حمایت صحیح می تواند به دانشمندان کمک کند تا بهترین ایده های خود را به کسب و کار تبدیل کنند

علم می تواند – و اغلب انجام می دهد – جهان را تغییر دهد. اما این یک چیز است که یک ایده درخشان داشته باشید و یک چیز کاملاً متفاوت برای تحقق بخشیدن به آن. دانشمندان لزوما افراد تجاری نیستند. دکتر ایموژن رایت می‌گوید خبر خوب این است که حمایت از دانشمندان جوانی که می‌خواهند ایده‌های خود را تجاری کنند در سراسر آفریقا در حال افزایش است.

رایت، دانشگاهی که یک شرکت بیوانفورماتیک را در آفریقای جنوبی تأسیس کرد، با ناتاشا جوزف، سردبیر علم و فناوری The Conversation Africa در مورد آنچه در حال تغییر است گفتگو کرد.

دکترای شما، که در بیوانفورماتیک است، شامل طراحی و پیاده سازی یک الگوریتم است. این اکنون توسط شرکتی که شما یکی از آنها را پایه گذاری کرده اید، Hyrax Biosciences استفاده می کند. بنابراین چه چیزی اول شد: الگوریتم یا ایده کسب و کار؟ یا با هم رشد کردند؟

در واقع، چیز مهم‌تری مقدم بر هر دو بود: من سرپرست مناسبی داشتم. من برای اولین بار در سال 2011 با پروفسور سایمون تراورز صحبت کردم و در حال شکار برای موضوع دکترا بودم. ما در مورد یک مشکل حل نشدنی که او با آن در گروه تحقیقاتی HIV در دانشگاه کیپ غربی آفریقای جنوبی با آن روبرو بود صحبت کردیم.

ایمیل هفتگی برای اروپایی ها توسط دانشمندان اروپایی

اساساً، یک فناوری جدید به نام توالی یابی «نسل بعدی» پتانسیل این را داشت که تا حد زیادی هزینه آزمایش مقاومت دارویی HIV را کاهش دهد. اما هیچ نرم افزار دقیق کافی وجود نداشت که بتواند مقادیر زیادی از داده های نویز تولید شده توسط ماشین ها را تجزیه و تحلیل کند.

سایمون به جای اینکه صبورانه منتظر باشد تا ابزارها به سخت‌افزار برسند، رویکرد مستقیم‌تری را در پیش گرفت – و کمی جهش ایمان داشت. او مرا استخدام کرد تا یک پروژه محاسباتی با کارایی بالا در یک آزمایشگاه بیوانفورماتیک انجام دهم، حتی با وجود اینکه من در مورد زیست شناسی ناآگاه بودم و او پیشینه علوم کامپیوتری نداشت. از آنجایی که هر کدام به اندازه کافی شجاع بودیم که رشته جدیدی را برای انجام کار یاد بگیریم، در نهایت به ساختن چیزی کاملاً بدیع دست یافتیم. این زمینه را برای یک جهش ایمانی بسیار بیشتر فراهم کرد: شروع یک تجارت با هم.

ما چهار نفر از بنیانگذاران هستیم و تعدادی از دانشجویان و کارمندان دکترا مشارکت های مهمی داشته اند: برای ساختن چیزی ارزشمند نیاز به یک روستا است. در نهایت تصمیمی که گرفتیم برای تبدیل Exatype ، پلتفرم تست مقاومت دارویی HIV خود، به یک تجارت، به تمایل ما برای تجاری سازی آن به گونه‌ای بود که در واقع به نفع افرادی باشد که می‌خواستیم به آنها کمک کنیم. این هنوز تلاش های ما را هدایت می کند و دلیل تمرکز ما بر مقاومت دارویی سل در مرحله بعدی است.

شما یک دانشمند هستید، از مقطع کارشناسی تا دکترا. چگونه درگیر جنبه های تجاری شدید؟

در حالی که من اکنون کاملاً در جعبه علم “کاربردی” هستم، معتقدم تحقیقات علمی پایه ضروری است. من به اندازه کافی خوش شانس بودم که هر دو انتهای طیف را دیدم. کارشناسی ارشد من در برخی از فیزیک نظری باطنی بسیار زیبا بود، اما بلافاصله پس از آن به عنوان یک توسعه دهنده در آمازون در سرویس Elastic Compute Cloud آن کار کردم . وقتی برای شروع دوره دکترا به دانشگاه بازگشتم، متوجه شدم که نگرش کاملا متفاوتی دارم. من می خواستم سیستم هایی بسازم که ارزش عملی واقعی داشته باشند. بنابراین وقتی سیمون ایده تبدیل Exatype را به یک تجارت مطرح کرد، من از این شانس استفاده کردم.

اگر دانشمندان جوان کارشان شامل رویاپردازی، طراحی و اجرای محصولاتی است که می‌توانند در ایده‌های تجاری به کار گرفته شوند، چه نوع مهارت‌هایی باید توسعه دهند؟

حیاتی ترین دارایی یک دانشمند، صداقت علمی است. هرگز دلیلی وجود ندارد که آن را فدای موفقیت تجاری کنیم. بسیاری از دانشمندان جوان نگران ورود به کسب و کار هستند، زیرا دیگر «دانشمندان مناسب» نیستند، اما من این را مزخرف دانستم. بازار کاملاً بی رحمانه است، با ادعاهای سستی مبنی بر تازگی که قابل بررسی نیست.

دانشمندانی که می خواهند شرکت بسازند باید حداقل تجربه اندکی از نحوه عملکرد یک شرکت در داخل داشته باشند. این بسیار مهم است که یاد بگیرید به مشتریان خود گوش دهید و با آنها همدلی کنید: آنچه را که آنها می خواهند بسازید، نه آنچه شما می خواهید! مهارت های رهبری و مدیریت نیز بسیار مهم هستند و قابل یادگیری هستند. من از مهارت هایی که در زمان خود با ابتکار رهبران جوان آفریقایی آموختم، بسیار سود برده ام .

خوشبختانه، بسیاری از مهارت هایی که در دانشگاه مهم هستند در تجارت نیز به همان اندازه مهم هستند. توانایی ارائه یک سخنرانی 30 ثانیه ای متقاعد کننده – اما ارائه یک ساعته به همان اندازه قانع کننده – یک پیش نیاز به عنوان یک کارآفرین و به عنوان یک محقق است. اگر می‌توانستم یک توصیه عملی به شما بدهم، آن این بود: هر ارائه را قبل از ارائه آن به مخاطب، 20 بار تمرین کنید. وسواسی، شاید، اما کار می کند.

با توجه به تجربه شما – که در آفریقای جنوبی کار کرده اید و اخیراً یک جایزه پان-آفریقایی را دریافت کرده اید – آیا حمایت کافی برای دانشمندانی که می خواهند کسب و کار بسازند وجود دارد؟

راه های بسیار خوبی برای کارآفرینی وجود دارد که از طریق دانشگاه های آفریقای جنوبی در دسترس دانشمندان قرار می گیرد. شرکت ما از این موضوع بسیار سود برده است – دفتر انتقال فناوری دانشگاه کیپ غربی یک پشتیبانی باورنکردنی بوده است. آن‌ها به ما کمک کرده‌اند تا از مالکیت معنوی‌مان مجوز بگیریم و از آن محافظت کنیم، ما را در نحوه راه‌اندازی شرکت راهنمایی کردند، ما را از فرصت‌های ترفیع آگاه کردند و در مورد همه چیز از حساب‌ها گرفته تا استخدام به ما توصیه کردند.

رفتن از سرهم بندی در آزمایشگاه به ملاقات با مشتریان شرکت های بزرگ و بررسی پیامدهای قانونی بسیار جهشی است. ما در ابتدا به راهنمایی های زیادی نیاز داشتیم، اما آنها در کنار ما بودند تا از طریق آن به ما کمک کنند.

همیشه خطری در راه اندازی یک کسب و کار وجود دارد، اما دانشگاه ها مانند ابتکاراتی مانند مشارکت راهبردی نوآوری بهداشتی شورای تحقیقات پزشکی آفریقای جنوبی و جایزه نوآوری برای آفریقا ، نوآوری را در اولویت قرار می دهند . چیزی که ما اکنون به آن نیاز داریم نسلی از دانشمندان جوان آفریقایی است که سرسختانه ایده های خود را به بازار عرضه کنند.

این نباید پنهان بماند که راه اندازی یک کسب و کار عمیقاً چالش برانگیزترین و با ارزش ترین شغل ممکن را فراهم می کند و این امر به ویژه در مورد دانشمندان جوان و بسیار ماهر صادق است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *