نوآوری خدمات

نوآوری خدمات (که طراحی خدمات نیز نامیده می شود) توسعه و معرفی موفقیت آمیز خدمات جدید برای مشتریان است.

نوآوری خدمات را می توان به روش های مختلفی معرفی کرد:

 • در شرکت هایی که مدل کسب و کار آنها ارائه خدمات است،
 • به عنوان یک سرویس اضافی برای یک محصول یا یک پیشنهاد،
 • به عنوان یک سرویس بازاریابی رایگان.

توسعه نوآوری خدمات بخشی از مدیریت نوآوری شرکت ها است و با فرآیند نوآوری از تولید ایده تا اجرای موفقیت آمیز ساختار یافته است . از طریق دیجیتالی‌سازی و گزینه توسعه مدل‌های کسب‌وکار دیجیتال ، نوآوری خدمات می‌تواند به یک حوزه تجاری جالب برای شرکت‌هایی تبدیل شود که عمدتاً محصولات و کالاهای سرمایه‌ای تولید می‌کنند. این مقاله مراحل مختلف توسعه نوآوری خدمات را شرح می دهد.

بینش مشتری به عنوان کلیدی برای نوآوری خدمات

خدمات موفق مبتنی بر درک عمیق مشکلات و نیازهای مشتری است. بنابراین، هنگام توسعه نوآوری خدمات، کاوش عمیق در موقعیت و اهداف مشتری اولین گام است. بینش مشتری با استفاده از روش های مختلفی مانند مصاحبه با مشتری، مشاهده و نظارت مشتری، یا ارزیابی سوالات و شکایات مشتری دریافت می شود. روش هایی مانند تفکر طراحی، مرحله ای به اصطلاح درک را در آغاز توسعه نوآوری خدمات فراهم می کند.

بینش و ضوابط به دست آورد جمع آوری می شوند، مورد بحث قرار گرفته و در ابزار مانند Innolytics ارزیابی ® نوآوری نرم افزار مدیریت . از چالش ها و مشکلات مشتریان برای استخراج زمینه های فرصت برای نوآوری خدمات استفاده می شود. زمینه های فرصت برای نوآوری در یک شرکت یا سازمان ارزیابی می شود و تصمیم گیری می شود که ایده های فرصت برای کدام حوزه ایجاد شود.

توسعه ایده برای نوآوری خدمات

در مرحله دوم مرحله ایده پردازی و ایده پردازی سیستماتیک را طی می کنید. این مرحله است که اغلب همراه با مشتریان آینده نگر انجام شده است، و به عنوان همکاری ایجاد ، مشتری همکاری ایجاد و نوآوری باز . در یک کارگاه نوآوری و یا با استفاده از یک پلت فرم نوآوری مانند Innolytics ® نرم افزار نوآوری ، ایده های مختلف ایجاد می کند. هر یک از این ایده ها حاوی اطلاعات زیر است:

 • عنوان ایده خدمات
 • شرح ایده در سه تا پنج جمله
 • شرح مشکل اساسی
 • گروه هدف برای نوآوری خدمات
 • پیاده سازی از ایده اولیه تا نوآوری خدمات
 • پتانسیل بازار

این توضیحات را می توان در نرم افزار نوآوری Innolytics ® وارد کرد و با فیلدهای ورودی بیشتر تقویت کرد. توصیف دقیق به در نظر گرفتن مقیاس پذیری در مرحله اولیه توسعه یک نوآوری خدمات کمک می کند.

لطفا توجه داشته باشید!

خدمات یکبار مصرف، مانند پاسخ به درخواست مشتری یکباره، نوآوری خدمات نیست. بر این اساس توجه از ابتدا به بازارپسندی بعدی اهمیت دارد.

از ایده اولیه تا نوآوری خدمات موفق

در توسعه نوآوری های خدماتی، ایده ها مراحل مختلفی از ارزیابی را طی می کنند. در مرحله اول، بینش مشتری بر اساس ارزیابی می شود

 • مشکل مشتری چقدر مرتبط است،
 • چه تعداد از مشتریان مشکلات و چالش های خاص دارند و
 • آیا شرکت صلاحیت حل این مشکلات را دارد یا خیر.

بعداً عواملی مانند بازارپذیری یک سرویس، توانایی اجرای آن، میزان حل مسئله (آیا یک ایده برای حل مؤثر مشکل مشتری مناسب است؟) و پتانسیل بازار ارزیابی می شود.

ارزیابی بیشتر پس از تکمیل مرحله نمونه اولیه انجام خواهد شد (به بخش بعدی مراجعه کنید). در میان چیز های دیگر

 • پذیرش خدمات توسط مشتریان،
 • تمایل به پرداخت و
 • امکان ارائه موفقیت آمیز خدمات ارزیابی می شود.

مراحل مختلف ارزیابی، هدف ارزیابی نوآوری کیفیت خدمات از دیدگاه مشتری را به صورت گام به گام دنبال می کند: هر چه نوآوری خدمات ملموس تر شود، معیارهای ارزیابی عملیاتی تر می شوند.

نمونه سازی در نوآوری خدمات

برخلاف نوآوری‌های تکنولوژیکی یا نوآوری‌های محصول، که اغلب نیازمند ماه‌ها یا سال‌ها تلاش تحقیق و توسعه هستند، توسعه نوآوری‌های خدمات نسبتاً آسان است. بر این اساس، آنها اغلب فاقد پیشنهاد فروش منحصر به فرد در دراز مدت هستند. سایر شرکت ها می توانند به سرعت خدمات موفق را کپی کنند. بنابراین هنگام توسعه نوآوری های خدمات، آزمایش خدمات ارائه شده در قالب نمونه های اولیه بسیار مهم است. این به فیلتر کردن موارد مناسب از تعداد زیادی از نوآوری های خدمات بالقوه کمک می کند. این کار در چند مرحله قابل انجام است:

 • نمونه های اولیه طراحی : یک نوآوری خدمات ابتدا در قالب یک بروشور یا یک وب سایت ارائه می شود. همچنین می توان از روش های تجسم مانند فیلم ها و انیمیشن ها استفاده کرد. نمونه های اولیه طراحی برای ارائه یک سرویس جدید احتمالی به مشتریان و ارزیابی پذیرش آن خدمت می کنند.
 • نمونه های اولیه پروژه : این سرویس در قالب پروژه های نمونه اولیه برای مشتریان ارائه و آزمایش می شود. نوآوری خدمات معمولاً در این مقطع زمانی هنوز به پایان نرسیده است.
 • نمونه سازی در بازار آزمایشی : یک منطقه انتخاب شده (به عنوان مثال منطقه ای) یا یک گروه هدف خاص برای ارائه خدمات انتخاب می شود. در این بازار آزمایشی، میزان پذیرش نوآوری خدمات ارزیابی می شود.

بازار نوآوری خدمات پویاتر از بازار نوآوری محصول یا نوآوری در راه حل های پیچیده است. بر این اساس، راه‌اندازی یک خط لوله نوآوری کامل برای نوآوری‌های خدمات، آزمایش منظم پیشنهادات جدید و تبدیل آنها به نمونه‌های اولیه مهم است. در پایان تصمیم راه اندازی بازار وجود دارد.

معرفی نوآوری خدمات به بازار

در مرحله نمونه اولیه، اجزای اساسی یک نوآوری خدمات قبلاً تعیین شده است. در مرحله راه‌اندازی بازار، معمولاً فقط بحث مقیاس‌پذیری یک سرویس آزمایش شده خارج از بازارهای آزمایشی قبلی و گروه‌های هدف است. برای این منظور، راه اندازی ساختارهای سازمانی که اجازه می دهد خدمات به طور مقرون به صرفه به تعداد زیادی از مشتریان ارائه شود، اهمیت ویژه ای دارد.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *