مشکل نوآوری استرالیا در 10 نمودار توضیح داده شده است

دولت ترنبول امروز دستور کار ملی نوآوری و علم خود را منتشر می کند و نحوه تشویق فعالیت های بیشتر استارتاپ ها و ایجاد فرهنگ نوآوری را مشخص می کند.

همانطور که روی گرین، کارشناس سیاست نوآوری اشاره می کند، استرالیا در 15 سال گذشته 60 گزارش در سطح مشترک المنافع در مورد نوآوری داشته است. 9.7 میلیارد دلاری که کشور صرف «تحقیق و نوآوری» می‌کند در 13 سبد و 150 ردیف بودجه توزیع می‌شود.

استرالیا هنوز راه درازی برای رسیدن به همتایان منطقه ای و جهانی خود در پیش دارد و ما بزرگترین چالش ها را در نمودارهای زیر بیان کرده ایم.

همسایگان منطقه ای استرالیا این کار را به مراتب بهتر انجام می دهند

استرالیا بر اساس شاخص جهانی نوآوری در رتبه هفدهم جهان قرار دارد . اگرچه این عملکرد بدی نیست، اما ما در منطقه خود از سنگاپور، کره و چین بهتر عمل کرده ایم.

ایمیل هفتگی برای اروپایی ها توسط دانشمندان اروپایی

این شاخص هم خروجی‌های تحقیقاتی و هم «کارایی نوآوری» را اندازه‌گیری می‌کند – بر اساس تبدیل تحقیقات به نتایج تجاری، یک کشور مشخص چه مقدار بازده نوآوری برای ورودی‌های خود دریافت می‌کند. از این نظر استرالیا در رتبه 72 جهان قرار دارد.

چرخش استرالیا به سمت اقتصاد دیجیتال متوقف شده است

دولت به نیاز استرالیا برای انتقال اقتصاد خود اذعان کرده بود، اما تحقیقات دانشگاه تافتز نشان می‌دهد که ما متوقف شده‌ایم. در حالی که در گذشته به سطح بالایی از پیشرفت در جهت تبدیل شدن به یک اقتصاد دیجیتال دست یافته‌ایم، در معرض خطر عقب افتادن هستیم.

این تحقیق استدلال می‌کند که کشورهایی مانند استرالیا می‌توانند اقتصاد خود را با دو برابر کردن نوآوری و ادامه جستجوی بازارهای فراتر از مرزهای داخلی، جهش کنند. همچنین می گوید جذب مهاجران جوان بسیار با استعداد می تواند به احیای نوآوری کمک کند.

بازار سرمایه خطرپذیر استرالیا بهبود نیافته است

در حالی که سرمایه گذاری خطرپذیر در کشورهایی مانند ایالات متحده، آفریقای جنوبی و مجارستان تغییر کرده است، در استرالیا بین سال های 2009 تا 2014 به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

بازار سرمایه خطرپذیر استرالیا هنوز در حال بهبود از بحران مالی جهانی است. در سال 06-2005، 3 درصد از شرکت‌هایی که برای سرمایه‌گذاری خطرپذیر درخواست می‌کردند، موفق به دریافت آن شدند. در سال‌های 2013-2014، علیرغم اینکه تعداد پیشنهادات به سطح قبل از GFC بازگشته بود، این مقدار کمی بیش از 1٪ بود.

کسب‌وکارهای استرالیایی می‌گویند عدم دسترسی به وجوه اضافی بزرگترین مانع آنها در برابر نوآوری است.

همچنین دسترسی استارت‌آپ‌ها به منابع مالی سهام بسیار دشوارتر از تأمین مالی بدهی است.

استرالیا در 10 سال گذشته اقدامات کمی برای کاهش موانع کارآفرینی انجام داده است

به گفته OECD، موانع کارآفرینی بر سر راه شرکت های نوآور جوان قرار دارد. موانع، که شامل بار اداری ایجاد یک شرکت جدید، حمایت نظارتی از متصدیان فعلی، و پیچیدگی رویه‌های نظارتی است، در سال‌های بین سال‌های 2003 و 2013 به سختی جابه‌جا شدند.

کسب و کارهای استرالیایی فاقد فرهنگ نوآوری با عملکرد بالا هستند

گزارش سیستم نوآوری استرالیا از سه «سیگنال» برای سنجش قدرت فرهنگ نوآوری استفاده می‌کند: 2) اهمیتی که یک کسب و کار برای نوآوری به عنوان معیار و استراتژی برای عملکرد تجاری قائل است. و 3) تمایل به شبکه و همکاری.

این نشان داد که تنها 16 درصد از مشاغل استرالیایی فرهنگ نوآوری با عملکرد بالا دارند در مقابل 44 درصد از جهانی نوآوری 1000 . بیش از یک سوم (36٪) از مشاغل استرالیایی فرهنگ نوآوری “سیلویی” داشتند و 39٪ فرهنگ نوآوری کمی داشتند یا اصلاً فرهنگ نوآوری نداشتند.

شرکت های استرالیا ماهیت جهانی ندارند

بر اساس گزارش OECD، شرکت های نوآور به مراتب بیشتر در بازارهای بین المللی و تدارکات عمومی شرکت می کنند. اما از هر پنج شرکت استرالیایی کمتر از یک شرکت در این بازارها فعالیت می کنند.

حمایت دولت استرالیا از نوآوری به نفع کسب و کارهای بزرگ به جای کوچک است

حمایت عمومی از نوآوری شامل حمایت مالی از طریق اعتبارات مالیاتی یا کسر، کمک های بلاعوض، وام های یارانه ای و تضمین وام است. در استرالیا این نوع حمایت عمدتاً به شرکت های بزرگ تعلق می گیرد.

بودجه دولت برای تحقیق و توسعه به شدت بر مشوق های مالیاتی متمرکز شده است

بخشی از دلیل اینکه شرکت های بزرگ به طور نامتناسبی از سرمایه گذاری دولت برای ترویج نوآوری سود می برند، به دلیل مشوق های مالیاتی سخاوتمندانه استرالیا برای تحقیق و توسعه است.

OECD می گوید در حالی که شرکت هایی که در تحقیق و توسعه سرمایه گذاری می کنند احتمال بیشتری برای معرفی نوآوری دارند، مشوق های مالیاتی تحقیق و توسعه اغلب نیازهای شرکت های جوان و نوآور را برآورده نمی کند و خطر افزایش برنامه ریزی مالیاتی فرامرزی توسط شرکت های چند ملیتی را تهدید می کند.

استرالیا در زمینه همکاری بین بخش های تجاری و تحقیقاتی ضعیف عمل می کند

نخست وزیر ترنبول به طور مداوم به سطوح ضعیف همکاری بین محققان اولیه، معمولاً در دانشگاه ها، و تجارت اشاره کرده است. او این را به عنوان اولویت برای تغییر عنوان کرده است.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *