سفر آژانس فضایی اروپا به نوآوری باز

چگونه تحقیقات پیش از توسعه نوآوری بعدی خود را انجام دهید

این پست وبلاگ بخشی از مجموعه ای از مدیریت موفق برنامه های نوآوری باز است . در این مجموعه، من با مدیران باتجربه نوآوری صحبت می‌کنم تا بفهمم آنها چگونه قابلیت نوآوری باز را در سازمان خود ایجاد کرده‌اند و چگونه تلاش می‌کنند تا این قابلیت را به طور فزاینده‌ای قوی‌تر کنند.

در اینجا، داشتن قابلیت نوآوری باز به تسلط بر توانایی ترکیب موفقیت آمیز دانش و منابع داخلی با منابع خارجی برای ایجاد چیزی جدید اشاره دارد. انواع مختلفی از نوآوری باز و سه راه کلی برای انجام آن وجود دارد. در HYPE، طعم‌های مختلف را بر اساس نوع اصلی ذینفعی که درگیر هستند، دسته‌بندی می‌کنیم. تصویر بزرگ تقریباً شبیه این است:

باز-نوآوری-محققان-جدید2

مشارکت دادن محققان در نوآوری باز

در این پست، با محققان به نوآوری باز می پردازیم و بررسی می کنیم که چرا ادغام بینش های دانشگاهی از طریق پلتفرم های همکاری آنلاین می تواند به کل زمینه های علمی کمک کند تا با سرعت بیشتری به جلو بروند.

نوآوری با محققان به دلایل مختلفی دنبال می شود. درخواست از محققان برای پاسخگویی به فراخوان‌های آنلاین برای پیشنهادات، شرکت در پروژه‌ها یا مشارکت در هکاتون‌ها و سایر تمرین‌های ایده‌پردازی می‌تواند منجر به یافتن سریع راه‌حل، تبادلات ارزشمند و به طور کلی، نقشه‌برداری دقیق‌تر از قابلیت‌ها در هر دو طرف برگزارکننده و شرکت‌کننده شود.

در درازمدت، می تواند منجر به انتشارات مشترک یا «برد دوقلو» شود. بردهای دوقلو می توانند به جامعه بهتر خدمت کنند زیرا به پیشرفت علوم پایه و همچنین کاربردی کمک می کنند. به عنوان مثال، از نظر یافتن سریع راه‌حل، تلاش ناسا برای جمع‌سپاری با محققان (عمدتاً کارشناسان غیردامنه‌ای) “به ویژه در چالش پیش‌بینی طوفان‌های خورشیدی خطرناک موفق بود، جایی که در عرض سه ماه پیشرفت بزرگی ایجاد کرد.” : HBR ). با این حال، اشکال این روش این بود که کارشناسان مقیم “روش های منبع باز را به عنوان یک چالش اساسی برای هویت حرفه ای خود می دیدند.” درست مانند هر روشی از نوآوری باز، پذیرش نتایج عمیقاً تحت تأثیر فرهنگ است.

از نوآوری باز محقق نیز می توان برای کمک به کاهش مشکلات اجتماعی استفاده کرد. در بریتانیا، BAXI Heating با دانشگاهیان برجسته دانشگاه کاونتری برای رسیدگی به یک موضوع اجتماعی مبرم در بریتانیا: فقر را تقویت کرد. در ایالات متحده، بنیاد ملی علوم (NSF) 200 نماینده آموزش و پرورش را گرد هم آورد تا درباره چگونگی مشارکت بیشتر اقلیت های کمتر در تحقیقات STEM بحث کنند.

این مثال‌ها نشان می‌دهند که نوآوری باز با محققان وسیله‌ای عالی برای انتقال فناوری و ایجاد تأثیر اجتماعی به طور یکسان است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه ساخت یک برنامه نوآوری باز اختصاصی می تواند تحقیقات علمی را تسهیل کند، با موریتز فونتین، افسر کشف و آماده سازی و مدیر نوآوری در آژانس فضایی اروپا صحبت کردم.

فونتین همچنین به اشتراک گذاشت که چگونه پلت فرم نوآوری فضای باز  ماموریت ESA را برای محققان فضایی، کارشناسان صنعت و علاقه مندان به فضا در اروپا قابل دسترس تر می کند.

درباره آژانس فضایی اروپا

ESA_emblem_sealآژانس فضایی اروپا (ESA) دروازه اروپا به فضا است. ماموریت آن شکل دادن به توسعه قابلیت فضایی اروپا و اطمینان از ادامه سرمایه گذاری در فضا برای ارائه منافع به شهروندان اروپا و جهان است.

ESA که مقر آن در پاریس و با سایت های اصلی در سراسر اروپا است، یک سازمان اروپایی واقعی با 22 کشور عضو است. ماموریت های آن از ماهواره های رصد زمین که از تحقیقات تغییرات آب و هوایی و کشاورزی یا مدیریت بلایا پشتیبانی می کنند تا کاوشگرهایی که سیارات دور را تجزیه و تحلیل می کنند، می باشد. نمونه هایی از کار ESA شامل BepiColombo، اولین ماموریت اروپا به عطارد، و تلسکوپ Cheops است که سیارات اطراف ستاره های مجاور را جستجو می کند. ESA همچنین یکی از اعضای فعال جامعه ایستگاه فضایی بین المللی است.

ESA-دفتر مرکزی-پاریس-فرانسه

مقر ESA در پاریس، فرانسه (اعتبار: ESA)

ESA تحقیق و توسعه را در تمام زمینه ها در بخش های بالادستی و پایین دستی انجام می دهد. به این ترتیب، این سازمان از نزدیک با صنعت و دانشگاه مستقر در اروپا کار می کند تا بهترین راه حل ها را برای چالش برانگیزترین سؤالات مربوط به فضا بیابد. این سازمان مدت‌هاست که از نوآوری باز استقبال کرده است، که نشان داده است منبع مزیت بسیار زیادی است.

درباره پلت فرم نوآوری فضای باز

از سال 2020، ESA “فعالیت های اساسی” خود را به سه عنصر تغییر ساختار داد که نشان دهنده سه نوع تلاش برای نوآوری است: کشف، آماده سازی و توسعه فناوری. این تلاش‌ها از تحقیقات اولیه در آسمان آبی تا پروژه‌های اکتشافی را شامل می‌شود و در آغاز زنجیره نوآوری یکپارچه ESA قرار دارد.

در این پست وبلاگ، ما صرفاً بر روی پروژه‌های Discovery تمرکز خواهیم کرد که از منابع مختلف، از جمله درخواست‌ها برای ایده‌های ذینفعان داخلی و خارجی ناشی می‌شوند. ESA به طور موثر پروژه های Discovery را برای ایجاد تغییرات پارادایم طراحی کرد – اینها پروژه هایی هستند که به ایجاد بستر نوآوری فضای باز (OSIP) اشاره کردند.

ESA OSIP را به عنوان ابزاری منحصربفرد برای عنصر کشف فعالیت‌های اساسی خود پیاده‌سازی کرد تا شرکای خارجی را فعال‌تر در تلاش‌های نوآوری خود درگیر کند. هدف، ساده‌سازی و ساده‌سازی نقطه ورود صنعت، دانشگاه و سازمان‌های تحقیقاتی برای همکاری با ESA بود.

علاوه بر تیم ESA Discovery که OSIP را پیاده‌سازی می‌کند، سایر برنامه‌ها و اداره‌ها نیز از این پلت‌فرم برای اجرای فراخوان‌های ایده‌ها استفاده می‌کنند. از زمان راه اندازی عمومی در بهار 2019، OSIP به طور قابل توجهی رشد کرده و نتایج دلگرم کننده ای را شاهد بوده است. فونتین گفت: «این واقعاً خوب کار کرده است. “ما از پاسخ همکارانمان به OSIP خرسندیم و بسیاری از آنها تماس های جالبی برقرار کرده اند که ایده های جالب زیادی را دریافت کرده اند.”

مهمتر از همه، این پلتفرم شروع به ایجاد یک جامعه قوی کرده است. فونتین گفت: «هدف ما ایجاد و پرورش جامعه ای از علاقه مندان به فناوری فضایی است که شرکای خارجی را قادر می سازد با ESA همکاری کنند تا در آینده فضا مشارکت کنند.

موریتز فونتین، ESA، “به دنبال ایجاد و پرورش جامعه ای از علاقه مندان به فناوری فضایی هستیم که شرکای خارجی را قادر می سازد با ESA همکاری کنند تا در آینده فضا مشارکت کنند.”

فرآیند جمع آوری ایده از محققان و جامعه

اولین گام در راه اندازی یک پلتفرم برای ضبط و به اشتراک گذاری اطلاعات جمعی، مانند OSIP، یافتن مخاطب مناسب و اتصال آن به یک موضوع مرتبط بود. در زیر، چند یادداشت برای تشریح جزئیات این فرآیند.

کمپین ها در مقابل کانال ها

اولین فعالیت‌های نوآوری مشترک در OSIP، کمپین‌های ایده‌ای بود که بر سنجش از دور زباله‌های پلاستیکی دریایی و امکان حمل و نقل خودران بندر به بندر متمرکز بود. موضوعات کمپین به تدریج متنوع شد و شامل اکتشاف سطح ماه، ساخت و ساز خارج از زمین، و حتی مهندسی سیستم مبتنی بر مدل و استفاده جدید از اجزای تجاری خارج از قفسه (COTS) برای مأموریت‌های فضایی شد. مانند هر کمپین دیگری، این فعالیت ها به دنبال راه حل هایی برای سؤالات خاص بودند و یک چارچوب زمانی مشخص داشتند.

این تیم از کانال‌هایی برای ارائه فراخوان‌های آزاد برای ایده‌هایی که بر موضوعات عمومی‌تر تمرکز داشتند، استفاده کرد. ESA یکی از اولین کانال های OSIP خود را برای فعالیت های تحقیقاتی مشترک ایجاد کرد. این بسیار محبوب بود، اما بازخورد کاربران OSIP نشان داد که انواع دیگر پروژه‌ها نیز می‌توانند از داشتن چنین خروجی سود ببرند.

فونتین گفت: «ما این بازخورد را دریافت کردیم که داشتن کانالی برای ارسال ایده برای هر یک از مسیرهای توسعه ایده Discovery ما، کار با ESA را آسان‌تر می‌کند. بنابراین، ما یک کانال جدید به نام «Open Discovery Ideas Channel» راه‌اندازی کردیم. جایی که ما به دنبال ایده هایی برای پروژه های حمایت مالی مشترک، پروژه های توسعه فناوری اولیه و مطالعات سیستمی بودیم.

esa-channelsتصویری از کانال Open Discovery Ideas

پاسخ به این کانال باز بسیار دلگرم کننده بوده است و یک راه جدید و تعاملی برای شروع نوآوری با ESA، برای اولین بار برای آژانس ارائه می دهد. بزرگترین تغییر پارادایم واقعاً امکان تبادل نظر با نویسندگان ایده پس از ارائه ایده های خود و قبل از ارزیابی ایده ها است. کارشناسان ESA می توانند بلوغ ایده را به صورت تعاملی و غیررسمی مورد بحث و بررسی قرار دهند و از آن حمایت کنند، که به ESA و نویسندگان ایده کمک می کند تا ایده های مرتبط و بسیار نوآورانه تولید کنند.

پاسخ به این کانال باز بسیار دلگرم‌کننده بوده است و یک راه جدید و تعاملی برای شروع نوآوری با ESA، برای اولین بار برای آژانس ارائه می‌دهد.

فرآیند و تیم

از نظر فرآیند، ارزیابی دقیق همیشه پس از جمع آوری ایده است. سپس، تیم نوآوری از نویسندگان امیدوارکننده‌ترین ایده‌ها دعوت می‌کند تا تفکر خود را به طرح‌های کامل تبدیل کنند. دومی با کمک یک کانال OSIP انجام می شود که به سمت طرح پیاده سازی خاص هدف گذاری شده است.

تیم کوچک و چابک OSIP پلتفرم را از منظر فنی، محتوایی و ارتباطی مدیریت می کند. حجم کار – که شامل مدیریت ایده‌ها، ملاقات با ارزیاب‌ها و مدیران کمپین، و آماده‌سازی فعالیت‌های بعدی می‌شود – بسیار زیاد است، اما واکنش مثبت صنعت و آکادمی و فعالیت‌های هیجان‌انگیزی که از قبل شروع شده‌اند، این کار را بسیار مفید می‌سازد. فونتین گفت.

تضمین زمان چرخه سریع

برای اطمینان از ثابت ماندن جریان ایده‌ها در پلتفرم و اینکه مخاطبان (مهندسان، محققان، فوق‌دکترها، شهروندان) درگیر می‌مانند، ناظران و ارزیاب‌های OSIP در یک بازه زمانی معقول به هر ارسال‌کننده بازخورد ارائه کردند. میانگین زمان بین صلاحیت ایده اولیه و ارسال بازخورد به نویسندگان حدود یک هفته است. این یک نتیجه چشمگیر برای یک پلت فرم و فرآیند نسبتا جدید است.

علاوه بر این، میانگین زمان بین ارائه پیش نویس تحقیق تکمیل شده و انتخاب کمتر از یک ماه است. طولانی‌ترین تأخیر زمانی حاصل می‌شود که نویسندگان ایده‌شان را به یک پروپوزال تحقیقاتی توسعه دهند، نامه پشتیبانی دانشگاه/حمایت مالی را دریافت کنند و رزومه مورد نیاز را تهیه کنند. تیم نوآوری از اینکه فهمیدند فرآیند ارائه و ارزیابی ایده موثر بوده و ارائه دهندگان می توانند ایده ها را به سرعت بلوغ کنند، خوشحال شدند.

بازخورد و شفافیت

سنگ بنای یک پلت فرم نوآوری باز پر جنب و جوش و با عملکرد خوب، وضوح است. برای این منظور، به همه ارائه‌کنندگان ایده در OSIP شفافیت کامل داده شد و می‌توانستند وضعیت ایده‌های خود را در زمان واقعی بررسی کنند و در فرآیند اعتماد ایجاد کنند. علاوه بر این، کارشناسان ESA در مورد همه موارد ارسالی، صرف نظر از ماهیت آنها، بازخورد ارائه کردند. این تعهد، در عین کار سخت، تعداد بیشتری از مشارکت کنندگان را تشویق کرد.

جای تعجب نیست که موسسات تحقیقاتی شرکت کننده به ویژه از بازخورد به موقع، افزایش شفافیت و پشتیبانی آسان در تمام مراحل به طور مستقیم از طریق عملکرد نظرات در OSIP قدردانی کردند. برای این مؤسسات، OSIP به سرعت به محلی برای ایده ها و پیشنهادهای مالی آنها تبدیل شد. فونتین گفت: «برای مؤسسات تحقیقاتی، فرصتی برای پیشنهاد فعالانه ایده‌های جدید به ESA بدون توجه به موضوعی که آنها را پوشش می‌دهند، بسیار عالی است، به جای پاسخگویی به یک فراخوان خاص برای پیشنهادات».

علاوه بر این، شفافیت در مورد مدل‌های مختلف همکاری موجود به گسترش مجموعه مشارکت‌های موجود کمک کرد. فونتین گفت: «نیروی کاری اصلی که پژوهش را در دانشگاه توسعه می‌دهد، ترکیبی از دانشجویان دکترا و همکاران پژوهشی (پسادکتری) است. “طرح های حمایت از دانشجویان دکترا اغلب بر اساس یک مدل حمایت مشترک است؛ از این رو OSIP به خوبی در این موارد اعمال می شود. دخالت مستقیم ESA به تحقیقاتی که توسعه می دهیم وزن بیشتری می بخشد، به ما امکان می دهد همکاری های تحقیقاتی خود را گسترش دهیم، و بیشتر مهمتر از همه، به پذیرش نتایج ما توسط بخش فضایی کمک می کند.”

نتایج کمپین و کانال

ESA از زمان شروع OSIP، 9 کمپین موضوعی را تحت Discovery منتشر کرده است. در زیر، سه مورد از آن کمپین ها را معرفی می کنیم:

سنجش از دور زباله های پلاستیکی دریایی

برای اولین کمپین اجرا شده در OSIP، ESA به دنبال ایده‌های نوآورانه برای شناسایی، شناسایی، کمیت و ردیابی زباله‌های پلاستیکی در سیستم‌های نمک و آب شیرین، از جمله سواحل و سواحل بود. کمپین سنجش از راه دور زباله های دریایی جامعه جدیدی را با موضوع نوظهور مشارکت فضا برای رسیدگی به این مشکل زیست محیطی فزاینده (که توسط هدف توسعه پایدار سازمان ملل متحد 14 نیز در نظر گرفته شده است) جذب و ایجاد کرد. اروپا و ESA را به خط مقدم این موضوع سوق داد و راهی منحصر به فرد برای ESA برای تعامل اولیه با مبتکران صنعت و دانشگاه فراهم کرد.
فناوری_فضایی_برای_نظارت_پلاستیک_سطل_دریایی
تصویر از کمپین سنجش از دور زباله های دریایی پلاستیکی (اعتبار: ESA)
این موضوع در بین جامعه پژوهشی محبوبیت پیدا کرد. در مجموع، 58 ایده ارسال شد – که همه آنها با کیفیت بالا و در موضوع بودند. کسانی که درگیر بودند سود مثبتی از این کمپین داشتند. فرصت تعامل با متخصصان ESA، ایجاد تیم‌های جدید و تبادل نظر برای جامعه زباله‌های دریایی بسیار ارزشمند بود.
در مجموع 30 ایده به مرحله بعدی راه یافتند . نتایج اولیه این کمپین ارزش سنجش از دور را برای رسیدگی به این موضوع، ایجاد دانش جدید و ارائه اولین نشانه‌های توانایی و نیازهای فعلی تأیید کرد. همه فعالیت‌های این کمپین در حال حاضر در حال اجرا هستند، اگرچه محدودیت‌های کووید-19، مراحل آزمایش میدانی و آزمایشگاهی را دشوارتر می‌کند.

غارهای قمری

مطالعات سیستم غارهای قمری ESA با هدف ارتقای قابلیت‌های اروپایی مرتبط با کاوش در زیر سطح ماه از طریق فناوری‌های جدید و نوآورانه انجام شد. غارهای قمری یکی از جذاب‌ترین مرزهای اکتشاف در ماه هستند که به ما امکان دسترسی به ده‌ها متر از محیط‌های زیرسطحی را می‌دهند که سوابق زمین‌شناسی بکر هستند و شرایط محیطی پایدار می‌تواند برای زیستگاه‌های انسان مطلوب باشد.
Sysnova_exploring_lunar_غارها

تصویر از کمپین غارهای قمری (اعتبار: ESA)

این کمپین بسیاری از شرکت‌های کوچک و متوسط ​​صنعتی و مؤسسات تحقیقاتی را جذب کرد و جامعه جدیدی را در اروپا ایجاد کرد که به دنبال راه‌حل‌های فناوری برای اکتشاف غارهای سیاره‌ای و تعریف اهداف علمی و مأموریت‌های بالقوه روباتیک آینده در غارهای سیاره‌ای بود. علاقه زیاد و تعداد پیشنهادهای دریافتی از صنعت و دانشگاه اروپایی در مورد این موضوع تأیید می کند که این نوع ماموریت می تواند برای پیشرفت فناوری های فضایی و علم بسیار الهام بخش باشد.

ایده های جدید برای استفاده از اجزای تجاری خارج از قفسه (COTS).

کمپین OSIP در مورد اجزای COTS یکی از چالش برانگیزترین جنبه های الکترونیک فضایی چند سال اخیر را پوشش می دهد، به عنوان مثال، درک چگونگی و زمان استفاده از اجزای امیدوارکننده برای کاربردهای زمینی در فضا، بهره مندی از در دسترس بودن زیاد، عملکردهای پیشرفته و عملکرد، و مزایای هزینه COTS با توجه به رویکرد سنتی. COTS به عنوان یکی از امیدوار کننده ترین مسیرهایی که توسط NewSpace باز شده به نظر می رسد.


این کمپین 130 ایده را جذب کرد که 52 مورد از آنها برای تبدیل شدن به طرح های پیشنهادی انتخاب شدند . ایده‌ها در مورد استراتژی کلی COTS، تابش، تکنیک‌های کاهش طراحی و طرح‌های مرجع، آزمایش‌های COTS و داده‌های درون مدار، و مواد و فرآیندها بود. ارزیابی پروپوزال های رسیده ادامه دارد.

Open_Space_Innovation_Platform_Campaigns

تصویری از کمپین ها در بستر نوآوری فضای باز ESA
 

مطالعه بیشتر: می‌توانید به‌روزرسانی‌های منظم در مورد ایده‌هایی که از طریق OSIP منبع آن هستند را در اینجا بیابید .

چالش ها و درس های آموخته شده

با نگاهی به گذشته، OSIP در حال حاضر به وضوح یک تلاش ارزشمند است. وقتی از فونتین و تیمش در مورد سه درس برتر آموخته شده سؤال شد، موارد زیر را پیشنهاد کردند:

  1. داشتن یک پلت فرم نوآوری باز و آنلاین اختصاصی (حتی با حداقل سفارشی سازی) یک ابزار عالی است. امروزه، این تیم اکثر پروژه های Discovery را از طریق OSIP انجام می دهد و بسیاری از برنامه های دیگر ESA نیز از این پلت فرم استفاده می کنند.
  2. برخی از موضوعات می توانند در میان جمعیت بیش از دیگران محبوب شوند – و این چیز خوبی است. داشتن یک فضای همکاری آنلاین که هم برای عموم و هم برای کارشناسان فضایی مرتبط باشد ضروری است.
  3. OSIP به دسترسی سریع و ساده به ESA و فعالیت های نوآوری در مراحل اولیه آن کمک کرده است. کاربران به ویژه از این امر استقبال کردند زیرا برخی برای همکاری با سازمان با استفاده از ابزارهای سنتی تلاش می کردند. همه مشارکت‌کنندگان OSIP به سرعت سازگار شده‌اند و راه‌های جدیدی را برای تعامل در مراحل اولیه پروژه ایجاد کرده‌اند که قبلا غیرممکن بود، که در نتیجه پروژه‌های هیجان‌انگیز به سرعت اجرا می‌شوند.

OSIP با موفقیت مانع ورودی خط لوله نوآوری ESA را کاهش داد – یک دستاورد چشمگیر با توجه به پیچیدگی این نوع کار. امروزه، OSIP اجازه می دهد تا ایده ها از منابع مختلف به شیوه ای ساده، کارآمد و شفاف تجسم شوند و برای ذینفعان مختلف به روش های جدید و غیرمنتظره شبکه سازی شوند. همانطور که بازخورد کاربران نشان داده است، سیستم و فرآیند را می توان به طور مداوم بهبود بخشید، و این کار اگر به صورت مشترک انجام شود بسیار موثر است.

با در دست داشتن این وسیله نقلیه جدید، ESA آماده است تا جسورانه به جایی برود که تعداد کمی از آژانس های فضایی قبلاً رفته اند: یک سفر به فضای عمیق (نوآوری باز).

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *