مقررات منسوخ شده Uber را در مسیر خود متوقف می کند، اما نوآوری باید غالب شود

شرکت اشتراک‌گذاری سواری Uber اتهاماتی را از سوی شرکت‌هایی هدایت کرده است که اپل کارت‌ها را در صنایع مربوطه خود ناراحت می‌کنند. قدرت و راحتی پلت‌فرم‌های تلفن همراه می‌تواند دارایی‌ها، نیروی کار یا هر دو را با افرادی که به آن‌ها نیاز دارند مطابقت دهد. بازیگران تثبیت شده در بازارهای تنظیم شده در جریان هستند، و مقررات، در بسیاری از موارد، برای هدف نامناسب به نظر می رسند.

دنیای مدرن بر اساس اقتصاددان جوزف شومپیتر ساخته شده است اقتصاددان آن را «تخریب خلاقانه» توصیف کرد. زمانی که مقررات منسوخ شده‌اند، یا می‌توان آنها را با فناوری‌های جدید یا روش‌های جدید انجام کار دور زد، شرکت‌های تازه وارد می‌توانند با نوآوری خارج از دسترس تنظیم‌کننده‌ها، شرکت‌های فعلی را مختل کنند.

هنگامی که اسکایپ ، سرویس ارتباط صوتی و تصویری محبوب، برای اولین بار راه اندازی شد، در بسیاری از نقاط جهان غیرقانونی بود . از آن زمان، بازار جهانی برای فناوری‌های صوتی از طریق IP ایجاد کرده است، قیمت‌های ارتباطات صوتی و تصویری را کاهش داده و نحوه ارتباط میلیون‌ها نفر را تغییر داده است.

یک شرکت جدید می‌تواند خدمات قانع‌کننده‌ای ارائه دهد که مشتریان زیادی را به سرعت جذب می‌کند، به طوری که تعداد زیاد اعداد و ارقام، قانون‌گذاران را متقاعد می‌کند (یا حتی مجبور می‌کند) واقعیت جدید را بشناسند – شاهد دادخواست 850000 نفری که تصمیم به حذف مجوز اوبر در لندن را استقبال کرد. .

اجازه ندهید خود را گمراه کنید. مسائل را با کمک متخصصان درک کنی

Uberisation

اوبر فرزند پوستر اقتصاد اشتراک گذاری قرن بیست و یکم است که مقررات قرن بیستم را به چالش می کشد. ارزش این شرکت نزدیک به 70 میلیارد دلار آمریکا است که نگرانی‌ها در مورد دوام مدل کسب‌وکار خود و مجموعه‌ای از سرفصل‌ها در مورد فرهنگ ضعیف شرکت و رفتار بد را از بین می‌برد.

نوآوری Uber الهام بخش بسیاری از استارت آپ های دیگر در بخش های مختلف در سراسر جهان شد – از رقبایی مانند Didi Chuxing و Lyft گرفته تا عامل اجاره تعطیلات Airbnb ، تطبیق مشاغل و مهارت های TaskRabbit و WeWork ، که کارگران اقتصاد گیگ را با فضاهای کاری و خدمات مشترک متصل می کند. ما شاهد Uberisation در چندین صنعت هستیم.

اهمیت اقتصاد اشتراک گذاری فراتر از ایجاد اختلال در یک بازار تنظیم شده خاص است. جاه طلبی اوبر این است که در نهایت سواری را چنان ارزان و راحت کند که بسیاری از مردم به طور کلی از مالکیت خودرو صرف نظر کنند. این پتانسیل را دارد که حمل و نقل شهری را دوباره اختراع کند و شهرها را متحول کند و در عین حال تصادفات جاده ای و آلودگی را کاهش دهد.

ارزش عظیم داده‌هایی که از میلیون‌ها سواری در روز جمع‌آوری می‌کند، می‌تواند به طور بالقوه از خود سواری بیشتر باشد. جنبش بر اساس تقاضا که توسط اوبر و همکار آغاز شد، می‌تواند سبک زندگی ما را تغییر دهد و به روش‌های جدید زندگی و کار منجر شود.

با این حال، چنین نوآوری‌های چشمگیری ناگزیر در برابر قانون‌گذاران قرار می‌گیرند و با عقب‌نشینی‌های منافع شخصی مواجه می‌شوند. سوال این است که چگونه می توان به طور موثر تعادل بین مقررات و نوآوری را حفظ کرد. امتناع حمل و نقل برای لندن (TfL) از تمدید مجوز Uber – با وجود این یک درخواست تجدیدنظر – سؤالات جدی در مورد اینکه آیا مقررات موجود در بریتانیا و اروپا نوآوری های امیدوارکننده را از بین می برد، ایجاد می کند.

شکست در رقابت

باید نگران بود که علیرغم سرمایه گذاری قابل توجه در تحقیق و توسعه در فناوری های دیجیتال توسط برنامه های چارچوب چند میلیارد یورویی اتحادیه اروپا و برنامه اقتصاد دیجیتال 150 میلیون پوندی از شوراهای تحقیقاتی بریتانیا، اتحادیه اروپا و بریتانیا تاکنون موفق به تولید دیجیتالی جدی نشده اند. «یونیکورنز»، شرکت‌های خصوصی به ارزش ۱ میلیارد دلار آمریکا یا بیشتر. یک استثنا Spotify است ، شرکت پخش موسیقی که در سال 2008 در سوئد شروع به کار کرد و ارزش آن 8.5 میلیارد دلار بود.

در اروپا هیچ رقیبی برای “FANGs” مستقر در ایالات متحده (فیس بوک، اپل، نتفلیکس و گوگل) یا “BATs” چینی (Baidu، Alibaba و Tencent) وجود ندارد. مقررات سختگیرانه در برخی از کشورهای اتحادیه اروپا، همراه با موانع زبانی و فرهنگی، بازار واحد اروپا را تکه تکه کرده است، که کار را برای شرکت‌های تازه وارد دشوارتر و گران‌تر می‌کند تا شرکت‌های فعلی را به چالش بکشند و فعالیت‌های خود را در اروپا افزایش دهند.

اوبر با دور زدن مقررات و ارائه خدمات راحت به 40000 راننده و 3.5 میلیون مشتری تنها در لندن، با موفقیت یک بازار تنظیم شده را مختل کرد . با این حال، موفقیت آینده آن در بریتانیا و اروپا به هیچ وجه تضمین شده نیست.

TfL باید دوباره فکر کند. علیرغم اشتباهات مختلف، اوبر هنوز یک شرکت جوان است و همه مشکلات قابل حل هستند، شاید به غیر از خشم رانندگان تاکسی سیاه مشکی. کشتن آن به نفع مصرف کنندگان و رانندگان نیست و به شهرت لندن به عنوان مکانی برای نوآوری لطمه می زند

ما به … جین هو هور/فلیکر ، CC BY-NC-ND حرکت کرده‌ایم

در سال 1865، قوانین لوکوموتیو (همچنین به عنوان قانون پرچم سرخ شناخته می شود) در بریتانیا به تصویب رسید. طبق قانون، وسایل نقلیه خودکششی باید توسط یک عابر پیاده که پرچم قرمز را تکان می دهد یا یک فانوس حمل می کند، هدایت شود تا مردم را در مورد نزدیک شدن وسیله نقلیه هشدار دهد. همه ما می‌توانیم به این موضوع بخندیم که اکنون چقدر مضحک به نظر می‌رسد، اما پرچم‌ها در زمان خود، قبل از منسوخ شدن، هدفی را دنبال می‌کردند.

TfL باید این را در نظر داشته باشد. مقررات نباید مانع از نوآوری هایی شود که زندگی مردم را بهبود می بخشد. اوبر به وضوح زندگی بسیاری از مردم را در لندن و در سراسر جهان بهبود بخشیده است و فرصت های شغلی را در کنار خدمات حمل و نقل درب به خانه مقرون به صرفه و راحت برای تعداد زیادی از مصرف کنندگان ارائه می دهد. اگر مشکلات و نگرانی‌هایی وجود دارد، TfL باید به طور سازنده با اوبر برای رفع آنها همکاری کند. اقتصاد اشتراک گذاری اینجا باقی مانده است، و لندن این فرصت را دارد که به بقیه اروپا نشان دهد که مقررات مترقی در دنیای نوآوری سریع چگونه به نظر می رسد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *