خلاقیت و اختلال شخصیت شیتزوتایپی


اگرچه همه افراد خلاق هستند، اما برخی افراد به طور طبیعی فوق العاده خلاق هستند. آنها ایده های بی پایان و اصلی دارند که بسیار پرانرژی هستند و اغلب کمی عجیب و غریب به نظر می رسند. با کمک کلینیک مایو، فهرستی از ویژگی‌های مشترک این فوق‌خلاقان را گردآوری کرده‌ام که معمولاً پنج یا بیشتر از این ویژگی‌ها را نشان می‌دهند.

  1. آنها اغلب تنها هستند و دوستان صمیمی اندکی در خارج از خانواده نزدیک دارند.
  2. آنها اغلب رویدادها را متفاوت از دیگران تفسیر می کنند و حتی ممکن است احساس کنند که رویدادهای خارجی معنای شخصی دارند.
  3. تفکر آنها اغلب عجیب، غریب یا غیرعادی دیده می شود. آنها اغلب دارای باورهای غیرعادی هستند که به تفکر آنها رنگ می بخشد.
  4. آنها ممکن است به شیوه های عجیب و غریب لباس بپوشند.
  5. آنها اغلب به قدرت های ویژه ای مانند تله پاتی و ماوراء طبیعی اعتقاد دارند.
  6. گاهی اوقات تغییرات ادراکی، در برخی موارد توهمات بدنی، از جمله دردهای خیالی یا سایر تحریفات در حس لامسه را تجربه می کنند.
  7. آنها اغلب احساس اضطراب اجتماعی بیش از حد می کنند.
  8. آن‌ها ممکن است از سبک‌های خاص گفتار استفاده کنند، مانند الگوهای مبهم صحبت کردن یا صحبت کردن به طور عجیب و غریب و بی‌پایان در طول مکالمه.
  9. آنها ممکن است افکار مشکوک یا پارانوئید، حساسیت مفرط و شک دائمی در مورد وفاداری و وفاداری دیگران را نشان دهند.
  10. آنها اغلب از نظر عاطفی صاف به نظر می رسند، یا پاسخ های عاطفی محدود یا نامناسبی از خود نشان می دهند.

آیا افرادی با چنین خصوصیاتی را می شناسید؟ در مورد شما چطور؟

در مورد سازمان شما چطور؟ آیا کارمندانی با چنین ویژگی هایی در سازمان خود دارید؟ آیا به استخدام چنین افرادی برای تقویت خلاقیت فکر می کنید؟

اوه!

اوه، ببخشید کسانی که در آن ویژگی های فوق العاده خلاق نیست. در عوض، آنها ویژگی های افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپی (SPD)، نوعی اسکیزوفرنی با عملکرد بالا هستند. برخلاف افرادی که از اسکیزوفرنی رنج می برند، افراد مبتلا به SPD اغلب می توانند به خوبی در جامعه عمل کنند. آنها می توانند شغل داشته باشند، خانواده را تشکیل دهند و به جامعه کمک کنند. آنها همچنین تمایل دارند تخیل روشن داشته باشند و خلاقیت استثنایی داشته باشند. ذهن آنها ارتباطات عجیبی ایجاد می کند که منجر به تفکر اصیل می شود.

علاوه بر این، تحقیقات اخیر نشان داده است که اسکیزوتایپی “مثبت” با ویژگی های نوع جریان همانطور که توسط Mihaly Csikszentmihalyi توضیح داده شده است ( اگر با مفهوم آشنا نیستید برای توضیح به سخنرانی TED خود مراجعه کنید ) به عنوان بخش کلیدی خلاقیت تقویت شده مرتبط است. (برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رابطه بین SPD و جریان، این مقاله را در Psychology Today پیشنهاد می کنم .)

جالب توجه است، برخی از دانشمندان پیشنهاد کرده اند که شیوع مداوم اسکیزوفرنی کامل در جمعیت نتیجه ارزش خلاقانه SPD است. دانشمندان مدت‌ها متعجب بوده‌اند که چرا نرخ اسکیزوفرنی در جمعیت تا زمانی که سوابق نگهداری می‌شود ثابت مانده است. از آنجایی که اسکیزوفرنی یک صفت مطلوب نیست، آنها انتظار داشتند که به آرامی از بین جمعیت پرورش یابد. با این حال، خلاقیت یک ویژگی مثبت است – به همین دلیل است که موسیقی‌دانان، هنرمندان و نویسندگان اغلب شرکای بسیار مطلوبی در نظر گرفته می‌شوند. در نتیجه، افراد خلاق مبتلا به SDP رابطه جنسی دارند که منجر به بچه‌دار شدن می‌شود و بنابراین ژن‌های اختلالات اسکیزوتایپی از جمله اسکیزوفرنی کامل را منتقل می‌کنند.

اندیشه ها

من فقط سطح پیوندهای بین SPD و خلاقیت را خراشیده ام. تحقیقات زیادی در مورد این موضوع انجام شده است و باعث خواندن جذاب می شود. همچنین پیشنهاد می‌کند که اگر سازمان‌ها می‌خواهند متفکران فوق‌خلاق را استخدام کنند، SPD را در دو سطح در نظر بگیرند. اولا، برخی از افراد بسیار خلاق که استخدام می کنند ممکن است دارای SPD باشند. ثانیا، آنها ممکن است عمداً به دنبال افرادی بگردند که ویژگی های SPD را نشان می دهند.

کارفرمایان همچنین باید در نظر داشته باشند که افراد مبتلا به SPD معمولاً تنها هستند و بیشتر از سایرین از افسردگی و اختلالات اضطرابی رنج می برند. بنابراین، کارمند اسکیزوتایپی شما ممکن است یک مولد باورنکردنی از ایده های واقعا خلاقانه باشد که می تواند کارهای بزرگی برای نوآوری شما انجام دهد. اما او احتمالاً با فرهنگ سازمانی شما سازگاری ندارد، ممکن است یک بازیکن تیمی نباشد و ممکن است هر از گاهی به کمک عاطفی کمی نیاز داشته باشد.

با این حال، اگر خلاقیت فوق العاده و نوآوری ناشی از آن برای شما مهم است، باید بهای ناچیزی را بپردازید!

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *