رقابت برای برتری ارز دیجیتال


برتری ارز دیجیتال

ای تعجب نیست که بسیاری از کشورها در سراسر جهان در حال تحقیق و اجرای آزمایشی CBDC ( ارزهای دیجیتال بانک مرکزی) هستند، زیرا از آنجایی که بسیاری از فعالیت های روزانه خود را به صورت آنلاین تغییر می دهیم و از پول نقد آنالوگ به ارز دیجیتال می رویم، این گام منطقی بعدی است. نحوه جابجایی و خرج کردن پول به سادگی تغییر کرده است و این نیاز به تغییرات و نوآوری های دیگری دارد. آنچه CBDCها را از ارزهای دیجیتال متمایز می کند این است که، اگرچه ممکن است از فناوری بلاک چین استفاده کند یا نباشد، CBDCها همه توسط دولت و/یا بانک مرکزی ایجاد و کنترل می شوند . یعنی متمرکز هستند. به زبان ساده، CBDC ها وجه نقد دیجیتالی هستند که توسط بانک مرکزی صادر می شوند.

اگر نمی توانید آنها را شکست دهید، پس به آنها بپیوندید؟ جای تعجب نیست که بانک های مرکزی به دنبال توسعه نسخه های ارز دیجیتال خود – ارز دیجیتال بانک مرکزی یا CBDC هستند. افزایش محبوبیت ارز دیجیتال و توسعه سایر روش‌های پرداخت و/یا سایر ارزهای دیجیتالی شرکت‌هایی مانند علی‌بابا، فیس‌بوک و آمازون، تهدیدی برای بانکداری سنتی و پول نقد آنگونه که ما می‌شناسیم است. تغییر رفتار مصرف‌کننده و ترجیح استفاده از پرداخت‌های کارت اعتباری و سایر روش‌های پرداخت و برنامه‌هایی که از پول نقد اجتناب می‌کنند نیز دلیل محکمی برای بانک‌های مرکزی به‌نظر می‌رسد که جدی‌تر به CBDC فکر کنند. چیزی که در ابتدا یک تهدید به نظر می رسید می تواند یک فرصت عالی باشد.

سرعت، دسترسی و کارایی تنها بخشی از مزایای آن است. چیزی که معمولاً تا چند روز کاری و حدود 6 درصد کارمزد طول می کشد، اکنون تقریباً فوری و احتمالاً بدون هزینه است. کارایی این سیستم پرداخت همچنین به این معنی است که پول می تواند به راحتی در زمان واقعی به خارج از کشور ارسال و خرج شود. کسب‌وکارها نیز از این پرداخت‌های فوری سود خواهند برد.

نکته مهم دیگر این است که دولت می تواند به راحتی به نیازمندان کمک کند و بررسی های محرک ارائه دهد. این شمول مالی به این معنی است که گروه‌های محروم بدون امکان استفاده از اشکال سنتی بانکداری، دسترسی داشته و در نهایت در «اقتصاد مجازی» قرار می‌گیرند.

بانک مرکزی می‌تواند مستقیماً CBDC را برای شهروندان صادر کند، اما می‌تواند این کار را از طریق بانک‌های تجاری نیز انجام دهد تا از برخورد مستقیم با میلیون‌ها کاربر جلوگیری کند. رمزارز و ارز دیجیتال مخل بزرگی در اقتصاد هستند و توانایی دولت در اجرای آن ممکن است در صورت پایبندی به روش‌های سنتی از کنترل خارج شود. CBDC ها فقط یک اضافه هستند و به راحتی می توانند با سایر اشکال ارز و پول نقد همراه باشند.

بانک های مرکزی در سراسر جهان در مراحل مختلف توسعه CBDC ها هستند و به طور جدی این موضوع را در نظر می گیرند. چین اولین کشوری بود که قرن ها پیش پول کاغذی را معرفی کرد، بار دیگر مخل راه اندازی e-Yuan بود. کیف پول دیجیتال برای شهروندانش چیز جدیدی نیست زیرا بسیاری از Alipay و WeChat Pay استفاده می کنند. اما ظهور شرکت‌های فناوری و جهانی و تبدیل شدن آنها به بازیگران اصلی در سیستم مالی چیزی است که هر دولتی می‌خواهد آن را کنترل کند. e-Krona سوئد نیز در راه است و می‌تواند یک افزودنی عالی برای شهروندان سوئدی باشد زیرا آنها در حال حاضر یکی از پایین‌ترین درصد استفاده از پول نقد را دارند. e – Naira نیجریههمچنین نکته قابل ذکری است زیرا دولت به پتانسیل عظیم خود پی برده است و احتمالاً در آینده بیشتر در مورد آن خواهیم شنید. دلار الکترونیکی و یوروی الکترونیکی نیز مواردی هستند که در آینده نزدیک شاهد استفاده از آنها خواهیم بود.

اما درست مانند هر نوآوری دیگری، این نوآوری نیز فراز و نشیب های خود را دارد. مسائل مربوط به نظارت و حفظ حریم خصوصی احتمالا یکی از بزرگترین نگرانی ها است. دولت و/یا بانک مرکزی بینش‌های بی‌درنگی درباره هزینه‌ها و جریان نقدی، اطلاعات و داده‌هایی که در غیر این صورت با استفاده از روش‌های پرداخت دیگر و پول نقد ارائه نمی‌کردید، خواهند داشت. اما باز هم، این چیز جدیدی نیست. تقریباً هر زمان که آنلاین می‌شویم، مقادیر زیادی داده را همیشه در اختیار ما قرار می‌دهیم، پس چرا این موضوع متفاوت است.

سپس ما تهدید جنگ سایبری را داریم. پول شما و اطلاعاتی که می دهید چقدر امن خواهد بود؟ در چنین سناریوهایی، کل اقتصادها به راحتی می توانند تعطیل شوند. امنیت سایبری ، حساب و سرقت و سرقت داده ها همه نگرانی های اصلی هستند. البته، اقدامات احتیاطی مانند کیف پول‌های چند امضایی و روش‌های مشابه احراز هویت دو عاملی وجود دارد، و می‌توانیم انتظار راه‌های امنیتی ابتکاری بیشتری را داشته باشیم.

و از آنجایی که همه چیز دیجیتال است، در صورت قطعی برق یا قطع شدن شبکه چه اتفاقی می‌افتد؟ کل سیستم ممکن است در حال حاضر فلج شود. همه اینها چه می شود، اما نگرانی های جدی است که باید برطرف شود.

غیرممکن است که با روندها همراه نشوید و احتمالاً به یک اخلالگر تبدیل شوید، صرف نظر از اینکه خط کسب و کار شما چیست. نوآوری ها هستند که به اقتصاد و پیشرفت کمک می کنند. و هر چند وقت یک‌بار یک بازی تغییر می‌دهد، چیزی که ممکن است در ابتدا از آن ترس داشته باشیم، اما پس از مدتی، فکر می‌کنیم که چگونه بدون آن نوآوری زندگی می‌کردیم. تعیین استانداردهای جدید و تبدیل شدن به هنجار جدید تا زمانی که نوآوری دیگری ظاهر شود.

نظر شما در مورد CBDC ها چیست و آیا مایلید از آنها به صورت شخصی و از طریق تجارت خود استفاده کنید؟ چه نوع روش های پرداختی بیشترین سود را برای کسب و کار شما و شاید دیگران دارد؟ اگر به بهبود فرآیندهای فعلی خود فکر می کنید یا به توسعه یک محصول و/یا خدمات جدید فکر می کنید، ممکن است Innovation Cloud فقط کمکی باشد که به آن نیاز دارید. شراکت با شریک مناسب کار نیمه تمام است!

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *