شرکت‌های فین‌تک آزاد شدند تا با بانک‌ها رقابت کنند، اما اختلالی در راه است

بیانیه دولت استرالیا در مورد حمایت از فین‌تک‌ها که دیروز توسط خزانه‌دار اسکات موریسون منتشر شد، روند عرضه چنین مشاغلی را به بازار تسریع خواهد کرد.

کسب‌وکارهای فین‌تک مبتنی بر مدل‌های مالی دیجیتال هستند و شامل وام دهندگان همتا به همتا، پلتفرم‌های تامین مالی جمعی، مدل‌های مشاوره خودکار و پلت‌فرم‌های پرداخت جدید می‌شوند. آنها یک پیشنهاد مشتری قانع کننده با هزینه های کمتر و فرآیندهای شفاف تر ارائه می دهند. آنها همچنین نوآوری و رقابت را به بازارهای مالی بسیار متمرکز استرالیا تزریق می کنند و یک بازار صادراتی در حال ظهور بر اساس قدرت اقتصاد در خدمات مالی هستند.

بریدن نوار قرمز

بیانیه خزانه داری بر ایجاد یک “جعبه ایمنی نظارتی” تحت اقتدار ASIC برای فعال کردن فین تک ها برای مدیریت ریسک های نظارتی در طول مراحل آزمایش و در نتیجه کاهش هزینه و زمان عرضه به بازار، تأیید شد.

در حالی که دریافت تاییدیه های نظارتی لازم برای شرکت های جوان با منابع و تجربه محدود دشوار است، اما برای تنظیم کننده ها نیز نیازمند منابع است. در نتیجه، نهادهای نظارتی مانند ASIC و همتای بریتانیایی آن، اداره رفتار مالی (FCA)، مراکز نوآوری را برای ساده‌سازی صدور مجوز فین‌تک‌ها ایجاد کرده‌اند.

ایمیل هفتگی برای اروپایی ها توسط دانشمندان اروپایی

FCA در مقاله مشاوره ای خود در مورد پیشنهادی “Sandbox نظارتی” در نوامبر گذشته گزارش داد که در 12 ماه اول فعالیت خود، مرکز نوآوری آن به 175 فین تک کمک کرده است اما تنها به پنج کسب و کار جدید مجوز داده است. اگرچه ممکن است این بهترین رویه بین‌المللی برای صدور مجوز فین‌تک‌ها در نظر گرفته شود، اما این امر بسیار کند پیش می‌رود و نشان می‌دهد که رویکرد جدیدی مورد نیاز است.

همچنین در استراتژی فین‌تک اصلاحاتی در پیش‌نویس قانون تامین مالی جمعی اعلام شد که انتظار می‌رود اواخر سال جاری اجرایی شود. همانطور که وجود دارد، این قانون محدود به شرکت‌های عمومی غیر بورسی با درآمد و دارایی کمتر از 5 میلیون دلار استرالیا است. سقف 5 میلیون دلار استرالیا برای هر ناشر در یک دوره 12 ماهه و سقف 10000 دلار استرالیا برای سرمایه گذاران خرد در هر شماره در یک دوره 12 ماهه اعمال می شود.

اصلاحات پیشنهادی شامل حذف محدودیت اندازه در شرکت‌های صادرکننده و کاهش دوره پیشنهادی پیشنهادی از پنج روز به دو روز است. به نظر می رسد که این اصلاحات نسبتاً مستقیم و معقول باشد که کاربرد قانون را ساده و گسترده می کند.

ابتکارات دیگری که به رشد شرکت‌های فین‌تک نوآور کمک می‌کند، دسترسی به مالیات تخفیفی برای سرمایه‌گذاری‌ها و اقداماتی برای افزایش دسترسی به داده‌ها است.

تشویق سرمایه گذاری در شرکت های نوآوری در مراحل اولیه قبلاً به عنوان بخشی از دستور کار ملی نوآوری دولت اعلام شده بود. ابتکار ارائه 20 درصد مالیات قابل استرداد تا سقف 200000 دلار استرالیا در سال به ازای هر سرمایه گذار، و معافیت 10 ساله سود سرمایه پس از اینکه سرمایه گذاری به مدت سه سال برگزار شد، کمک زیادی به تشویق حمایت از این استارت آپ های فین تک خواهد کرد. این انگیزه باعث می‌شود که شرکت‌های سرمایه‌گذاری جمعی جدیدی که پس از تصویب این قانون در اواخر سال جاری توسعه می‌یابند، باد را زیر بال‌ها قرار دهد.

داده ها کلید هستند

استراتژی فین‌تک همچنین شامل فشار قوی‌تری برای دسترسی سریع فین‌تک به داده‌های رژیم گزارش‌دهی اعتباری جامع داوطلبانه نسبتاً جدید (CCR) است. تحقیقات اخیر سیستم مالی (FSI) اصرار نداشت که بانک‌هایی که این سیستم را توسعه داده‌اند، مجبور شوند این داده‌ها را به اشتراک بگذارند. برای وام دهندگان مبتنی بر بازار یا وام دهندگان همتا به همتا، تسریع این روند در واقع خوشایند خواهد بود. کمیسیون بهره وری همچنین وظیفه بررسی مزایا و هزینه های بهبود دسترسی و استفاده گسترده تر از داده ها در سراسر اقتصاد را بر عهده داشته است.

برای ASIC، تنظیم‌کننده کلیدی در این زمینه، ایجاد تعادل بین دو اولویت کلیدی خود یعنی «تضمین بازارهای منصفانه، منظم، شفاف و کارآمد» و در عین حال «ارتقای اعتماد و اطمینان سرمایه‌گذاران و مصرف‌کننده‌های مالی» یک وظیفه ویژه است. به کسب و کارهای مخرب جدید

ناشناخته واقعا بزرگ در رفتار مصرف کننده نهفته است. نحوه واکنش مصرف کنندگان به مدل های دیجیتال جدید، به ویژه از نظر ریسک واقعی و درک شده، هنوز مشخص نیست. برای تنظیم کننده، اطمینان از آگاهی مصرف کنندگان از خطراتی که وارد آن می شوند، یک نگرانی اساسی خواهد بود.

راهبرد فین‌تک دولت ترنبول با جهت‌گیری روشن و تأیید مدل‌های مالی مخرب جدید، شاخص ریسک در تنظیم فین‌تک را دوباره تنظیم می‌کند و باید به شرکت‌های جوان بیشتری کمک کند تا به موقع وارد بازار شوند. حفظ تعادل بین حمایت از نوآوری و حمایت از مصرف کنندگان و سرمایه گذاران یک اقدام متعادل کننده مداوم خواهد بود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *