مطالعه موردی نوآوری کریسمس


معرفی یک مفهوم فوق نوآورانه به گروه بزرگی از مردم آسان نیست. برای مثال، معرفی یک محصول یا مدل تجاری کاملاً جدید به یک پایگاه گسترده مشتری ممکن است به راحتی شکست بخورد، مهم نیست که محصول یا مدل تجاری جدید چقدر خوب باشد. مردم معمولاً تغییر عمده را دوست ندارند، به خصوص اگر هدف آن را درک نکنند. یک استراتژی برای مقابله با این مشکل این است که مفهوم نوآورانه جدید را آشنا کنیم. یک مطالعه موردی مناسب، برای تعطیلات، از این رویکرد، معرفی مسیحیت به رومیان بت پرست است.

در قرن چهارم روم، رهبران مذهبی در تلاش بودند تا مردم را بر اساس یک دین جدید بدیع و مخرب بفروشند که خدایان متعدد را با یک خدای نسبتاً دیکتاتور و پسری که برای گناهان مردم مرده بود، جایگزین کرد. این دین بسیار جدی تر و سخت تر از بت پرستی بود که در آن زمان معمول بود.

تهدیدها اگر باورپذیر نباشند کارساز نیستند

گفتن به مردم که اگر به خدای جدید ایمان نداشته باشند در جهنم می سوزند، اگر مردم به خدای جدید یا جهنم جدید ایمان نداشته باشند، کارساز نیست. چنین تاکتیک‌های ترساندنی بعداً، زمانی که مسیحیت به اندازه‌ای گسترده بود که مخالفان احتمالی تمایلی به گرفتن شانس در جهنم نداشتند، به وجود آمد. نه، مردم باید به جای ترساندن به مسیحیت، اغوا شوند. خوشبختانه، رهبران مسیحی ایده ای در مورد چگونگی انجام این کار داشتند.

در این دوران، بزرگترین تعطیلات رومیان، Saturnalia بود، جشنی بی قانون و یک هفته ای پر از هرزگی، نوشیدن و شادی. مدارس و ادارات دولتی تعطیل شد. هیچ کس را نمی توان به دلیل آسیب رساندن به اموال یا آسیب رساندن به مردم در طول تعطیلات مجازات کرد. بردگان توسط اربابان خود در ضیافت پذیرایی می شدند. مردم مست شدند و برهنه از خانه به خانه آواز خواندند. هدایایی داده شد. خانه ها با شاخه های درخت کاج تزئین شده بود.

به طور خلاصه، تعطیلاتی بود که تا حد زیادی بر خلاف تصورات مسیحیت بود. اما، این محبوب ترین تعطیلات سال بود. و رهبران جدید مسیحی احساس می کردند که اگر بتوانند ساتورنالیا را به یک رویداد مسیحی تبدیل کنند، راه زیادی برای متقاعد کردن مردم به اجرای دین جدید خواهد داشت. سوال این بود که چگونه تعطیلات غیر مسیحی را با مسیح گره بزنیم؟

کسی که هیچ کس نمی داند چه کسی ایده ای داشت. اعلام کنید که عیسی در 25 دسامبر متولد شد، که نشانه ظهور رومیان نور بود. زمانی که روزها شروع به طولانی شدن می کنند و پایان جشنواره Saturnalia. از آنجایی که خود کتاب مقدس در مورد زمان تولد عیسی نامشخص است، این حتی یک دروغ نبود – فقط یک راحتی.

کار کرد

احتمالاً بهتر از آن چیزی که رهبران مذهبی قبلی انتظار داشتند، کار کرد. 1700 سال بعد و 25 دسامبر را همه به عنوان روز تولد عیسی می دانند. ما حتی بسیاری از سنت‌های بت پرستانه Saturnalia را حفظ کرده‌ایم: بستن دفاتر دولتی و همچنین مشاغل. هدیه دادن؛ تزئین نه تنها با شاخه های درخت کاج، بلکه با کل درختان کاج. نوشیدن و مهمانی؛ و ما هنوز از در به خانه می‌رویم، هرچند با لباس زمستانی کامل – خیلی سرد است که بتوانیم آن را برهنه در عرض‌های جغرافیایی شمالی‌تر انجام دهیم. به این سنت‌های پیش از مسیحیت، ما صحنه‌های عیسی مسیح، مراسم نیمه‌شب کلیسایی را اضافه کرده‌ایم که 24th تبدیل به 25 می‌شود و نام “کریسمس” را به جای “Saturnalia” اضافه کرده‌ایم.

باهوش

آیا این به هیچ وجه از مسیحیت کم می کند؟ قطعا نه! این یک ترفند هوشمندانه از سوی رهبران اولیه مسیحی بود تا مشرکان را به سمت مسیحیت راحت کنند و کارساز بود. امروزه حدود 2.2 میلیارد مسیحی در این سیاره و تعداد کمی بت پرست وجود دارد. و در حالی که کریسمس به سختی زمان غیرقانونی است، یک استراحت آرامش بخش از کار بود و باقی می ماند. و اگر کاملاً صادق باشیم، بیش از چند مهمانی کریسمس نسبتاً بی‌قاعده و بی‌قانون هستند! از جنبه مثبت، اینجا در غرب، جایی که فرهنگ تا حد زیادی تحت تأثیر مسیحیت قرار گرفته است، کریسمس زمانی است که خانواده ها دور هم جمع می شوند، مردم کریسمس را به یکدیگر تبریک می گویند و تشویق می شوند. حتی بسیاری از غیر مسیحیان، از جمله آتئیست ها، کریسمس را به عنوان یک تعطیلات سنتی، اگر نه مذهبی، جشن می گیرند.

اما برای کسانی که مسیحی هستند، این زمان مهمی است و کلیساهای سراسر جهان در این زمان از سال خدمات ویژه ای برگزار می کنند.

آنچه می توانیم از Saturnalia بیاموزیم

اگرچه مسیحیت 300 سال قدمت داشت، اما دین جدید کاملاً متفاوت و بدیع بود، به ویژه برای رومیان که به ادای احترام به خدایان مختلفی عادت داشتند که قوانین سخت گیرانه تری برای رفتار وضع می کردند. فروختن دین بدیع به مردم هرگز آسان نبود. اما با در نظر گرفتن جنبه های رایج بت پرستی، مانند جشنواره Saturnalia، و تبدیل آن به یک جشن مسیحی که جنبه هایی از تعطیلات اصلی را حفظ می کند، فروش نوآوری و تغییرات تشویقی را بسیار آسان تر از باز کردن کلیساهای جدید و تلاش برای تشویق کرد. غیر مؤمنان در داخل برای پرستش یک شهید یهودی که به صلیب میخکوب شده است.

چیزهای زیادی برای یادگیری از این وجود دارد. اگر نیاز به راه اندازی یک مفهوم فوق العاده نوآورانه یا تغییر بنیادی در میان گروه بزرگی از مردم دارید – مانند 1000 کارمند یا یک پایگاه مشتری بزرگ – تغییر خود را در رفتارها، تشریفات و روش های مثبت و آشنا، فروش و نوآوری را ایجاد می کند. خیلی راحت تر تغییر کن

به عنوان مثال، اگر یک فرآیند عمدتاً دستی که توسط انسان ها نظارت می شود را به یک فرآیند کاملاً خودکار که توسط رایانه ها اجرا می شود تبدیل می کنید، ببینید کدام بخش از فرآیند دستی برای کارمندان بیشترین معنا را دارد و آن ها را حتی اگر غیرضروری هستند در فرآیند جدید بگنجانید. به سنت ها نیز نگاه کنید. شاید سنت وجود داشته باشد که تیم ها در اولین جمعه ماه با هم برای نوشیدن نوشیدنی بیرون می روند و در مورد مشکلات سیستم شوخی می کنند. این سنت را حفظ کنید حتی اگر تیم ها دیگر با هم به یک شکل کار نمی کنند.

اگر نوآوری شما شامل خرید یک شرکت نوآور است، به آیین های ارزشمند در شرکت جدید نگاه کنید و آنها را در شرکت جدید و ادغام شده بگنجانید. این تشریفات برای کارکنان نگران کسب مهم هستند و حفظ این تشریفات تغییر را برای آنها آسان تر می کند. به احتمال زیاد، این تشریفات توسط کارمندان شرکت خریدار نیز مورد قدردانی قرار خواهد گرفت که این تشریفات برای آنها جدید خواهد بود.

در همین حال

در همین حال، من به شما، خانواده و عزیزانتان بهترین آرزوها را برای ساتورنالیای شاد ارائه می کنم! اوه، البته منظورم «کریسمس» است!

 

یادداشت، مراجع و مطالعه بیشتر

من نه مورخ هستم و نه کارشناس دین. من مروج هیچ دینی هم نیستم. اگر در مقاله خود اشتباه کرده ام، عذرخواهی می کنم و دوست دارم از آنها یاد بگیرم. در همین حال، در اینجا چند مطالعه بیشتر در مورد این موضوع وجود دارد.

  1. آیا رومی ها کریسمس را اختراع کردند ؟ در تاریخ امروز
  2. ریشه های بت پرست؟ 5 حقیقت شگفت انگیز درباره کریسمس در Live Science
  3. تاریخچه کریسمس در SimpleToRemember.com
  4. فهرست جمعیت های مذهبی در ویکی پدیا
  5. Saturnalia در ویکی پدیا ، دانشنامه آزاد

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *