سرهم بندی با قانون، ترول های ثبت اختراع را متوقف نمی کند

برای کشوری که مدت‌ها مدافع سرسخت حقوق مالکیت معنوی بوده است، ایالات متحده در سال‌های اخیر برای مقابله با خطر نسل جدیدی از دارندگان حق ثبت اختراع، که به عنوان ترول‌های حق اختراع شناخته می‌شوند، تلاش کرده است.

در حالی که حمایت از حق ثبت اختراع مبتنی بر درک این است که نوآوری و رشد اقتصادی را تحریک می کند. این دارندگان حق ثبت اختراع محصولات یا خدمات عرضه نمی کنند، بلکه از ضعف سیستم ثبت اختراع برای کسب درآمد از طریق ایجاد اختلافات مربوط به اختراع سوء استفاده می کنند.

اکنون مجلس نمایندگان ایالات متحده به لایحه ای رای داده است که امیدوار است جلوی این ترول ها را بگیرد. اما قانون نوآوری که به تازگی در مجلس تصویب شده است و اکنون به سنا خواهد رفت، نتوانسته برخی از ایرادات اساسی در سیستم ثبت اختراع را برطرف کند. برخی از نگرانی های واقعی را برطرف می کند، اما نمی تواند به قلب مشکل ضربه بزند.

مشکل با ترول ها

ترول‌های ثبت اختراع متهم به نوآوری ناامیدکننده‌ای هستند که مانند ترول‌های افسانه‌ای رفتار می‌کنند که در زیر پل‌ها کمین می‌کنند تا مسافران ناآگاه را هنگام نزدیک شدن شکار کنند. آن‌ها در کمین هستند و حق ثبت اختراع را نگه می‌دارند تا زمانی که یک مبتکر هزینه‌های هنگفتی را در طراحی، توسعه و تجاری‌سازی یک محصول نوآورانه متحمل شود. ترول سپس از زیر پل می پرد تا حق خود را بر حق ثبت اختراع مطالبه کند و با مبتکر در مورد قراردادهای مجوز اختراع با هزینه هایی که می تواند بسیار فراتر از ارزش واقعی حق ثبت اختراع باشد مذاکره کند.

همچنین به نظر می رسد که ترول ها صاحب اختراعات گسترده و مبهم هستند – که دامنه و اعتبار آنها نامشخص است. ترول ها از این ابهام با «ماهیگیری» برای متخلفان احتمالی که ممکن است از فناوری در محصول تجاری خود استفاده کنند که ممکن است پیوندهای ضعیفی با پتنت داشته باشد، استفاده می کنند.

یک شروع خوب

قانون نوآوری گام‌هایی را در جهت ساده‌سازی رویه‌های دعاوی به منظور شفاف‌سازی، ممانعت از تشکیل پرونده‌های مبهم و بیهوده و در این فرآیند، سنگین‌کردن رفتار ترولینگ از نظر مالی برمی‌دارد.

این لایحه مستلزم این است که دعاوی حقوقی شامل جزئیات خاصی از اختراعاتی باشد که ظاهراً نقض می شوند و توضیحی در مورد اینکه چگونه محصول یا خدمات متهم این ادعا را نقض می کند. همچنین با الزام دارندگان حق ثبت اختراع به افشای اطلاعات مربوط به هر کسی که منافع مالی در پتنت دارد، شفافیت را تشویق می کند.

این لایحه تلاش می‌کند یک موقعیت پیش‌فرض ایجاد کند که در آن شاکی در صورت عدم شکایت متهم، هزینه‌های قانونی معقولی را به متهم پرداخت کند. این به عنوان یک بازدارنده برای هر کسی که به دنبال پیگیری پرونده ای فقط به خاطر آن است عمل می کند. همچنین به دنبال کاهش هزینه‌های متهم با کاهش مقدار اسنادی است که باید در مراحل اولیه دعوی ارائه کنند. متهم فقط باید اسناد «کشف» را پس از مشخص شدن مرزهای ادعا به وضوح ارائه کند.

از دست دادن علامت

علیرغم حمایت قاطع دو حزب از این لایحه، شرکت های کوچک و متوسط ​​در پاسخ به مفاد این لایحه اختلاف نظر دارند. منتقدان استدلال می کنند که این امر خیلی سریع از طریق کنگره انجام شد و هنوز تعریف ترول های ثبت اختراع حل نشده است.

تا زمانی که تصمیم نگیریم ترول واقعاً چیست ، غیرممکن است که قاطعانه علیه تهدید آنها قانون وضع کنیم.

این لایحه بسیار سریع به تصویب رسیده است و این پتانسیل را دارد که بر دارندگان حق اختراع واقعی از طریق مقرراتی که به آنها کمک می کند تأثیر منفی بگذارد. سوء استفاده از سیستم ثبت اختراع منحصراً توسط غیر تولید کنندگان پتنت پذیرفته نمی شود و به دلیل ضعف ذاتی آن در داخل سیستم گسترده است. هیچ تعریف روشنی وجود ندارد که ما را قادر سازد با اطمینان ترول “بد” را شناسایی کنیم، زیرا تعریف فعلی را می توان به راحتی گسترش داد تا همه دارندگان حق اختراع غیر تولید کننده را که به دنبال احقاق حقوق خود هستند، شامل شود.

دارندگان حق ثبت اختراع هیچ الزام قانونی برای استفاده از پتنت خود ندارند، بنابراین اجازه دادن به صاحبان پتنت غیر تولید کننده با آنها تبعیض آمیز است. دارندگان پتنت ممکن است به دلایل واقعی اختراعات خود را تجاری نکرده باشند. به عنوان مثال، این ممکن است به دلیل کمبود منابع مورد نیاز برای تجاری سازی محصول یا دسترسی به فناوری های مکمل مورد نیاز برای کارکرد آن در بازار باشد.

این لایحه صرفاً دسترسی نوآوران کوچک و متوسط ​​را به راه‌حل‌های جبران تخلفات دشوار می‌سازد. هر دارنده اختراع که از حق اختراع خود استفاده نمی کند یا کار نمی کند، در زمانی که هیچ الزام قانونی برای کار کردن با پتنت وجود ندارد، در معرض خطر راه حل های ضعیف در برابر نقض قرار دارد.

این لایحه اقدامات اتخاذ شده توسط قانون اختراعات آمریکا در سال 2011 و دستورات اجرایی کاخ سفید را تقویت می کند که تلاش می کند با ترول های ثبت اختراع مقابله کند. حتی دادگاه عالی ایالات متحده به پدیده ترول در پرونده سال 2006 مربوط به سایت حراج اینترنتی eBay توجه کرده است. در اینجا بیان شد که هیچ فرضی برای صدور حکم خودکار علیه متخلف وجود ندارد، حتی اگر مشخص شود که آنها عمداً اختراعات معتبر یک شرکت غیرتولیدی را نقض کرده اند.

شواهد تجربی قابل اعتماد کافی وجود ندارد که نشان دهد مشکل اختراع ثبت اختراع به قدری گسترده است که نیاز به قانون دیگری دارد که این پتانسیل را داشته باشد که دارندگان حق ثبت اختراع کوچک و متوسط ​​را در اجرای حقوق خود با مشکل مواجه کند.

قانون نوآوری مزایایی دارد، مانند شفاف‌تر کردن دعاوی. حتی می‌تواند تعداد شکایت‌هایی را که درباره اختراعات ثبت می‌شود کاهش دهد، اما در نهایت به‌جای ضربه زدن به ریشه‌ی مشکل، به دنبال درمان علائم است. تا زمانی که اختراعات با کیفیت پایین در سیستم ثبت اختراع که با اشکالات و فقدان وضوح مشخص می شود نفوذ می کنند، ترول ها همچنان در زیر پل های خود کمین می کنند.

ترول “بد” هنوز چیزهای زیادی از پتنت های گسترده و مبهم خود به دست آورده است. آنها احتمالاً به سادگی مدل های کسب و کار خود را تغییر می دهند و روش های خود را متناسب با میدان بازی جدید تطبیق می دهند. یک رویکرد بهتر این است که اصول مربوط به “کار کردن” یک پتنت را دوباره تعریف کنیم و مهمتر از آن، شروع به پاکسازی پتنت های گسترده و مبهم که مستحق حمایت از حق ثبت اختراع نیستند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *