در واقع، انتقاد از ایده ها برای خلاقیت خوب است

در واقع، انتقاد از ایده ها برای خلاقیت خوب است

نوشته جفری بامگارتنر

از زمانی که برای اولین بار توسط الکس آزبورن در دهه 1950 اختراع شد ، قانون اساسی طوفان مغزی و تقریباً در مورد هر روش تفکر خلاق ، “گرچه باید از ایده ها انتقاد نکند.”

آقای آزبورن هرگز کاملاً روشن نکرد که چرا انتقاد از ایده ها خیلی بد است ، اگرچه این بدان معنی است که ممکن است به احساسات افراد آسیب برساند ، خلاقیت را مهار کنید و احتمالاً از نظر عاطفی کسی را برای زندگی زخم می کنید. واضح است که در این صورت بهتر است از همه ایده ها با تعارف استقبال کنیم ، حتی اگر آنها احمق باشند ، و هرگز ، هرگز از یک ایده انتقاد نمی کنند. حداقل، این فرض بود

دکتر سعید جوی زاده (2)

هیچ کس جرات این فرض را بیش از نیم قرن جرات نکرد – تا سال 2008 که یک زن و شوهر از جرقه های روشن در دانشگاه برکلی ، متیو فاینبرگ و چارلان نمث*، تصمیم گرفتند که وقت آن رسیده است که سؤالاتی بپرسید. آنها مطالعه ای را انجام دادند که در آن داوطلبان را در تیم ها قرار دادند و آن تیم ها را به سه سه گروه تقسیم کردند. یک گروه از قوانین سنتی طوفان مغزی پیروی کردند. به گروه دوم نیز گفته شد كه پروتكل طوفان مغزی را دنبال كنند و این استثنا كه آنها به طور فعال به انتقاد از ایده ها تشویق شدند. گروه سوم گروه کنترل بود. فقط به آنها گفته شد که هر طور که می خواهند ایده ارائه دهند.

پس چه اتفاقی افتاد؟

نتیجه گروه کنترل کمترین خلاقیت بود. طوفان های مغزی سنتی فقط نسبتاً بهتر بودند. تا کنون خلاق ترین گروه گروهی بودند که به انتقاد از ایده ها تشویق شده بودند.

این امر بسیاری از افراد ، به ویژه افراد درگیر در تسهیل خلاق را شگفت زده کرد. ثابت شده است که قاعده اساسی آنها ، کاملاً اشتباه است. بسیاری از تسهیل کننده های طوفان مغزی حرفه ای به سادگی نتایج را انکار کردند نه اینکه بپذیرند که روش آنها ممکن است ناقص باشد.

دیگران طوفان فکری و سایر روش‌های ایده‌پردازی را امتحان کردند که در آنها ما به طور فعال انتقاد را در طول ایده‌پردازی تشویق می‌کنیم. من قطعا انجام دادم. و من متوجه شدم که به طرز شگفت انگیزی موثر بود. در تجربه من، نتایج به مراتب بهتر از زمانی است که انتقاد ممنوع است.

دکتر سعید جوی زاده (2)

من معتقدم که دلایل مختلفی وجود دارد که اینطور است.

  1. ستایش کورکورانه هر ایده ، میانه رو را تشویق می کند . وقتی ایده های خسته کننده شما مورد تحسین قرار می گیرند، چرا جسور باشید؟
  2. با انتقاد از یک ایده ، مکالمه ای راجع به ایده و همچنین نیازهای شما ، محدودیت ها ، فرضیات و موارد دیگر آغاز می شود. وقتی ایده‌ها قابل نقد نیستند، نمی‌توانید به آن‌ها بپردازید. شما واقعا نمی توانید در مورد آنها بحث کنید. مطمئناً تا زمانی که نقاط ضعفی را که نیاز به بهبود دارند را کشف نکرده باشید، نمی‌توانید بر روی آنها بسازید.
  3. نقد یک ایده به آن اهمیت می دهد. وقتی همه ایده ها “عالی” هستند، تعریف و تمجید بی معنی می شود. وقتی کسی برای گوش دادن به ایده ای توقف می کند، به آن فکر می کند و نقاط ضعف آن را برطرف می کند، می گوید: “این ایده برای من معنی دارد. می خواهم در مورد آن صحبت کنم.”
  4. انتقاد از ایده ها راهنمایی می کند . اگر ایده ای مورد انتقاد قرار گیرد، بحث شود و به درستی مشخص شود که قابل اجرا نیست، این به مردم می گوید که در جهت جدیدی فکر کنند.

بدون مارپیچ رو به پایین

طرفداران طوفان فکری اغلب نگرانند که اجازه دادن به انتقاد از ایده ها منجر به یک مارپیچ نزولی شود که در آن همه منفی هستند و هیچ ایده جدیدی ایجاد نمی شود. در تجربه من، این اتفاق نمی افتد. من معتقدم به این دلیل است که وقتی گروهی از افراد در یک سازمان سعی در ایجاد ایده دارند، هدف مشترکی در ایجاد یک ایده مرتبط دارند که نیازهای آنها را برآورده می کند. را بی وقفه انتقادی آنها را به هدف خود نمی رساند. اراده انتقادی سازنده بودن

دکتر سعید جوی زاده (2)

سه قانون

در تفکر ضد متعارف (ACT) ، جایگزینی برای طوفان فکری که انتقاد را تشویق می کند، سه قانون وجود دارد.

  1. همیشه از ایده های خسته کننده و مرسوم انتقاد کنید. شما آنها را نمی خواهید.
  2. انتقاد می کند ایده خوب است. انتقاد از شخص خوب نیست
  3. وقتی انتقاد کردید و ایده گرفتید، ببندید و بگذارید مبتکر ایده یا هر کس دیگری از آن دفاع کند.

من دریافته‌ام که این قوانین، همراه با تشویق به انتقاد از ایده‌ها، تضمین می‌کند که بحث‌های انتقادی معنی‌دار هستند و احساسات آسیبی نمی‌بینند. از قضا، چندین نفر بعد از جلسات ACT به من گفتند که انتقاد از ایده ها باعث می شود احساس آزادی و محدودیت کمتری نسبت به زمانی که نمی توانند ایده ها را نقد کنند.

زودباش، امتحانش کن

اگر طوفان فکری دارید و همیشه به قانون آقای آزبورن پایبند بوده اید که باید از انتقاد خودداری کنید، به شما پیشنهاد می کنم ایده هایی را امتحان کنید که از انتقاد استقبال می کند و ببینید چه اتفاقی می افتد. آقای آزبورن مطمئناً بدش نمی آید. از این گذشته، او طرفدار خلاقیت و آزمایش ایده های جدید بود. علاوه بر این، من معتقدم که شما از نتایج شگفت زده خواهید شد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *