علم و نوآوری: بیرون از ماهیتابه و در آتش

دانشمندان در بریتانیا وقتی صدراعظم جورج آزبورن اعلام کرد که بودجه علمی – که با کاهش تهدید شده بود – در واقع در چهار سال آینده به صورت واقعی محافظت خواهد شد، نفس راحتی کشیدند .

او همچنین اعلام کرد که بودجه نوآوری مسدود خواهد شد، اما فقط به صورت نقدی، که با این وجود باید به کسب‌وکارهای تحقیقات فشرده اعتماد کند زیرا به بقیه جهان سیگنال می‌دهد که بریتانیا همچنان در تجارت نوآوری است. این خبر خوب است. اما با آشکار شدن جزئیات، علائم نگران کننده و چشم اندازهای ترسناکی در افق وجود دارد – از جمله همه پرسی اتحادیه اروپا.

شیطان در جزئیات

بودجه علمی بریتانیا در چهار سال گذشته به دلیل تورم کاهش یافته است، که شاهد کاهش آن از میانگین OECD و اتحادیه اروپا برای شدت تحقیق بوده است. در حالی که بودجه در حال حاضر باید به صورت واقعی حفظ شود، بودجه هنوز بسیار کم است. این بدان معناست که ما هنوز توسط کشورهای دیگر، از جمله بازارهای نوظهور مانند چین که به شدت در تحقیق و توسعه سرمایه گذاری می کنند، تهدید می شویم.

سپس جزئیات واقعی آنچه پیشنهاد شده است وجود دارد. به عنوان مثال، بخش بزرگی از بودجه علمی، 1.5 میلیارد پوند، از صندوق چالش های جهانی جدید تامین خواهد شد. به نظر می‌رسد که شمارش مضاعف پول از کمک‌های خارجی، به این معنی که ممکن است بخشی از تحقیقات بریتانیا به سمت اولویت‌های بودجه وزارت توسعه بین‌المللی پرهیز شود. بدون شک اهداف شایسته است، اما آیا این امر نیازهای اقتصاد داخلی را پشتیبانی می کند؟

ایمیل هفتگی برای اروپایی ها توسط دانشمندان اروپایی

همچنین این سوال وجود دارد که چگونه سنت واقعا قوی اکتشافات علمی بریتانیا به محصولات و خدمات ترجمه می شود. Innovate UK – نهاد مسئول تجاری سازی – به عنوان پسر عموی کمی فقیرتر شوراهای تحقیقاتی با کاهش قیمت واقعی و هزینه های بیشتر ناشی از برنامه مرکز منجنیق از بررسی خارج شده است. این را با تغییر به سمت تأمین مالی وام از کمک‌های بلاعوض (پیشنهاد پیچیده برای استارت‌آپ‌های کم درآمد) ترکیب کنید و واضح است که Innovate UK با تحولات قابل‌توجهی مواجه خواهد شد.

صدراعظم همچنین اعلام کرد که توصیه های بررسی اخیر شوراهای تحقیقاتی بریتانیا از جمله گردآوری هفت شورای موجود با آژانس Innovate UK در یک بدنه جمعی را اجرا خواهد کرد. این امر می تواند تحقیق و توسعه را در بریتانیا پاسخگوتر، همه کاره تر و یکپارچه تر کند.

جورج آزبورن گفته است که علم یک اولویت شخصی است. اما آیا افزایش اندک کافی است؟ کاملا احمق ، CC BY-SA

با این حال، دقیقاً مشخص نیست که این نهاد، Research UK، واقعاً چقدر از نظر سیاسی بی طرف خواهد بود. بررسی پرستار مشتاق بود بر این نکته تأکید کند که اولویت‌های تأمین مالی باید توسط کارشناسان تعیین شود و نه توسط سیاستمداران و استدلال کرد که با گرد هم آوردن همه سازمان‌های تأمین مالی، زمینه برای تقسیم بودجه، تأثیرگذاری بر تحقیقات دولتی و کاهش هزینه‌های گزارش وجود دارد. از نظر تئوری عالی است، اما با پیشنهاد تعیین هیئت مدیره توسط دولت و ارائه گزارش به کمیته وزیران، مطمئناً می توان تصور کرد که نفوذ سیاسی به سمت دیگری جریان یابد.

سطحی از چنین نفوذی قبلاً در تصمیم برای تأمین مالی مؤسسه رویس در منچستر ، به دنبال ملاحظات ظاهری در مورد مطلوبیت مکان از منظر خوشه‌بندی و توسعه اقتصادی، بیش از یک ارزیابی صرفاً علمی، مشاهده شده است.

تهدید برگزیت

با این حال، این مسائل در مقایسه با چشم انداز پس از همه پرسی سریع در مورد اینکه آیا بریتانیا باید اتحادیه اروپا را ترک کند، شاید چیزی نباشد.

اما آیا این واقعاً تهدیدی برای علم است؟ به سوئیس نگاه کنید، این کشور تحقیقاتی موفقی است و بخشی از اتحادیه اروپا نیست. در حالی که پیش بینی نتایج مذاکرات پس از برگزیت دشوار است، مثال سوئیس امیدوارکننده نیست. پس از اینکه رای اخیر در مورد مهاجرت مغایر با قانون حرکت آزاد اتحادیه اروپا شد، دسترسی سوئیس به منطقه تحقیقاتی به سرعت کاهش یافت . این بحران از آن زمان تا حدی برطرف شد، اما قبل از اینکه دولت سوئیس مجبور شد برای تامین این شکاف دست به جیب بزند. بریتانیا نیز در موقعیت مشابهی قرار دارد، مانند سوئیس، ما بیشتر از آنچه که دریافت می کنیم، دریافت می کنیم.

مشارکت در برنامه های تحقیقاتی اتحادیه اروپا، با تمام بوروکراسی آن، مسلماً کارآمدترین مدل برای انجام تحقیقات نیست. اما همانطور که تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه کاونتری و Innovation Bridge Consulting دریافتند، این چیزی نیست که برای مشاغل مهم باشد. در یک نظرسنجی از کسب و کارها در فناوری های نوظهور، مزیت کلیدی استفاده از بودجه اروپا، خروجی های تحقیقاتی واقعی نیست، بلکه شبکه ها، تماس ها، تبادل تخصص و روابطی بود که از کار با یکدیگر حاصل می شود. اروپا در واقع یک زمین آزمایشی کم خطر عظیم برای اتحادهای جدید فراهم می کند.

این بسیار مهم است. با بودجه داخلی محدود برای سرمایه گذاری، بریتانیا باید از همه اهرم هایی که برای رقابت دارد استفاده کند و یکی از زمینه هایی که بریتانیا در آن برتری دارد، جذب سرمایه گذاری تجاری بین المللی در تحقیق و توسعه است. با این حال، اگر روابط بریتانیا با اتحادیه اروپا دچار تزلزل شود، این فقط کشورهای اتحادیه اروپا نیستند که ممکن است دو بار در مورد سرمایه گذاری در علم بریتانیا فکر کنند، بلکه تصمیم گیرندگان در سانفرانسیسکو یا شانگهای نیز از دسترسی به بازار گسترده‌تری از استعدادها سود می‌برند.

صدراعظم از بررسی هزینه‌ها بیرون آمده و از برخی تصمیمات کوتاه‌مدت و همچنین از برخی تصمیمات واقعاً دوراندیشانه بهره می‌برد. با این حال، هنگامی که مذاکرات اروپایی در دسامبر به لحظه حقیقت خود می رسد، او ممکن است متوجه شود که چالش تبدیل بریتانیا به یک دینام نوآوری تازه آغاز شده است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *