قوانین طوفان فکری (قوانین جلسات طوفان فکری چیست؟)


“طوفان فکری” به عنوان یک مفهوم در ابتدا توسط الکس آزبورن به عنوان یک فعالیت ایده پردازی گروهی ابداع شد. امروزه، بسیاری از مردم فقط ایجاد ایده (یا تفکر) را به عنوان طوفان فکری در نظر می گیرند – زمانی که در ابتدا قرار بود یک تجربه گروهی باشد… یک جلسه طوفان فکری. کتاب تخیل کاربردی الکس آزبورن: اصول و رویه‌های حل خلاقانه یک متن پایه کلاسیک است اگر می‌خواهید به ریشه‌ها بپردازید. امروزه، یک جلسه طوفان فکری هنوز هم می تواند یک فعالیت قدرتمند برای یک گروه برای تولید ایده با هم باشد، اگر جلسه با دستورالعمل هایی هدایت شود که قبل از شروع معرفی شده اند.

قوانین طوفان فکری چیست؟

قوانین اصلی جلسه طوفان فکری

قوانین طوفان فکری وجود دارد که فعالیت را هدایت می کند و قبل از شروع جلسه توسط مجری اعلام می شود. آزبورن این چهار قانون را به شرح زیر مشخص کرد:

1. هیچ ارزیابی یا انتقادی از ایده ها مجاز نیست، تا اطمینان حاصل شود که مردم بیشتر نگران تولید ایده هستند تا دفاع.
2. شرکت‌کنندگان تشویق می‌شوند تا ظالمانه‌ترین راه‌حل‌هایی را که می‌توانند تصور کنند، پیشنهاد کنند، با این فرض که این راه‌حل‌ها اغلب حاوی هسته‌هایی از حقیقت هستند که می‌توانند در طول جلسه تجزیه و تحلیل استخراج شوند.
3. ایده های زیادی که می توان تصور کرد، با این باور که از کمیت به کیفیت می رسد، بیان می شود.
4. شرکت کنندگان تلاش می کنند تا ایده هایی را که قبلاً در جلسه بیان شده است، ایجاد کنند، ادغام کنند و توسعه دهند.

قوانین طوفان فکری IDEO

IDEO به منبعی محبوب برای تفکر طراحی و اطلاعات طراحی انسان محور تبدیل شده است. قوانین طوفان فکری IDEO در جامعه نوآوری شناخته شده است. به شرح زیر می باشند. به شباهت‌های قواعد اصلی آزبورن و برخی از جمله‌بندی‌های بسیار کاربردی، ساده و کنش‌گرایانه آن‌ها که بر اساس دستورالعمل‌های اصلی فعالیت جلسه طوفان فکری است، توجه کنید.

1. قضاوت را به تعویق بیندازید: فضاهای خلاق مناطق عاری از قضاوت هستند – آنها اجازه می دهند ایده ها جریان پیدا کنند تا افراد بتوانند از ایده های عالی یکدیگر بسازند.

2. ایده‌های وحشی را تشویق کنید: ایده‌های غیرعادی را بپذیرید. اغلب تفاوت زیادی بین ظالمانه و درخشان وجود ندارد.

3. از ایده های دیگران استفاده کنید: سعی کنید از “و” به جای “اما” استفاده کنید، این کار مثبت و فراگیر بودن را تشویق می کند و منجر به ایده های زیادی می شود.

4. روی موضوع متمرکز بمانید: سعی کنید بحث را در هدف نگه دارید. واگرایی خوب است، اما هنوز باید چشم خود را به جایزه نگاه کنید.

5. یک مکالمه در یک زمان: این می تواند دشوار باشد – به خصوص با افراد خلاق زیادی در یک اتاق یک نفره – اما همیشه به موضوع چالش و چگونگی ادامه دادن در مسیر فکر کنید.

6. بصری باشید: از نشانگرهای رنگی و Post-it استفاده کنید. ایده های خود را روی دیوار بچسبانید تا دیگران بتوانند آنها را تجسم کنند.

7. به دنبال کمیت بروید: ایده های خود را به سرعت بیرون بیاورید. برای هر جلسه 60 دقیقه ای، باید سعی کنید 100 ایده ایجاد کنید.

چرا قوانینی برای طوفان فکری تعیین می کنیم؟

از تجربه ما در طراحی و تسهیل صدها کارگاه و جلسه طوفان فکری ، داشتن قوانین به افراد کمک می کند تا بفهمند فعالیت چیست… و اینکه چگونه یک جلسه طوفان فکری گروهی بسیار متفاوت از مکالمه یا جلسه معمولی گروهی شما است. پست کردن و خواندن قوانین فقط چند دقیقه طول می‌کشد، پس چرا آن را امتحان نکنید و ببینید که آیا افراد «با قوانین طوفان فکری بازی می‌کنند» و به شما کمک می‌کنند نتایج بسیار بهتری از جلسه طوفان فکری خود دریافت کنید. نتایج به سادگی می تواند ایده های بیشتر و بهتر باشد.

دفعه بعد که گروهی از افراد را برای ایده پردازی دور هم جمع کردید، یک جلسه طوفان فکری را امتحان کنید. برخی از قوانین را از بالا انتخاب کنید و آنها را معرفی کنید. شما فقط می توانید به قوانین اصلی آزبورن پایبند باشید که دهه ها بعد هنوز عالی کار می کنند. می توانید آنها را نیز ساده کنید. بر اساس تجربه ما در ساخت یک سازمان طوفان فکری حرفه‌ای به نام BrainReactions، من از این دستورالعمل‌های ساده برای ایجاد اثرات گروهی عالی استفاده کرده‌ام:

۱- ایده های خود یا دیگران را قضاوت نکنید.
2. تعداد زیادی از ایده هایی را که خودتان جذب می کنید فهرست کنید.
3. با استفاده از پرسش‌ها، ابزارها و ایده‌هایی که از دیگران شنیده‌اید ارتباط برقرار کنید تا ایده‌های بیشتری را تسریع کنید.

با الهام از بالا سعی کنید قوانین طوفان فکری را با کلمات خود برای گروه خود بیان کنید. به آزمایش ادامه دهید تا ببینید چه چیزی جواب می دهد. اولین آزمایشی که اجرا می‌شود، آزمایش است تا ببینیم آیا ارسال و معرفی قوانین منجر به تولید ایده‌های گروهی بهتر می‌شود یا خیر. شرط می بندم که می شود! ما همیشه در حال آزمایش راه های بهتر برای طوفان فکری گروهی، نوآوری و تفکر طراحی هستیم. ما یک دهه بینش در مورد طوفان فکری بهتر انجام داده ایم و آن را به یک دوره آموزشی آنلاین طوفان فکری تبدیل کرده ایم . آن را بررسی کنید! ما امیدواریم که این شیرجه عمیق نسل ایده به شما کمک کند تا یک ایده جدید را ایجاد کنید … به خصوص یک ایده وحشی یا ایده خلاقانه که تفاوت ایجاد می کند. یک تکنیک، روش و فرآیند طوفان فکری جدید به دست آورید که می توانید برای تفکر واگرا اعمال کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *