موقعیت یابی بسیار دقیق: معنای آن برای یک جامعه مدرن چیست؟


موقعیت یابی بسیار دقیق چیست؟

بیایید با یک سلف نه چندان دور از این سیستم مکان یابی مبتکرانه شروع کنیم: GPS. سیستم موقعیت یابی جهانیاختراعی است که ابتدا فقط برای اهداف نظامی مورد استفاده قرار گرفت، اما در نهایت به عنوان یک کالای عمومی در دسترس همگان قرار گرفت. GPS از 24 ماهواره تشکیل شده است که در مدار زمین قرار گرفته اند و سیگنال رادیویی را به سطح زمین ارسال می کنند. گیرنده های GPS بر اساس این امواج رادیویی می توانند موقعیت دقیق خود را – ارتفاع، عرض جغرافیایی و طول جغرافیایی – در هر نقطه از زمین در هر زمان از روز یا شب و در هر شرایط آب و هوایی شناسایی کنند. GPS به طور گسترده به عنوان یک سرویس جهانی به دلایل تجاری و علمی مانند ناوبری در دریا، زمین و هوا، نقشه برداری از زمین، نقشه برداری، شناسایی زمان دقیق، تشخیص زلزله و غیره به کار می رود. در حالی که استفاده گسترده از این سرویس در حال حاضر چشم انداز جهان ما را به شدت تغییر داده است، و از آنجایی که همه چیز با گذشت زمان بهبود می یابد،

برخلاف GPS که دقتی بین 5 تا 10 متر دارد، فناوری موقعیت یابی فوق دقیق ممکن است به سطوحی از دقت چند سانتی متر یا میلی متر دست یابد. اما چگونه؟

 

سیستم ماهواره ای ناوبری BeiDou

فناوری جدیدی که تعیین دقیق‌تر مکان را ممکن می‌سازد، مانند سیستم ماهواره‌ای ناوبری BeiDou (BDS) دارای یک سیستم موقعیت‌یابی فعال دو طرفه است که برای ارائه خدمات ماهواره‌ای تعیین رادیویی منطقه‌ای (RDSS)، از جمله موقعیت دو بعدی، طراحی شده است. زمان بندی و ارتباط پیام کوتاه BDS توسط چین ساخته شده است، منطقه تحت پوشش اولیه این ماهواره آسیا است و به یک سیستم تقویت زمینی با چگالی بالا مجهز شده است. در نتیجه، مدل BeiDou دقت موقعیت‌یابی را افزایش می‌دهد و به یک ماهواره ارتباطی خاص مجهز شده است که عملکرد تعامل پیام کوتاه را تقویت می‌کند.

این امکان را برای طیف گسترده ای از برنامه ها، از جمله توسعه اتومبیل های خودران، توزیع خودکار، دستگاه های پوشیدنی، نظارت بر بلایا، و ایجاد مدل های موقعیت یابی جدید باز می کند.

  • خودروهای خودران

برای اینکه ویژگی های خودمختار در وسایل نقلیه کار کنند، وسیله نقلیه باید از موقعیت خاص خود در یک خط مطلع شود، نه اینکه صرفاً روی نقشه قرار گیرد. این وسیله نقلیه را قادر می سازد تا به طور دقیق و ایمن در محیط اطراف خود عمل کنند. دقت خط زیر متر اجازه می دهد تا موقعیت صحیح خودرو برای ناوبری مستقل و همچنین حفظ موقعیت آن در چند سانتی متر باشد.

  • توزیع خودکار

با چنین دقت دقیقی، می‌توانیم ربات‌های کوچکی را ببینیم که بسته‌هایی را که به‌صورت آنلاین سفارش داده‌ایم، مستقیماً به درب ورودی خانه تحویل می‌دهند. از آنجا که سیستم های موقعیت یابی موجود قادر به شناسایی کامل هر مکان نیستند، جنبه انسانی در این صنعت در حال حاضر بسیار حیاتی است. هنگامی که این فناوری موقعیت یابی بسیار دقیق در بازار اصلی اعمال شود، می توانیم برای حمل نامه و همچنین تحویل آنلاین بدون ترس از اشتباه به این دستیاران الکترونیکی کوچک اعتماد کنیم.

  • دستگاه های پوشیدنی

به منظور ارائه داده های دقیق تر و معنادارتر به کاربران، پوشیدنی ها باید موقعیت مکانی بسیار دقیقی داشته باشند. ورزشکاران حرفه ای از استفاده از سیستم GPS سنتی بهره زیادی برده اند و اتخاذ این سیستم جدید که بسیار دقیق تر است، بدون شک بر نتایج ورزشی در سراسر جهان تأثیر خواهد گذاشت. این فناوری حتی برای کاربران منظم تناسب اندام و کسانی که می خواهند سلامت خود را از طریق دستگاه های هوشمند خود ردیابی کنند، سطح جدیدی از دقت را ارائه می دهد.

  • نظارت بر بلایا

با این نوآوری در سیستم های موقعیت یابی، هشدارهای اولیه در مورد بلایای طبیعی اکنون یک چشم انداز است و کاربرد آنها به نجات جان و اموال کمک می کند. ما معتقدیم که این پیشرفت پتانسیل این را دارد که یکی از نجات‌دهنده‌ترین فن‌آوری‌ها باشد، زیرا این دستگاه‌ها می‌توانند خوانش‌های دقیق‌تری نسبت به قبل ارائه دهند.

ایجاد مدل های موقعیت یابی جدید

به دلیل پیشرفت های اخیر در مدل های جوی، موقعیت یابی دقیق نقطه ای در زمان واقعی (PPP) نیز می تواند بهبود یابد. PPP یک فناوری مدرن است که با PPP مرتبط است. این فقط یک گیرنده نیاز دارد و می تواند در هر نقطه از سطح سیاره مورد استفاده قرار گیرد و دقت دسی متر تا سانتی متر را در اختیار کاربران قرار دهد.

رویکرد دیگر به ویژگی‌های کوانتومی ماده برای یافتن و پیمایش مکان بی‌درنگ یک شی در سناریوهایی که موقعیت اولیه آن را می‌دانیم و می‌توانیم تغییرات اتم‌ها را با استفاده از پرتو لیزر نظارت کنیم، متکی است.

همه این نوآوری ها محاسبه شده و قابل اجرا هستند. با گذشت زمان، ما قادر خواهیم بود بیش از هر زمان دیگری نظارت داشته باشیم و تلاش های خود را بهتر هدف قرار دهیم. ما می‌خواهیم بتوانیم راه‌حل‌های نوآورانه‌تری ارائه دهیم و می‌توانیم این کار را با استفاده از Innovation Cloud به عنوان ابزاری قدرتمند برای هدایت خلاقیت خود به پاسخ‌های عملی انجام دهیم. امروز نسخه ی نمایشی خود را درخواست کنید و دریابید که چگونه نوآوری خود را به حرکت در آورید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *