شرکت کنندگان اغلب به من می گویند این موضوع یکی از نکات کلیدی آنهاست. برای من، تشخیص دیدگاه‌های مختلف در مکالمات ارزش زیادی دارد، زیرا این دیدگاه‌ها ما را قادر می‌سازند تا چیزها را بسیار متفاوت بشنویم و نسبت به آنها واکنش نشان دهیم. یکی از دوستان صمیمی من اغلب می گوید: “نحوه پیش آمدن یک موقعیت را تغییر دهید، نحوه واکنش خود را به موقعیت تغییر دهید.”

تفاوت چشم انداز و واقعیت چیست؟ عبارات جالب زیادی در مورد این موضوع وجود دارد. ساده ترین آنها این است که “دیدگاه من واقعیت من است”، اما آیا این واقعا درست است؟ یا تفاوتی بین این دو وجود دارد؟

دیدگاه، روشی است که افراد جهان را می بینند. این از دیدگاه شخصی آنها می آید و بر اساس تجربیات زندگی، ارزش ها، وضعیت فعلی ذهنی آنها، فرضیاتی که در یک موقعیت به ارمغان می آورند، و کلی چیزهای دیگر شکل می گیرد.

به عنوان یک رهبر، آیا دیدگاه خود را واقعیت می دانید؟

چشم انداز یا دور نما چیست؟

اولین مهارت کلیدی چشم انداز نام دارد . یکی از مهارت های زیبایی که ما به عنوان انسان داریم این است که بتوانیم دیدگاهی متفاوت داشته باشیم.

برای سرگرمی، این را امتحان کنید. برای لحظه ای چشمان خود را ببندید و تصور کنید که دیدگاه یکی از کارمندان خود را دارید. هنگامی که به آن نقطه رسیدید، از خود بپرسید: “به عنوان یک کارمند، چه می خواهم؟” سپس وقت بگذارید و از خود بپرسید: “به عنوان یک کارمند، از چه می ترسم؟”

پاسخ به این سوالات چگونه است؟ اگر دیدگاه متفاوتی مانند یک مدیر یا یک مدیر اجرایی داشته باشید، این پاسخ ها چگونه متفاوت هستند؟

پرسپکتیو عبارت است از توانایی درک موقعیت از دیدگاه شخص دیگر. نکته خوب در مورد این مهارت این است که چگونه به ما امکان می دهد موقعیتی را که در گذشته اتفاق افتاده است را بهتر بررسی کنیم – یا می تواند از شما در تصمیم گیری آینده حمایت کند.

به عنوان یک رهبر، آیا می توانید دیدگاه خود را برای آنچه که واقعاً هست، یعنی دیدگاه شخصی خود ببینید؟

چشم انداز چیست؟

مهارت دوم چیزی است که من از آن به عنوان چشم انداز جویی یاد می کنم. اکنون که می توانید آگاهانه به دیدگاه دیگران گوش دهید، آیا می توانید آن را به سادگی به عنوان یک چشم انداز ببینید؟ چیز خوب یا بد نیست؟

این مهارت در ارتباط با افراد و درک بهتر دیدگاه آنها در مورد یک موضوع یا موقعیت خاص است. این در مورد کنجکاوی واقعی و واقعی برای شنیدن و یادگیری بیشتر در مورد دیدگاه آنها است.

بزرگترین تله جستجوی دیدگاه، دستیابی به افرادی است که دیدگاهی مشابه شما دارند، به عنوان راهی برای تأیید تصمیم سختی که می خواهید بگیرید. غنای استفاده از این مهارت در واقع شنیدن از افرادی است که ممکن است دیدگاه متفاوتی نسبت به شما داشته باشند و کشف نقاط کور بالقوه یا چیزهای جدیدی که باید در نظر بگیرید.

هماهنگی چشم انداز چیست؟

آخرین مهارت کلیدی چیزی است که من از آن به عنوان هماهنگی دیدگاه یاد می کنم. اکنون که می توانید دیدگاه های دیگران را در نظر بگیرید و آنها را نیز جستجو کنید، با تمام اطلاعاتی که دریافت کرده اید چه کاری می توانید انجام دهید؟

اولین کاری که می توانید انجام دهید این است که آنچه را می توانید از دیدگاه هایی که دریافت کرده اید بیاموزید مشاهده کنید. درباره هر فردی که با آنها صحبت کردید و اینکه چگونه دنیای خود را می بینند به شما چه می گوید؟ تأثیر یک تصمیم یا موقعیت بر آنها چه خواهد بود؟ چگونه می توانید با استفاده از اطلاعاتی که در مورد دیدگاهشان به شما داده اند، با آنها ارتباط برقرار کنید؟ در نظر گرفتن این دیدگاه های مختلف چگونه به درک شما از موقعیت کمک می کند و به شما در تصمیم گیری کمک می کند؟

یکی دیگر از کارهایی که می توانید انجام دهید این است که مشاهده کنید که چشم انداز آنها چقدر وسیع یا کوچک است. آیا آنها تصویر بزرگتر را می بینند؟ آیا می توانید به آنها اطلاعاتی بدهید که به گسترش دیدگاه آنها کمک کند؟ اگر چنین است، این چه تغییری در دیدگاه آنها ایجاد می کند؟

نتیجه

ما در دنیای حرفه‌ای زندگی می‌کنیم که سریع پیش می‌رود و مردم همیشه برای عقب‌نشینی وقت نمی‌گذارند. زمانی که رهبران سریع پیش می روند، اغلب دیدگاه های خود را با واقعیت اشتباه می گیرند و در درک واقعی دیدگاه دیگران مشکل دارند.

یک دیدگاه به طور پیش فرض درست یا غلط نیست. این همان چیزی است که هست: دیدگاه یک فرد مجرد بر اساس تجربیات و ارزش های زندگی آنها، در میان چیزهای دیگر. هر کدام از ما یکی داریم. گاهی اوقات ما آن را با دیگران به اشتراک می گذاریم، و گاهی اوقات نه.

دیدگاه های ما نحوه عمل یا واکنش ما را در یک موقعیت شکل می دهد. اگر بخواهید در تفسیر دیدگاه‌ها سخاوتمندانه‌تر عمل کنید، چه چیزی می‌تواند در رهبری شما متفاوت باشد؟ اگر بتوانید دیدگاه ها را بهتر در نظر بگیرید، جستجو و هماهنگ کنید، چه چیزی می تواند در رهبری شخصی شما متفاوت باشد؟