خسته کننده باشید تا خلاق باشید


برای ایده های خلاقانه گیر کرده اید؟ در اینجا یک روش جدید برای شما وجود دارد: ابتدا با خسته کننده بودن خلاق باشید! به طور خلاصه، ایده های مرسوم را در یک موقعیت مشخص شناسایی کنید و سپس از آنها به عنوان پایه ای برای توسعه ایده های غیر متعارف استفاده کنید. این یکی از چندین ترفند در تفکر ضد متعارف است . در اینجا نحوه کار آن آمده است.

با تهیه فهرست کوتاهی از ایده های معمولی و واضح شروع کنید. ساده ترین راه برای انجام این کار احتمالا یک طوفان فکری کوچک است. موقعیت خود را به عنوان یک چالش طوفان فکری سنتی فرموله کنید و برای 10 دقیقه یا بیشتر ایده ایجاد کنید. بیشتر ایده هایی که به ذهن شما می رسد احتمالاً ایده های متعارفی هستند. این خوب است، اما اگر باید به یک ایده واقعا خلاقانه برسید، آن را برای بعد کنار بگذارید. در همین حال، ایده‌های مرسوم مرتبط را با هم ترکیب کنید، در صورت لزوم آنها را به ایده‌های گسترده‌تر فرموله کنید و بسته به ترجیحتان و اینکه آیا با هم همکاری می‌کنید یا به تنهایی کار می‌کنید، آن‌ها را در یک صفحه کاغذ پوستر، یک صفحه سفید یا یک صفحه دفترچه یادداشت فهرست کنید.

حالا یک دایره بزرگ و قرمز دور این فهرست ایده ها بکشید. اینها عقاید ممنوع است. شما و هر کس دیگری که ایده تولید می کند، اجازه ندارید ایده هایی را که در دسته ایده های ممنوعه قرار می گیرند بیان کنید (یا یادداشت کنید). واضح است؟ این یک جلسه خوب نیست، همه ایده ها با عشق و خلاقیت بوسه استقبال می شود. عقاید متعارف ممنوع!

اگر قبلاً ایده هایی دارید، آنها را در برابر ایده های ممنوع آزمایش کنید. اگر خوب هستند با آنها بازی کنید. آیا می توانید آنها را گسترش دهید؟ آیا می توانید آنها را حتی بیشتر از فهرست ایده های ممنوعه دور کنید؟ اگر چنین است، این کار را انجام دهید!

اگر برای ایده‌ها گیر کرده‌اید یا ایده‌هایتان به اندازه کافی غیرمتعارف نیستند، ایده‌های ممنوعه را مرور کنید و برای هر یک از آنها بپرسید:

  1. نقطه مقابل این ایده ممنوع چیست؟ توجه داشته باشید، ممکن است بیش از یک مخالف وجود داشته باشد.
  2. این ایده ممنوعه را به حدی برسانید که ایده شما دیگر یک ایده ممنوعه نباشد.
  3. ایده ممنوعه را بچرخانید تا معنای آن تغییر کند. این همیشه امکان پذیر نیست، اما وقتی که باشد، می تواند بسیار جالب باشد.

مثال

شرکت شما اسپرسو سازها را تولید و به بازار عرضه می کند (جای تعجب نیست که در حین نوشتن این مطلب یک کاپوچینوی اواسط صبح می نوشم، که بدون شک الهام بخش این مثال است). پرفروش ترین محصول شما چند سالی است که در بازار وجود دارد، کمی قدیمی به نظر می رسد و در حال از دست دادن سهم بازار به قهوه سازهای کپسولی (مانند نسپرسو) است. بنابراین، تیم کوچکی را گرد هم می‌آورید تا ایده‌های خلاقانه‌ای برای بازسازی سهم بازار و درآمد حاصل از پرفروش‌ترین دستگاه اسپرسوساز خود ارائه دهید.

شما فهرستی از ایده های مرسوم را که با هم ترکیب می کنید و در یک لیست کوتاه دوباره فرموله می کنید، طرح ریزی می کنید:

  1. برای فروش بیشتر ماشین آلات قیمت ها را کاهش دهید.
  2. طراحی را به‌روزرسانی کنید تا دستگاه‌های شما جدیدتر به نظر برسند.
  3. قابلیت کپسول را اضافه کنید.
  4. اضافه کردن ویژگی های جدید.

هیچ اشکالی در این ایده ها وجود ندارد، به جز اینکه آنها متعارف هستند و شما مطلقاً ایده های متعارف را نمی خواهید. بنابراین، دور ایده ها یک دایره قرمز بکشید. آنها ایده های ممنوعه هستند.

به اولین ایده ممنوع نگاه کنید.

ایده ممنوع و خسته کننده : کاهش قیمت برای فروش ماشین آلات بیشتر.

مقابل : افزایش قیمت. چگونه ممکن است این کار را انجام دهید؟ شما می توانید دستگاه اسپرسوساز خود را به عنوان یک اسپرسوساز کلاسیک با کیفیت بالا برای سنت گرایان تغییر دهید. گام های بعدی شما ممکن است مهندسی مجدد دستگاه با قطعات با کیفیت بهتر و تأکید بر ظاهر کلاسیک و کمی قدیمی آن باشد.

Extreme 1 : دستگاه های قهوه را رایگان بدهید. چگونه ممکن است این کار را انجام دهید؟ شما می توانید با یک توزیع کننده قهوه شریک شوید و یک سرویس اشتراک ارائه دهید که در آن مشتریان برای ارسال قهوه با کیفیت به خانه شان پول می پردازند و در ازای آن یک قهوه ساز رایگان دریافت می کنند. این ممکن است بر اساس روشی که بسیاری از قراردادهای تلفن همراه کار می کنند، الگوبرداری شود.

Extreme 2 : ماشین های قهوه را بسیار گران می کند. قیمت آنها در همان سطح با یک خودروی لوکس است. چگونه ممکن است این کار را انجام دهید؟ می توانید از قطعات بسیار با کیفیت استفاده کنید، مقداری طلا یا الماس به آن اضافه کنید. خدمات منظم توسط تکنسین برای سه سال اول را در قیمت لحاظ کنید. ضمانت در صورت 50 سال توجه داشته باشید که این اقدام منجر به کاهش فروش و سهم بازار می‌شود، اما اگر موثر واقع شود، می‌توانید انتظار حاشیه‌های بسیار بالاتری را در هر فروش داشته باشید که منجر به درآمد بیشتر و شهرت بهتر در بازار می‌شود.

ایده ممنوعه را به دور خود برگردانید تا معنای آن را تغییر دهید : “کاهش ماشین آلات به منظور فروش بیشتر با قیمت”. چگونه ممکن است این کار را انجام دهید؟ شاید بتوانید یک اسپرسوساز جیبی بسازید که به شیر آب وصل شود تا نیازی به مخزن آب نباشد. برای مسافرت، نگهداری در دفتر، کمپینگ و آشپزخانه های کوچک ایده آل خواهد بود.

همانطور که می بینید، استفاده از ایده های ممنوعه و مرسوم به عنوان سکوی پرشی برای توسعه ایده های غیر متعارف، راه آسانی برای خلاقیت است. مطمئناً می‌توانید سایر ایده‌های ممنوعه فهرست را مرور کنید و خودتان به ایده‌های خلاقانه، غیرمتعارف و عالی برسید. و اگر این کار را می کنید، احمقانه ترین ایده های خود را با من به اشتراک بگذارید، لطفا . من دوست دارم آنها را بخوانم!

علاوه بر این، همانطور که ایده هایی را در واکنش به لیست ایده های ممنوع توسعه می دهید، به زودی ایده های دیگری را در ذهن خود خواهید دید. همانطور که این اتفاق می افتد، آن ایده ها را با لیست بررسی کنید. اگر ایده های شما بیش از حد شبیه ایده های ممنوع است، باید یا ایده را رد کنید یا آن را تغییر دهید تا تفاوت قابل توجهی با لیست ایده های ممنوع داشته باشد.

در تفکر ضد متعارف، شما باید در جهت ایجاد یک دیدگاه واحد و خلاقانه برای وضعیت کار کنید، در این مورد: «بازسازی سهم بازار و درآمد حاصل از پرفروش‌ترین دستگاه اسپرسوساز خود». با این حال، اگر ترجیح می‌دهید فهرستی از ایده‌ها تهیه کنید، می‌توانید از روش ایده‌های ممنوعه استفاده کنید و آن ایده‌ها را خلاق‌تر کنید.

چرا کار می کند

اگر یاد گرفته اید که ترفند خلاق بودن، تهیه فهرست ها یا نمودارهای طولانی از ایده ها است که در آن همه ایده ها باید یادداشت شوند، ممکن است از اینکه این روش بسیار خوب عمل می کند شگفت زده شوید. با این حال، بر اساس روشی است که ذهن شما ایده ها را پردازش می کند.

اگر شما مانند اکثر افراد سالم از نظر روانی هستید، مغز شما طوری برنامه ریزی شده است که بیشتر اوقات به طور متعارف فکر کند و از وضعیت موجود پیروی کند . این به این دلیل است که قشر جلوی مغز پشتی جانبی شما اتفاق می افتدافکار شکل گرفته در ذهن شما را مرور می کند و تمایل به رد ایده هایی دارد که خیلی از وضعیت موجود فاصله دارند. ایده هایی که ممکن است احمقانه باشند و در صورت به اشتراک گذاشتن عمومی باعث خجالت شما شوند. از آنجایی که انطباق با هنجارهای اجتماعی برای یک جامعه کارآمد ضروری است، اعمال قشر پیشانی پشتی جانبی شما از تبدیل شدن به یک طرد شده اجتماعی یا دیوانه جلوگیری می کند. با این حال، زمانی که می‌خواهید خلاق باشید، اعمال قشر جلوی مغزی پشتی جانبی تمایل دارد تا حدی را که ذهن شما از نظر ارائه ایده‌های دیوانه‌کننده پیش برود، محدود کند. بنابراین، باید اقدام کنید تا به این ذره مغز بگویید رفتارش را تغییر دهد و ایده های دیوانه وار را تایید کند.

استفاده از فهرست ایده های ممنوعه به سادگی به قشر جلوی پیشانی پشتی جانبی دستورات موقت و جدیدی می دهد: ایده های مرسوم (آنهایی که در دایره ممنوعه قرار می گیرند) را رد کنید و ایده های غیر متعارف (آنهایی که خارج از دایره ممنوعه قرار می گیرند) را تأیید کنید.

در واقع، شما در حال برنامه ریزی مجدد مغز خود برای مدتی خلاق هستید. ساده است.

به طور خلاصه

بنابراین، دفعه بعد که نیاز به خلاقیت دارید، فهرستی از ایده‌های مرسوم تهیه کنید، دور آن‌ها یک دایره قرمز قرار دهید تا نشان دهد ممنوع هستند و سپس از آن ایده‌ها به‌عنوان سکوی پرشی برای ایده‌های غیر متعارف و خلاقانه استفاده کنید که خارج از دایره ممنوعه قرار دارند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *