سرفصل

خلاقیت و نوآوری دو مفهوم مرتبط اما مجزا هستند و هر یک برای موفقیت در محل کار لازم است. در اینجا تفاوت وجود دارد و اینکه چگونه می توانید از هر دو الهام بگیرید.

 

  • خلاقیت منجر به اختراعات و رشد شرکت نمی شود، نوآوری منجر می شود. با این حال، نوآوری بدون حضور افراد خلاق اتفاق نمی افتد.
  • ایجاد خلاقیت به این معنی است که به مردم اجازه می‌دهیم تا خارج از چارچوب فکر کنند و گاهی اوقات خلاف هنجار عمل کنند.
  • اگر اجازه دهید بوروکراسی خلاقیت را متوقف کند، نوآوری قربانی شرکت شما خواهد شد و به رقبای شما اجازه می دهد تا با رشد سهم بازار جدید پیش بروند.
  • این مقاله برای کارآفرینان مشتاق و صاحبان مشاغل است که می‌خواهند بهتر بفهمند چگونه خلاقیت و نوآوری را برای ایجاد شرکت‌های واقعاً بدیع ترکیب کنند.

“خلاقیت” و “نوآوری” دو کلمه ای هستند که به طور مداوم در جلسات طوفان فکری، جلسات شرکتی و بیانیه ماموریت شرکت مطرح می شوند. شکی نیست که این ارزش‌ها در محیط کار مدرن و پرشتاب بسیار ارزشمند هستند، اما آیا رهبرانی که از این اصطلاحات استفاده می‌کنند واقعاً تفاوت بین آنها را می‌دانند؟

خلاقیت چیست؟

خلاقیت بیشتر انسان ها در توانایی ما برای حل چالش ها یا مشکلات با ایده های جدید راه حل ها نشان می دهد. Shawn Hunter، نویسنده Out Think: How Innovative Leaders Drive Exceptional Outcomes (Wiley, 2013)، خلاقیت را به عنوان «قابلیت یا عمل تصور چیزی بدیع یا غیرعادی» تعریف می کند.

عامل کلیدی این است که خلاقیت به تنهایی یک ایده عالی است و هنوز واقعیت ندارد. جالب اینجاست که خلاقیت بسیار مختص مردم است. حیوانات راهی برای انتقال ایده‌های پیچیده ندارند و بسیاری از کارهایی که انجام می‌دهند توسط غریزه یا مثال فرض می‌شود.

انواع خلاقیت

آرن دیتریش، دانشیار روانشناسی و رئیس گروه علوم اجتماعی و رفتاری در دانشگاه آمریکایی بیروت، لبنان، تحقیقاتی را در زمینه خلاقیت انجام داد که آن را به چهار نوع تقسیم می کند: عمدی و عاطفی، عمدی و شناختی، خود به خودی و عاطفی و خود به خودی. و شناختی

افراد می توانند هر یک از چهار نوع خلاقیت را تجربه کنند. به خصوص برای کارکنان دانشی مانند محققان، وکلا یا پزشکان، خلاقیت آگاهانه و آگاهانه ممکن است در حین کار ظاهر شود، اما خلاقیت خود به خود و احساسی ممکن است در طول یک پیگیری هنری خود را نشان دهد.

خلاقیت های عمدی و شناختی از توجه متمرکز و ارتباطات شکل گرفته بین اطلاعات ذخیره شده در مغز استفاده می کنند و به قشر جلوی مغز متکی هستند، در حالی که خلاقیت های عاطفی و خود به خودی از آمیگدال سرچشمه می گیرند.

غذای آماده کلیدینکته کلیدی: خلاقیت توسعه خود به خود ایده های جدید و تفکر خارج از چارچوب است. خلاقیت یک پیش نیاز ضروری برای نوآوری است، اما آنها یک چیز نیستند.

نوآوری چیست؟

هانتر با تعریف خود از این نیز می سنجید: “نوآوری عبارت است از اجرا یا ایجاد چیزی جدید که برای دیگران ارزش قائل شده است.” نوآوری به وضوح در قالب یک ابزار، فایده فیزیکی یا کمکی که یک مشکل را حل می کند یا مزیتی ایجاد می کند، تحقق می یابد. این ابزارها به انسان محدود نمی شود – برای مثال، طبق گفته ساینس تایمز، پرندگان و میمون ها از چوب برای بیرون آوردن غذا از مکان های تنگ استفاده می کنند. بنابراین، نوآوری برای گونه های مختلف در شرایط و محیط های مختلف بسیار امکان پذیر است.

انواع نوآوری

Doblin ، یک شرکت نوآوری جهانی که به سازمان‌های پیشرو کمک می‌کند تا راه‌حل‌های انسان محور برای مشکلات کسب‌وکار پیدا کنند، ده نوع چارچوب نوآوری را به عنوان راهی برای شناسایی فرصت‌های تحول‌آفرین، به‌ویژه در کسب‌وکار ایجاد کرد. بر اساس تحقیقات بیش از 2000 نوآوری موفق، دابلین سه دسته کلی را مشخص کرد: مدل کسب و کار، محصول و بازاریابی.

  • مدل کسب و کار: این نوآوری‌های پیکربندی با تمرکز درونی، نحوه عملکرد یک سازمان و ایجاد درآمد را تجزیه و تحلیل می‌کنند. اینها می توانند ریسک بالاتری داشته باشند زیرا گاهی اوقات تصمیمات اساسی که کسب و کارها بر اساس آنها ساخته می شوند را تغییر می دهند. نوآوری‌های مدل کسب‌وکار زمانی بهتر دنبال می‌شوند که مالکان و اپراتورها بازارهای بیش از حد اشباع، رضایت مشتری پایین یا فناوری قدیمی را شناسایی کنند.
  • محصول: تقریباً همیشه ملموس است، نوآوری‌های محصول، کالاهای مادی موجود را به نوعی بهتر می‌کنند یا محصولی کاملاً جدید ایجاد می‌کنند. این رایج ترین شکل نوآوری است. نمونه های معروف عبارتند از گوشی های هوشمند، فیجت اسپینرها، هدفون های بی سیم یا کفی های ماساژور پا.
  • بازاریابی: نوآوری بازاریابی باعث ایجاد بازارهای جدید یا افزایش سهم بازار موجود می شود. نوآوری های بازاریابی راه های جدید و مخل مثبت برای برندها هستند تا با مصرف کنندگان خود صحبت کنند و با آنها درگیر شوند. نوآوری بازاریابی نه تنها می تواند راه جدیدی برای ارتباط با مردم معرفی کند، بلکه می تواند به سادگی تبلیغ یک محصول موجود برای استفاده متفاوت از آنچه در ابتدا در نظر گرفته شده بود باشد.

غذای آماده کلیدینکته کلیدی: یک نوآوری یک تفاوت قابل اثبات و اغلب مخرب در یک محصول، خدمات یا صنعت ایجاد می کند. این یک تغییر اساسی و ملموس و انحراف از حالت متعارف است.

تفاوت بین خلاقیت و نوآوری چیست؟

خلاقیت و نوآوری، در حالی که به عنوان بخشی از فرآیند ایجاد ارتباط نزدیک دارند، یکسان نیستند. خلاقیت قابل اندازه گیری نیست، ذهنی است، در حالی که نوآوری – در ابتدایی ترین سطح آن به معنای “جدید” – قابل اندازه گیری است به این معنا که نوآوری ایجاد چیزی جدید است، خواه یک محصول، ایده یا روش جدید باشد.

چرا نوآوری و خلاقیت مهم است؟

هنگامی که یک ایده امکان پذیر باشد، نوآوری برای دستیابی به بازیکنان بیشتر چالش آسان تری است. خلاقیت گامی بدیع برای اولین کسی است که تشخیص می دهد ممکن است چیزی در وهله اول امکان پذیر باشد. اما نوآوری عبارت است از عملی کردن چیزها به واقعیت عملی، علیرغم چالش ها و مقاومت ها، نه صرفاً تفکر. هر دو در تجارت ضروری هستند، اما تنها یکی از آنها به درآمد و سود واقعی تبدیل می شود.

رهبران کسب و کار اغلب خلاقیت و نوآوری را بدون اینکه بفهمند چه چیزی این دو را از هم جدا می کند، مبادله می کنند.

هانتر به Business News Daily گفت: «خلاقیت لزوماً نوآوری نیست. “اگر یک جلسه طوفان فکری داشته باشید و ده ها ایده جدید را رویاپردازی کنید، پس خلاقیت خود را نشان داده اید، اما تا زمانی که چیزی اجرا نشود، هیچ نوآوری وجود ندارد.”

هانتر خاطرنشان کرد که بسیاری از رهبران بر ایجاد خلاقیت بر حسب تقاضا به جای ساختن محصولات، فرآیندها و تعاملات نوآورانه تاکید دارند.

او گفت: «نوآوری یک جعبه سیاه مرموز نیست. “این می تواند تغییرات کوچک ساده ای برای فرآیندها، محصولات یا تعاملات موجود باشد. و با تمرکز بر فرآیند [نوآوری]، و نه بر فرد قهرمانانه خلاق، می توانیم نوآوری را در مقیاس ایجاد کنیم.”

یک نمونه خوب از نوآوری که توسط کارن گیلکریست در CNBC نمایان شد، سرگئی پتروسوف بود. او نیاز به یک ابزار نرم افزاری را برای اتصال کم استفاده از جت های لوکس با مسافرانی که مایل به اشتراک گذاری سفر با یکدیگر هستند، دید. تمام قطعات آن بازار وجود داشت، اما این پتروسوف بود که پل بین این دو را از طریق نرم افزار ساخت تا یک شرکت کاملاً جدید به نام JetSmarter ایجاد کند.

به عبارت دیگر، فرآیند قابل تکرار و مقیاس پذیر است. یک فرد خلاق نیست. پتروسوف در درک آنچه برای ایجاد یک بازار جدید مورد نیاز بود بی‌نظیر بود، اما کد نرم‌افزار او به‌راحتی توسط برنامه‌نویسان دیگر قابل تکرار بود. هنگامی که رهبران تفاوت بین خلاقیت و نوآوری را یاد بگیرند، می توانند روی الهام بخشیدن به اعضای تیم خود و ایجاد فرهنگی که از این ارزش ها حمایت می کند، کار کنند.

اهمیت خلاقیت و نوآوری در کسب و کار

خلاقیت و نوآوری با برآوردن نیازهای منحصربه‌فرد در بازارها، متمایز کردن کسب‌وکارها از رقبا و تکامل یک نام تجاری با توجه به خواسته‌ها و نیازهای مصرف‌کننده، به رشد و موفقیت کلی کسب‌وکار کمک می‌کند. خلاقیت و نوآوری یک سازمان را پویا نگه می دارد.

چگونه خلاقیت و نوآوری را توسعه می دهید؟

هانتر گفت: “در حالی که رهبران می توانند نوآوری را تقویت کنند، سازمان به عنوان یک کل باید از نوآوری از طریق ساختار فرهنگ خود و روشی که فرآیندهای خود را طراحی می کند حمایت کند.” “گاهی اوقات بهترین راه برای ایجاد نوآوری اجازه دادن به فعالیت در سازمان است که از هنجار منحرف می شود اما ممکن است به نتایج مثبت منجر شود.”

بخشی از مسئله این است که مردم را به تصور و توسعه چشم اندازهای جدید از آنچه می تواند باشد، واداشته است. خلاقیت اغلب با هنر و فرهنگ مرتبط است، اما لازم نیست لئوناردو داوینچی باشید. آنچه مهم است این است که یک فرد مایل است امکانات جدیدی را خارج از هنجارها تصور کند.

ایده ای که می توان بر اساس آن عمل کرد از اینجا شروع می شود. ایده های جمع سپاری را در نظر بگیرید تا فرصت های بیشتری برای در نظر گرفتن ایجاد کنید. البته بخش سخت‌تر این است که آن ایده عالی را در نظر بگیرید و آن را به یک نمونه اولیه فیزیکی یا فنی تبدیل کنید.

هانتر تولد نوشیدنی فراپوچینو که اکنون محبوب استارباکس است به عنوان مثالی از این که چگونه رهبران به کارکنان خود فضایی برای انحراف می دهند، به خلاقیت اجازه می دهد تا به نوآوری شکوفا شود، ذکر کرد. در اوایل دهه 1990، کارکنان استارباکس در سانتا مونیکا، کالیفرنیا یک نوشیدنی جدید اختراع کردند و از یک مدیر اجرایی خواستند که این محصول را به دفتر مرکزی پیشنهاد دهد، جایی که در نهایت رد شد. بعداً، همان فروشگاه نوشیدنی دیگری (Frappuccino) اختراع کرد و مدیر اجرایی از کارکنان خواست که بی سر و صدا نوشیدنی را درست کنند و به مشتریان محلی بفروشند. این ایده به سرعت به یک موفقیت تبدیل شد و گروه مدیریت این ایده موفق را پس از اثبات ارزش آن در سراسر شرکت اجرا کرد.

هانتر می‌گوید: «محصول شد که فراپوچینو یکی از محبوب‌ترین و سودآورترین نوشیدنی‌های استارباکس است. و طبق گفته هاوارد بهار [معاون فروش و عملیات استارباکس در آن زمان، این اتفاق به این دلیل رخ داد که به شخصی اجازه داده شد، و حتی تشویق شد، محصول جدیدی را آزمایش کند که از خط تولید اصلی شرکت منحرف شده بود.”

خلاقیت و نوآوری در کارآفرینی چیست؟

به طور خلاصه، این دو عنصر با هم شامل تکان دادن قایق هستند: هنجار به اندازه کافی خوب نیست، پس چه چیز دیگری ممکن است، و آیا می‌توانیم آن را به واقعیت تبدیل کنیم؟ کارآفرینی هر روز به ایجاد و نوآوری برای ایجاد فرصت های منحصر به فرد، اختلال در بازار و جریان های درآمدی جدید بستگی دارد. اگر دانشمندان فقط به خطوط تلفن و ماهواره‌هایی که برای ارتباط کافی هستند بسنده می‌کردند، اینترنت هرگز اتفاق نمی‌افتاد. امروزه به سختی می‌توانیم عملکرد بدون دسترسی دیجیتال را تقریباً در هر کاری که انجام می‌دهیم تصور کنیم. برای تحقق بخشیدن به آن نیاز به خلاقیت و نوآوری بود.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *