شبکه نوآوری چیست؟


شبکه نوآوری یک ساختار سازمانی است که با آن شرکت ها نوآوری های تجاری را سریعتر و کارآمدتر اجرا می کنند. شبکه های نوآوری در شرکت ها یا در بین شرکت ها وجود دارد.

شبکه های نوآوری از بهبود مستمر ، مدیریت ایده و مدیریت نوآوری یک شرکت پشتیبانی می کنند. آنها فرآیند نوآوری را تقویت می کنند و بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ نوآوری هستند . شبکه های نوآوری نیز نقش مهمی در دیجیتالی شدن دارند .

در کتاب الکترونیکی رایگان ما «ایجاد سازمان‌های برجسته»، یاد خواهید گرفت که چگونه ایده‌های پرارزش کارکنان را برنده شوید و با موفقیت اجرا کنید.

مزایای شبکه نوآوری

ایجاد یک شبکه نوآوری این امکان را فراهم می‌کند که دیدگاه‌های مختلف را در توسعه یک نوآوری معرفی کرده، منابع لازم را به سرعت در دسترس قرار دهد و اکتشافات جدید را سریع‌تر به یک شرکت یا سازمان منتقل کند.

پیاده سازی یک شبکه نوآوری سه مزیت عمده دارد:

 • افزایش تنوع ایده ها : دیدگاه های مختلف بر تولید ایده و ارزیابی ایده تاثیر می گذارد . یک شبکه نوآوری، که در آن، به عنوان مثال، بازاریابی، تولید، فروش و توسعه نشان داده می شود، ایده هایی را توسعه می دهد که حاوی الهام از همه این دیدگاه ها است. به عنوان مثال، اگر یک شبکه نوآوری گسترش یابد تا کارشناسان یا مشتریان خارجی را شامل شود، این به غلبه بر آنچه به اصطلاح “چشمک زده” گفته می شود کمک می کند.

شبکه نوآوری در یک شرکت
 • مزایای بهره وری : شبکه های نوآوری را می توان به سرعت و چابکی راه اندازی کرد، به عنوان مثال برای مقابله با چالش های نوآوری فعلی. اعضای یک شبکه نوآوری اغلب نقش خود را در شبکه نوآوری به موازات عملکرد واقعی خود در شرکت انجام می دهند. به عنوان مثال، آنها دانش ویژه خود را در مورد روش‌شناسی به اشتراک می‌گذارند، به عنوان مربی نوآوری عمل می‌کنند یا تخصص فنی خاصی دارند. همه اعضای شبکه های نوآوری به طور مداوم روی پروژه های نوآوری کار نمی کنند. اما آنها یک حلقه حمایتی در اطراف تیم ها تشکیل می دهند. این امر سرعت توسعه و اجرای نوآوری ها را افزایش می دهد.

 • شبکه‌های نوآوری فرهنگ نوآوری را ترویج می‌کنند : دانش فعلی و روندهای فعلی توسط اعضای شبکه‌های نوآوری به یک شرکت معرفی می‌شوند. بنابراین، نوآوری عمیق‌تر در یک سازمان تجسم می‌یابد. ایجاد یک شبکه نوآوری یا چندین شبکه نوآوری به همین ترتیب تأثیر مثبتی بر قابلیت های نوآورانه شرکت ها دارد.

شبکه‌های نوآوری توانایی شرکت‌ها را برای عمل با دو دست، یعنی اجرای کارآمد ایده‌های موجود و همچنین توسعه ایده‌های جدید، افزایش می‌دهند. در علم به آن اصل “دوبنیت” می گویند.

ایجاد شبکه نوآوری

شبکه های نوآوری را می توان در داخل یک شرکت یا با مشارکت طرف های خارجی ایجاد کرد. هنگامی که شبکه های نوآوری باز می شوند، به آن نوآوری باز و ایجاد مشترک می گویند .

راه اندازی شبکه های نوآوری به این صورت است:

 • آغازگرها را پیدا کنید : شبکه‌های نوآوری به تعهد افرادی که این شبکه‌ها را ساخته و نگهداری می‌کنند، بستگی دارد. به دنبال افرادی در شرکت یا سازمان خود باشید که از ساخت و نگهداری شبکه ها لذت می برند. در حالت ایده آل، اینها افرادی هستند که در حال حاضر یک شبکه متقاطع دارند. مثلاً در یکی از پروژه‌های ما، این کارمندی از بخش منابع انسانی بود که همه مدیران را شخصاً می‌شناخت.

 • شروع کوچک : برای مثال، با یک کارگاه نوآوری یا یک رویداد داخلی در مورد موضوع شروع کنید. دعوت نامه را برای همه کسانی که به طور بالقوه به ایده ها و نوآوری ها علاقه مند هستند ارسال کنید. رویدادها همچنین می توانند دوره های آموزشی بیشتر باشند – به عنوان مثال در مورد روش های نوآوری. تجربه نشان داده است که شرکت کنندگان در چنین فعالیت هایی احتمالاً خیلی سریع نسبت به یک شبکه نوآوری مشتاق می شوند.

 • شبکه نوآوری خود را به طور منظم اطلاع دهید : به عنوان مثال، یک خبرنامه دو هفته ای یا ماهانه راه اندازی کنید که در آن سه تا چهار روند مهم برای شرکت یا صنعت خود را شرح می دهید.

 • اعضا را مرتباً درگیر کنید : سؤال بپرسید، بازخورد بخواهید. فعال سازی منظم اعضای شبکه نوآوری شما باعث می شود که این شبکه پر جنب و جوش باقی بماند. 

 • گام به گام شبکه نوآوری خود را گسترش دهید : به عنوان مثال، مسابقات ایده در موضوعات مختلف را سازماندهی کنید. کارکنان را تشویق کنید تا ایده هایی را برای پاسخ به سؤالات مربوط به آینده پیشنهاد کنند. مسابقات ایده به شما یک نمای کلی از اینکه کدام اعضای سازمان شما مایلند در این موضوع شرکت کنند به شما می دهد.

 • به عنوان گام نهایی یا به عنوان یک اقدام در حال گسترش، می توانید مشتریان و طرف های خارجی را به شبکه نوآوری خود دعوت کنید. چنین شبکه هایی در خدمت تبادل دانش فنی در زمینه های خاص در شرکت ها هستند. شرکت ها می توانند یک جامعه نوآوری باز برای این منظور راه اندازی کنند.

نرم افزار از شبکه های نوآوری پشتیبانی می کند

Innolytics ® نوآوری نرم افزار مدیریت و نرم افزار مدیریت ایده از شرکت ها و سازمان در ساخت، ایجاد و استفاده از شبکه های نوآوری است. این نرم افزار امکان ایجاد شبکه های مختلف را در یک پلتفرم ارائه می دهد.

 • به عنوان مثال، یک شبکه نوآوری که با بهینه سازی فرآیندهای داخلی سروکار دارد، می تواند در مکان های مختلف راه اندازی شود.
 • در عین حال، یک شبکه نوآوری با موضوع دیجیتالی شدن می‌تواند شامل کارمندانی از چندین مکان و بخش‌های تخصصی مختلف باشد.
 • یک شبکه نوآوری برای فروش می تواند توسط اعضای منتخب این بخش ها ترویج شود و توسط کارشناسان یا مشتریان خارجی تکمیل شود.

این نرم افزار امکان کنترل دید اطلاعات را ارائه می دهد. برای مثال، طرف‌های خارجی درگیر در پروژه‌ها فقط می‌توانند اطلاعاتی را ببینند که به آنها مربوط است و شرکت می‌خواهد با دنیای خارج ارتباط برقرار کند. تمام اطلاعات دیگر پنهان می ماند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *