روز جهانی زن 2021: تجلیل از مبتکران زن


نوآوری امنیت سایبری

ارتباط بین نوآوری و کارآفرینی را می توان به عنوان میل به ایجاد مشارکت های نوآورانه در جوامعی که به آنها تعلق دارید در نظر گرفت. همه ما زنان خارق‌العاده‌ای را می‌بینیم که فقط با تلاش برای آسان‌تر کردن زندگی برای همه، تاریخ‌ساز می‌شوند. ورود به دنیای نوآوری، زنان کارآفرین با چالش‌های زیادی روبرو هستند، اما در عین حال به اشتراک‌گذاری داستان‌های موفقیت ادامه می‌دهند. امروز، روز جهانی زن را به افتخار رهبران و مبتکران زن که شانس را به نفع خود تغییر می دهند، جشن می گیریم.

زن در دنیای مردانه

دو سال پیش، فوربس فهرستی از 100 نوآورترین رهبران آمریکا را تهیه کرد و مشخص شد که تنها *یک* زن به این لیست راه یافته است. روش مورد استفاده برای گردآوری این فهرست بر اساس معیارهای کمی عملکرد خاص بود، اما موارد کیفی مانند تنوع و گنجاندن به عنوان یک پارامتر مرتبط در نظر گرفته نشدند. شکاف جنسیتی پیام اصلی نبود که آن‌ها می‌خواستند از آن بیرون بروند، و من روی کاستی‌های این نمودار تمرکز نمی‌کنم، بلکه در مورد تجلیل از زنی که بر خلاف احتمالات در لیست قرار گرفت، صحبت نمی‌کنم: باربارا . رنتلر ، مدیر عامل شرکت راس استورز.

باربارا رنتلر بیست و پنجمین مدیر عامل شرکت راس استورز پس از 28 سال فعالیت در این شرکت شد. ترفیعات یکی پس از دیگری به او این شانس را می داد که در نهایت در سال 2014 جانشین مدیرعامل بازنشسته شود. شاید یکی از تحسین برانگیزترین ویژگی های او تواضع باشد.که در سبک رهبری آرام او منعکس شده است. عنصر محرمانه رهبری موفق او این است که او واقعاً فقط بر چیزی تمرکز می کرد که هر روز مصرف کنندگان را به خود جلب می کرد: تخفیف های عالی برای مارک های معروف. با توجه به اینکه اکثر برندها در حال گذراندن یک “آخرالزمان خرده فروشی” بودند، این یک استراتژی نوآورانه قدرتمند بود. این امر با این واقعیت پشتیبانی می‌شود که طی سه سال پس از تصدی رنتلر به عنوان مدیر اجرایی، راس استورز رکوردهای درآمد و سود سالانه را ثبت کرده است و 95 درصد از سهام آن بازگردانده شده است. باربارا با انجام کاری که در آن بهترین است، موفق شد به دنیای شرکت‌های تحت سلطه مردان نفوذ کند و اثر خود را به عنوان الهام‌بخش دیگر رهبران زن در سراسر جهان به جای بگذارد.

زنان در علم مدرن

زنان مبتکر در هر منافذ جامعه جای دارند. در نتیجه، من همچنین می‌خواهم به یک دوتایی علمی محبوب از مخترعان خانم اشاره کنم که بسیاری از آنها الهام گرفته‌اند: امانوئل شارپنتیه و جنیفر دودنا . تأثیر کشف آنها (CRISPR) بر ژنومیکس حتی برای کسانی که علاقه خاصی به علم ندارند به خوبی شناخته شده است. CRISPR یک تکنیک ویرایش ژن است که کاربردهای گسترده ای از جمله تجزیه و تحلیل بنیادی بیولوژیکی، توسعه دستگاه های بیوتکنولوژیکی و درمان بیماری ها دارد.

اختراع آنها به عنوان یکی از پیشرفته ترین ابزارها برای یافتن درمان بیماری های ژنتیکی مورد استقبال قرار گرفت. همچنین به دلیل اینکه توانست تغییرات هدفمند و دقیقی را در DNA ایجاد کند، این نوع نوآوری بحث های زیادی را برانگیخت. این دانشمندان زن در تلاش برای تنظیم آن با مشکلات زیادی روبرو بودند. دکتر دودنا به خوبی می دانست که این فناوری نگرانی های اخلاقی زیادی را ایجاد می کند. در نتیجه، او شروع به نوشتن مقاله، سازماندهی کنفرانس ها و حتی شهادت دادن در مقابل کمیته کنگره برای افزایش آگاهی در مورد خطرات سوء استفاده از این کشف کرد.

“هرچه بیشتر بدانیم، بیشتر متوجه می شویم که باید بدانیم.” – دکتر جنیفر دودنا

دکتر جنیفر دودنا به عنوان اختراع کننده CRISPR شناخته می شود و جایزه نوبل شیمی را برای این اختراع دریافت کرده است. دکتر امانوئل شارپنتیه به همراه دکتر دودنا در توصیف بیوشیمیایی RNA راهنما و برش DNA با واسطه آنزیم Cas9 شرکت داشتند. او همچنین جایزه نوبل شیمی را به دلیل نقشش در توسعه این فناوری دریافت کرد.

زنان برای زنان

گاهی اوقات زنان برای روشن کردن راه برای کل تمدن مورد نیاز هستند، در حالی که گاهی برای کمک به یکدیگر در گذر از مشکلاتی که با هم روبرو می شوند کافی است. اولیویا کوتس جیمز بیان خوبی از همدردی انسانی، همبستگی زنانه و روحیه کارآفرینی است. او در هنگ کنگ زندگی می کرد که متوجه شکاف قابل توجهی در صنعت مراقبت از قاعدگی آسیا شد. در سال 2017، اولیویا شرکت LUÜNA naturals را تأسیس کرد، اولین شرکت دوره ای تحت رهبری زنان در آسیا. ماموریت LUUNA naturals ارائه محتوای بدون تابو در مورد بدن زنان و همچنین یک خط ارگانیک از محصولات مراقبت دوره ای بدون مواد شیمیایی است. گنجاندن یک مدل کسب‌وکار که از تحصیل دختران محروم حمایت می‌کند، مکمل مناسبی برای زنانی است که در مورد بدن خود مطمئن نیستند تا سبک زندگی آگاهانه‌تری داشته باشند. اولیویا انقلابی را در بخش مراقبت از زنان به وجود آورده است که از نظر تاریخی، از قضا، توسط مردان رهبری می شد. زمان آن رسیده بود که زنان مسئولیت را بر عهده بگیرند و اولیویا کسی بود که باید از برداشتن اولین قدم در این مسیر تشکر کرد.

کشف فرصت های جدید، افزایش شانس پاسخگویی به تغییرات، ارتقای مزیت های رقابتی، ایجاد کالاها و خدمات بهتر… این ها و بسیاری دیگر از مزایای نوآوری و کارآفرینی تحت شرایطی که توسط رهبران استثنایی فراهم می شود، پدیدار می شوند. کسب و کار زنان در تمام نقاط جهان در حال افزایش است. ما مطمئناً امیدواریم که هر زنی که انگیزه دارد رویای خود را زندگی کند، آرزوی خود را برآورده کند یا به استقلال دست یابد، به دستاوردهای بسیار بزرگتری دست یابد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *