نوآوری خود را نوآوری کنید


شکایت رایجی که از مدیران نوآوری می‌شنوم این است که آنها ایده‌های زیادی را جمع‌آوری می‌کنند اما تعداد کمی از آنها را اجرا می‌کنند. بخشی از مشکل این است که یک مدیر نوآوری معمولاً برای جمع‌آوری ایده‌ها و راه‌اندازی ابتکارات نوآوری اختیار دارد، اما او اختیار اجرای ایده‌ها یا طراحی مجدد فرآیندها برای اجرای ایده‌ها را ندارد. این بیشتر شبیه این است که فروشندگان را قادر می‌سازیم تکنیک‌ها و طرح‌های فروش را ابداع کنند، اما آنها را از تعامل با مشتریان منع می‌کنیم: بسیاری از ایده‌های عالی، اما نتایج مفید اندک.

اگر مدیر نوآوری هستید، ناامید نشوید. امید هست. شما فقط باید فرآیند نوآوری خود را نوآوری کنید و آن را برای اجرا به جای جمع آوری ایده بهینه کنید. سپس باید مفهوم را در طبقه بالا بفروشید. اما ابتدا، بیایید ببینیم که چگونه فرآیندهای پیاده سازی را دوباره طراحی کنیم تا نوآوری دوستانه تر باشند.

با یک ایده دیوانه شروع کنید

برای این کار به یک ایده واقعا دیوانه کننده نیاز دارید. نیازی نیست که قابل دوام، عملی یا واقع بینانه باشد. باید خلاقانه باشد، اما مرتبط با کسب و کار شما و در راستای استراتژی باشد. برای مثال، اگر شرکت شما کفش‌های ورزشی گران‌قیمت تولید می‌کند، ایده‌ای برای یک اسکوپ بستنی نوآورانه مناسب نخواهد بود. ایده ای برای کفش هایی با چرخ های جمع شونده، برای زمانی که می خواهید اسکیت کنید، و یک سیستم ناوبری مبتنی بر GPS که برای جلوگیری از گم شدن شما تعبیه شده است، عالی خواهد بود.

در صورت بعید که چنین ایده دیوانه کننده ای در مجموعه پیشنهادات خود دارید، از آن استفاده کنید. در غیر این صورت، یک جلسه تفکر ضد متعارف (ACT) یا هر جلسه تفکر خلاقی که بر اصالت ایده ها متمرکز است به جای کمیت ایده ها، برگزار کنید. یا با من تماس بگیرید من معمولاً در ارائه ایده های ظالمانه خوب هستم. خوشحال می شوم با تعارفاتم یکی به شما بدهم.

برنامه ریزی برای اجرا

هنگامی که ایده خود را به دست آوردید، مراحلی را که باید برای اجرای آن بردارید، بررسی کنید. اگر این مراحل واضح نیستند، یک دسته کاغذ، به طور ایده آل در ورق های کوچک تهیه کنید. روی یک برگه بنویسید «شما اینجا هستید» و آن را در انتهای جدول (یا فضای کاری) قرار دهید. ایده دیوانه کننده را روی برگه دیگری بنویسید و آن را در انتهای جدول قرار دهید. به این فکر کنید که برای اجرای این ایده به چه مراحلی نیاز دارید. هر مرحله را روی یک ورق کاغذ بنویسید و آن را بین “شما اینجا هستید” و ایده دیوانه کننده قرار دهید. به آن ادامه دهید تا زمانی که مجموعه کاملی از مراحل را داشته باشید. وقتی راضی شدید، این را در یک سند کامپایل کنید.

هر مرحله را مرور کنید. مشخص کنید چه چیزی می تواند اجرا را از بین ببرد، چه چیزی می تواند به آن آسیب برساند و چرا. با هر تهدید احتمالی برای اجرای ایده، کمی تفکر خلاقانه به کار ببرید. از خود بپرسید چگونه می توانید بر این تهدید غلبه کنید. در بسیاری از موارد، پاسخ از نظر مفهومی آسان است، اما به کار بردن آن در واقعیت دشوار است.

تمام تهدیدها و راه حل های خود را در یک سند جمع آوری کنید و سپس بهترین راه را برای بسته بندی آن بیابید. اگر غلبه بر تهدیدها دشوار نیست، فهرستی از توصیه‌ها برای اجرای ایده تهیه کنید و یک راهنمای اجرای ایده خلاقانه ایجاد کنید.

در موارد محتمل‌تری که دستیابی به راه‌حل‌های شما دشوار باشد، یک فرآیند پیاده‌سازی جامع و کارآمد برای نوآوری‌های بالقوه را طراحی کنید. مطمئن شوید که تمام تهدیدات را برطرف می کند و راه حل های قابل قبولی ارائه می دهد. حالا قسمت سخت فرا می رسد! شما باید فرآیند پیاده سازی ساده خود را در سازمان خود ایجاد کنید. در صورت بعید که امکان انجام این کار را دارید، آن را دنبال کنید! در غیر این صورت، باید این مفهوم را به تصمیم گیرندگان سازمان خود بفروشید.

از یک طرف، ممکن است به نظر برسد که شما به همان جایی که شروع کرده اید بازگشته اید: تلاش برای اجرای ایده های خلاقانه. اما به خاطر داشته باشید که اگر این ایده را بفروشید، تحقق ایده های خلاقانه آینده بسیار آسان تر خواهد بود. پس با آن بچسبید!

تکرار

به احتمال زیاد، انواع مختلف ایده ها در محل کار شما از طریق فرآیندهای تایید متفاوتی می گذرد. پیاده سازی بهبود محصول به ندرت با اجرای یک تغییر بزرگ در شیوه های استخدام یکسان است. بنابراین، هنگامی که این فرآیند را با یک ایده کامل کردید، دوباره با یک ایده کاملا متفاوت شروع کنید.

آسان نیست اما ارزشش را دارد

قدردانی می کنم که نوشتن در این مورد برای من بسیار آسان تر از انجام آن برای شماست. این یکی از دلایلی است که می نویسم! با این وجود، اگر ایده‌های خلاقانه بزرگ و جسورانه هرگز در سازمان شما اجرا نمی‌شوند، باید روش اجرای ایده‌ها را تغییر دهید. در غیر این صورت، ایده های بزرگ هرگز توسط سازمان شما اجرا نمی شوند.

خبر خوب این است که به محض اینکه فرآیندهای پیاده سازی ساده ای را برای ایده های پیشرفت ایجاد کردید، یک دایره با فضیلت ایجاد می کنید. افراد خلاق خواهند دید که چنین ایده هایی واقعاً می توانند در شرکت شما اتفاق بیفتند، بنابراین احتمال بیشتری دارد که چنین ایده هایی را توسعه دهند و به اشتراک بگذارند – که فرآیند نوآوری شما را تغذیه می کند و آینده نوآورانه را تضمین می کند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *