فرآیند ارزیابی ایده و معیارهای انتخاب ایده های تجاری مناسب

فرآیند ارزیابی ایده و معیارهای انتخاب ایده های تجاری مناسب

جمع آوری ایده ها از کارمندان می تواند مزایای بی شماری برای شرکت شما داشته باشد. هرچه ایده‌های بیشتری جمع‌آوری کنید، شانس بیشتری برای یافتن ایده‌هایی که می‌توانند باعث نوآوری شوند و منجر به توسعه محصولات تغییردهنده بازی شوند، بیشتر می‌شود.

اما چگونه می‌دانید که کدام ایده‌ها باید اجرا شوند، کدام‌ها باید آزمایش شوند و کدام‌ها باید فوراً کنار گذاشته شوند؟ ایده ها را چگونه ارزیابی می کنید؟

ارزیابی ایده بخش مهمی از فرآیند مدیریت ایده است . اگر به خوبی انجام شود، می تواند به شما کمک کند تا ایده هایی را که در نهایت می توانند به موفقیت شرکت شما کمک کنند، مشخص کنید. اگر اشتباه انجام شود، خطر از دست دادن فرصت‌های رشد و از دست دادن منابع را برای اجرای ایده‌هایی که از همان ابتدا برای شکست در نظر گرفته شده‌اند، از دست خواهید داد.

بنابراین، در این مقاله، فرآیندها و معیارهای ارزیابی ایده را روشن می کنیم تا به شما در انتخاب ایده های تجاری مناسب کمک کنیم.

دکتر سعید جوی زاده

ارزیابی ایده چیست؟ 

ارزیابی ایده به سادگی ارزیابی و تجزیه و تحلیل ایده ها یا ابتکارات مختلف است تا مشخص شود که کدام یک ارزش دنبال کردن را دارند. ساده است، اما به این معنی نیست که آسان است.

چندین عامل باید در طول فرآیند ارزیابی در نظر گرفته شوند، مانند اینکه چگونه یک ایده خاص باید ارزیابی شود (زیرا نمی توان همه آنها را با استفاده از یک رویکرد ارزیابی کرد) یا اینکه در کدام مرحله از ارزیابی قرار دارد.

ایده هایی که هدفشان بهبود محصولات موجود است معمولاً بر اساس معیارهای استاندارد مانند بازگشت سرمایه (ROI) و اندازه بازار ارزیابی می شوند. این معیارها پایه محکمی برای درک تأثیر بالقوه یک ایده در عملیات فعلی کسب و کار فراهم می کند.

اما وقتی نوبت به ایده‌های واقعاً نوآورانه می‌رسد – آنهایی که به جای پیشرفت‌های جزئی، تغییرات قابل توجهی ایجاد می‌کنند – ارزیابی آنها با معیارهای مشابه می‌تواند چالش برانگیز باشد.

به این دلیل که این معیارها همیشه نمی توانند پتانسیل واقعی ایده های پیشگامانه را به تصویر بکشند.

فلوچارت فرآیند نوآوری با تمرکز بر ارزیابی ایده

یکی دیگر از جنبه های حیاتی که باید در هنگام ارزیابی ایده ها در نظر گرفت، مرحله ای است که ایده ها در فرآیند ارزیابی قرار دارند. دو مرحله ارزیابی ایده وجود دارد.

مرحله اول زمانی است که تیم با حجم مهمی از ایده ها می آید. در این مرحله، باید این ایده‌ها را ارزیابی، مقایسه و رتبه‌بندی کنیم تا ببینیم کدام یک از آنها پتانسیل بیشتری دارند.

📌 برای اطمینان از اینکه ایده‌ها در این مرحله به بهترین شکل ممکن ارزیابی می‌شوند، باید فرآیندهای روشنی در محل داشته باشیم. این مهم است زیرا به ما کمک می‌کند تا هنگام ارائه ایده‌ها به مسئول، فرآیند تصمیم‌گیری را آسان‌تر کنیم.

مرحله دوم زمانی است که ایده ها به تصمیم گیرنده ارائه می شود. ما در این مورد صحبت نخواهیم کرد، زیرا در طول این مقاله بر روی سناریوی اول تمرکز خواهیم کرد.

 

اهمیت فرآیند ارزیابی ایده

از ترویج شفافیت و انصاف گرفته تا ایجاد انگیزه در همه شرکت‌ها برای مشارکت بیشتر در ایده‌ها، داشتن یک فرآیند ارزیابی ایده‌ها فواید متعددی برای سازمان‌ها دارد.

اینجا چندتایی هستند.

این به شما کمک می کند تا ایده ها را بهبود بخشید و آنها را برای اجرا آماده کنید

ارزیابی ایده با کمک به بهبود و اصلاح ایده ها و آماده سازی آنها برای اجرا، نقشی اساسی در فرآیند نوآوری ایفا می کند.

به ندرت اتفاق می افتد که ایده ها در مرحله تولید اولیه به طور کامل شکل بگیرند، به ویژه زمانی که از تلاش های مشترکی مانند جمع سپاری ، طوفان فکری، تفکر آسمان آبی ، یا جلسات ایده پردازی ناشی می شوند .

بنابراین، فرآیند ارزیابی به فرصتی حیاتی برای تقویت و تکمیل این ایده ها تبدیل می شود.

با در نظر گرفتن اهداف شرکت، ارزش‌ها و واقعیت‌های محیط کسب‌وکار، می‌توان ایده‌ها را برای همسویی بهتر با اهداف سازمان و به حداکثر رساندن پتانسیل آنها برای موفقیت اصلاح کرد.

این به شما کمک می کند در برند باقی بمانید و به اهداف شرکت برسید

ارزیابی ایده برای ثابت نگه داشتن برند شما و رسیدن به اهداف شرکت حیاتی است. هنگام ارزیابی ایده ها، بسیار مهم است که از معیارهایی استفاده کنید که با آنچه شرکت شما در تلاش است به آن دست یابد، همسو باشد.

وجود این معیارها کمک می‌کند تا همه را در کنار خود نگه دارید و برای دستیابی به اهدافی که در آن لحظه برای شرکت مهم هستند، پاسخگو نگه دارید.

هیچ چیز سریعتر از برآورده نشدن ایده و ماموریت سازمان، یک ایده را تعطیل نمی کند.

📝 گاهی ممکن است یک ایده خوب به نظر برسد، اما با برند شما همخوانی ندارد یا با ارزش های اصلی شما مغایرت دارد. در این صورت، بهتر است آن را کنار بگذارید و بعداً دوباره آن را بررسی کنید.

سپس، به‌جای فراموش کردن ایده‌هایی که در ابتدا رد شده‌اند، به مرور و اصلاح آن‌ها ادامه دهید تا به مرحله‌ای برسند که می‌توان آن‌ها را اجرا کرد.

شما هرگز نمی دانید چه زمانی ایده اولیه می تواند به یک ایده پیشگامانه تبدیل شود که می تواند رشد شرکت شما را تسریع کند.

دکتر سعید جوی زاده

این به شما کمک می کند روند ایده پردازی شفاف را حفظ کنید

فرآیند ارزیابی ایده باید تا حد امکان برای همه افراد درگیر در تولید ایده شفاف باشد .

چنین شفافیتی فضای دوستانه ای ایجاد می کند که در آن افراد برای به اشتراک گذاشتن ایده های خود تشویق و انگیزه می شوند. آن‌ها می‌دانند که ایده‌هایشان به‌درستی ارزیابی می‌شوند، نه اینکه بدون فکر دوم رد شوند.

وقتی اعضای تیم و کارمندان شما انگیزه بیشتری برای ارائه ایده‌های خود داشته باشند، طبیعتاً ایده‌های بیشتری برای انتخاب خواهید داشت، که شانس پیدا کردن ایده پیشگامانه‌ای را که در جستجوی آن بوده‌اید افزایش می‌دهد.

چگونه ایده های نوآوری را ارزیابی کنیم 

نمی‌توان همه ایده‌ها را به یک شکل و با استفاده از فرآیند و معیارهای یکسان ارزیابی کرد.

این به این دلیل است که انواع مختلفی از ایده ها وجود دارد. برای مثال، ارزیابی ایده‌های نوآورانه نیازمند فرآیند و معیارهای کاملاً متفاوتی نسبت به ارزیابی ایده‌های بهبود تدریجی است.

بنابراین، ارزیابی همه ایده‌ها با استفاده از رویکرد یکسان، برخی از این ایده‌ها را درست نمی‌کند. این خطر انتخاب ایده‌های بد یا ایده‌هایی را به همراه دارد که در صورت اجرا با چالش‌های زیادی مواجه می‌شوند.

وقتی نوبت به ارزیابی ایده‌های نوآورانه می‌رسد، فرآیند ارزیابی باید به عنوان یک پیشرفت در نظر گرفته شود.

شما با فهرست کوتاه ایده‌هایی که بیشترین پتانسیل را نشان می‌دهند، شروع می‌کنید و سپس بهترین‌ها را از بین آن‌ها انتخاب می‌کنید. در اینجا مراحلی وجود دارد که باید طی کنید تا 10 مورد برتر را انتخاب کنید.

اینفوگرافیک با قیف نوآوری در مورد نحوه ارزیابی ایده ها

درباره ایده هایی که دریافت می کنید بازخورد بدهید

هنگام جمع آوری ایده ها ، آماده ارائه بازخورد به ایده پردازان باشید. این به افراد اجازه می دهد تا قبل از قضاوت ایده هایشان بازخورد دریافت کنند.

به این ترتیب، شما همچنین محیطی ایجاد می کنید که همکاری و شفافیت را تقویت می کند.

هنگامی که مردم در مورد ایده های خود بازخورد دریافت می کنند، می توانند بر اساس آن بینش ها عمل کنند و ایده های خود را در آینده بهبود بخشند، یا حتی ایده های بیشتری بر اساس نظرات دریافت شده تولید کنند.

💡 بعلاوه، گذاشتن بازخورد در مورد ایده های افراد اولین گام به سوی ارزیابی است، اگرچه ممکن است وزن یک ارزیابی رسمی را نداشته باشد.

برای انتخاب ایده‌های امیدوارکننده، به آمار مشارکت در ایده‌ها توجه کنید

یکی از راه‌های مؤثر برای انتخاب ایده‌هایی که بیشترین پتانسیل را دارند، عبور دادن آن‌ها از فیلتر ارزیابی جمعی است.

اولین قدم برای ارزیابی ایده هایی که در مرحله جمع آوری دریافت می کنید می تواند این باشد که به ایده پردازان اجازه دهید تا با لایک کردن، نظر دادن یا رای دادن به ایده های ارسالی واکنش نشان دهند.

به این ترتیب، می توانید آمار تعامل ارزشمندی را به دست آورید و ایده هایی را شناسایی کنید که بالاترین سطح علاقه و اشتیاق را ایجاد کرده اند.

برای تسهیل این فرآیند ارزیابی جمعی و جمع‌آوری آمار مشارکت مرتبط، باید از یک نرم‌افزار مدیریت ایده ، مانند Ideanote، برای جمع‌آوری ایده‌های خود استفاده کنید.

دسته بندی انواع مختلف ایده ها برای ارزیابی

همانطور که قبلا ذکر کردیم، انواع مختلف ایده ها نیازمند رویکردهای ارزیابی متفاوتی هستند.

به عنوان مثال، ایده هایی با هدف بهبود محصولات یا خدمات موجود را نمی توان با استفاده از همان رویکردی که ایده هایی با هدف معرفی چیزی کاملاً جدید یا ایده هایی با هدف نوآوری مخرب ارزیابی می شود.

این بدان معناست که شرکت ها باید بیش از یک فرآیند ارزیابی ایده داشته باشند. در واقع، شرکت‌ها باید چندین فرآیند ارزیابی ایده را داشته باشند که با انواع مختلف ایده‌ها سازگار باشد – با معیارهای ارزیابی متفاوت.

🍀 خوشبختانه، پلتفرم هایی مانند Ideanote تنظیم معیارهای ارزیابی مختلف و خوشه بندی انواع مختلف ایده ها را با کمک اتوماسیون و هوش مصنوعی آسان می کنند.

دکتر سعید جوی زاده

به ایده ها بر اساس معیارهای ارزیابی ایده امتیاز دهید و امتیاز دهید

هنگام ارزیابی ایده ها، به هر دو روش امتیازدهی و رتبه بندی نیاز دارید . امتیازدهی به معنای تخصیص یک مقدار عددی – یک امتیاز – به یک ایده بر اساس معیارهای از پیش تعیین شده است، در حالی که رتبه بندی به معنای اختصاص یک کیفیت ذهنی به یک ایده است، مانند “عملی” یا “مقرون به صرفه”.

با ترکیب امتیاز و رتبه بندی، می توانید تعادلی بین جنبه ریاضی عینی و جنبه انسانی ذهنی ارزیابی ایده ایجاد کنید. این مهم است زیرا ایده‌های واقعاً نوآورانه اغلب منطق متعارف را به چالش می‌کشند و برای تشخیص درخشش آنها به قضاوت انسانی نیاز دارند.

به همین دلیل است که رتبه‌بندی‌های ارزیابی همیشه مبتنی بر حقایق سخت نیست و اغلب بر اساس حدس‌های شهودی است. در این مورد، معیارهایی که برای فرآیند ارزیابی انتخاب کرده اید ممکن است حتی مرتبط نباشند.

💡 برای ارزیابی درست ایده‌ها، باید به جای اعداد و ارقام سخت، بیشتر روی قضاوت شهودی انسان تکیه کنید.

فهرست کوتاه 10 ایده برای بررسی

با فهرست کوتاه بهترین ایده هایی که تولیدکنندگان ایده و خودتان به دقت ارزیابی کرده اند، شروع کنید. هنگامی که لیستی از 10 ایده برتر را تهیه کردید، آنها را به رهبران کسب و کار خود ارائه دهید.

در نهایت، تصمیم با آنهاست، اما داشتن مجموعه ای از 10 ایده برتر، انتخاب آنها را در مقایسه با غربال کردن لیستی از هزاران ایده خام بسیار آسان تر می کند.

📌 با محدود کردن انتخاب، فرآیند تصمیم‌گیری را قابل مدیریت‌تر می‌کنید.

قبل از اجرای ایده های خود آنها را تایید کنید

هرچه ایده‌های شما پیچیده‌تر باشد، قبل از اجرا باید اعتبار بیشتری داشته باشند . این ایده‌ها باید با مشتریان آزمایش شوند، بنابراین می‌توانید داده‌ها را جمع‌آوری کنید و درباره اجرای یا عدم اجرای آنها تصمیم‌گیری آگاهانه بگیرید.

وقتی نوبت به آزمایش مفروضات شما می رسد، روش های مؤثر زیادی مانند آزمایش و مطالعات قوم نگاری وجود دارد. همچنین می توانید سازماندهی گروه های متمرکز و انجام تست A/B را در نظر بگیرید.

این مرحله اعتبار سنجی ممکن است به تکرارهای متعدد ایده شما منجر شود، اما از طریق آزمایش مداوم، بینش هایی در مورد اینکه کدام ویژگی ها ضروری هستند و کدام ویژگی ها ضروری نیستند، به دست خواهید آورد.

تنها زمانی که یک ایده تایید شد، می توان آن را با اطمینان اجرا کرد.

دکتر سعید جوی زاده

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *