چرا افراد نوآور در شرکت شما ممکن است بهترین ایده های خود را به اشتراک نگذارند؟

آلبرت انیشتین زمانی گفت: “اگر در ابتدا این ایده پوچ نباشد، پس هیچ امیدی به آن وجود ندارد.” چقدر درست. وقتی کسی ایده کاملاً جدیدی را ارائه می‌کند، تشخیص اینکه آیا ایده جدید درخشان است یا احمقانه، اغلب دشوار است – حتی برای شخصی که از ابتدا این ایده را داشت.

در نتیجه، نیاز به یک فرد شجاع است که یک ایده جدید واقعاً نوآورانه را به شرکت خود پیشنهاد دهد. پیامدهای درک شده می تواند شامل تمسخر، از دست دادن احترام از سوی مدیریت، از دست دادن ترفیعات آینده و موارد دیگر باشد.

البته این فقط افراد شجاع نیستند که ایده های درخشانی دارند. افراد خجالتی، افرادی که نسبت به شغل خود مطمئن نیستند، افراد جدیدی که با فرهنگ شرکتی آشنا نیستند و افرادی که دوست ندارند موج ایجاد کنند (که اکثریت ما را تشکیل می دهد) احتمالاً به جای اینکه عواقب آن را به خطر بیندازند، ایده های رادیکال را برای خود نگه می دارند. در نتیجه، اکثر سازمان ها ایده های درخشان با بازده بالقوه قابل توجه را از دست می دهند.

عواقب این امر بسیار زیاد است. طبق محاسبات ما، یک شرکت با 1000 نفر هر سال یک یا دو ایده انقلابی (یعنی: ایده هایی که تأثیر قابل توجهی بر گردش مالی دارند) از دست می دهد.

دو راه حل وجود دارد که هر دوی آنها باید در هر سازمانی که می خواهد پتانسیل نوآوری خود را به حداکثر برساند، اجرا شود:

  1. اطمینان حاصل کنید که محیطی از اعتماد در سازمان وجود دارد، به ویژه در مورد پیشنهادات ایده. اگر با هر ایده با احترام برخورد شود و حتی پیشنهاد دهندگان ایده های غیرعملی برای به اشتراک گذاشتن ایده های خود پاداش دریافت کنند. کارکنان در ارائه ایده ها به سازمان راحت تر خواهند بود، حتی ایده هایی که ممکن است پوچ به نظر برسند. چنین محیطی از اعتماد را نمی توان فورا ایجاد کرد. ایجاد و ترویج مکانیسم هایی که از محیط زیست حمایت می کنند زمان می برد. حتی در این صورت، اعتماد تنها با گذشت زمان به دست می آید.
  2. فرآیندی ایجاد کنید که به کارمند اجازه می‌دهد ایده‌های خود را به‌صورت ناشناس پیشنهاد کند، اما مکانیزمی را فراهم می‌کند که به کارمند اجازه می‌دهد در صورت اجرای ایده‌اش شناسایی شود.

تنها از این طریق است که کارکنان می توانند در ارائه ایده های بالقوه پوچ – اما همچنین بالقوه انقلابی – به سازمان خود احساس امنیت کنند.

اگر سیستم پیشنهاد ایده شما یک جعبه پیشنهاد قدیمی است، می توانید به سادگی کاغذ ایده همراه با رسید ارائه دهید. پیشنهاد دهندگان ناشناس می توانند رسید را نگه داشته و بعداً، پس از اجرای ایده، آن را نشان دهند.

نیازی به گفتن نیست، شرکت‌های مبتنی بر نوآوری باید محیطی از اعتماد را با ابزاری برای ارائه ایده‌های ناشناس به مدیریت ترکیب کنند.

ارائه ایده ناشناس یکی از بسیاری از ویژگی های سرویس مدیریت ایده سازمانی جنی ما است .

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *