شما در حال برنامه ریزی یک کمپین تبلیغاتی سراسری برای یک محصول جدید هستید. با کمک یک کمپین تبلیغاتی بیش از حد، قرار است محصول شما به خوبی شناخته شود. بیایید فرض کنیم شما از رویکرد نوآوری ناب پیروی نمی کنید و 10 میلیون یورو در اختیار دارید. به چی فکر میکنی؟

 • تحقیقات بازار گسترده برای آزمایش کمپین،
 • تولید آگهی تلویزیونی با کیفیت بالا
 • اجرای یک کمپین گران قیمت در فیس بوک،
 • هزینه های بالا در اینفلوئنسر مارکتینگ

وقتی بودجه شما 99 درصد کاهش می یابد چه می کنید؟ به جای 10 میلیون یورو، اکنون فقط 100000 یورو در اختیار دارید. اکنون شما در وضعیتی مشابه یک شرکت نوپا هستید. چالش شما رسیدن به موفقیت بزرگ با منابع کم است. راه حل: رویکردهای نوآوری ناب .

در یک جلسه ایده پردازی، شما شروع به فکر کردن در مورد اشکال مختلف هک رشد می کنید: تولید ویدیوهای غیر متعارف که ساده، ارزان و موثر هستند و از طریق یوتیوب پخش می شوند، تصاویر آنلاین با شعارهای خنده دار که مردم به اشتراک می گذارند، و کمپین های دیدنی روابط عمومی. آیا با رویکرد نوآوری ناب کمتر موفق خواهید شد ؟ یا حتی بیشتر؟

اصل سنتی علت و معلولی گاهی اوقات در فرآیند تولید ایده کاملاً وارونه می شود . معمولاً ما عادت داریم با هزینه Y به یک اثر X برسیم. اگر 20000 نامه تبلیغاتی برای مشتریان ارسال کنید، 500 در بهترین حالت واکنش نشان می دهند. اگر 40000 نامه ارسال کنید، 1000 نامه واکنش نشان می دهند و غیره.

به طور خودکار فکر می کنید: اگر بودجه را برای یک معیار خاص افزایش دهید، به طور خودکار به یک اثر متناظر می رسید. با این حال، با رویکردهای نوآوری ناب ، برعکس است. ممکن است کمپین 100000 یورویی بسیار موثرتر از کمپین 10 میلیون یورویی باشد.

نوآوری ناب در تحقیق و توسعه

شما می خواهید یک محصول جدید توسعه دهید. شما به تیم های خود 10 میلیون یورو و یک سال زمان اختصاص می دهید. چقد طول میکشه؟ تقریباً دقیقاً 13 ماه. و هزینه ها حداقل 11 میلیون یورو است. چرا؟ تیم توسعه شما ناب، ارزان و سریع فکر نمی کند، بلکه اول از همه فرآیندهای توسعه پیچیده را ایجاد می کند، گردش کار را سفارشی می کند، پیش نویس فراخوان ها برای مناقصه ها را پیش نویس می کند و به دنبال شرکای خارجی می گردد.

 • چرا یک مسابقه ایده‌های کم‌هزینه با دانشجویان دانشگاه محلی راه‌اندازی می‌کنیم در حالی که ۱۰ میلیون یورو برای خرج کردن وجود دارد؟
 • چرا روش‌های آزمون کوچک، سریع و مؤثر بر اساس اصول نوآوری ناب ایجاد می‌کنیم، در حالی که می‌توان برای رویکردهای بزرگ، کامل و آهسته نیز هزینه کرد؟
 • چرا شرکای بالقوه را با جوایز هوشمند و پاداش عملکرد جذب می‌کنید در حالی که نرخ‌های روزانه سخاوتمندانه می‌توانند از بودجه تامین شوند؟
 • چرا به اطراف خود در بازار نگاه کنید تا متوجه شوید که آیا راه حل های هوشمندی در حال حاضر وجود دارد که می توانند در صورت وجود پول برای ایجاد پیشرفت های شخصی، یکپارچه شوند؟

نوآوری ناب در زمینه نوآوری محصول از یک الگوی ساده پیروی می کند: چگونه می توانیم سریع و ارزان شکست بخوریم؟ چگونه می توانیم از اشتباهات اولیه تا حد امکان بینش بیشتری کسب کنیم؟ و چگونه می توانیم این یافته ها را در سریع ترین زمان ممکن به مرحله بعدی توسعه انتقال دهیم؟

نوآوری ناب در تحقیق و توسعه: رویکردهای ناب مختلف به طور همزمان

نوآوری ناب در مدیریت

فرض کنید می توانید پنج میلیون یورو در سال برای هزینه های مشاوره هزینه کنید و ده ها تجزیه و تحلیل در مورد چالش های شرکت خود را انجام دهید. چرا درگیر نوآوری ناب باشیم؟ چرا از کارمندان خود بپرسید و آنها را تشویق کنید که به طور تهاجمی به دنبال ناکارآمدی در فرآیندها یا فرصت های تجاری جدید باشند؟ وقتی پول زیادی برای هزینه های مشاوره وجود دارد، چرا خودتان ریسک کنید؟ همین امر در مورد فناوری اطلاعات نیز صدق می کند: چرا زمانی که پول برای یک راه حل بزرگ، گران قیمت و جامع وجود دارد، یک رویکرد ناب و کم هزینه با استفاده از اصول نوآوری ناب ایجاد کنیم؟

اپل از اصول نوآوری ناب استفاده می کند: خودی ها گزارش می دهند که این شرکت گاهی اوقات پروژه های امیدوارکننده را متوقف می کند زیرا آنها نمی خواهند پول زیادی اعطا کنند. مدیران باید پروژه موجود را رها کنند تا جایی برای پروژه جدید باقی بگذارند. اپل می‌خواهد از جمع‌آوری بودجه‌های کلان توسط کارکنان و مدیران که با اصول نوآوری ناب مغایرت دارد، جلوگیری کند .

کاهش بودجه می تواند ایده های خلاقانه را تحریک کند

هنگامی که اصول نوآوری ناب را ایجاد می کنید ، به معنای واقعی کلمه از کارمندان خود پول می گیرید. نه به طور کلی، نه شخصا، بلکه به عنوان یک کاتالیزور در فرآیند نوآوری. وقتی یک تیم کاری را با بودجه 50000 یورو به پایان رساند، 20000 یورو را بردارید و بگویید: “مطمئناً راه ارزانتر و بهتری وجود دارد. تفکر ناب را به کار ببرید.» احتمالاً کارمندان شما طوری به شما نگاه می کنند که انگار یک شبه تبدیل به یک بیگانه شده اید. “شما نمی توانید این کار را انجام دهید!” بله، تو میتونی. با تفکر نوآورانه ناب، چشم انداز خود را برای رویکردهای نوآورانه موفق به شدت افزایش می دهید.

ما فرآیندهای نوآوری را تجربه کرده‌ایم که بزرگ‌تر و بزرگ‌تر و پیچیده‌تر شده‌اند. مدیریت بودجه در نهایت بخش قابل توجهی از کار را به عهده گرفت: جلسات، توافقات با آژانس های شرکت کننده، مناقصه ها، بحث با بخش خرید، انتخاب ارائه دهندگان خدمات مختلف، تجزیه و تحلیل پشتیبانی و غیره. اغلب در مورد محصولاتی بود که می توانستند با کمی تلاش در عرض چند روز آزمایش شوند. با یک دهم هزینه و نتایج سریع و قابل مشاهده. در آن زمان است که تفکر نوآورانه ناب مرتبط می شود.

امتحان بده! تمام فعالیت های نوآوری ضروری در شرکت خود را مرور کنید. از خود بپرسید: «اگر بودجه را در اینجا 40 تا 80 درصد کاهش دهم چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا خلاقیت کارمندان را در جستجوی راه حل های جدید غیر متعارف تحریک می کند؟

با نوآوری ناب فقط برای ایده ها و پروژه های بسیار امیدوار کننده پول خرج می کنید. برعکس به قضیه نگاه کنید: آیا آزاردهنده نخواهد بود اگر روزی متوجه شوید که تمام ایده های جدیدی که برای آنها پول زیادی تهیه کرده اید با همین پول خفه شده اند؟ سعی کنید لاغر فکر کنید. و به دنبال اصول اصلی نوآوری ناب .

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *